Навички, сприятливі для здоров’я

Опис документу:
Конспект уроку, розрахований для учнів 7 класу. Який допоможе поширити уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про навички, сприятливі для здоров'я; навчити передбачати наслідки тих або інших звичок; розвивати логічне мислення, життєві навички, сприятливі для здоров'я та безпечної життєдіяльності;формувати прагнення берегти своє здоров'я, зважаючи на його цінність і значущість для людини; виховувати свідоме ставлення до збереження власного здоров'я

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок № ____ Дата: __________

Тема уроку: Навички, сприятливі для здоров’я

Мета уроку:

розширювати уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про навички, сприятливі для здоров’я; вчити передбачати наслідки тих або інших звичок;

розвивати логічне мислення, життєві навички, сприятливі для здоров’я та безпечної життєдіяльності;

формувати прагнення берегти своє здоров'я, зважаючи на його цінність і значущість для людини;

виховувати свідоме ставлення до збереження власного здоров’я.

Очікувані результати:  учні називають навички; знають визначення поняття звичка, як формуються звички, кроки формування або зміни звички, навички, сприятливі для здоров’я; наводять приклади сприятливих для здоров’я життєвих навичок.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, зошит, прислів’я, притча, схема «Хід-парад звичок», завдання для вправи «Добери ілюстрацію», картки із завданнями, завдання для самостійної роботи

Хід уроку

I. Організаційний момент

  • Привітання, створення позитивного настрою

Всіх вас рада привітати

І найкращого побажати.

Руку другу скоріш протягни

І  міцніше  долоньки стисни.

А тепер пошепчемось тихенько, друже!

(Говоримо тихо)

Скажемо лагідно: «Здоров’я  тобі, я бажаю всім і собі!»

Голосніше.

Скажемо лагідно: «Здоров’я тобі, я бажаю всім і собі!»

Усміхніться одне одному, обміняйтеся компліментами з товаришем по парті.

ІI. Перевірка домашнього завдання

  • Створення холістичної моделі здоров’я

  • Розроблені проекти «Обираю здоровий спосіб життя» (с. 8 підручника Бойченко Т.Є.)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчально-пізнавальної і здоров’язбережувальної діяльності учнів

  • Вступна бесіда

  • Діти! Що для людини є найдорожчим?

  • Який вигляд має здорова людина?

  • Від чого залежить здоров'я? (Від спадковості, від стану навколишнього середовища, від способу життя людини, від правильного повноцінного харчування)

  • Робота над прислів’ями

  • Прочитайте прислів’я, записані на дошці. Як ви розумієте їх зміст?

Здоров'я маємо — не дбаємо, втративши — плачемо.

Заздрість здоров'я їсть.

Довго спати — здоров'я не мати.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку

  • Слово вчителя

  • Що ви робите, щоб бути здоровим?

  • Як, на вашу думку, потрібно піклуватися про своє здоров'я, як його берегти?

Кожна людина повинна берегти і зміцнювати своє здоров’я. Іграшку, книжку, одяг можна купити за гроші, а здоров'я не купиш. Саме тому з раннього дитинства треба дотримуватись здорового способу життя.

  • Вправа «Звичка»

  • Учні слухають притчу, обговорюють її та роблять висновок про необхідність формувати корисні навички і звички, виховувати позитивні риси характеру.

Притча

Одного разу учень звернувся до мудрого вчителя: і - Ти такий мудрий, завжди в гарному настрої. Допоможи і мені бути таким.

Учитель погодився і попросив учня принести картоплю та прозорий пакет.

- Якщо ти на когось розсердишся і затаїш образу, - сказав учитель, - візьми одну картоплину, на одному боці її напиши своє ім’я, а на другому - ім’я людини, з якою у тебе виник конфлікт.

Потім поклади цю картоплину в пакет.

- І це все? - здивовано запитав учень.

- Ні, - відповів учитель. - Ти повинен завжди носити із і собою цей мішок. Щораз, коли ображатимешся на когось, додавай в нього картоплину.

Учень погодився. Пройшов час, і пакет учня став досить важким, носити його було дуже незручно, а перші картоплини стали псуватися і видавати різкий неприємний запах.

Учень прийшов до вчителя і сказав:

- Пакет вже неможливо носити із собою. Він надто важкий, а картопля зіпсувалася. Запропонуй що-небудь інше.

Але вчитель відповів:

- Те саме відбувається в твоїй душі. Коли ти на кого-небудь І злишся, ображаєшся, у тебе в душі з’являється важкий камінь. і Просто ти не помічаєш цього. Із часом каменів стає дедалі більше.

Вчинки перетворюються на звички, звички - на негативні риси і характеру. Щораз, коли ти ображаєшся або, навпаки, ображаєш когось, подумай, чи потрібен тобі цей камінь.

  • Слово вчителя

Ми будемо говорити про здоровий спосіб життя, про навички, сприятливі для здоров’я, а також навички, а що шкідливі для здоров'я.

  • Запис теми уроку до зошиту

V. Засвоєння нових знань, умінь і навичок

  • Розповідь учителя з елементами бесіди «Корисні для здоров’я звички»

Кожен з нас у процесі життя накопичує знання і виробляє певні вміння. Наприклад, уміння читати, рахувати й писати. Якщо людина якимось умінням користується часто, то починає автоматично здійснювати певні дії. У неї з’являється навичка. Наприклад, спочатку школяр здобуває вміння писати. Потім за допомогою частих вправ здобуває навичку письма, тобто починає робити це автоматично. Навички з’являються протягом життя і становлять основу поведінки.

  • Наведіть приклади навичок, які є у вас.

  • А чи відрізняються навички від звичок?

Учитель вислуховує відповіді дітей і звертає увагу на те, що навички треба відрізняти від звичок. Навичка формується в результаті постійних вправ, потім розвивається і вдосконалюється. А звичка з’являється при простому багаторазовому повторенні однієї й тієї самої дії протягом більш-менш тривалого часу. Вона не розвивається і не вдосконалюється. Вона просто є.

Звичка — це поведінка, образ дій, схильність, що стали для людини звичайними, постійними.

Наприклад, людина торкається мочки вуха, якщо про щось задумалася. Постійне повторення цієї дії перетворює її на звичку. До звичок можна також віднести манеру підкидати голову для того, щоб прибрати чубок з чола, або манеру сутулитися при ходьбі, або гризти нігті від хвилювання.

  • Знайдіть вичначення поняття звичка й запишіть до зошиту (стр. 13 Бех І.Д.)

Звичка – спосіб поводитися, не замислюючись, що, як і чому ти робиш.

Будь-яка дія, якщо ви її багаторазово повторюєте, може перетворитися на звичку. Якщо це корисна дія, то формується корисна звичка. Але можуть формуватися і шкідливі звички.

Розрізняють прості і складні звички. До складних відносять здатність цінувати час, дотримуватися режиму дня, доводити розпочате до кінця. А до простих звичок можна віднести, наприклад, звичку завжди класти на місце необхідні предмети або збирати портфель відразу після приготування уроків.

  • Наведіть приклади звичок, які допомагають нам у житті.

Учитель вислуховує відповіді дітей і звертає увагу на те, що звичка дивитися під ноги допомагає нам уникнути травм і переломів. Звичка зупинятися біля дороги, дивитися ліворуч і праворуч перед тим, як перейти її, рятує нам життя. Звичка вітатися і привітно усміхатися робить нас привабливими для інших людей. Звичка мити руки перед їдою вберігає нас від інфекційних захворювань. Звичка піднімати руку, якщо хочеш щось запитати або сказати на уроці, допомагає успішно вчитися.

  • Як на ваш погляд з’являються корисні звички?

Учитель вислуховує відповіді учнів і дає коментар про те, що корисні звички з’являються не відразу, а після тривалого повторення дії. Наприклад, якщо школяр один або два рази зробив уранці зарядку, то звичкою це не стане. А от якщо він займається зарядкою протягом року, то це може стати звичкою. Звички — це риси поведінки, які стали вашою потребою.

  • Давайте разом складемо схему, що ілюструватиме 10 найкорисніших та найшкідливіших звичок.

  • Робота в парах зі схемою «Хід-парад звичок»

  • Учні об’єднуються в пари, обговорюють та визначають вплив звичок на здоров’я, доповнити схему за зразком. Учні аргументують свої пропозиції прикладами. Готують коротку презентацію: словесну (доповідає спікер чи вся група) або розігрують коротку сценку (один учень, кілька чи всі учні).

  • Робота з підручником

  • Учні зачитують матеріал підручника «Як формуються звички» (стр. 14 Бех І.Д.) та «Формування корисних звичок» (стр. 9-10 Бойченко Т.Є.)

  • Вправа «Добери ілюстрацію»

  • Добери до кожної ілюстрації відповідну звичку. З’єднай лініями.

Дбати про чистоту довкілля

Бути оптимістом

Додержуватися правил особистої
гігієни

Допомагати іншим

Поводитися чемно й гідно

  • Ознайомлення з кроками формування або змінами звичок (стр. 10 Бойченко Т.Є.)

  • Вправа на закріплення даного матеріалу

  • Установи відповідність. Запиши результат у таблицю.

1. Правильний догляд за шкірою. 2. Розвиток сили волі. 3. Активне слухання. 4. Робота в команді. 5. Критичне мислення. 6. Адекватна самооцінка. 7. Рухливі ігри на свіжому повітрі. 8. Догляд за одягом. 9. Оптимізм. 10. Позитивне мислення. 11. Самоконтроль. 12. Упевнена поведінка. 13. Конструктивне розв’язання конфліктів. 14. Сон з відчиненою кватиркою. 15. Відмова від небезпечних пропозицій.

Навички, що сприяють фізичному здоров’ю

Навички, що сприяють соціальному благополуччю

Навички, що сприяють психічному і духовному здоров’ю

  • Відповіді на стр. 10-11 (Бойченко Т.Є.), стр. 16-17 (Бех І.Д)

  • Ознайомлення із значенням життєвих принципів для здоров'я (на основі підручника стр. 12 (Бойченко Т.Є.) та фронтальної бесіди)

  • У чому, на ваш погляд, полягає значення життєвих принципів для здоров’я?

  • Що буде, якщо життєві принципи здорового способу життя залишаються тільки на словах?

  • На яких принципах ґрунтуються правила здорового способу життя?

  • Давайте пригадаємо схему, що ілюструє принципи здорового способу життя.

Принципи здорового способу життя:

  • принцип забезпечення раціонального харчування;

  • принцип підтримування оптимального рухового режиму; принцип загартовування;

  • принцип дотримування правил особистої гігієни;

  • принцип формування в себе вольових якостей; принцип інтелектуального, морального і духовного розвитку.

VІ. Систематизація, узагальнення та застосування засвоєних знань, умінь і навичок

  • Самостійне виконання завдань в зошитах

2. Познач літерою Н приклади навичок, а літерою 3 — приклади звичок.

3. Познач (+) корисні звички

Лягати спати вчасно

( ) Замислившись, гризти олівець

Курити

( ) Мити руки

Приймати душ вранці та ввечері

( ) Їсти багато тістечок

Засиджуватися перед телевізором до пізнього вечора

( ) Планувати час

Прибирати робоче місце

( ) Читати книжки лежачи

4. Допиши потрібне

  • Взаємоперевірка

VІІ. Підсумок уроку

  • Підсумкова бесіда:

  1. Що таке звичка? Які звички називають корисними?

  2. Семикласник чудово їздить на велосипеді. Це навичка чи звичка?

  3. Учень, виходячи з класу, завжди грюкає дверима. Чи можна це назвати навичкою?

  4. На уроці в школі, на виставі в театрі, у метро і в автобусі дитина завжди жує жуйку. Чи можна сказати, що це навичка?

  5. В одних школярів є звичка провітрювати приміщення, а інші бояться протягів. Як розв’язати це протиріччя?

  6. Семикласник звик чистити зуби, але робить це всього п’ять секунд. Чи можна це вважати корисною звичкою? Чому?

  7. Наведіть приклади формування у вас корисних звичок, які допомагають зберігати здоров’я.

ІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

ІХ. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання

Опрацювати § 2 (стр. 9-12 (Бойченко Т.Є.) та 13-17 (Бех І.Д.)

Виконати завдання в зошиті на картках письмово

* Розробити соціальну рекламу про здоровий спосіб життя (стр. 12 підручника Бойченко Т.Є.), рубрика «Проект»)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
3
міс.
2
8
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!