Методична розробка
на тему:
«Стройова підготовка»
1.Строї відділення
Мета:
ознайомити зі строєм та його елементами;
вивчити поняття прийомів з автоматом;
узагальнити та систематизувати знання з дії варти у разі нападу на об'єкти, стихійного лиха та пожежі;
тренувати шикування в розгорнутий та похідний .строї;
виховувати координацію рухів, уважність, зосередженість.
Очікувані результати:
учень повинен називати строї відділення та сигнали управління строєм, виконувати у складі відділення рух стройовим та похідним кроком, уміти діяти за сигналами управління строєм, відповідати на привітання та поздоровлення, виконувати у складі відділення розмикання, смикання, перешикування на місці та під час руху.
Обладнання та матеріали:
Стенди з виконання прийомів зі зброєю, відеоапаратура, телевізор.
Форма проведення:
практичне заняття.
Методи проведення:
розповідь, пояснення, вправа, тренування.
Місце проведення:
місце для вивчення стройових прийомів (вступна частина, тренування).
Тип уроку:комбінований.
Структура заняття:
I. Організаційний етап
II. Тренування особового складу
III. Актуалізація опорних знань та мотивація
навчальної діяльності. Вивчення нового матеріалу.
1. Розмикання і перешикування відділення.
2. Прийоми зі зброєю: (покласти зброю, до зброї, за зброю)
3. Відповідь на поздоровлення під час оголошення подяки.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль
знань та вмінь студентів.
V. Підбиття підсумків уроку
VI. Домашнє завдання
Хід уроку
I. Організаційний етап
1. Шикування особового складу (двошеренговий стрій).
2. Привітання та доповідь викладачу.
3. Перевірка готовності до заняття.
II. Тренування особового складу
Шикування в розгорнутий та похідний строї.
III. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1. Опитування особового складу (узагальнення знань, отриманих на минулому занятті).
2. Фронтальна бесіда з елементами розповіді. Завдання вартової служби.
Обладнання поста.
3. Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.1. Розмикання і перешикування відділення.
Для розмикання відділення на місці подається команда «Відділення – праворуч (ліворуч, від середини) розімкнись» або «Відділення – праворуч (ліворуч, від середини) на скільки-то кроків розімкнись (бігом розімкнись»).
Якщо інтервал не був визначений, розмикання проводиться на один крок.
Під час розмикання від середини за командою вказується середній.
Військовослужбовець, названий середнім, почувши своє прізвище, відповідає: «Я!», витягує вперед ліву руку і опускає її.
Під час рівняння зберігається інтервал, визначений для розмикання.
Для змикання відділення на місці подається команда: «Відділення, праворуч (ліворуч) до середини) зімкнись (бігом, зімкнись)». За виконавчою командою всі учні, за винятком того, до кого призначене змикання, повертаються в бік змикання, після чого прискореним півкроком (бігом) підходять на визначений для зімкненого строю інтервал і з підходом самостійно зупиняються та повертаються ліворуч (праворуч).
Для перешикування відділення з однієї шеренги в дві попередньо здійснюється розподіл на перший та другий за командою: «Відділення, на перший та другий – розподілись». Потім поділ починається з правого флангу: кожний учень, швидко повертаючи голову до учня, який стоїть ліворуч від нього, називає свій номер і відразу повертає голову прямо; лівофланговий голову не повертає. За таким самим правилом відбувається розподіл за загальною нумерацією, для чого подається команда: «Відділення, за порядком – розподілись». У двошеренговому строю лівофланговий другої шеренги після закінчення розподілу за загальною нумерацією доповідає: «Повний» або «Неповний».
Перешикування відділення на місці з однієї шеренги у дві здійснюється за командою: «Відділення, у дві шеренги – шикуйсь».
За виконавчою командою другі номери роблять лівою ногою крок назад, не приставляючи правої ноги, крок праворуч, щоб стати позаду перших номерів і приставляють ліву ногу.
Для перешикування відділення на місці із зімкненого двошеренгового строю в одношеренговий стрій відділення попередньо розмикається на один крок, після чого подається команда: «Відділення, в одну шеренгу – шикуйсь».
За виконавчою командою другі номери виходять на лінію перших, роблять лівою ногою крок ліворуч,– не приставляючи правої ноги, крок уперед і приставляють ліву ногу.
Перешикування відділення з розгорнутого строю в колону проводиться поворотом відділення праворуч за командою «Відділення, праворуч». Під час повороту двошеренгового строю командир відділення робить півкроку праворуч.
Перешикування відділення з колони в розгорнутий стрій проводиться поворотом відділення ліворуч за командою: «Відділення, ліворуч». Під час повороту відділення з колони по два командир відділення робить півкроку вперед.
1.2. Прийоми зі зброєю: (покласти зброю, до зброї, за зброю).
На початку заняття командир відділення пояснює відділення, що зброя кладеться на землю та береться із землі по команді і самостійно без команди, коли учень повинен виконати дії без зброї одному. При цьому підрозділ виконує ці прийоми по команді командир: «Відділення, покласти зброю».
Для вивчення прийому подається команда: «Покласти зброю, по розділам: роби – раз, роби – два, роби – три».
На рахунок «Роби – раз» необхідно взяти автомат в праву руку.
На рахунок «Роби – два» зробити лівою ногою шаг вперед, нагнутися та покласти зброю затвором вниз, затильником прикладу в носка правої ноги.
На рахунок «Роби – три» випрямитися, приставити ліву ногу до правої та прийняти стройову стійку.
За командою «до зброї» учні стають зліва від зброї та приймають стройову стійку, при цьому носок правої ноги повинен бути на лінії затильника прикладу.
1.3. Відповідь на поздоровлення під час оголошення подяки.
При оголошенні подяки особовому складу, склад відповідає чітко та голосно « Служу українському народу!».
У випадку коли подяка віддається окремому учню, необхідно вивести його зі строю та перед особовим складом оголосити подяку. Наприклад: «Учень Іванов!», «Я!», «Вийти зі строю на 5 кроків», вийшовши зі строю студент повертається обличчям до строю, оголосивши подяку він прикладає руку до головного убору й відповідає «Служу українському народу!».
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
Нагадування теми, навчально-виховної мети та ступенів її досягнення.
VI. Підбиття підсумків заняття
1. Зробити загальну оцінку групи.
2. Відмітити кращих на занятті.
3. Перевірка ступеню засвоєння нового матеріалу учнями.
VII. Домашнє завдання
Вивчити прийоми зі зброєю (покласти зброю, до зброї, за зброю).
Прочитати відповідний параграф підручника «Захист Вітчизни.».














