• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Правознавство
  • Правознавство. Конституційно-правовий статус місцевого самоврядування у зарубіжних країнах. Питання місцевого самоврядування у законодавстві Польської Республіки

Правознавство. Конституційно-правовий статус місцевого самоврядування у зарубіжних країнах. Питання місцевого самоврядування у законодавстві Польської Республіки

Опис документу:
У роботі розглянуто наступні питання порівняльного правознавства: суб’єкти та об’єкти конституційно-правових відносин, децентралізацію і деконцентрацію публічної влади у зарубіжних країнах та конституційно-правовий статус місцевого самоврядування у зарубіжних країнах, політичні партії та партійні системи в зарубіжних країнах.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Конституційно-правовий статус місцевого самоврядування

у зарубіжних країнах. Питання місцевого самоврядування у законодавстві Польської Республіки

Досвід зарубіжних держав свідчить про існування кількох підходів до організації самоврядування – залежно від його співвідношення з державною владою і обсягу покладених на нього повноважень.

Одним із варіантів є реформування Адміністративного кодексу, який в деяких країнах фактично є «конституцією» місцевого самоврядування. Посттоталітарні і постсоціалістичні країни, характерною рисою яких була централізована модель організації місцевої влади та фактична відсутність самоврядування, зазвичай також організовують систему місцевої публічної влади на основі принципу децентралізації.

Таким шляхом пішла, зокрема, Польська Республіка, у якій з 1989 року здійснювались адміністративна та адміністративно-територіальна реформи. Вони проходили у кілька етапів:

І. Відродження самоврядування на рівні ґмін (1989 р.);

ІІ. Прийняття закону «Про територіальне самоврядування» від 08.03.1990 р.;

ІІІ. Реалізація програми розширення повноважень великих міст (1994–1996 рр.);

ІV. Реформа адміністративно-територіального устрою (1998–1999 рр.).

Проведена реформа забезпечила децентралізацію та гарантувала право територіальних громад на самостійне вирішення місцевих справ.

Варто додати, що питання децентралізації і місцевого самоврядування має відображення у Конституції Республіки Польща, що має велике значення з погляду законодавства Європейського Союзу, впровадження і регулювання процесів децентралізації у сучасній Європі.

У ст. 15 чинної Конституції Республіки Польща зазначається, що територіальний устрій держави забезпечує децентралізацію публічної влади.

А відповідно до ст. 16 Конституції, населення кожної територіальної одиниці Республіки Польща становить самоврядну громаду (територіальний колектив); місцеве самоврядування бере участь у здійсненні публічної влади; публічні завдання, що належать місцевому самоврядуванню, воно виконує від власного імені і під власну відповідальність.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.