Оцінка впливу паління на організм підлітків промислового міста

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………..…3-4

РОЗДІЛ 1

ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ………………………………………………………………4-9

 1. Склад і властивості тютюнового диму ……………………….......…………4-5

 2. Тютюнопаління і хвороби органів дихання.……………………...…………5-6

 3. Тютюнопаління і серцево-судинні захворювання. …………………………6-7

 4. Тютюнопаління і органи чуття. …………………………………………..……7

 5. Тютюнопаління і захворювання травного тракту……………………………..7

 6. Тютюнопаління і гормональна система………………………………………..7

 7. Тютюнопаління і обмін речовин…………………………..…………………7-9

РОЗДІЛ 2

Науково-практична частина.

 1. Дослідження впливу тютюнопаління на органи дихання………..............10-11

 2. Дослідження впливу тютюнопаління на серцево-судинну систему……….11

 3. Дослідження впливу тютюнопаління якість зубної емалі…………….…….12

 4. Анкетування студентів…………………………………………………….…..13

 5. Використання замісної медикаментозної терапії при відвиканні від паління 16-17

ВИСНОВКИ …………………………………………….…………………………18-19

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ …………………………………...………20

ДОДАТКИ……………………………………………………...…………………..21-37

ВСТУП

Актуальність теми. Нас хвилює той факт, що серед наших друзів, знайомих, однокурсників чимало тих, у кого є ця шкідлива звичка. Багато вже не мислять свого життя без цигарки. Особливо тривожить те, що серед знайомих молодих людей багато паліїв дівчат. Палять, наражаючи на небезпеку не тільки себе, а й оточуючих. У медицині з'явився спеціальний термін "пасивне паління". Як показали наукові дослідження, 17% ракових захворювань у тих, хто не палять пояснюються тим, що в дитинстві вони вдихали дим дорослих паліїв. В Україні діє закон "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення". Основна мета закону - не примусити кинути палити, а в першу чергу не допустити залучення до процесу споживання тютюну нових соціальних груп, особливо молоді та дітей. Цей закон включає заборону на розповсюдження і продаж тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, а також заборону на паління у громадських місцях. Виникає питання: що буде з людьми, нашими родичами, знайомими, які палять? А також з тими, хто живе або навчається поруч з нами. Ми майбутні медики, і нас дуже цікавить дана проблема. Студентська молодь - це авангард, передова частина молоді, і дуже важливо, яку модель поведінки буде обрано. Здоровий спосіб життя - це одне з найважливіших умов здоров'я людини, її повноцінної професійної діяльності. Теоретичною основою роботи якої став пошук інформації, яка відображає реальний ступінь небезпеки паління і переконливі наукові докази з точки зору медицини. Загальновідомо, що паління тютюну є причиною багатьох важких захворювань, що призводять до смерті.

Тютюнопаління (ТП) входить у четвірку головних причин втрати здорових років життя. За даними ВООЗ, у світі палять 47% чоловіків та 12% жінок. Близько 6 млн. людей щорічно вмирають від захворювань, пов’язаних із палінням, з них більше 600 тисяч – пасивні палії. У глобальних масштабах вживання тютюнових виробів зростає, і тільки в деяких країнах з високим і середнім рівнем доходів – знижується.

В Україні палять від 36% до 41% дорослого населення, серед жінок діто-народжуваного віку – 25-35%, серед підлітків – близько 40%. Повязані з ТП хвороби щорічно призводять до смерті 120 тис. осіб, з них 37 тис. чоловіків у віці 37-69 років. Економічний збиток, який несе Україна від тютюну, становить близько 2 млрд. доларів щорічно.

Мета дослідження: проаналізувати наукові дані про патогенні механізми розвитку тютюно-асоційованих хвороб на молекулярно-генетичному, органному і системному рівнях.

Склад і властивості тютюнового диму (ТД). Підпалена цигарка являє собою «хімічну фабрику», яка виробляє отруйний дим. Температура горіння її кінчика досягає 900˚С. Температура кипіння нікотину - 246˚С, середня температура горіння – 400-600˚С. Одна затяжка тютюнового диму «поставляє» в легені вільних радикалів і більше 4700 хімічних сполук, з яких 250 признані шкідливими, а більше 50 – канцерогенами. ТД складається із газоподібної фракції(суміш оксидів азота, СО2, СО, аміак, формальдегід, бензол, уретан та інші) і твердих фракцій(суспензійованих частин: нікотин, фенол, катехін, гідрохінон, анілін, бензпірен, кадмій, нікель; радіоактивних металів: полоній -210, калій, телурій, стронцій). Остання фракція несе надзвичайну важливість за розвиток онкопроцесів.

Палій, який випалив більше 20 цигарок в день, отримує за рік дозу опромінення, рівну дозі 200 рентгенівських знімків. Розміри твердих часток ТД складають близько 0,2 мкм. Окремі частки мають розмір менше мікрона (наночастинки), що дозволяє їм вільно проникати крізь альвеолу-капілярну мембрану і потрапляти в системний кровотік, виявляючи негативний вплив на організм. В останній час у сигаретах зменшився склад СО і смол, але оцінка їх концентрації значно знижена. А знижений рівень смол не обов’язково означає низькі концентрації канцерогенних поліциклічних ароматичних вуглеводів і нітросполук не регламентованих у жодній країні світу.

ТП і хвороби органів дихання. Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) посідають 4-5 місце серед причин смерті у світі, а за прогнозами аналітиків до 2020 р. - 3 місце. ТД викликає гостре пошкодження легеневої тканини і є безпосередньою причиною розвитку запалення: з судин у тканині легенів мігрують макрофаги, нейтрофіли, дентритні клітини, CD8+ T-лімфоцити. Підвищується рівень прозапальних медіаторів.

Епітеліальний покрив дихальних шляхів містить високі концентрації глутатіону. У паліїв його концентрація значно зросте, при цьому наявна напруга адаптивних механізмів, спрямованих на боротьбу з окислювальним стресом.

Пацієнти з ХОЗЛ вдихають ТД глибше і швидше, ніж "здорові" курці, при такому типі паління їхні легені піддаються впливу диму з більш високою концентрацією шкідливих речовин. Поступово відбувається ремоделювання дрібних дихальних шляхів, що викликає їх обструкцію і метаплазію війчастого епітелію в келихоподібних (продукують слиз) клітинах, ремоделювання позаклітинної матриці легенів.

Зниження числа альвеолярних макрофагів і їх фагоцитарної активності призводить до підвищеної чутливості людини, яка палить а отже, до інфекційних захворювань дихальних шляхів.

Тривало існуюча при ХОЗЛ гіпоксія, що ініціюється курінням, призводить до зниження секреторної активності травного тракту, розвитку мальабсорбції, індукує генералізовані патобіохімічні та імунологічні зміни. Порушення обміну кальцію призводить до гіпокальціємії і гіперкальціурії, пригнічення остеогенезу на фоні посилення резорбтивних процесів і розвитку остеопорозу. Рак легенів є однією з найпоширеніших форм злоякісних захворювань у світі. Епідеміологічні дослідження довели прямий зв'язок між ринком тютюнових виробів і зростанням числа хворих на рак легенів. В ЄС рак легенів є головною причиною смерті і становить близько 20% усіх смертей від раку. В Україні рак легенів посідає перше місце у структурі онкозахворюваності та смертності у чоловіків віком від 30 до 64 років. Щорічно реєструють 17 000 нових випадків раку легенів. Більш ніж у 80% випадків причиною його розвитку є ТП. Одним з найбільш вивчених канцерогенів ТД є 3,4 - бензпірен, який у трьох локусах пошкоджує ген р53 - супресор ампліфікації онкогенів.

ТП є причиною формування феномена гіперактивності дихальних шляхів і підвищення загального імуноглобуліну Е. Вдихання ТД може викликати напад кашлю або ядухи у хворих на бронхіальну астму. У людей, які палять, вище ризик розвитку позалікарняних пневмоній, летальність від них знаходиться в дозозалежному зв'язку зі споживанням цигарок. ТП є фактором ризику розвитку туберкульозу легень і підвищує ризик смерті від цієї патології. Ризик розвитку пневмотораксу протягом усього життя у осіб, які палять, становить 12%, а які не палять - 0,1%. Активне паління сприяє формуванню високої стійкості до хіміотерапевтичних препаратів у хворих на туберкульозом.

ТП і серцево-судинні захворювання. ТП є фактором ризику розвитку артеріальної гіпертензії. Нікотин різко підвищує артеріальний тиск (АТ) навіть у курців "зі стажем". Ефект кожної сигарети триває близько 30 хв. Вже на першій хвилині після куріння систолічний АТ підвищується на 15 мм. рт. ст., а на 4-й - на 25 мм. рт. ст., пульс збільшується на 30%, спазмуються периферичні артерії. ТП призводить до розвитку ендотеліальної дисфункції, однієї з провідних механізмів розвитку атеросклерозу. Для її оцінки використовують швидкість поширення пульсової хвилі (ШППХ). Відразу після акту куріння ШППХ підвищується на 10-20%. Якщо отримані показники порівняти з віковими нормами, можна зробити висновок, що людина постаріла на кілька років! Поєднання куріння із вживанням кави ще більше збільшує ШППХ.

Таким чином, ТП є дозозалежним фактором розвитку ішемічної хвороби серця та інсульту як у чоловіків, так і у жінок, впливає на всі процеси, пов'язані з тромбоутворенням, нестабільністю бляшок, аритмією. Ризик розвитку коронарних подій у курців збільшується в 5 разів протягом 10 років у порівнянні з людьми, які кинули курити.

ТП і органи чуття. Вплив ТД призводить до зниження гостроти зору і слуху, розвитку катаракти та вікової дегенерації, викликає порушення смакових і нюхових рецепторів.

ТП і захворювання травного тракту. Під впливом ТД знижується апетит, підвищується кислотність, що сприяє утворенню виразки шлунку та дванадцятипалої кишки; хронічного коліту, геморою. У паліїв швидше псується зубна емаль, що сприяє розвитку карієсу і пародонтозу.

ТП і гормональна система. У людини, яка палить, виявлено підвищення рівнів тироксину та адреналіну, зниження рівнів інсуліну, статевих гормонів, що веде до порушення репродуктивної функції.

У жінок, що палять, частіше спостерігаються токсикози під час вагітності та патології при пологах, ризик не виношування і передчасних пологів майже у два рази вище, ніж у людей, які не палять. У матерів, що палять, знижується лактація.

ТП викликає дефіцит вітамінів (А, С та ін). Одна сигарета "вбиває" таку кількість вітаміну С, що міститься в одному апельсині. Під впливом ТД шкірні покриви набувають сіруватий відтінок, втрачають еластичність і пружність, випадає волосся.

Для дитини тютюновий дим у 10-15 разів небезпечніший, ніж для дорослого. Функціональний розвиток легень у людини закінчується після 20 років. У підлітків, які курять, порушується редукція вентиляційних функцій легень, передчасно знижуються параметри функції зовнішнього дихання. У підлітка, який палить, погіршується увага, пам'ять, сон, що негативно позначається на навчанні. ТП є потужним каталізатором формування інших залежностей: алкоголізму, наркоманії. Живучи у пропалених приміщеннях, діти частіше і більше на страждають захворюваннями органів дихання. У дітей, батьки, які палять, протягом першого року життя збільшується частота бронхітів і пневмоній, підвищується ризик серйозних захворювань. Обстеживши понад 2 тисяч дітей, які проживають в 1820 сім'ях, професор С.М. Гавалов виявив, що в сім'ях, де палять, у дітей, особливо в ранньому віці, спостерігаються часті гострі пневмонії і гострі респіраторні захворювання. У сім'ях, де не було тих, хто палить, діти - практично здорові. У дітей, матері яких палили під час вагітності, є схильність до припадків: вони значно частіше хворіють на епілепсію. Діти, які народилися від матерів, які палять, відстають від своїх однолітків у розумовому розвитку. У таких дітей виявили відставання в читанні, а також у затримці росту.

Вчені з'ясували, що паління у 2 рази небезпечніше для організму, що росте, ніж для дорослого. Смертельна доза для дорослої людини міститься в одній пачці сигарет, якщо її випалити відразу, а для підлітка досить півпачки. Були навіть зареєстровані випадки смерті підлітків від поспіль випалених двох-трьох сигарет через різке отруєння життєвоважливих центрів, що призводить до зупинки серця і припиняння дихання.

У пасивних паліїв підвищений ризик розвитку інфекцій дихальних шляхів (ХОЗЛ, БА), захворювань середнього вуха, серцево-судинних захворювань, раку легень. Діти паліїв мають більшу ймовірність почати палити в майбутньому, ніж діти батьків, які не палять. Англійский вчений Р.Doll і співавтори після 50-літнього спостереження (1951-2001) за 34 439 британськими лікарями-чоловіками прийшли до висновків, що палії вмирають на 10 років раніше, ніж люди, які не палять. Відмова від паління в 60, 50, 40 та 30 років збільшує тривалість життя на 3,6,9 та 10 років .

Про шкоду паління сказано чимало. Однак занепокоєння вчених і лікарів викликає поширення цієї згубної звички, так як значна кількість людей не вважає паління шкідливим для здоров'я. Звернемося до наукових даних.

Нікотин - одна з найнебезпечніших отрут рослинного походження. У листі тютюну знаходиться від 0,7 до 69% нікотину. При палінні, крім горіння, відбувається суха сублімація речовин, що містяться в тютюні з утворенням нікотину, окису вуглецю (чадного газу), аміаку, сірководню, різних кислот, канцерогенних речовин, сажі. З інших речовин в тютюні виявлені ефірні масла (отрути, що діють на нервову систему), жири рослинного походження, деревні волокна, свинець, радіоактивні елементи. Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг, або 2-3 краплі. Саме така доза поступає щодня у кров після випалювання 20-25 сигарет (у одній цигарці міститься приблизно 6-8 мг нікотину, у тому числі 3 - 4 мг потрапляють у кров). Палій не гине тому, що доза вводиться поступово, не в один прийом. До того ж частина нікотину нейтралізує формальдегід - іншу отруту, що міститься в тютюні. Протягом 30 років палій викурює приблизно 20 000 сигарет, або близько 160 кг тютюну, поглинаючи в середньому 800 г нікотину. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до паління. З палінням пов'язано до 90% смертей від раку легенів, 75% - від бронхіту і 25% - від ішемічної хвороби серця серед чоловіків у віці до 65 років. Хвороби органів дихання у жителів нашої країни займають одне з провідних місць, а паління ще більше погіршує їх перебіг. У багатьох інших країнах число курців продовжує зростати. Розглянувши схему «Вплив тютюнового диму на здоров'я людини», розумієш, що хімічні речовини, що входять до його складу, надають руйнівну дію на всі системи органів людини.

Вплив тютюнового диму на здоров'я людини

РОЗДІЛ 2

Науково-дослідна частина.

Мета роботи: провести дослідження, як ставляться студенти до паління; розробити практичні шляхи щодо профілактики цієї шкідливої ​​звички; розглянути питання про шкідливість тютюнопаління під час засідання студентського гуртка «Панацея».

Поставлена ​​мета передбачає вирішення таких завдань:

1. Вивчення наукової літератури з теми дослідження.

2. На основі опитування студентів виявити ставлення до паління, а також до здорового способу життя, узагальнити результати дослідження, зробити висновки.

3. Розробити на базі гуртка проект: «Ти з нами».

Об'єкт дослідження: здоровий спосіб життя студентської молоді

 Предмет дослідження: ставлення студентів коледжу до паління і здорового способу життя.

 Методи дослідження: аналіз наукової літератури, спостереження, анкетування, порівняння, методи математичної статистики, практичні дослідження (пульсоксиметрія, тонометрія, спірографія, дослідження якості зубної емалі у паліїв), використання замісної медикаментозної терапії при відвиканні від паління.

Теоретична значимість роботи полягає в пошуку та аналізі інформації, яка відображає реальний ступінь небезпеки паління і переконливі наукові докази з точки зору науки, а також в теоретичній розробці проекту одного з шляхів залучення студентської молоді до здорового способу життя під час засідання гуртока.

Практична значимість роботи полягає у проведенні дослідження щодо ставлення студентів коледжу до паління і здорового способу життя, а також в можливості застосовування результатів даного дослідження і запропонованих практичних рекомендацій для студентів та всіх зацікавлених осіб даною проблемою.

База дослідження Кам’янський медичний коледж.

Дослідження впливу тютюнопаління на органи дихання. Щоб довести згубність паління на дихальну систему – ми провели наступний дослід:

 1. Взяли пластикову пляшку – це «людина», вату –це «легені людини»;

 2. Вату поміщаємо в пляшку;

 3. В отвір пляшки розміщуємо цигарку – це «людина, яка палить»;

 4. Дим поступає в пляшку – це імітує вплив тютюнового диму на бронхо-легеневу систему людини;

 5. Вдих та видих імітуємо, натискаючи на пляшку;

 6. Результат: стінка пляшки та вата потемніли, також, з пляшки йшов неприємний запах;

 7. Цей дослід підтверджує негативну дію тютюнового диму на здорові легені підлітків.

Легеневий об’єм і життєву ємність легень курців досліджували методом спірографії. Статистичні показники на спірограмі були занижені в порівняні зі студентами, які не палять.

Дослідження впливу тютюнопаління на серцево-судинну систему.

Серед студентів, які палять було проведено дослідження на перевірку артеріального тиску та пульсу, використовуючи методи тонометрії та пульсоксиметрії в стані спокою та після викуреної сигарети.

Вже на першій хвилині після куріння систолічний артеріальний тиск підвищується на15 мм рт.ст, на 4 –й на 25 мм рт.ст ; пульс збільшується на 30%, спазмуються периферичні артерії. Якщо отримані показники порівняти з віковими нормами, то можна зробити висновок, що людина постаріла на кілька років.

Дослідження впливу тютюнопаління якість зубної емалі.

Ми протестували якість зубної емалі у студентів І-ІІ курсу нашого коледжу. Було виявлено потемніння, наліт, зміну кольору у 90% курців зі стажем 2-4 роки. Було рекомендовано відмовитися від паління і відновити свою емаль за допомогою відбілюваючих зубних паст.

Анкетування студентів.

З метою вивчення ставлення до паління студентів Камянського медичного коледжу нами було проведено анкетування. Загальна кількість опитаних студентів - 52 особи.

Аналіз результатів опитування студентів показав, що серед опитаних студентів 30% - палять і 70% - не палять або пасивні курці. Незважаючи на те, що більше половини опитаних не палять, 30% залежні від цієї шкідливої ​​звички. (Додаток 9)

На другому етапі було проаналізовано відповіді тих студентів, які палять. На питання «Скільки років ви вже палите?» було отримано наступні результати: 20% студентів палять менше року, у 40% опитаних стаж паління склав від 1 року до 6 років і 20% від 6 років і більше. (Додаток 10)

Аналізуючи питання «Коли ви випалили першу сигарету?», спостерігаємо, що велика частина студентів, а саме 53%, почала палити у віці 12-18 років, до 12 років почали палити - 33% студентів, а після 18 - найменша частина - це 14 %. (Додаток 11)

Результати відповідей на питання «Чи є палії серед членів вашої сім'ї?» показав, що у 42% опитаних студентів у сім'ях палять, у 21% - раніше палили; не палили у 37% сімей опитаних студентів. (Додаток 12). Таким чином, у 63% студентів палили або палять в сім'ї.

Серед причин, що сприяють початку паління, студенти назвали, перш за все те, що палили друзі або були проблеми в родині, навчанні. «Скільки сигарет ви випалюєте в день?» це питання 87% опитаних відповіли, що випалюють до 10 сигарет в день, а інші 13% палять від 10 до 20 сигарет в день (Додаток 14).

Позбутися залежності хотіли б 80% опитаних студентів, що свідчить про важливість вирішення цієї проблеми спільними зусиллями всіх зацікавлених осіб. Чи не хотіли б позбутися залежності - 13% студентів відповіли «Ні», не знають - 7% студентів. (Додаток 15)

«Чи відчуваєте ви особливу тягу до сигарет?» Серед опитаних студентів, які не відчувають тяги до паління - 13%, відчувають сильну тягу - 40% і не знають - 47%. (Додаток 16)

Аналіз відповідей усіх опитаних студентів на питання «Доступність дешевих сигарет на ваш погляд провокує паління?» Показав, що більшість студентів - 69% вважають, що дешеві сигарети провокують паління. (Додаток 13)

Висновок:

Як показав аналіз вивченої літератури, людина, яка палить, завдає шкоди не тільки своєму здоров'ю, а й здоров'ю оточуючих його. Паління серед молоді призводить до серйозних наслідків не тільки для самого палія, але і для його майбутніх нащадків.

Підводячи підсумки, виконаної роботи, з упевненістю можемо сказати, що цілі і завдання, які були поставлені нами - досягнуті. За результатами дослідження бачимо, що 79% студентів вважають паління небезпечним для здоров'я. Але є студенти, які не можуть дати відповіді, їх 21%. Результати нашої роботи показують, що студенти замислюються про шкоду паління, адже 80% студентів хотіли б позбутися цієї звички.

Для того щоб допомогти в цьому студентам, плануємо створити в гуртожитку клуб однодумців «Ти з нами», в якому можна буде зустрічатися студентам вечорами, обговорювати актуальні молодіжні теми, проводити веселі акції для паліїв «Яблуко за день без сигарет», розіграші, бесіди та ін.

Проблема паління серед молоді поширюється зі швидкістю епідемії.

Молодь знаходить масу причин, щоб почати палити:

наслідування старшим товаришам, своїм «авторитетам», батькам;

тиск з боку однолітків;

відчуття новизни, інтересу;

бажання «виділитися» і здаватися дорослішими;

вплив фільмів і реклами;

доступність і відносна дешевизна сигарет.

Аналіз тютюнопаління серед студентів за результатами анкетування

Кам’янський медичний коледж. Кам’янський індустріальний коледж. м. Кам’янське.

Мета: вивчити поширеність тютюнопаління, рівня нікотинової залежності і мотивації до початку і припинення паління у студентів-медиків та студентів індустріального коледжу . За допомогою анонімного анкетування проведено опитування студентів 1-4 курсів усіх факультетів Камянського медичного коледжу і 1-4 курсів Камянського індустріального коледжу. Опитано 200 осіб, по 100 в кожному навчальному закладі. Анкета складалася з розділів: анамнез і статус паління, мотивація початку, відмови і способу відмови від паління. Ступінь нікотинової залежності оцінювався за допомогою тесту Фагерстрема. (Додаток 6, 7, 8)

Результати: частка студентів, які палять у Камянському медичному коледжі -23% (від 19% до 34% по відділеннях, від 15% до 25% по курсах), у Камянському індустріальному коледжі - 54%, з них 26% почали палити у віці 10-14 років, 70% - у 15-18 років, 4% - старше 18 років. Ступінь нікотинової залежності в Камянському медичному коледжі: високий - 19% (виявлено лише на 3 курсі спеціалізації «Стоматологія ортопедична»), високий - 17%, середній і низький - 64% (у 98% на «Сестринській справі»). Ступінь нікотинової залежності в Камянському індустріальному коледжі на 1-2 курсі дуже високий – 60%, на 3 курсі середній - 27%, на 4 курсі - низький – 13%.

Основні мотивації до паління:

 1. Приклад оточення (у 59% студентів палять батьки)

 2. З цікавості:

 • від 100% на спеціалізації «Лікувальна справа»

 • до 30% на спеціалізіції «Акушерська справа»,

 • у Кам’янському індустріальному коледжі - 35% студентів;

 1. Психічна травма - 25% студентів Камянського медичного коледжу і Камянського індустріального коледжу;

 2. «Бажання спробувати нове» і «бути своїм у колективі» - 40%;

 3. «Бажання маніпулювати сигаретою» - 28% студентів зубних техніків.

 4. 71% респондентів Камянського медичного коледжу і 83% Камянського індустріального коледжу відповіли ствердно на питання: «Чи хотіли б ви кинути палити?».

 5. Причини невдач спроби кинути палити: паління друзів (45%),

 6. Відсутність сили волі (35%);

 7. Невдала антисмокінгова методика (12%).

Висновок: Поширеність тютюнопаління серед студентів Кам’янського індустріального коледжу у два рази вище, ніж студентів-медиків, 45% з них - дівчата (основна мотивація до паління - бажання самоствердитися і підтримати компанію). 70% студентів долучилася до паління у студентські роки під впливом друзів і батьків або стресових ситуацій. Студенти перших курсів Камянського медичного коледжу на відміну від старших недостатньо розуміють небезпеку паління для здоров'я. Успішна антинікотинова пропаганда в коледжах сприяє кращому розумінню наслідків паління студентами старших курсів.

За результатами відповідей студентів , у них є бажання кинути палити, але залежність дуже висока, а мотивація слабка. Серед способів, які допомагають подолати тютюнопаління, виділяють:

 • психотерапія;

 • замісна терапія;

 • допоміжна терапія, яка включає правильне харчування;

 • вітамінна терапія.

На засіданні гуртка ми познайомились ближче з лікарськими препаратами, які випускає фармацевтична промисловість для відвикання від паління. Дія цих препаратів пов`язана із впливом на Н-холінорецептори, які чутливі до нікотину.

У склад лікарського препарату «Табекс» входить алкалоїд цитизин (трава Термопсису), препарату «Лобесил» - алкалоїд лобелін (рослини роду Лобелія, які називають на батьківщині «індійський табак»).

Препарат «Нікоретте» має лікарську форму у вигляді жувальної гумки, якою замінюють сигарету. В його складі алкалоїд нікотин у мінімальних дозах 0,002- 0,004 г. Застосовують по 1 жувальній таблетці кожні 1-2 год., але не більше 15 гумок на добу, протягом 3-х місяців.

За будовою і властивостям діючі речовини цих лікарських препаратів схожі з нікотином, але менш токсичні.

Їх фармакологічна дія направлена на зменшення явищ абстиненції при відвиканні від паління, крім того на фоні їх дії паління тютюну викликає у паліїв неприємні відчуття.

Дослідження:

Серед студентів була обрана група анонімних добровольців, які вирішили кинути палити.

5 студентів поклались на власну силу волі, а 2 студенти приймали лікарський препарат «Табекс» після консультації лікаря.

У І групі спостерігались:

 • Стан емоційної напруги;

 • Збудливість;

 • Поганий сон.

І тільки один студент зміг побороти цю згубну звичку.

У ІІ групі самопочуття студентів було в нормі. Але один студент перестав приймати таблетки і повернувся до паління. А другий студент вийшов переможцем.

Підводячи підсумки даної роботи, бачимо, що більшість студентів вважають паління небезпечним для здоров`я.

Дану роботу, безумовно, варто продовжувати, адже якщо від цих заходів кине палити хоча б одна людина - це вже величезна перемога

Разом з членами наркопосту, який працює в Кам’янському медичному коледжі було розробилено методи профілактики серед студентів, які плануємо обговорювати на засіданні нашого та інших гуртків та клубу однодумців «Ти з нами».

ВИСНОВОК:

Методи профілактики куріння серед молоді.

1. Найефективніша на даний момент профілактика паління - це мода, а вона зараз диктує здоровий спосіб життя. Романтика сигарет вже не настільки туманить незрілі голови, тому влада тютюну з цієї точки зору слабшає з кожним днем. Якщо раніше було модним палити, а над тими, хто не палить, посміювалися, то зараз ситуація змінилася з точністю до навпаки.

2. Важливо усвідомити, що сигарети, сигари, кальян, трубка то будь-який інший спосіб вживання нікотину - це одна і та ж звичка, просто одягнена в іншу форму. Профілактика паління має на увазі повну відмову від тютюну на рівні внутрішнього переконання, в цьому випадку можна вважати, що профілактика принесла плоди, і людина насправді захищена від негативних наслідків.

3. Відмовляючись від паління, ми економимо час, сили, здоров'я і гроші. Тому, мабуть, важко придумати більш вигідну справу, ніж повна відмова від паління в будь-якій формі. Якщо врахувати, що ціни на сигарети стабільно ростуть, то можна визначити середню суму за рік, яку можна було витратити на більш потрібні речі, послуги. При опитуванні студентів, які кинули палити, ця сума дорівнювала 3600-6000 грн.

4. Зростання цін на сигарети повинно дати певну мотивацію відмови від паління, тому що вартість сигарет стає недоступною.

5. Щоб ефективно боротися з цією проблемою, потрібно педагогам і батькам об'єднати методи і прийоми, які б сприяли позбавленню підлітків від пагубної звички.

6. Треба спробувати зайняти вільний час студента, запропонувавши йому цікаве хобі, заняття спортом, будь-яке інше захоплююче заняття. Головним є обмеження спілкування студента з людьми, які палять. Але переходити межу і захищати його від соціального світу теж не варто.

7.Можна також зазначити дії керівництва нашої країни на сьогоднішній момент щодо боротьби з палінням. По-перше, це різні зображення на пачках сигарет про шкідливість паління. По-друге, дія закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Заборона паління у громадських місцях повинна давати можливість не тільки вільно дихати людині, яка не палить, а й утриматися від зайвої сигарети палію.

20

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
1
міс.
2
3
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!