МОЇ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ Виховна година

Опис документу:
МОЇ ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ Виховна година Мета. Розповісти учням про права та обов’язки дитини, ознайомити з Конституцією нашої країни, вчити відрізняти права від обов’язків. Розвивати увагу, пам’ять, мислення. Виховувати чесність, дисциплінованість, повагу до товаришів, чуйність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

МОЇ ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ

Виховна година

Мета. Розповісти учням про права та обовязки дитини, ознайомити з

Конституцією нашої країни, вчити відрізняти права від обов’язків.

Розвивати увагу, память, мислення.

Виховувати чесність, дисциплінованість, повагу до товаришів, чуйність.

Обладнання: Конституція України для школярів, оповідання В. Сухомлинського, ілюстрації дітей, плакати «Світова книга прав дитини».

Хід заняття

І. Організаційна частина.

ІІ. Основна частина.

Вчитель. У мене є чарівна скринька. Ось вона (показує).

Зараз кожен загляне у скриньку і побачить найважливішу людину на Землі. Тільки давайте домовимось: поки всі діти по черзі не заглянуть туди, не можна розкривати цей «секрет». Домовились?

Кожен учень підходить до вчителя та заглядає у красиву скриньку із дзеркалом всередині.

То кого ви побачили в чарівній скриньці?

Себе! – відповідають діти. (на дні скриньки дзеркало).

Так, ви побачили в чарівному дзеркалі кожен себе, людину – найцінніший скарб. Кожен із вас – неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні і саме такої більше на цій землі немає і ніколи не було.

Кожна доля єдина, клина!

І вона не повториться знов!

Неповторна кожна людина,

Неповторна кожна любов!

(Звучить аудіо запис пісні О.Білозір "Неповторна кожна людина”)

Видатний поет В.Симоненко, який прожив життя – спалах (28 років, написав про неповторність кожного, кому батьки подарували життя.

Ти знаєш, що ти людина?

Ти знаєш про це, чи ні?

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.

Більше тебе не буде

Завтра на цій землі.

Інші ходитимуть люди,

Інші кохатимуть люди –

Добрі, ласкаві й злі

Сьогодні усе для тебе:

Озера, гай і степи.

І жити спішити треба

Кохати спішити треба –

Гляди є не прости!

Бо ти на землі – людина,

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя – єдина,

Мука твоя – єдина

Очі твої одні.

Пройде не одне тисячоліття, коли людство зрозуміє цю істину, і пройде ще одне тисячоліття, коли людство, нарешті, прийме закони, які оберігатимуть дитину – найбільше наше багатство.

В стародавній Спарті слабких, кволих дітей кидали із скелі в прірву, вважаючи, що з них не виростуть сильні і здорові воїни. В часи кріпацтва дітей насильно відбирали у матерів і продавали, наче річ.

В різні епохи неоднаково дивилися на виховання і догляд за дітьми. Аж у 17-18 ст. на дітей, нарешті, починають звертати увагу – шиють дитячий одяг, створюють дитячі іграшки, пишуть дитячі книги, дитячі пісні та музику.

"А хіба раніше діти не мали одягу, іграшок? – спитаєте ви”. Та не мали. Дитина носила довгу сорочку, а коли виростала – одяг, як у дорослих. У середньовічній Німеччині слово дитина було синонімом слова "дурень”. Знаємо, що дітям було нелегко, не було законів, які б оберігали їхнє життя.

Аж у 1924 р. у м. Женеві було прийнято Декларацію прав дитини.

1959 р. розроблена і втілена в життя нова Декларація прав дитини.

А 1989 р. у Ною-Йорку всі прогресивні країни світу підписалися під Конвенцією прав дитини.

В 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції.

В 1993 р. в м. Києві створено Всеукраїнський комітет захисту дітей.

Згідно з Конвенцією Україна у квітні

2001 р. прийняла Закон про охорону дитинства.

1-й учень

Декларація – це просто

Оголошення всіх прав,

Є права й в дітей, звичайно,

Треба, щоб усяк їх знав.

2-й учень

Знайте, що усі ви рівні,

Від народження в правах,

І людина – змалку вільна,

Наче в небі синім птах.

3-й учень

Знайте ж, змалечку всіх діток

Треба вчить, оберігать,

І ніхто в усьому світі

Їх не сміє ображать

4-й учень

Треба дітям всього світу

Не сваритись, а дружить

І по правилах хороших.

По закону треба жить.

Вчитель.

Отже в Конвенції прав дитини записано.

Дитиною вважається кожна людська особа до досягнення нею 18-ти років. Дитина потребує особливої охорони і піклування як до, так і після народження.

Розгляньте плакат «Світова книга прав дитини». На ньому умовними знаками яскраво і доступно подано ваші права.

Ось вони:

- Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля.

  • Всі діти мають право на повноцінне харчування.

- Всі діти мають право на навчання.

- Всі діти мають право на медичну допомогу.

- Всі діти мають право на вільне спілкування.

- Всі діти мають право на отримання інформації.

- Кожна дитина має право на любов і піклування.

- Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.

- Всі діти мають право вільно висловлювати свої думки.

Вчитель.

У нас в гостях випускниця нашої школи старший лейтенант поліції Бедьо Вікторія Андріївна.

- Розкажіть, як у нашому районі захищають права дітей? Які служби для цього створені. До кого можуть звернутися діти, якщо їхні права порушено?

Виступ старшого лейтенанта поліції Бедьо Вікторії Андріївни.

Запитання дітей.

Вчитель.

Послухайте вірш і скажіть, про яке право дитини йдеться у ньому.

Учень.

Спитай у тата чи у мами,

Які професії у них.

Професій в світі є чимало,

Сповна їх вистачить на всіх.

Та є одна поміж професій,

Якої вчаться всі в житті,

Яка для кожного найперша,

Якої вчитимешся ти.

Учитель, лікар чи геолог,

Письменник, слюсар чи шахтар –

Всі називають головною

Одну професію: школяр!

Бо всім відомо, що без школи,

Без знань, що мусиш там набуть,

Не станеш у житті ніколи

Тим, ким з дитинства мрієш буть!

(А. Костецький)

Вчитель.

Ми поговоримо про ті казки, в яких було порушено права людей.

1)У книзі О. С. Пушкіна «Казка про царя Салтана» дорослі люди царицю:

«В бочку з сином посадили,

Засмолили, покотили,

Та й пустили в Океан –

Мов велів так цар Салтан».

  • Чи мали право ці люди таке чинити з царицею і дитиною?

  • Яке право вони порушили?

У Конституції записано: «Головне право кожної людини – право на життя». І маленька дитина теж має право на життя. А вона ж могла загинути в океані.

2)У казці Г.-К. Андерсена «Снігова королева»з маленького будиночка був викрадений хлопчик Кай. Це зробила снігова королева. Чи мала право Снігова королева викрадати Кая з рідної домівки?

Діти мають право на життя зі своїми батьками, і нікому не дозволено їх розлучати.

3)Пригадаємо казку Ш. Перро «Попелюшка». Як жилося Попелюшці?

Вона постійно працювала. Коли запросили усіх на бал, Попелюшка попросила у мачухи подивитися на свято хоч би одним оком. «Ха-ха-ха! Що тобі, замазуро, робити у королівському палаці?» - відповіла мачуха.

  • Які права Попелюшки було порушено?

Попелюшка була дитиною. А дитина має право відпочити, погратися і повеселитися. Жодна дитина не повинна бути примусово залученою до праці.

Зараз ми скористаємось своїм правом на відпочинок.

3. Фізкультхвилинка.

4. Інсценізація ситуацій.

Ситуація № 1.

Зайченя:

Раз, два, три, чотири, пять,

Вийшов зайчик погулять!

В мене є смачна цукерка,

Є скакалка, є люстерко!

Лисиця:

Йди сюди, малюк вухатий!

Мусиш все мені віддати!

Дай скакалку! Дай цукерку!

Та й нащо тобі люстерко?

Це мені воно згодиться –

Я ж красунечка Лисиця!

(Лисиця забирає речі, красується. Зайчик плаче. Входить ведмідь.)

Ведмідь:

Декларацій, Лисице,

Ти, звичайно, не читала,

Є такий закон на світі,

Це серйозна дуже справа.

Ображать не маєш права

Слабших себе і малих!

Тож віддай все Зайченяті,

Бо такий закон для всіх!

  • Яке право декларації порушила Лисиця?

(Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.)

Ситуація № 2.

Собака:

Добрий день, кумасю Кішко,

Йди, посидимо хоч трішки.

Киця:

Ой, нема коли сидіти,

Он гуляють в мене діти!

Кошенята:

- Кидай м’яч! Мерщій лови!

- Ось, дивися, раз, два, три! (Кидає мяч.)

Ой, мені не повезло,

Я розбив чуже вікно! (Злякано присідає).

Собака:

Зараз кошеня погане

Ремінцем я враз дістану!

Кішка:

Не чіпай його, не смій!

Кошеня синочок мій!

На дитя не слід кричати

І жорстоко так карати,

Тож вгамуйся в цю хвилину,

Не порушуй прав дитини!

  • Чим могла закінчитися ця сценка?

  • Яке право могли порушити?

(Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.)

5. Бесіда про обовязки дитини.

- Дотримання прав дитини обовязкове. Але і кожна дитина повинна виконувати свої обовязки.

  • Які обовязки маєте ви?

(Зобовязані вчитися, виконувати посильну роботу, оберігати природу, поважати права інших людей.)

  • Складаємо «квітку обовязків».

(Учні називають свої обов’язки, вчитель їх записує на пелюстки і прикріплює на дошці.)

  • Які обовязки ви маєте у школі?

(Дотримуватись порядку і дисципліни, старанно вчитись, виконувати доручення.)

  • Що входить у коло ваших обовязків удома?

(Посильна допомога старшим, догляд за меншими, гарна поведінка, піклування про своє здоровя і здоровя членів сімї, намагання не засмучувати батьків.)

6. Інсценізація оповідання В. Сухомлинського «Списав задачу»

Павлик прийшов до школи стурбований. Вдома він не розвязав задачу. Прийшов, щоб у когось списати. Працювати сам не любив.

Прийшла відмінниця Зіна. Павлик попросив у неї списати, бо, мовляв, у самого не вийшло. Зіна дала Павлику зошит.

Павлик почав списувати. В третій дії він помітив у Зіни помилку. Там, де треба було написати 23, Зіна написала 32.

У своєму зошиті Павлик написав правильно, а Зіні не сказав, що у неї помилка.

Наступного дня вчителька принесла зошити після перевірки.

«У Павлика – одинадцять, - сказала вчителька. – Молодець, Павлику, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно, - девять. Помилку допустила».

Зіна зблідла. Вона глянула на Павлика. Павлик почервонів і схилив голову над партою.

  • Чому Павлик опустив голову і почервонів?

  • Кожна людина повинна поводитися так, щоб її права та обовязки не заважали правам і обовязкам інших людей.

  • Як би ви вчинили, якби прийшли у школу, не виконавши домашнього завдання?

  • Якби ви вчинили, коли б у домашньому завданні свого друга помітили б помилку?

  • Чому краще пояснити другу, а не дати списати?

7. Складемо обовязки дітей (діти складають квітку із пелюсток ромашки).

  1. Будь чесним, чуйним, добрим, людяним.

  2. Не бийся (бійка показує, що ти не можеш по-дорослому розвязати проблему). Спробуй переконати товариша.

  3. Допомагай друзям.

  4. Ділися іграшками.

  5. Не кричи, вислухай товариша.

  6. Людина починається з добра.

8. Гра «Чи хороший я друг та однокласник»

А) Якщо мені треба когось покликати, я не кричу на весь клас.

Б) Не ображаю менших.

В) Мирно граюсь з друзями.

Г) Поважаю працю чергових.

Ґ) Завжди вітаюсь з товаришами.

Д) Не гніваюсь, коли програю у грі.

Е) Чемно розмовляю з однокласниками.

Є) Готовий допомогти товаришеві.

(Діти підраховують кількість позитивних і негативних відповідей, роблять висновки.)

Учень.

Дитина: Хоч ми малі ще школярі

Та в нас закон є і права.

І ми навік запам’ятали.

Із декларацій слова:

Всі діти вільні і всі рівні.

І треба дружно всім нам жить

То ж ми ще змалечку вчимося

Всіх поважати і любить.

Дитя має! Права дитини

Ти мусиш вивчити сумлінно.

Це так потрібно, так важливо

Напевне знати в наші дні:

Коли з тобою справедливо

Вчиняють, а коли і ні.

Тож прочитай, завчи напам’ять

Порадь, дай друзям прочитать

Хай прочитають тато й мама

Закони всім потрібно знать!

ІІІ. Підсумок.

  • Які права дітей ви знаєте?

  • Які обовязки учнів ви знаєте?

  • Якими людьми ви хочете бути?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00