Освіта для сталого розвитку
Інтегроване заняття на тему «Бережімо воду»
Старша група «Білочка» Новоушицький ДНЗ «Дзвіночок»
Вихователь: Ледова Катерина Володимирівна
Мета: збагачувати уявлення дітей про об’єкт неживої природи –воду та її роль для усього живого на Землі, вчити робити висновки на основі спостережень та дослідницької діяльності, формувати звичку бережливо ставитись до води, особливо прісної, виконувати дії для економного споживання води; розвивати зв’язне мовлення, допитливість, увагу, пам'ять, мислення, уяву, уміння висловлювати свою думку; виховувати екологічну свідомість дітей, любов та бережливе ставлення до природи, економність у споживанні води.
Обладнання та матеріали: сюжетні картинки, паперові крапельки, зображення Краплинки – Веселинки, глобус, посуд для досліду, мило, дві ляльки, пляшечки з водою з 0,5л і 1л, листочки для самостійного завдання, картинки по темі заняття, клей.
Хід заняття
I.Організаційний момент
1) Привітання в колі
(діти заходять у групову кімнату і стають у коло)
Усміхніться всі рівненько
Усміхніться всі гарненько
Усміхніться самі до себе
Усміхніться всі до мене
Усміхніться до гостей
Привітайтесь «Добрий день!»
2) Завдання вихователя
Діти, до нас завітала на заняття ось така «Краплинка - Веселинка» (показ зображення краплинки). Але чомусь вона сьогодні засмучена і зовсім не весела. А чому запитаєте ви? Тому що хтось розбризкав дуже багато води по всій кімнаті, а нашій Краплинці- Веселиці зовсім не до душі така розтрата води. Бо вода це наше багатство і важливий ресурс. Давайте повернемо гарний настрій нашій Краплинці і позбираємо всі крапельки які ви знайдете у груповій кімнаті. Та розташуєте їх у місцях де не можна обійтися без води (біля рослин, у туалетній кімнаті, місці де миють посуд тощо). Таким чином робимо висновок про значення води у природі і житті людини. І наша Краплина-Веселинка одразу зраділа і до неї повернувся настрій.
Основна частина
Читання стартового тексту про Максимка.
Краплинка-Веселинка хоче щоб ви послухали одну повчальну історію…
«Одного разу в будинку, де жив Максимко з батьками, несподівано сталася аварія, і тимчасово вимкнули воду. Вранці всі люди відчули, як погано без води. Дорослі метушились в пошуках води по всій квартирі, адже всім треба було вмитися, поснідати, випити чаю. Виявилося, що залишилася одна невеличка пляшка. Дуже обережно воду розподілили так, щоб вистачило всім.
Дивлячись, як бабуся доливає в чашки потрошку води до чаю, Максимко пригадав, що раніше, поки вода була увесь час, він часто забував закрутити кран, а коли відкручував, то робив так, щоб вода бігла сильно, розбризкуючи крапельки навкруги, бо це було весело».
Вихователь(Запитання після прочитаного): «Як Максимку вдалося зрозуміти важливість води для життя? Для чого вода була потрібна кожному в родині? Як раніше Максимко ставився до води? Як ви вважаєте, чи зміниться ставлення хлопчика після аварії? (відповіді дітей та обговорення)»
2) Робота з глобусом
Вихователь: Послухайте вірш:
Якби на всьому світі не стало вмить води
І висохли б всірічки, озера і ставки
Тоді б не падав білийсніг, не капав дощ
Ніхто з гори на санках кататися б не зміг
Якби на всьомусвіті не стало вмить води
Пожовкли б городи, загинули б сади.
В морях, в океанізагинули б кити
Щоб чиста та цілюща вода булазавжди
Ми їїповинніберегти.
Про щоцейвірш? Так що б сталося, якби пропала вода? (відповіді дітей)
Вихователь:
Діти що це таке? Так це глобус. Це зменшена модель Землі. Яким кольором позначено на глобусі воду? (голубим, синім). Якого кольору більше? (голубого)
Завдання:на паперовому колі, поділеному на чотири частини, розфарбуйте три частинки синім кольором одну частинку коричневим, а потім порівняти чого більше на планеті води чи суші?
Завдання: Обговорюємо з дітьми твердження «Навкруги вода а пити нічого. Чи може таке бути? Коли це буває?»
Діти, хоч води на планеті багато, проте прісної води, придатної для вживання людьми, дуже мало і більшість її зосереджена у льодах на крайній Півночі. Ось чому ми говоримо сьогодні про те, що її використовувати треба раціонально, тобто економно, тобто стільки скільки треба в даний момент і не більше (показ ілюстрацій)
3.Проводимо дослід( на столі лежать дві ляльки, дві миски, мило, і дві ємкості із водою по 0.25л і 0.5л. Потрібно помити дві брудні ляльки різною кількістю води).
Наша Краплинка - Веселинка хоче показати вам як можна помити ці дві брудні ляльки різною кількістю води. Ось дивіться…(Проводимо дослід)
Висновок: можна обійтися і меншою кількістю води щоб помити ляльку. А від так і ми можемо обходитись меншим об’ємом води щоб помитися чи помити руки.
А зараз наша Краплинка запрошує нас трішки відпочити.
Фізкультхвилинка
Наберем в криниці
(нахил тулуба)
Чистої водиці.
Будем умиватись
Будем промовляти:
(імітація умивання)
-Водичко, водичко,
Умий діткам личка,
Рожеві та білі, мов яблучка спілі.
Хлюп, хлюп, водиченько
Хлюп, хлюп на личенько.
4.Робота над картинками
Дія1. Закриваю кран, коли вода непотрібна
Запитання: Що ви бачити на картинках? Чому небезпечно залишати кран відкритим, коли ніхто не користується нею? Як правильно вчиняти коли вода не потрібна? Чим відрізняється поведінка дітей на другій картинці? Як вони заощаджують воду? Чи намагаєтесь ви так робити, і як саме ви це робите? Сформулюйте опис власних планів щодо економного використання води і починайте із слів: «Тепер я буду…»
Дія2. Роблю тоненьку цівку, коли використовую воду
Запитання:Що ви бачити на картинках? На якій картинці видно, що вода використовується економно?Чому? Чого вчать нас зі зображення?
Сформулюйте опис власних планів щодо економного використання води і починайте із слів: «Тепер я буду…»
5.Гра «ТАК чи НІ» (плескаєм в долоні якщо так, якщо ні сидимо тихенько)
Залишати крани відкритими (тиша)
Розливати воду (тиша)
Закривати міцніше кран, щоб вода не капала (сплеск)
Витрачати марно воду(тиша)
Якщо треба набрати води, то вмикати кран так, щоб вода текла тоненькою цівкою(сплеск)
Мити посуд під водою яка постійно тече (тиша)
Закривати кран під час чищення зубів(сплеск)
Заключна частина
Розігруємо ситуацію у якій діти пояснюють «меншим діткам» , тим хто не знає, як треба економно використовувати воду.
Вихователь: Давайте повторимо правила економного використання води, відповідаючи від себе починаючи з «Я» ( можна скласти колаж з правил і поставити у групі)
1.Я думаю, що вода дуже важлива для всього живого.
2. Коли я мию руки, кран відкриваю так, щоб вода бігла тоненькою цівкою.
3. Я закручую кран з водою, коли вода не потрібна.
4. Я вважаю, що воду треба берегти.
Вихователь: Діти, будь ласка виконуйте названі дії якомога частіше у житті. Розкажіть вдома батькам про що ви дізналися на сьогоднішньому занятті. Про те як потрібно бережно відноситись до води.
Заняття закінчено. Всі разом кажемо: « До побачення!»
ДОДАТОК1

Малюнок розфарбовується дітьми на основі матеріалу про розподіл прісної і солоної води у світі







