Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Навчальна програма з предмета “Технологія столярних робіт”
Професія: “Столяр будівельний”
Кваліфікація: ІІІ розряд
Тема 1. Основні операції з обробки деревини ручним механізованим інструментом
Основні елементи та деталі столярних виробів. Загальні відомості про технологічні карти на столярні вироби. Сучасні моделі віконних та дверних блоків. Особливості розмітки окремих елементів дерев’яних вікон та дверей. Конструкції перегородок з використанням сучасних матеріалів. Конструкції сучасних стінових панелей. Конструктивне вирішення сучасних підвісних стель простої конструкції.
Загальні відомості про деревообробні верстати.
Основні та допоміжні частини деревообробних верстатів: станина, стіл, супорт, шпиндель, приводні механізми, механізми подачі, допоміжні елементи. Загальні відомості про електродвигуни, що використовуються в деревообробних верстатах. Загальні правила безпеки праці при роботі на деревообробних верстатах.
Круглопильні верстати. Моделі типових круглопильних верстатів для поперечного і повздовжнього розпилювання пиломатеріалів. Верстати з прямолінійним переміщенням пилки (супорт), педальні, прирізні, реброві, кінцерівняльні. Технічні характеристики круглопильних верстатів. Основні вимоги до установки пилок на вал верстата. Види і розміри круглих пилок залежно від їх призначення. Робота на верстатах. Контроль якості розкрою деревини. Правила безпеки праці при роботі на верстатах.
Верстати для повздовжнього фрезерування. Моделі типових верстатів. Фугувальні, рейсмусові, чотирьохсторонні верстати. Конструкції, призначення і кінематика верстатів. Технічна характеристика верстатів. Ріжучий інструмент: ножові головки, ножі, фрези. Установка ножів, фрез на вали верстатів. Правила технічної експлуатації верстатів. Прийоми фрезерування заготовок. Пристрої і контрольно-вимірювальні інструменти, що застосовуються при повздовжньому фрезеруванні. Вимоги до якості обробки заготовок. Перевірка якості обробки. Безпека праці при роботі на верстатах.
Свердлильні та ланцюгодовбальні верстати. Моделі типових верстатів: свердлильні, вертикальні та горизонтальні, одношпиндельні, багатошпиндельні, свердлильно-пазувальні. Будова і призначення верстатів. Технічна характеристика верстатів. Правила технічної експлуатації верстатів. Прийоми роботи на верстатах. Види ріжучого інструменту, що застосовується на свердлильних верстатах. Установка ріжучого інструменту і налагодження верстата. Пристрої і контрольно-вимірювальні інструменти, що застосовуються на свердлильних верстатах. Ланцюгодовбальні верстати; їх призначення, будова, принцип і прийоми роботи на них. Вимоги до якості виконання пазів і отворів. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Фрезерні верстати. Моделі фрезерних верстатів та їх призначення. Будова основних фрезерних верстатів. Операції, які виконуються на різних видах фрезерних верстатів. Технічна характеристика одношпиндельних, багатошпиндельних фрезерних верстатів. Правила і прийоми роботи на основних фрезерних верстатах. Види ріжучих інструментів для фрезерування. Прийоми обробки елементів столярних виробів на фрезерних верстатах. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Шипорізні верстати. Моделі типових шипорізних верстатів: односторонні рамні, двосторонні; їх конструкції та призначення. Операції, що виконують на шипорізних верстатах. Технічна характеристика основних шипорізних верстатів; правила їх технічної експлуатації. Види ріжучих інструментів, що застосовуються на верстатах. Види пристосувань на шипорізних верстатах для різного характеру обробки деревини. Контрольно-вимірювальний інструмент, що застосовується при зарізанні шипів і провушин. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Шліфувальні верстати. Моделі типових верстатів: дискові, стрічкові, циліндрові; їх конструкції і призначення. Операції, що виконують на шліфувальних верстатах. Технічна характеристика верстатів. Правила технічної експлуатації шліфувальних верстатів. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Комбіновані верстати. Моделі верстатів. Призначення верстатів, технічна характеристика, робота на верстатах. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Загальні відомості про верстати для підготовки ріжучих інструментів: фрез, ножів, пилок, свердел.
Обладнання для збирання меблів, механічні вайми, преси, устаткування для складання елементів меблів, гнутарно-сушильні верстати.
Технологія виготовлення елементів віконних блоків із роздільними рамами. Зборка елементів у віконний блок. Технологія виготовлення елементів віконного блоку із спареними рамами. Складання елементів у віконний блок. Технологія виготовлення підвіконних дощок. Технічні умови на виготовлення віконних блоків. Технологія виготовлення дверних блоків з щитовими полотнами сучасними способами (на скрепах). Технологія виготовлення віконних та дверних блоків простої складності. Технологія встановлення віконних, дверних блоків та простих прямолінійних виробів. Виготовлення елементів столярних перегородок, панелей, тамбурів. Виготовлення каркасу перегородок, щитів, елементів панелей різної конструкції. Виготовлення елементів вмонтованих меблів, дверних антресольних блоків, бокових проміжних стінок. Виготовлення каркасних перегородок із сучасних матеріалів. Безпека праці при виготовленні столярних виробів та конструкцій.
Види скла. Особливості застосування скла різних видів. Інструменти, пристрої та інвентар для різання скла. Механізовані способи різки скла. Різка листового скла. Підготовка скла до різки. Розмітка інструментом та за шаблонами ліній різання, обчислення кількості матеріалів. Різка і ломка скла. Безпека праці при різанні скла. Правила приготування замазок, мастик, герметиків для скління. Технологія встановлювання віконного скла. Вимоги до якості робіт. Прийоми і способи закріплення скла в дерев’яних рамах. Безпека праці при виконанні скляних робіт.
Загальні відомості про опорядження простих столярних виробів. Призначення опорядження: експлуатаційне, художньо-естетичне, санітарно-гігієнічне; збільшення терміну експлуатації дерев’яних виробів. Види опорядження: прозоре, непрозоре, імітаційне, інкрустація тощо.
Загальні вимоги до лакофарбового покриття: вологостійкість, стійкість до дії світла, еластичність, твердість лакофарбового покриття, міцність зчеплення з деревиною (адгезія), естетичність.
Основні технологічні операції опорядження деревини: підготовка поверхні (столярна та опоряджувальна), нанесення і сушка лакофарбових матеріалів.
Підготовка деревини до опорядження: столярна і оздоблювальна. Обладнання, яке застосовується для підготовки деревини до опорядження: шліфувальні, вальцьові верстати, плоскополірувальні апарати, пневматичні інструменти.
Способи нанесення лакофарбових матеріалів на столярні вироби: вручну, зануренням, методами розпилення, струминним поливом, суцільним поливом, в електричному полі високої напруги.
Імітаційне оздоблення декоративним папером і плівковими матеріалами. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Основні причини і види ушкоджень простих столярних виробів. Види і способи ремонту виробів. Поняття про ремонт, реконструкцію і реставрацію. Ремонт покороблених елементів. Усунення нещільності шипових з’єднань. Ремонт ушкоджених поверхонь вставками із деревини. Ремонт вікон і дверей: розборка стулок, фрамуг, кватирок, дверних полотен. Ремонт коробок. Вимоги до якості виконаних робіт. Запобігання виникненню браку в роботі. Вимоги безпеки праці.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»