• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Педагогіка
  • Народна педагогіка. Жанри народної творчості в українській народній педагогіці. Частина 2. Героїчний епос. Афоризми, прислів’я і приказки

Народна педагогіка. Жанри народної творчості в українській народній педагогіці. Частина 2. Героїчний епос. Афоризми, прислів’я і приказки

Опис документу:
У статті вивчено особливості української народної педагогіки у питанні виховання досконалої людини і її вплив на дітей, розглянуто використання надбань української народної педагогіки у сьогоднішньому процесі виховання дитини вчителями та батьками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Жанри народної творчості в українській народній педагогіці.

Частина 2. Героїчний епос. Афоризми, прислів’я і приказки

Героїчний епос. Героїчний епос дуже нагадує казку і близький до неї, та на відміну від казки у епосі присутні не вигадані, а справжні герої, які реально існували декілька століть тому: Ілля Муромець, Садко та інші. В епосі народ оспівує хоробрість, мужність, любов до Батьківщини. Навіть невелика подорож у героїчний епос познайомить дітей із цікавими історичними подіями. Діти дізнаються, як ставились до цих подій древні, адже твір завжди відбиває душу автора, а в даному разі автором є народ.

Афоризми, прислівя і приказки. Афоризми, прислівя і приказки – криниця народної мудрості. Вони відображують побут, звичаї, часто-густо переплітаються з казками. Це перевірена тисячоліттями форма зображеня повчань, моралі, заповідей.

Прислівя не старовина, не минуле, а голос народу. Якщо у прислівї говориться про минуле, воно оцінюється з погляду сьогодення і майбутнього.

У прислівї народна оцінка життя, спостереження народного розуму, затверджуються загальнолюдські цінності:

Де робота, там і благо

Не плюй у колодязь – доведеться води напитись

Здоров’я - найбільший скарб.

Точність думки і лаконічність викладу дозволяють швидко запам’ятовувати прислів’я і приказки з раннього віку як життєву норму. У прислівях і приказках показується, що має робити людина, щоб бути досконалою, наближатись до ідеалу, а чого робити не варто.

Загадка. Загадка – жанр народної творчості, який, як і прислівя і приказки, належить до малих фольклорних форм. Цінність загадок полягає у їх образності, художності і поетичності. Яскраві, конкретні, барвисті художні образи загадок допомагають по-новому подивитись на світ навколо себе, розвивають поетичний погляд на дійсність, здатність аналізувати її, а отже, і логічно мислити. Завдяки поетичним засобам, що використовуються у казках – метафорі, метонімії, уособленню, гіперболі – із найпростішими предметами відбуваються найчарівніші перетворення: морквина перетворюється на дівчину, цибулина – на діда, огірок – на казковий дім „без вікон, без дверей, де повно людей”. З цього приводу М. А. Рибникова, підкреслюючи особливості загадок, писала: „Загадка – ключ до словесного образу, зерно поезії, метафора.”

Також до жанрів народної творчості в українській народній педагогіці відносять народну музику (музичний фольклор), народний театр і народний танець, народні ремесла і промисли, які, безперечно, також мають великий вплив і неоціненне значення у формуванні особистості, оскільки також розкривають і пояснюють поняття досконалої людини.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»