Методичний посібник «Робота психолога з обдарованими дітьми»

Опис документу:
Посібник містить психолого-педагогічні рекомендації щодо виявлення,розвитку та супроводу обдарованих дітей. Розбудова державності в Україні зумовила нові тенденції в розвитку освіти. З'явилася нагальна потреба суспільства у творчих,обдарованих,інтелектуально,творчо і духовно розвинених громадянах.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міністерство освіти і науки,молоді та спорту України

Відділ освіти

Шаргородськоїрайонної державної адміністрації

Районний методичний кабінет

Джуринська середня загальноосвітня школа I-III ст.

«Робота психологічної служби

з обдарованими дітьми»

2012 р.

Мацько Л.М. «Робота психологічної служби з обдарованими дітьми.»

Навчально-методичний посібник.:

Джуринська СЗШ І-ІІІ ст. 2012 р.

Рецензенти:

Петрук Н.І., методист районного методичного кабінету

Посібник містить

психолого-педагогічні рекомендації

щодо виявлення,розвитку та супроводу обдарованих дітей.

Посібник адресований практичним психологам та

соціальним педагогам ЗНЗ та ДНЗ.

Зміст

Вступ …………4

І.Теоретична частина …… .…5

 1. Погляди на визначення здібностей та обдарованості …… ..5

 2. Типи обдарованості ………….11

 3. Соціальна модель обдарованого учня… ……………………….…17

 4. Сфери обдарованості особистості …… ...19

 5. Риси творчої особистості ………...20

 6. Показники творчої обдарованості ……………21

 7. Критерії для виявлення обдарованості …………..24

8.Вчитель та обдаровані діти ……………………………….……………....26

9.Принципи за якими створюють програми для створення обдарованості ….………..28

 1. Поради батькам обдарованої дитини .. 31

 2. Роль батьків у вихованні обдарованої дитини…………………36

 3. Поради батькам як розвинути дитячі здібності……………….37

13.Виховання обдарованої дитини……………………………………….38

 1. Поради Девіда Льюїса щодо розвитку обдарованої дитини…………………………………………………………………………………….39

 2. Пам'ятка батькам обдарованої дитини…………………………………………………………….………………………40

 3. Перелік орієнтовних заходів щодо планування роботи з обдарованими дітьми……………………………………………………………43

II. Практична частина……………………………………………………………..46

 1. Анкета для батьків на визначення рівня прояву здібностей дитини

(А.Н.Сізанов)……………………………………………………...46

 1. Тест на визначення ступеня сформованості творчих здібностей……………………………………………………………………………….48

 2. Тест «Не проґав вундеркінда»…………………………………………………………………………..50

 3. Тест щодо здібностей учнів(за методикою американських вчених Хаана і Кафа)……………………………………………………………….52

5.0питувальник творчого потенціалу…………………………………………………………………………..…..55

 1. Уроки-тренінги інтелекту для обдарованих дітей………………………………………………………………………………………...58

 1. Креативний тип тренінгу для роботи з обдарованими дітьми…………………………………………………………………………….………61

 1. Круглий стіл «Виховуємо обдарованість»…………………………………………………..………………….64

9.Тренінг «Розвиток інтелектуальних здібностей………………..67

Література……………………………………………………………………………….77

Вступ

«Учень – це не посудина, яку потрібно наповнити,

а факел, який потрібно запалити»

К.Д.Ушинський

Розбудова державності в Україні зумовила нові тенденції в розвитку освіти. З'явилася нагальна потреба суспільства у творчих,обдарованих,інтелектуально,творчо і духовно розвинених громадянах.

Кожна дитина по-своєму неповторна. Вона приходить у цей світ,щоб створити своє життя,знайти себе:хтось здібний до музики,образотворчого мистецтва,художньої праці,хтось до математики,хтось пише вірші,оповідання. Скільки дітей - стільки й здібностей,які залежать від психолого-фізіологічних особливостей людини,соціального оточення,сім'ї та школи.

Обдаровані діти - золотий запас нації, її інтелектуальна еліта, гордість і надія України, джерело її авторитету у світі. Наше завдання полягає в тому, щоб створити умови для виявлення та розвитку обдарованих дітей.

Розвиток творчих здібностей слід розпочинати з ранніх років,використовуючи наявний нахил дитини до праці. Виявлення обдарованих і талановитих дітей - це тривалий процес. Обдарована дитина сама собі допоможе,якщо вчитель творчий,а навчальний процес цікавий,різнобічний. Виховати творчу дитину може тільки творчий учитель. На думку М.Карне, вчителі, які працюють з обдарованими дітьми, мають бути чутливими й доброзичливими, мати високий рівень інтелектуального розвитку, динамічний характер, почуття гумору, бути особистісно-зрілими, емоційно стабільними і мати позитивну Я-концепцію. Робота з обдарованими дітьми може бути плідною лише за умови повного контакту педагога з дітьми, знання дорослими індивідуальних особливостей, для чого проводиться психологічна просвіта, консультації.

Пам'ятайте,що своєчасно знайти,виховати й розвинути задатки і здібності у своїх вихованців,своєчасно розпізнати в кожному його покликання - це завдання стає тепер найголовнішим у системі навчально-виховного процесу.

Саме на розвиток обдарованості в учнів зосереджено увагу працівників психологічної служби.

Якщо ми зараз допоможемо нашим дітям розвинути свої здібності,відкрити таланти,то у майбутньому будемо пишатися багатьма відомими людьми.

ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

Погляди на визначення здібностей та обдарованості. Учені з різних країн працюють над проблемою обдарованості. Біологи намагаються виділити ген і геніальності. Психологи і соціологи винаходять тисячі тестів для визначення яскравих здібностей дітей. І все-таки поки що залишається таємницею відповідь на запитання: чому одній людині вдається багато, а інша стає аутсайдером. Соціологи кажуть, що генії народжуються в епоху історичних зрушень. Відомо, що французька революція кінця XVIII ст. змінила європейське життя. У світі з'явилися Наполеон, Гете. Гумбольт, Ротшильд. Бальзак. Бетховен. Гегель і ще багато талантів у всіх сферах життя. Деякі вчені вважають, що світові цивілізації живуть за законами духовних ритмів. Вони малюють криву — синусоїду, і на її вершинах очікують «урожаю» геніїв. Але варто поглянути пильніше на життя тих. кого прийнято вважати титанами. Люди відрізняються один від одного своїми здібностями.

Що ж таке здібності ? Здібності являють собою синтез властивостей особистості, який забезпечує успішне виконання діяльності й виявляється у швидкості оволодіння знаннями, уміннями, навичками.

Здібності завжди виявляються в певній діяльності: в науці, мистецтві, навчанні. Одні люди здібні до математики, інші — до гуманітарних наук, треті —до живопису, музики трапляються і різносторонньо обдаровані люди, здібні до різних видів діяльності.

Виділяють два рівні розвитку здібностей: репродуктивний і продуктивний (творчий). Репродуктивний рівень розвитку здібностей характеризуються тим. що людина легко засвоює знання без особливих зусиль оволодіває новою діяльністю. Досягаючи високих результатів в діяльності, вона, однак, не вносить у неї нічого нового, діє за сталим зразком. Продуктивний (творчий) рівень розвитку здібностей характеризується тим, що людина винаходить, раціоналізує, творить у процесі діяльності.

Здібності не можна розглядати поза розвитком: у процесі діяльності з набуттям досвіду, знань, умінь людина може перейти від репродуктивного рівня здібностей до творчого. Іноді це відбувається настільки швидко і несподівано, що викликає здивування в оточуючих.

Найвищий рівень розвитку здібностей — талант і геній. Досягнення талановитих людей завжди мають величезне суспільно-історичне значення для життя багатьох поколінь. Геній відкриває нову епоху, створює новий напрям у науці, мистецтві, виробництві. Талант творить у межах висунутих ідей, що визначили напрям. Вчені підрахували, що за всю історію розвитку людства було не більш ніж 400 геніїв, тобто тільки один геній на кожне десятиріччя життя суспільства. Підраховано й імовірність появи здібних людей: у 10 % людей спостерігаються здібності вищі від середніх. 2 % можна віднести до талантів, а 0.05 % — до геніїв.

Крім рівнів, виділяють здібності за їх спрямованістю. Розрізнюють загальні і спеціальні здібності, а також здібності до практичної діяльності. Під загальними мають на увазі розумові здібності. Це система інтелектуальних властивостей особистості, що забезпечує успішність оволодіння знаннями.

Спеціальні здібності дозволяють людині досягнути значних успіхів у певних видах діяльності: в математиці, літературній творчості, музиці. Спеціальні здібності дітей батьки, як правило, помічають набагато раніше, ніж загальні, які найбільш повно можуть розкритися в процесі навчання в школі. Те, що дитина добре малює, грає на музичному інструменті, намагається відтворити мелодії, складає вірші, впадає в око швидше, ніж високий рівень інтелекту, що потребує, крім природної основи, достатнього багажу знань.

У радянській психології, передусім у працях С.Рубінштейна і Б.Теплова зроблено спробу дати класифікацію понять «здібності», «обдарованість» і «талант» за єдиною основою—успішністю діяльності.

Здібності розглядаються як індивідуально - психологічні особливості, що відрізняють одну людину від іншої, від яких залежить можливість успіху діяльності, а обдарованість — як якісно своєрідне поєднання здібностей (індивідуально-психологічних особливостей), від якої також залежить можливість успіху в діяльності.

Іноді здібності вважають природженими, «даними від природи». Однак науковий аналіз показує, що природженими можуть бути лише задатки, а здібності є результатом розвитку задатків.

Задатки—природжені анатомо-фізіологічні особливості організму. До них належать передусім особливості будови головного мозку, органів чуттів і руху, властивості нервової системи, якими організм наділений від народження. Задатки являють собою лише можливості і передумови розвитку здібностей, але ще не гарантують, не зумовлюють появи і розвитку здібностей. Виникаючи на основі задатків, здібності розвиваються в процесі і під впливом діяльності, яка потребує від людини певних здібностей. Поза діяльністю ніякі здібності розвиватися не можуть. Жодна людина, якими б задатками вона не володіла, не може стати талановитим математиком, музикантом або художником, не займаючись багато і наполегливо відповідною діяльністю.

Здібності розрізнюються за якістю, широтою, своєрідністю їх поєднання і ступенем розвитку. Якість здібностей визначається тією діяльністю, умовою успішного виконання якої вони є. Про людину звичайно кажуть не просто, що вона здібна, а до чого здібна, тобто вказують якість її здібностей. За якістю здібності поділяються на математичні, технічні, художні, літературні, музичні,організаторські, спортивні тощо.

За широтою здібності поділяються на загальні і спеціальні.

До спеціальних здібностей належать, наприклад, музичний слух, музична пам'ять і почуття ритму в музиканта, педагогічний такт у вчителя. Загальні здібності необхідні для виконання різних видів діяльності. Наприклад, така здібність, як спостережливість, потрібна і художнику, і письменнику, і лікареві, і педагогу; організаторські здібності, розподіл уваги, критичність і глибина розуму, хороша зорова пам'ять, творча уява властиві людям багатьох професій. Ці здібності й прийнято називати загальними. Загальною і водночас основною здібністю людини є аналітико-синтетична здібність. Завдяки їй людина розрізняє окремі предмети або явища в складному їх комплексі, виділяє головне, характерне, типове, вловлює суть явища, об'єднує виділені моменти в новому комплексі і створює щось нове, оригінальне.

Ніяка окрема здібність не може бути достатньою для успішного виконання діяльності. Треба, щоб у людини було багато здібностей. Поєднання здібностей, необхідних для успішного виконання діяльності і називається обдарованістю.

Як і окремі здібності, обдарованість може бути спеціальною (до конкретної діяльності) або загальною (до різних видів діяльності),

Обдарованість — це свого роду міра генетична і досвідом обумовлених можливостей людини пристосуватися до життя. Основні функції обдарованості — максимальне пристосування до світу,оточення, знаходження рішення у всіх випадках, коли є нові проблеми, що потребують саме творчого підходу.

Спеціальна обдарованість характеризується наявністю в суб'єкта можливостей, що чітко переносяться зовні (що виявляється в діяльності). — думок, навичок і знань, що конкретно реалізуються, виявляються через функціонування стратегій планування і розв'язання проблем. Складові обдарованості:

Біофізіологічні, анатомо-фізіологічні задатки;

 • сенсорно-перцептивні блоки, що характеризуються підвищеною чутливістю;

  • інтелектуальні й розумові можливості, що дозволяють оцінювати нові ситуації і вирішувати нові проблеми;

  • емоційно-вольові структури, що зумовлюють тривалі домінантні орієнтації їх штучне підтримання;

 • високий рівень продукування нових образів, фантазія, уява.

 • А.Матюшкін. спираючись на роботи багатьох дослідників, розробив синтетичну структуру творчої обдарованості:

 • домінуюча роль пізнавальної мотивації;

 • дослідницька творча активність, що виражається у виявленні нового, постановці і розв'язанні проблеми;

 • задатки, схильності, що виявляються в підвищеній чутливості, вибірковості, перевагах, а також у динамічності психічних процесів;

 • допитливість, прагнення до створення нового, схильність до вирішення й пошуку проблем;

 • швидкість у засвоєнні нової інформації, утворення асоціативних масивів;

 • схильність до постійного порівняння, зіставлення, вироблення еталонів для наступного відбору;

 • вияв загального інтелекту — розуміння, швидкість оцінок і вибору шляху вирішення, адекватність дій;

 • емоційна забарвленість окремих процесів, емоційне ставлення, вплив почуттів на суб'єктивне оцінювання, вибір;

 • наполегливість, цілеспрямованість, рішучість, працьовитість, систематичність у роботі, сміливе прийняття рішень;

 • творчість — уміння комбінувати, знаходити аналоги, реконструювати: схильність до зміни варіантів;

 • економічність у рішеннях, раціональне використання коштів, часу;

 • інтуїтивізм — схильність до надшвидких оцінок, рішень, прогнозів:

 • порівняно швидке оволодіння уміннями, навичками, прийомами, оволодіння технікою роботи, ремісничою майстерністю:

 • здатність робити особистісні стратегії й тактики у розв'язанні загальних і спеціальних нових проблем, задач, пошук виходу із складних, нестандартних, екстремальних ситуацій.

Обдарованість виявляється через:

 • волю до успіху;

загальне й естетичне задоволення від процесу і продуктів діяльності;

розуміння суті проблеми, задачі, ситуації;

несвідоме, інтуїтивне розв'язання проблеми («позалогічне»);

 • стратегіальність в інтелектуальній поведінці (особистісні можливості продукувати проекти);

 • багатоваріантність рішень.

Основні типи творчої діяльності:

 • науково-логічний;

 • техніко-конструктивний;

 • образно-художній;

 • вербально-поетичний;

 • музично-руховий

Творчий пошук виявляється за ознаками:

 • реконструктивна творчість;

 • комбінаторна творчість;

 • творчість через аналогії

Інтелект фіксують за:

 • розумінням структуруванням початкової інформації;

 • постановкою задачі;

пошуком і конструюванням рішень;

прогнозуванню рішень (розробкою задумів рішення), гіпотезами.

Динаміку (швидкісні показники)рішень і творчої діяльності визначають

основні типи:

 • повільний;

 • швидкий:

 • надшвидкий.

Рівні досягнень можна визначати за завданнями, які ставить перед собою суб'єкт, або ж за досягнутими успіхах, і тут доречно виділити три умови:

 • бажання перевершити існуючі досягнення (зробити краще, ніж є);

 • досягти результату вищого класу:

 • реалізувати надзавдання (програму-максимум) на грані фантастики.

У плані емоційного реагування на виконання діяльності, захопленості можна виділити три:

 • натхненний (іноді ейфоричний).

Таким чином, запропонована структура описує різні типи обдарованості, їх характеристики.

2. Різні типи обдарованості

Діти дуже відрізняються за рівнем обдарованості. Термін «обдаровані діти» можна застосовувати до всіх різних за своїми здібностями дітей. Можна виокремити два основних типи обдарованості:

 1. Особлива, виняткова обдарованість — у дітей, для виявлення яких не потрібні ні тести, ні спеціальні спостереження. Цю обдарованість видно неозброєним оком. Саме ці діти найчастіше належать до групи ризику. У них є проблеми у спілкуванні, підвищена нервова збудженість.

 2. Висока норма обдарованості. Це теж обдаровані діти, але їхня обдарованість більш нормальна, звичайна. Це ті діти, яким поталанило спочатку — нормальні пологи, хороша сім'я, увага, любов матері.

Дитина, як правило, не ходила до дитячого садка або пішла туди досить пізно і не надовго. Ці дві групи дітей навіть за зовнішнім виглядом дуже відрізняються. Якщо надзвичайно обдаровані діти часто менші на зріст і фізично слабші за своїх однолітків, то діти з групи «високої норми» здоровіші, навіть красивіші від своїх однолітків. Якщо надзвичайно обдаровані діти мають труднощі у спілкуванні, швидке випереджання однолітків не минає безслідно для їхнього соціального та емоційного розвитку, то для іншої групи обдарованих дітей характерна лідерська позиція в дитячому колективі. Дещо гіперболізуючи відмінності між двома цими групами дітей, можна сказати: якщо перші — талановиті вигнанці суспільства, то другі — «улюбленці долі», мазунчики вчителів і суспільства.

Ще одна підстава для класифікації— відмінності за особливостями вікового розвитку.

Дуже часто обдарованість має тільки тимчасовий характер, коли в певному віковому періоді поєднуються можливості одразу кількох вікових періодів. Це чудово показав у своїх роботах відомий психолог Н.Лейтес. Багато вундеркіндів — це саме діти з прискореним віковим розвитком. Таке прискорення має тільки тимчасовий характер, і з віком ці діти стають помітно «посередніми», тьмяніють.

Однак не завжди прогноз прискореного розвитку песимістичний: у частини дітей з помітним випередженням розвитку яскрава обдарованість залишається на все життя, будучи індивідуальною, стійкою характеристикою розвитку. Прискорено розвивалися і Норберт Втер, і Лев Ландау. і поет Олександр Грибоєдов.

Треба завжди пам'ятати відносність самого явища яскравої обдарованості, його умовність і в багатьох випадках тільки віковий, тимчасовий характер. Існують обдаровані діти, в яких за високого розумового розвитку немає різкого вікового випередження. їхню обдарованість видно тільки кваліфікованим психологам чи уважним учителям, які багато й працюють з дитиною. Очевидно, до цього типу належав великий математик А.Колмогоров.

Існує своєрідний «антивундеркіндний» тип вікового розвитку обдарованості, коли обдарованість не тільки не супроводжує забігання вперед у розвитку, а й іноді, як це не парадоксально, супроводжується уповільненим розвитком. Так, А.Енштейн пізніше, ніж інші діти, заговорив, не відрізнявся успіхами в гімназії і навіть був вигнаний.

Важливо знати, що. з одного боку, не завжди вундеркінд, який подавав багато надій у дитинстві, виросте видатною людиною, з іншого боку, не завжди виняткова обдарованість виявляється у блискучих шкільних успіхах чи явно випереджає в розвитку.

Типи обдарованості, які одразу помічає вчитель: 1. Інтелектуальний тип обдарованості. Саме цих учнів учи гелі називають «розумними», кмітливими, «світлими головами» й «надією школи». Ці школярі, як правило, мають глибокі знання, самостійно їх здобувають — самі читають складну літературу, навіть можуть критично поставитися до певних джерел. Учні цього типу обдарованості точно й глибоко аналізують навчальний матеріал, нерідко схильні до філософського осмислення матеріалу.

Високий інтелект, розвинутий розум дозволяють їм з легкістю засвоювати різні предмети, однак різне ставлення цих учнів до шкільних предметів і. відповідно, вчителів призводить до того, що з одних предметів вони вчаться блискуче, а з інших — ні.

Два основних підтипи інтелектуальної обдарованості:

 • виявляються насамперед загальні розумові здібності:

 • коли високі здібності виявляються у спеціальній галузі знання.

Пізнавальна потреба, яка є неодмінною характеристикою будь-якого типу обдарованості, саме в цих учнів виявляється найбільше. Як правило, цей тип обдарованості має стійку систему пізнавальних інтересів, простежується у розумових акселератів, «вундеркіндів».

Успішність інтелектуально обдарованих учнів не завжди збігається з рівнем їхніх здібностей: серед інтелектуалів є відмінники, трієчники і навіть двієчники. Тут усе визначає не тільки інтелект, а й ставлення до навчання, школи.

1. Академічний тип обдарованості. Для цього типу обдарованості теж характерний досить високий інтелект, однак на перший план виходять особливі здібності саме до навчання. Учні цього типу обдарованості насамперед уміють добре

засвоювати матеріал, тобто навчатися. Особливості їхньої пізнавальної сфери (мислення, пам'яті, уваги), деякі особливості їхньої мотивації такі, що роблять навчання легким, приємним. Медалісти, учні, яких називають гордістю школи, найчастіше належать саме до цього типу обдарованості. Саме з цих учнів виростають справжні майстри своєї справи.

Академічний тип обдарованості теж має свої підтипи: є учні з широкою здатністю до навчання (вони легко засвоюють будь-яку діяльність, виявляють помітні успіхи у всіх шкільних науках), а є учні, у яких підвищені здібності виявляються лише в одній чи кількох близьких галузях.

У деяких випадках буває складно розрізнити інтелектуальний та академічний тип обдарованості — вони можуть блискуче навчатися, у них є пізнавальна потреба. Різниця, мабуть, полягає в особливій розумовій самостійності інтелектуалів, у їхній підвищеній критичності мислення, здатності самостійно глобально, філософсько осмислювати складні інтелектуальні проблеми. Академічно обдаровані учні — це завжди генії саме навчання, це професіонали шкільної (а потім і студентської) праці, пулові майстри швидкого та якісного засвоєння.

2.Художній тип. Цей вид обдарованості, як правило, виявляється у високих досягненнях у художній діяльності — музиці, танці, живописі, скульптурі, сценічній діяльності.

3.Креативний тип. Головна особливість цього типу обдарованості виявляється в нестандартності мислення, в особливому, часто несхожому на інші погляді на світ. Цей тип обдарованості дуже складно виявити в шкільній практиці, тому що стандартні шкільні програми не дають можливості цим дітям виявити себе.

До того ж. учителі часто не розуміють, а іноді й недолюблюють цих учнів. їхня підвищена незалежність у судженнях, зневага до умовностей (зокрема у побуті) та авторитетів створюють у вчителів у роботі з такими учнями великі проблеми.

У цих учнів легко можна побачити вади, труднощі, а от побачити в їх шкільній діяльності особливі творчі здібності дуже складно, а часом і неможливо без спеціальної роботи в цьому напрямку. Дуже часто учні з цим типом обдарованості не надто добре вчаться через занижену мотивацію до засвоєння (придумувати їм буває легше, ніж засвоїти готове) і свій іноді дуже вигадливий пізнавальний світ, у якому не завжди є місце для шкільних уроків.

Для того щоб побачити справжні творчі здібності цих дітей. їм потрібно пропонувати особливу діяльність, яка передбачає вияв їхньої самобутності, незвичайного бачення світу. — нестандартні теми творів, особливі творчі завдання чи дослідницькі проекти.

У творчої обдарованості багато різних варіантів: є учні, котрі виявляють неабиякі творчі можливості у будь-якій діяльності, але бувають учні, в яких нестандартне бачення досить яскраво виявляється лише в одній сфері.

4.Лідерська, або соціальна, обдарованість («організаторські здібності»). Така обдарованість характеризується здатністю розуміти інших людей, налагоджувати з ними конструктивні взаємини, керувати ними. Лідерська обдарованість, на думку багатьох дослідників, передбачає досить високий рівень інтелекту, однак поряд з цим необхідна й добре розвинута інтуїція, розуміння почуттів і потреб інших людей, здатність до співпереживання, в багатьох випадках у людей з цим тилом обдарованості спостерігається й яскраве почуття гумору, яке допомагає їм подобатися іншим людям.

Існує багато варіантів лідерської обдарованості. Є емоційні лідери, своєрідна «жилетка» для кожного, з ними радяться. їх люблять. Є лідери дії— вони вміють приймати рішення, важливі для багатьох людей, визначати мету й напрямок руху, вести за собою.

На жаль, у багатьох школярів з вираженими лідерськими здібностями інтерес до шкільного навчання недостатній. Багато учнів з цими здібностями не мають достатньої шкільної мотивації і. маючи сильний характер і незалежність, відверто нічого не роблять у школі. Неможливість завоювати статус лідера в школі веде їх на вулицю, де вони стають лідерами антисоціальних угрупувань. Таких учнів учителі часто характеризують як пересічних хуліганів. Це викликає відповідне негативне ставлення з боку учнів. Усе це ще більше спричиняє проблеми у цих учнів і їхніх учителів. Потрібна спеціальна, іноді тривала і складна робота, щоб повернути таких учнів до школи.

Психомоторна, чи спортивна обдарованість. Популярна думка про занижені розумові здібності у

спортсменів є необґрунтованою. Численні дослідження засвідчили, що у видатних спортсменів значно вищі від середніх інтелектуальні можливості — це стосується навіть таких, здавалося б далеких від інтелекту видів спорту, як важка атлетика та футбол. Невипадково багато видатних спортсменів, залишивши спорт, стають письменниками (Юрій Власов), вдалими бізнесменами (Пеле) і талановитими педагогами (І.Родніна). Хоча учні зі спортивною обдарованістю рідко добре вчаться. Це пов'язано насамперед із браком часу та належного бажання. Якщо у школярів, що захоплюються спортом,створити відповідну мотивацію, настрій, вони, як правило, можуть чудово навчатися.

3.Соціальна модель обдарованого учня

1. Здатність ставити перед собою завдання різного рівня складності, виконання яких розраховане на різні терміни:

 • вміння перетворити мету на практичне завдання;

 • здатність акумулювати волю та докладати необхідних зусиль до виконання завдань;

 • вміння, бажання, потреба й здатність створити власну життєву траєкторію та складати плани досягнення успіху на різний термін.

2.Креативність. тобто творче сприйняття навколишньої дійсності: —потреба у створенні нового

здатність отримувати задоволення від процесу творчості.

3.Здатність до рефлексії та аналітичні здібності:

 • вміння оцінювати обставини;

бачення та розуміння своїх переваг і недоліків;

 • вміння аналізувати ставлення оточення до себе і своєї діяльності.

4.Функціональна грамотність (вміння працювати з інформацією, яка подається за допомогою різних знакових систем):

 • знання рідної та іноземної мов і вміння їх використовувати (особливу увагу слід звертати на ступінь «проникнення» в рідну мову, її понятійну базу, яка певною мірою зумовлює рівень особистої та професійної діяльності людини),

 • комп'ютерна грамотність;

знання властивостей і явищ природи, вміння їх аналізувати; —естетична грамотність; —математична грамотність.

5.Комунікативні навички:

знання правил спілкування, розуміння їх значущості;

терпимість, толерантність у стосунках з людьми з різним рівнем розвитку;

душевність і доброта у стосунках з людьми;

відповідальність;

визнання права особистості на самостійність і незалежність.

6.Емоційний розвиток особистості (слід пам'ятати, що нерозвиненість почуттєвої сфери, емоційна скутість, сором'язливість збіднюють духовний світ людини):

здатність адекватно

реагувати на різні зовнішні впливи;

-розвинені почуття жалю, любові, відданості, обов'язку.

7.Долучення до цінностей світової культури:

 • розвинене почуття гордості за здобутки людського генія;

 • вміння пишатися національними досягненнями у скарбниці світової культури.

4.СФЕРИ ОБДАРОВАНОСТІ

Інтелектуальна сфера

Обдарована дитина вирізняється гарною пам'яттю, мисленням, допитливістю, добре розв'язує різні задачі, зв'язно викладає свої думки, може мати здібності до практичного застосування знань.

Сфера академічних досягнень

Це успіхи дитини з читання, математики, природознавства та інших навчальних предметів. Творчість (креативність)

Дитина дуже допитлива, виявляє незалежність і оригінальність мислення, висловлює оригінальні ідеї.

Спілкування

Добре пристосовується до нових ситуацій, легко спілкується з дорослими та дітьми, виявляє лідерство в іграх і заняттях з дітьми. Ініціативна, бере на себе відповідальність за свої дії.

Сфера художньої діяльності

Дитина виявляє великий інтерес до візуальної інформації, захоплюється художніми заняттями, її роботи вирізняються оригінальністю. Виявляє інтерес до музики, легко відтворює мелодію, із задоволенням співає, намагається створювати музику.

Рухова сфера

Тонка і точна моторика, чітка зорово-моторна координація, широкий діапазон рухів, добре володіє тілом, високий рівень розвитку основних рухових навичок.

5.РИСИ ТВОРЧОЇ ОСОБИСТОСТІ

1. Не властивий конформізм. Саме незалежність суджень дає змогу знаходити шляхи,
якими через страх виглядати смішно не насмілюються йти інші люди.

 1. Творча людина хоч і відверта з оточенням користується певною популярністю, та все ж важко входить у життя соціальної групи.

 2. Творча особистість лише тоді сприймає загальноприйняті цінності, коли вони збігаються з її власними.

4.Вона не догматик, її уявлення про життя та суспільство, а також про сенс власних вчинків можуть бути неоднозначними.

 1. Еклектична, допитлива, вона постійне прагне об'єднати дані з різних галузей.

 2. Полюбляє бавитися, в неї роїться безліч чудернацьких ідей, має дитячу здатність дивуватися та захоплюватися.

 3. Мрійник, може видаватися диваком через те, що впроваджує в життя власні «безглузді» ідеї, інтегруючи ірраціональні аспекти своєї поведінки.

Умови, що заважають виявленню творчості

1.Виникнення стереотипів мислення.

 1. Страх перед помилкою. Прагнення не оригінального розв'язання задачі, а високої оцінки.

 2. Оптимальна мотивація й відповідний рівень емоційного збудження. Надто велике бажання може гальмувати творчий процес. Щоб імпровізувати, творити, потрібне натхнення.

 3. Однопланові знання, що не сприяють творчості. Потрібні широкі інтереси в різних життєвих сферах.

 4. Схильність до конформізму. Людина боїться бути в центрі уваги,бути «білою вороною», не хоче бути екстравагантною. «Краще я буду як усі» її кредо.

6.Показники творчої обдарованості дитини

(дитина як особистість)

 1. Стійка, підвищена потреба в самоактуалізації, виявленні себе, самоствердженні.

 2. Наявність особистої думки.

3. інтелектуальна незалежність, зневажливе ставлення до стереотипів, авторитетів. Потреба чинити опір шаблону, нав'язаному стилю діяльності.

4.Висока самооцінка; потреба мати свій «Я-образ».

 1. Схильність до гри, почуття гумору, дотепність.

 2. Оригінальність.

 3. Імпульсивність, поривчастість.

 4. Широта інтересів. Інтерес до філософських питань.

 5. Прагнення самому подолати труднощі.

 1. Завзяття й наполегливість.

 2. Потреба у внутрішній роботі, творенні власної індивідуальності, духовному зростанні.

СИСТЕМА ПОШУКУ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

Пошук обдарованих дітей здійснюється у багатьох сферах і за різними критеріями:

рівень творчості, пізнавального інтересу, нестандартності мислення

Риси творчої особистості

1. Вони завжди чим -небудь зайняті і дуже

активні.

 1. Хочуть знати більш докладно і вимагають від дорослих додаткової інформації.

 2. Навчання приносить їм задоволення: вони хочуть учитися і домагаються успіхів.

 3. Здатні займатися самостійно.

 4. Уміють критично оцінювати оточуючу їх дійсність і прагнути проникнути в суть явищ, не задовольняючись поверхневими поясненнями.

 5. Урок представляє для них інтерес тоді, коли використовуються проблемні методи.

 6. На відміну від однолітків краще вміють розкривати відносини між явищами і сутністю, систематизувати, класифікувати.

 7. Прагнуть працювати і працюють більше від своїх однолітків.

 8. Ставлять безліч питань дорослим, що знаходяться поруч, і чекають вичерпної відповіді на своє запитання.

 9. Мають сильно виражене почуття справедливості

7.КРИТЕРІЇ'ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ ОБДАРОВАНОСТІ ДИТИНИ

Отже, якщо у Вашому класі є дитина, яка:

 • швидко схоплює суть питання;

 • має великий запас знань загального характеру;

 • охоче вчиться;

 • процес її навчання йде швидкими темпами;

 • свою роботу виконує самостійно;

 • надає перевагу індивідуальним видам діяльності;

 • із задоволенням займається різними видами творчої діяльності;

 • значно випереджає однолітків за кількістю умінь і навичок і загальним розвитком, радійте, у вашому класі вчиться дитина з високим рівнем загальних здібностей. Якщо Ви помітили, що ваш учень:

 • виявляє явні задатки лідера, намагається бути керівником;

 • відрізняється широтою і різнобічністю інтересів;

 • о може мислити абстрактно, ставить собі завдання і після ретельного аналізу шукає шляхи його рішення;

 • мислить творчо;

 • пропонує нові ідеї і нестандартні варіанти рішень,

Вам пощастило і у Вас з'явилась "права рука", помічник, організатор, натхненник. Ваша задача -отримати кредит довіри. За умілої організації навчально-виховного процесу ви виховаєте майбутнього президента! А якщо Ваш учень:

 • вразливий і артистичний, також дуже діяльний і енергійний;

 • прагне практично реалізувати свої плани, ідеї, проекти;

 • володіє в досконалості для свого віку технікою фи на музичних інструментах;

 • відмінно малює;

 • має артистичні схильності;

 • добре володіє мовою;

 • має великий словниковий запас, правильно будує фрази, швидко і виразно читає,

у вашому класі вчиться майбутній учитель, актор, композитор чи інша знаменитість у мистецтві. У вашому в класі є учень, що:

 • багато читає не з примусу;

 • може довго і зосереджено працювати над вирішенням якої-небудь цікавої проблеми;

 • швидко вирішує математичні задачі;

 • намагається швидко схопити суть питання і зробити загальні висновки;

 • прагне впорядкувати слова, числа і т.д., звести їх у єдину систему;

 • при відповіді на запитання враховує ступінь його важливості;

 • має гнучке мислення;

 • виявляє цікавість до техніки і не властиві для його віку навички й уміння при конструюванні, це означає, що у дитини високий інтелектуальний потенціал, у неї високий рівень розумової працездатності.

Ви звернули увагу на те, що:

 • під час спортивних ігор дитина завжди виходить переможцем;

 • уміє координувати свої рухи;

 • реальні досягнення в спорті значно вищі за рівень її однолітків;

 • яскраво виражені вольові якості;

 • стійко переносить фізичну напругу;

Ваш учень має високий рівень спортивних здібностей, якщо дитина:

 • чимось глибоко зацікавившись, намагається зрозуміти суть питання, намагається обґрунтувати його, знайти логічне рішення, дати розумну відповідь;

 • має "критичну жилку";

 • виявляє здатність до вдосконалювання;

 • може розумно висловитися з широкого кола питань,

Перед Вами обдарована дитина і їй потрібна Ваша підтримка!

8.Вчитель та обдаровані діти

ВІДМІННИКИ

 1. Знає відповіді

 2. Допитливий

 3. Формує хороші думки та ідеї

 4. Наполегливо працює

 5. Відповідає на питання

 6. Слухає з цікавістю

 7. Легко вчиться

 8. Потребує 6-8 повторень

 9. Розуміє ідеї

 1. Проводить час з однолітками

 2. Розуміє значення

 3. Виконує домашнє завдання

 4. Копіює

 5. Любить школу

 6. Сприймає

 7. Запам'ятовує інформацію

 8. Має хорошу пам'ять

 9. Любить послідовність

 10. Готовий до дії реагування відповіді

 11. Задоволений своїми успіхами в навчанні і оголошує це.

ОБДАРОВАНІ

 1. Задає питання

 2. Допитливий

 3. Висловлює „дикі" думки, ідеї

 4. Грається, але отримує високі бали

 5. Дискутує, додає подробиці

 6. Виявляє підвищену чутливість

 7. Вже знає. І коли він тільки це вивчив?

 8. 1-2 повторень достатньо

 9. Конструює абстракції'

 1. Більше до вподоби компанія дорослих

 2. Прагне скласти умовивід

 3. Створює прожекти

 4. Творить нове

 5. Любить пізнавати

 6. Інтенсивно досягає бажаного

 7. Перетворює інформацію

 8. Добре працює розум

 9. Любить складність.

 10. Обсервує життя і все помічає.

 11. Критично ставиться до себе та інших.

Для успішної роботи з обдарованими дітьми вчителю необхідно:

1. Використовувати у своїй роботі систему пошуку обдарованих і талановитих дітей.

2. Виявляти здібності учнів за такими параметрами: -характеристика уваги;

- особливості мислення;

 • характеристика пам'яті;

 • особливості темпераменту з урахуванням їх в організації навчальної діяльності.

 1. Здійснювати цілеспрямовану роботу з кожною обдарованою дитиною.

 2. Використовувати на заняттях мотиваційні установки, які орієнтують учнів на "хочу все знати", а не „хай мене навчать".

 3. Використовувати на заняттях самостійні творчі завдання, роботи пошукового характеру.

 4. Поєднати навчальні знання з науковим пізнанням: науковим пошуком істини, експериментуванням, спостереженням у природі, синтезом і аналізом природних явищ.

Професійні риси, необхідні для роботи з обдарованими дітьми:

Педагог повинен:

 1. Бути доброзичливим, чуйним, поважати право іншого бути не схожим на нього самого.

 2. Знатися на психології обдарованих дітей, відчувати їх потреби та інтереси.

 3. Мати високий рівень інтелектуального розвитку.

 4. Мати широке коло інтересів та вмінь.

 5. Бути жвавим і активним.

 6. Виявляти гнучкість, бути готовим до перегляду своїх поглядів і постійного самовдосконалення.

 7. Мати творчий нетрадиційний особистий світогляд.

 8. Володіти почуттям гумору (але без схильності до сарказму).

 9. Мати досить високу самооцінку, позитивну « Я-концепцію".

 10. Бути емоційно стабільною людиною, тому що співпраця з обдарованою дитиною потребує великих емоційних витрат, а це - велике навантаження.

 11. Бути готовим до виконання різноманітних додаткових обов'язків, пов'язаних з навчально-виховною діяльністю обдарованих дітей.

9.Принципи, за якими створюють програми для розвитку обдарованості

Американські вчені Карне, Шведел та Ліннемайер виділили наступні принципи, за якими складаються програми для розвитку обдарованості дітей:

 1. Кожна дитина неповторна. Одна може мати хороші навички з читання, але слабші знання в математиці. Інша має прекрасні музичні здібності, але не виблискує у звичайній загальноосвітній школі. Ще одна дитина - з високим 10 (інтелектом), але з надзвичайно низькою самооцінкою. Звідси виникає необхідність визначити сильні та слабші сторони кожної дитини і скласти програму, що відповідає її потребам.

 2. Обдаровані діти дуже критичні і часто відрізняються негативним „Я-образом". Необхідно допомогти їм усвідомити реальне уявлення про себе. Реакція близьких дорослих для них означає дуже багато. Переконайте дитину, що вона талановита, у неї все попереду, її чекає хороше майбутнє, якщо працюватиме над собою.

 3. Сім'я повинна відігравати найважливішу роль в освіті обдарованої дитини. Тому варто підтримувати контакт з батьками.

 4. Діяльність має включати в себе потреби та інтереси обдарованої дитини. Зазвичай таких дітей відрізняє широка сфера інтересів та розвинуті навички.

 5. Програма для обдарованих дітей повинна сприяти всебічному розвитку рухової та емоційної сфер, а також спілкуванню.

 6. Якщо обдарована дитина вчиться з „середніми" дітьми, то їй час від часу необхідно спілкуватися з такими ж обдарованими однолітками.

 7. Програма навчання обдарованої дитини має кращі результати, якщо за ходом її виконання слідкує керівник, що має спеціальну підготовку та досвід роботи з обдарованими дітьми.

 8. Програма для обдарованих дітей вимагає безперервного навчання персоналу за місцем роботи.

 9. Батькам і спеціалістам необхідно співпрацювати для реалізації потенціалу дитини.

 1. Важливою є система оцінки діяльності дитини, яка стимулює, заохочує до роботи над собою (участь у конкурсах, різноманітні досягнення).

 2. Програма повинна включати організовану, ефективну та постійно діючу систему виявлення обдарованості.

 3. Програма має передбачати оптимальний та плавний перехід дитини з одного рівня на інший, щоб забезпечити поступовий хід її розвитку.

 4. Програма повинна розвивати наполегливість у досягненні цілей. Високого інтелекту недостатньо, наполегливість та бажання довести справу до кінця можуть бути важливішими.

 5. Розвиток творчих здібностей - передумова обдарованості!

Пам'ятка вчителю для роботи з обдарованими дітьми

Постійно працюйте над вихованням почуттів дітей, особливо обдарованих, вразливих і чутливих до всього, що стосується їхнього «Я».

Допомагайте обдарованим дітям виробити адекватну «Я- концепцію» і самооцінку, розвивати емпатію.

Забезпечуйте сприятливу емоційну атмосферу, адже дитина набуває емоційного досвіду в процесі взаємодії з людьми.

Дотримуйтеся порядку й дисципліни, обдаровані діти, як і всі інші, повинні знати межу допустимої поведінки.

Скеровуйте енергію і творчість обдарованих дітей у потрібне русло, щоб їх праця приносила користь.

У роботі з обдарованими дітьми використовуйте дослідницький метод це активізує їхню роботу. Розвивайте здібності дітей, широко використовуйте метод самостійного набуття знань. Привчайте обдарованих дітей працювати спільно, це допоможе їм легше адаптуватися до соціальних умов.

10.ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ВИХОВАННЯ ОБДАРОВАНОЇ ДИТИНИ В СІМ'Ї

Розвиток творчих здібностей особистості - це одвічний гуманістичний принцип. Ще стародавні греки вважали, що самостійна, а отже, і творча особистість здатна самовіддано служити своєму народу і державі. Кожна держава зацікавлена у вихованні такого могутнього інтелектуального потенціалу, як обдаровані, талановиті діти.

З цією метою в Україні за участю Президії АН України, МОН України й ряду інших міністерств та відомств, створена комплексна програма пошуку, навчання і виховання обдарованих дітей і молоді "Творча обдарованість".

Мета програми - створення оптимальної соціально та економічно обґрунтованої мережі установ, закладів для обдарованих дітей, підготовка навчальних планів, підручників, науково-методичної продукції, підготовка кадрів до роботи з обдарованими дітьми.

Обдарованість - це високий рівень здібностей людини, що дозволяє їй досягти особливих успіхів у певній галузі діяльності. Розрізняють загальну і спеціальну обдарованість. Загальна розумова обдарованість виявляється в оволодінні всіма видами діяльності, для успішного здійснення яких необхідні певні розумові якості. Спеціальна обдарованість пов'язана з певними видами діяльності, в яких вона найбільше розвивається.

Розрізняють обдарованість:

 • соціальну - лідерську;

 • художню - музичну, образотворчу, сценічну;

 • психомоторну - спортивні здібності;

 • інтелектуальну - здатність аналізувати, мислити, зіставляти факти (серед інтелектуальних дітей є такі, які навчаються відмінно з 1-2 предметів і не встигають з інших);

 • академічну - надзвичайна здатність до навчання взагалі, стають відмінними спеціалістами;

 • творчу - нестандартне бачення світу й нешаблонне мислення (але такі діти часто не досягають поставленої мети і є невдахами. З дитинства вони всіх дратують. Важливо таку дитину побачити і допомогти їй).

Усі обдаровані діти мають потребу в знаннях, яскраво виражений інтерес до певної галузі знань. Немає потреби примушувати їх вчитися, вони самі шукають собі роботу, частіше складну інтелектуальну, із задоволенням нею займаються, присвячуючи їй увесь свій вільний час. Обдаровані діти вільно і швидко оволодівають відповідними вміннями і навичками. Вони показують високий рівень досягнень.

Обдарована дитина шукає спілкування з дорослими, бо ті розуміють її краще, ніж однолітки, які часто насміхаються, дають прізвиська. Обдаровані діти часто перебільшено емоційні, вони запальні, легко збуджуються через дрібниці, але це не вередування, а виявлення багатства їх натури.

Творчі діти рідко бувають спокійними, вони страждають від своєї винятковості, але багатьох рятує тонке відчуття гумору, вони цінують його. У них особлива мова, особливе сприйняття. Тому такі якості обдарованих дітей вимагають особливого підходу до них, і не випадково за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я входять до "групи ризику". Вони потребують особливого виховання, спеціальних, індивідуальних навчальних програм, спеціально підготовлених вчителів, шкіл.

Фахівці давно відмітили, що обдаровані діти часто виростають в інтелігентних сім'ях, і справа тут зовсім не в особливих генах геніальності, а справа в сімейній атмосфері, в системі сімейних цінностей.

Взагалі батьки заохочують і бажали б розвивати в своїй дитині пізнавальні потреби та різні здібності, але роблять вони це по-різному. Деякі батьки прагнуть до того, щоб дитина запам'ятала більше фактів, назв, подій, відчувала гордість за свої знання.

Психологічні дослідження показують, що пізнавальна мотивація виявляється у формі дослідницької, пошукової активності, чутливості до нового, новизни ситуацій, знаходження нового у звичайному.

Для виявлення обдарованості використовують різні методи: від найпростішого батьківського спостереження до спеціально розроблених стандартизованих та тестових завдань.

Батьки використовують виховні стратегії: стратегія прямого виховного впливу, де вони постійно пропонують дітям якісь розвиваючі ігри, вправи. Інколи ця стратегія дає результати, але дуже часто в дитини виникає внутрішня протидія. Друга категорія батьків вважає, що вивчати та розвивати їхню дитину повинні фахівці. Але не потрібно повністю перекладати всі турботи на плечі інших, а самим знаходитись осторонь.

Третя стратегія - коли батьки дають вибір своїй дитині й намагаються підібрати гарну школу, не контролюючи розвиток здібностей.

Найголовніше в таких сім'ях - атмосфера пізнавальних інтересів самих батьків (самі читають, ходять на виставки, не нав'язуючи свого інтересу). Така стратегія саморозвитку виявилась найефективнішою.

Властивістю таланту є свідомий, поглиблений, всебічний розвиток обдарованості. У кожній дитині закладені певні здібності, тільки в одних вони виявляються дуже яскраво й виразно, а інших залишаються дрімати всередині. Здібності можуть виявлятися і в ранньому дитинстві, і в зрілому віці. Від народження всі діти здібні, однак такі рівні здібностей, як обдарування, талант і геніальність притаманні далеко не кожному. Батьки повинні добре знати, що обдаровані діти швидше за інших виконують завдання, прагнуть до самостійності, до розв'язання завдань проблемного характеру або таких, які вимагають кмітливості, різних способів розв'язання, творчості. Розвиток здібностей нерозривно пов'язаний із формуванням інтересу. Обдарованість і талант не люблять тиску. Більшість дітей конфліктують з учителями, батьками в разі нетактовного ставлення, відсутності уваги або належного розумового навантаження. Ці діти відрізняються гарною пам'яттю, багатим словниковим запасом, вони надзвичайно гостро переживають невдачі, часто перебувають у стресовому стані, впертість і прагнення довести розпочату справу до кінця, що нерідко сприймається дорослими як вередливість, а допитливість може оцінюватися як порушення норми. Батькам потрібен індивідуальний підхід до вирішення проблемних питань з дитиною. Вони повинні здійснювати контроль над читанням дитини, захопленнями, але спрямувати свою діяльність на організацію допомоги дитині, збільшити ступінь самостійності, здатність до ефективного вирішення різного роду проблем, створити умови для забезпечення позитивного емоційного стану обдарованої дитини, позитивно-стійкого ставлення до життя, творчої діяльності. Стосунки батьків повинні будуватися на довір'ї. Допомога не може мати форму наказу, батьки повинні формувати в дітей стійкість у тихотравмуючих ситуаціях, навчати навичкам саморегуляції, набуття вміння щодо адаптації у соціально значущому середовищі без зниження потреби в реалізації обдарованості.

Тільки повинні особливу увагу приділяти розвиткові пізнавальних інтересів дитини, адже завдяки їм формуються основні інтелектуальні вміння, необхідні для засвоєння знань, закладається основа для дальшого успішного оволодіння знаннями. Василь Сухомлинський зазначав, що до кожної дитини треба підхід. Тому батьки повинні розвивати у своїх дітей активну пізнавальну діяльність, зацікавлювати дитину різними видами завдань (пошукових, логічних, ігрових).

не тільки повинна засвоїти певну суму знань, а й навчитися спостерігати, порівнювати, виявляти взаємозв'язок між поняттями й міркувати. А добитися це можливо лише засобами, що активізують пізнавальну діяльність.

Робота над розвитком пізнавальних інтересів дитини, активізує її діяльність, підвищує продуктивність праці. Звичайно, батьки не повинні залишати дитину наодинці зі своїми проблемами. Батьківська допомога має бути обережною, зваженою, вона має наштовхувати дитину на власні розв'язки, а не насаджувати свої. Головне завдання батьків - прагнути, щоб навчальна праця їх дитини приносила їй радість, а не муки й гіркоту невдач. Дитина, яка захоплена справою, яка їй до вподоби, виявляє наполегливість, силу волі, критичне ставлення до загальновідомого. В творчості дитина може реалізувати всі наявні в неї знання, уміння та здібності. Батькам потрібно знати, що обдарована дитина прагне довірливого спілкування. Вона хоче бачити у батьках мудру дорослу людину, яка збагатить її уявлення про світ і про саму себе, допоможе подолати труднощі. Дітям дуже хочеться, щоб батьки сприймали їх як рівноправних в особистісному плані партнерів. їм не хочеться, щоб їх повчали, вони прагнуть рівноправного спілкування, щоб їх сприймали як особистості й реагували на них як на особистість. Звичайно, перед батьками стоїть проблема формування й плекання не просто особистості, а особистості обдарованої, особистості свідомого українського громадянина.

Педагоги мають навчити батьків розвиткові творчих здібностей і обдарованості у їхніх дітях. Тут важливе значення мають відкриті запитання, творчі дискусії, глибоке знання батьками психологічної сутності творчого процесу, віра в інтелектуальні сили дитини. Для дитини батьки повинні створити умови, щоб обдарована дитина мала змогу самостійно здійснювати свою індивідуальну діяльність. Завдання батьків полягає в максимальному сприянні, стимулюванні активності та розвитку в дитини винахідливості, ініціативи, творчого підходу до навчання. Бажано , щоб у дитини був улюблений затишний куточок, де вона може повністю усамітнитися і спокійно подумати. У кімнаті дитина повинна відчувати атмосферу творчості, розкутості на уміння знаходити розв'язок нестандартних ситуацій, як націленість на відкриття нового.

Розвиваючи творчі здібності дитини, батьки виконують суспільний запит щодо формування особистості, здатної самостійно мислити, приймати сміливі й нестандартні рішення, творчо ставитись до праці. Саме такі творчі особистості мають високий рівень національної самосвідомості, що виявляє причетність їх до споконвічних духовних цінностей українського народу. А допоможуть їм такими стати їх перші порадники - батьки.

11.Роль батьків у вихованні обдарованої дитини в сім'ї

Повага до бажання дітей самостійно працювати

Надання дитині свободи вибору

Створення умов для конкретного втілення творчої ідеї

Заохочення обдарованої дитини

Розвиток цікавості, допитливості, кмітливості, інтелекту й формування пізнавальних інтересів.

Мати творчий особистий світогляд.

Взаємозв'язок сім'ї і навчального закладу.

Виховання культури мовлення.

Організація різноманітних ігор, вікторин, розгадування і складання кросвордів, чайнвордів, ребусів.

Надання авторитетної допомоги.

Терпимість до безладдя.

Здібність до самоаналізу.

Знання психологічних особливостей обдарованої дитини. Розуміння їхніх потреб та інтересів.

Володіння почуттям гумору.

Застосування форм і методів народної педагогіки.

Створення затишних і безпечних умов для розвитку.

12. Поради батькам,

які бажають розвивати здібності своїх дітей

  • Не позбавляйте дитину ігор, забав, казок, створюйте умови для виходу дитячої енергії, рухливості, емоційності.

  • Допомагайте дитині в задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, кохання, повага до себе і до оточуючих), тому що людина, енергія якої скована загальними потребами, проблемами, найменше спроможна досягти висот самовираження.

  • Залишайте дитину на самоті і дозволяйте їй займатися своїми справами. Пам'ятайте, якщо ви хочете своїй дитині добра, навчіть її обходитися без вас.

  • Підтримуйте здібності дитини до творчості і співчувайте у випадку невдачі, уникайте незадовільної оцінки творчих спроб дитини.

  • Будьте терпимими до ідей, поважайте допитливість, реагуйте на запитання дитини.

13.Поради батькам, які виховують обдаровану дитину

Найперше - потрібно любити свою дитину. Приймати дитину такою, якою вона є, беручи участь у її розвитку, підтримуючи, а не нав'язуючи свої інтереси, давати дитині можливість вибору. Для розвитку творчого потенціалу, як показали дослідження, необхідна не лише адекватна оцінка сил дитини, але трішки завищена, зазнайкою вона не виросте, зате у неї буде запас сил та впевненість при невдачах, до яких треба готувати змалку.

Батьки повинні бути прикладом, адже дитина свідомо переймає вашу манеру говорити, ходити, працювати, відповідальності за доручену справу. Кожен батько повинен пам'ятати правило: "Не зашкодь!" Адже обдарована дитина більш чутлива, ранима, тому потрібно давати вільний час для того, щоб побути дитині на самоті, поміркувати, пофантазувати. За допомогою тренінгів дати їй можливість глибоко зрозуміти себе та інших. Дорослі часто батьки повинні радитися із психологом щодо виховання обдарованої дитини.

Батьки повинні завжди пам'ятати, що для обдарованої дитини творчість є життєвою необхідністю. Тому дитину потрібно готувати до спостережливості, наполегливості, формувати вміння доводити почату справу до кінця, працелюбність, вимогливість до себе, задоволення від процесу творчості, терпляче ставлення до критики, впевненості при невизначеності, гордості і почуття власної гідності, чулість до аналізу моральних проблем.

Батьки також повинні усвідомлювати, що надзвичайно велика роль у процесі формування особистості обдарованої дитини належить волі. Вольові риси є стрижневими
рисами характеру, адже за наявності мети, яку особистість досягає в житті, долаючи перешкоди, є цілеспрямовуюче життя.Цілеспрямовані люди знаходять своє щастя в

житті, вони вміють поставити перед собою чітку, реальну мету. Прагнення досягти своєї цілі робить людину рішучою та наполегливою. І.Павлов стверджував, що у вольової людини труднощі лише збільшують бажання реалізувати свою мрію. Вони вміють стримати себе, володіють терпінням, витримкою, вміють контролювати свої почуття за наявності перешкод. Ініціативність і творчість поєднані з наполегливістю, рішучістю та витримкою, допомагають обдарованим дітям самореалізуватися.

Отже, батьки покликані допомогти дитині відкрити її життєве покликання, реалізувати себе як особистість. Вони не мають права втратити обдаровану дитину, бо, втрачаючи талант, обдарування, здібність, вони втрачають майбутнє. Тому батьки повинні бути терплячими, безмежно вірити в дитину, тоді ця дитина виросте хорошою творчою людиною.

14.Поради Девіда Льюїса щодо розвитку обдарованої дитини

1. Відповідайте на запитання дитини якомога терпляче і чесно, серйозні запитання дитини сприймайте серйозно.

 1. Створіть у квартирі місце-вітрину, де дитина може виставляти свої роботи, не сваріть дитину за безлад у кімнаті під час її творчої роботи.

 2. відведіть дитині кімнату чи куточок винятково для творчих занять.

 3. Показуйте дитині, що ви любите її такою, якою вона є, а не за її досягнення.

 4. Надавайте дитині можливість у виявленні турботи.

 5. Допомагайте дитині будувати її плани та приймати рішення.

 1. Показуйте дитині цікаві місця.

 2. Допомагайте дитині нормально спілкуватися з дітьми, запрошуйте дітей до своєї оселі.

 3. ніколи не кажіть дитині, що вона гірша за інших дітей.

 1. ніколи не карайте дитину приниженням.

 2. Купуйте дитині книжки за її інтересами.

 3. Привчайте дитину самостійно мислити.

 4. Регулярно читайте дитині чи разом з нею.

 5. Пробуджуйте уяву та фантазію дитини.

 6. уважно ставтеся до потреб дитини.

 7. Щодня знаходьте час, щоб побути з дитиною наодинці.

 8. Дозволяйте дитині брати участь у плануванні сімейного бюджету.

 9. Ніколи не сваріть дитину за невміння та помилки.

 10. Хваліть дитину за навчальну ініціативу.

 11. Учіть дитину вільно спілкуватися з дорослими.

 12. У заняттях дитини знаходьте гідне похвали.

 13. Спонукайте дитину вчитися вирішувати проблеми самостійно.

 14. Допомагайте дитині бути особистістю.

 15. Розвивайте в дитині позитивне сприйняття її здібностей.

 16. Ніколи не відмахуйтесь від невдач дитини.

 17. Заохочуйте в дитині максимальну незалежність від дорослих.

 18. Довіряйте дитині, майте віру в її здоровий глузд

15.Пам'ятка батькам обдарованих дітей

Створіть безпечну психологічну атмосферу дитині в її пошуках, де вона могла б знайти розраду у разі своїх розчарувань і невдач.

Підтримуйте здібності дитини до творчості і виявляйте співчуття до ранніх невдач. Уникайте негативної оцінки

творчих спроб дитини.

Будьте терпимі до несподіваних ідей, поважайте допитливість ідеї дитини. Намагайтесь відповідати на всі запитання, навіть якщо вони вам здаються безглуздими.

Залишайте дитину одну і дозволяйте їй, якщо вона бажає, самій займатися своїми справами. Надлишок опіки може обмежити творчість.

Допомагайте дитині формувати її систему цінностей, не обов'язково засновану на її системі поглядів, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями.

Допомагайте дитині задовольняти основні людські потреби, оскільки людина, енергія якої скута основними потребами, рідко досягає висоту самовираженні.

Допомагайте дитині долати розчарування і сумніви, коли вона залишається сама в процесі не зрозумілого ровесникам творчого пошуку: нехай дитина збереже свій творчий імпульс.

Поясніть, що не на всі запитання дитини завжди можна відповісти однозначно. Для цього потрібен час, а з боку дитини - терпіння. Вона має навчитися жити в інтелектуальному напруженні, не відкидаючи своїх ідей.

Допомагайте дитині цінувати в собі творчу особистість. Однак її поведінка не має виходити за межі пристойного.

Допомагайте дитині глибше пізнати себе. Виявляйте симпатію до її перших спроб виразити таку ідею словами і

зробити зрозумілою для оточення.

Корисні рекомендації педагогам щодо створення оптимальних умов для розвитку творчих здібностей учня. Підтримуйте здатність дитини до творчості й висловлюйте співчуття при невдачах. Уникайте негативного

оцінювання творчих ідей дитини. Терпляче сприймайте найдивовижніші її ідеї, уважно ставтеся до будь-яких запитань дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо вони здаються безглуздими. Поясніть, що на більшість її запитань не завжди можна одразу відповісти. Для цього потрібен час і терпіння. Дитина має навчитися перебувати в інтелектуальному напруженні, не уникати ідей, які цьому сприяють. Допоможіть дитині створити систему цінностей на основі не лише власних поглядів, а й думок інших людей. Надавайте дитині можливість побути на самоті. Надмірне опікування заважає творчості. Бажання і цілі дітей належать їм, отож інколи допомога педагога може сприйматися як «порушення кордонів» особистості. Створіть дитині умови для задоволення основних людських потреб (почуття безпеки, поваги до себе і навколишніх), оскільки людина, енергія якої спрямована лише на це, має менше можливостей сягнути високого рівня розвитку.

Знайдіть слова підтримки для нових творчих починань дитини, не критикуйте її перших починань, навіть невдалих. Щиро ставтеся до дитини: намагайтеся діяти не лише для себе, а й для тих, кого любите. Допомагайте дитині стати «поміркованим авантюристом», інколи покладатися на ризик та інтуїцію: найімовірніше, що саме це допоможе зробити справжнє відкриття. Підтримуйте необхідну для творчості атмосферу, допомагаючи дитині уникнути несхвалення навколишніх, соціальних негараздів, негативної реакції однолітків. Дитина, позбавлена позитивного творчого виходу енергії,може спрямувати її в небажаному напрямі. Допоможіть дитині знайти собі товариша за віком і з такими самими здібностями, що й у неї, аби позбутися

самотності та дефіциту спілкування. Створіть дитині затишні й безпечні психологічні умови для пошуків, навіювання творчих ідей дитини. Терпляче сприймайте найдивовижніші її ідеї, уважно ставтеся до будь-яких запитань дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання, навіть якщо вони здаються безглуздими. Поясніть, що на більшість її запитань не завжди можна одразу відповісти. Для цього потрібен час і терпіння. Дитина має навчитися перебувати в інтелектуальному напруженні, не уникати ідей, які цьому сприяють. Допоможіть дитині створити систему цінностей на основі не лише власних поглядів, а й думок інших людей.

Надавайте дитині можливість побути на самоті. Надмірне опікування заважає творчості. Бажання і цілі дітей належать їм, отож інколи допомога педагога може сприйматися як «порушення кордонів» особистості.

Створіть дитині умови для задоволення основних людських потреб (почуття безпеки, поваги до себе і навколишніх), оскільки людина, енергія якої спрямована лише на це, має менше можливостей сягнути

високого рівня розвитку. Знайдіть слова підтримки для нових творчих починань дитини, не критикуйте її перших починань, навіть невдалих. Щиро ставтеся до дитини: намагайтеся діяти не лише для себе, а й для тих, кого любите.

Допомагайте дитині стати «поміркованим

авантюристом», школи покладатися на ризик інтуїцію: найімовірніше, що саме це допоможе зробити справжнє відкриття.

Підтримуйте необхідну для творчості атмосферу, допомагаючи дитині уникнути несхвалення навколишніх, соціальних негараздів, негативної реакції однолітків. Дитина, позбавлена позитивного творчого виходу енергії, може спрямувати її в небажаному напрямі. Допоможіть дитині знайти собі товариша за віком і з такими самими здібностями, що й у неї, аби

позбутися самотності та дефіциту спілкування.

16.Перелік орієнтовних заходів щодо планування роботи з обдарованими дітьми

Створити інформаційні банки даних "Обдарованість".

Взяти участь в обласному конкурсі авторських програм та методичних розробок, спрямованих на виявлення та розвиток обдарованих дітей.

Розробити систему адресної підтримки обдарованих дітей, які є переможцями всеукраїнських олімпіад, конкурсів, турнірів.

Систематизація матеріалів періодичних видань з проблеми дитячої обдарованості.

Проведення проблемних та навчальних семінарів з метою систематичного підвищення майстерності вчителів, які працюють з обдарованими дітьми.

Удосконалення структури учнівських наукових товариств.

Організація відкритого захисту власних проектів із організації роботи з обдарованими дітьми. Проведення учнівських науково-практичних конференції, конкурсів. Організація і проведення предметних олімпіад.

Розробка авторських програм спецкурсів у системі факультативних занять із врахуванням індивідуальних здібностей обдарованих дітей.

Формування груп для сумісного навчання обдарованих дітей на базі однієї паралелі. Підготовка до друку методичних вказівок, розроблених вчителями, які працюють з обдарованими дітьми в системі факультативних занять.

Організація і проведення творчих звітів за результатами роботи факультативів, предметних гуртків, студій.

Введення нових розвивальних курсів.

Здійснення моніторингу стану здоров'я обдарованих дітей.

Організація постійно діючого семінару для класних керівників "Обдаровані діти в умовах масової школи" із залученням лікаря, психолога, спеціалістів управління освіти. Забезпечення участі обдарованих дітей у міських, районних, республіканських конкурсах різного напряму.

Удосконалення діяльності шкільного театру.

Розробка системи діагностики рівня професійної компетенції вчителів, які працюють з обдарованими дітьми

Розробка системи стимулювання вчителів, які працюють з обдарованими дітьми. Забезпечення психолого-педагогічної допомоги батькам обдарованих дітей. Організація роботи з виявлення професійних нахилів обдарованих дітей - учнів 9-их класів.

Обговорення проблем організації роботи з обдарованими дітьми і визначення подальших перспектив на педраді (засіданні науково-методичної ради, засіданнях методичних об'єднань.

Розробка пам'яток, алгоритмів для обдарованих дітей, методик самостійної дослідницької діяльності.

Створення в навчальних кабінетах картотеки матеріалів підвищеного рівня складності. Оформлення стенду "Організація роботи з обдарованими дітьми":

 • психолого-педагогічні основи змісту роботи з обдарованими дітьми;

 • що таке обдарованість;

 • нформаційний бюлетень про новинки психолого-педагогічної літератури з даної проблеми;

 • перспективи роботи з обдарованими дітьми.

Організація творчих звітів учителів, які працюють з обдарованими дітьми за напрямами:

 • гуманітарним;

 • фізико-математичним;

 • природничо-науковим;

 • художньо-естетичним.

Організація семінару для молодих спеціалістів, які працюють з обдарованими дітьми. Ознайомлення педагогічних колективів з міською і районною програмами "Обдарована дитина".

II.Практична частина

1.Анкета для батьків на визначення рівня прояву здібностей дитини(А.Н.Сізонов).

Мета: оцінити ступінь обдарованості й талановитості дитини без зв'язку з якою-небудь галуззю прояву інтересів.

Інструкція. На пропоновані запитання відповідати «так» чи «ні».Скоріше здібна, ніж обдарована

 1. Дитина:ініціативна,жива,рухлива.

 2. Новизна-стихія.

 3. Любить усе загадкове і незрозуміле.

 4. Часто потребує підтримки старших.

5. Досить легко відволікається і залишає розпочату справу.

Якщо на п'ять запитань дана відповідь «так», є певні підстави вважати дитину здібною. Якщо на запитання 4 і 5 дала відповідь «ні», то переходимо до наступних запитань.

Обдарована

 1. її інтереси досить стабільні.

 2. її допитливість стійка.

 3. Любить ставити і вирішувати складні запитання.

 4. Часто не погоджується з думкою дорослих.

 5. Має свою точку зору і наполегливо її відстоює.

 6. Розпочату справу завжди доводить до кінця.

 7. Має особливу схильність до повного виду знань або предметів.

 8. Наполеглива в досягненні поставленої мети.

 9. Має багато друзів серед своїх однолітків, із кожним знаходить спільну мову.

 1. Ставить багато запитань (у тому числі й на уроках) із предметів, що її цікавлять.

 2. Часто буває егоїстичною.

Відповіді «так» на всі одинадцять запитань дають підстави припускати, що дитина обдарована. Переходимо до наступних запитань.

Яскрава обдарованість

 1. У багатьох сферах знань, у мистецтві, музиці, літературній творчості виявляє свою обдарованість.

 2. Має одного, максимум двох друзів старшого віку.

 3. її мовлення дуже розвинуте, характеризується великим запасом слів і глибоким розумінням нюансів мови.

 4. Завжди шукає самостійні рішення.

 5. У спірних питаннях спирається на власне судження, не любить загальноприйнятих думок.

 6. Бере на себе відповідальність у важких ситуаціях.

 7. Часто навколишнім здається «не за віком» дорослою.

 8. Добре знає власні можливості, особливості характеру і своє покликання;

 9. Однаково обдарована в гуманітарних і технічних галузях.

Позитивні відповіді на ці дев'ять запитань дають серйозні підстави поставитися до дитини як до обдарованої. Пропонується додатково відповісти на запитання, що визначають наявність у неї високого творчого потенціалу.

Додаткові ознаки високого творчого потенціалу особистості дитини

 1. Бажання привнести у виконувану роботу елемент новизни.

 2. Прагнення освоїти незнайому справу.

 3. Виявляє наполегливість у досягненні мети, незважаючи на невдачі.

 4. Спостерігається легкість слухового і зорового запам'ятовування.

 5. Виражена потреба помріяти на самоті.

 6. Здатність до абстрагування, уміння встановлювати віддалені асоціації між різними предметами і явищами.

 7. Здатність до творчої уяви, створення нового.

2.ТЕСТ на визначення ступеня сформованості творчих здібностей

Для визначення рівня сформованості творчих здібностей потрібно уважно прочитати наведені нижче пункти і проти кожного з них поставити слово "так", якщо твердження збігається з думкою про себе, або "ні", якщо не збігається.

1.Як правило, я легко пристосовуюсь до людей.

2.Мені подобається розв'язувати типові, стандартні задачі

3.Мені здається, що я з більшим бажанням створював би чи конструював нове, ніж поліпшував чи удосконалював старе

 1. У більшості випадків я дію самостійно, без допомоги та підказок друзів чи старших

 2. Звичайно я обачливий, коли маю справу з колективом

 3. Ніколи не намагаюся змінити взаємостосунки з товаришами

 4. Нерідко я стримувався від висування ідей, пропозицій, хоча мав їх

 5. Мені часто вдається знайти нестандартні, оригінальні розв'язки задач

 6. Мені подобається, коли відбувається швидка зміна різних видів діяльності.

10. Для мене характерне прагнення реалізувати одночасно кілька ідей, вирішувати разом кілька проблем

11. Нерідко я вступаю в суперечку з ровесниками або старшими

 1. Як правило, я легко згоджуюсь і підкоряюсь колективній думці.

 2. У мене часто виникають оригінальні ідеї.

 3. Мені подобається виконувати роботу за розробленим планом, схемою, інструкцією.

 4. Я завжди охоче поширюю, пропагую нові ідеї.

16. Я буду виконувати роботу по-новому, хоча знаю, що мене можуть не зрозуміти товариші, старші.

17. Я звичайно працюю без суттєвих змін, відхилень від рекомендацій, що дають учителі, батьки

18. Мені нерідко доводилось виправдовувати свої дії інструкціями, правилами, рекомендаціями, авторитетами

 1. Мені подобається виконувати завдання дослідницького характеру

 2. Я завжди відстоюю свою точку зору.

Інструкція з обробки даних анкетування: номери запитань анкети записуються у вигляді двох стовпчиків

У першому стовпчику за кожну відповідь "так" ставиться два бали, у другому 2 бали ставляться за відповідь "ні". Результати додаються. Ступінь сформованості творчих здібностей визначається так:

3

1

11

12

5

2

13

14

8

4

15

17

9

6

16

18

10

7

19

20

Якщо набрано від

40 до 32 балів, то цей рівень дуже високий,

32-26 - високий,

26-12 - середній,

2-6 - низький,

6-0 - дуже низький.

3.ТЕСТ "Не проґав вундеркінда"

Кожна дитина має свої, лише їй притаманні риси, які розпізнаються в ранньому віці, тому обов'язок батьків - виявити та розвинути приховані здібності та задатки. У цьому може допомогти такий тест.

 1. Ваша дитина навчилася рано, до шестирічного віку читати:

  самостійно - 7 балів;

  за допомогою когось - 5 балів.

 1. Читає багато книг, причому досить швидко - 2 бали.

 2. Сама або за допомогою когось зацікавилася словниками та енциклопедіями - 2 бали.

 3. Легко навчилася читати, але відчуває труднощі під час читання -1 бал.

 4. Займається, за звичай, за зачиненими дверима, а друзів має старших за себе - 2 бали.

 5. Розмовляє зі старшими на рівних - 2 бали.

 6. Ставить багато різних каверзних запитань, інколи заганяючи дорослих у глухий кут - 2 бали.

 7. Має готові відповіді навіть на несподівані запитання -1 бал.

 1. Іноді неуважна, але завжди вміє робити цікаві повідомлення (скажімо, після перегляду кінофільму, телепередачі чи спостереження за чим-небудь) - 2 бали.

 1. Із задоволенням вступає в бесіду про навколишній світ, дає власну оцінку суспільним явищам -1 бал.

 1. Одноманітні справи (миття посуду, легкі навчальні вправи, які не потребують особливих зусиль) викликають нудьгу -1 бал.

 2. Чутлива до несправедливості, навіть якщо це не стосується її особисто - 2 бали.

 1. Має багатий словниковий запас і вміло застосовує під час спілкування різні терміни - 2 бали.

 2. Любить складні ігри ( шахи та ін.), які вимагають кмітливості -1 бал.

 3. У ранньому віці цікавиться тим, що вивчають старшокласники -1 бал.

 4. Любить різні заняття, причому хоче робити все самостійно - 2 бали.

 5. ЇЇ цікавить Всесвіт, вона цікавиться питаннями давньої історії - 2 бали.

 6. У школі навчається без особливих зусиль, швидко схоплює матеріал та має власну думку з багатьох питань - 2 бали.

 7. Має розвинуте почуття сприймання музики, образотворчого мистецтва, навколишнього світу і в усьому знаходить гармонію - 2 бали.

Ось і весь тест вашого "вундеркінда", якщо він таким є. А це залежить від того, скільки балів він отримає під час підрахунку. Потрібно врахувати, що об'єктивність тестування залежить від чітких відповідей на запитання.

Якщо ви набрали від 10 до 13 - це свідчить про те, що ваша дитина має певні здібності, а тому вам необхідно потурбуватися про те, щоб організувати її навчання та спрямовувати розвиток її здібностей.

4.Тест щодо визначення здібностей учнів (за методикою американських вчених Хаана і Кафа)

І. Інтелектуальні здібності

 1. Учень засвоює нові знання, швидко і легко все схоплює.

 2. Має почуття здорового глузду і використовує знання в практичних повсякденних ситуаціях.

 3. Добре міркує, не плутається в думках. Добре вловлює зв'язок між подіями, між причиною і наслідком.

 4. Швидко запам'ятовує прочитане або почуте, не витрачає багато часу на повторення того, що потрібно запам'ятати.

 5. Знає багато про такі події, про які його однолітки не знають, не здогадуються.

 6. Має великий запас слів, легко користується новими словами, вільно висловлюється.

 7. Любить читати нові книги, які читають не однолітки, а діти, старші на рік чи два, дорослі.

 8. Вирішує розумові задачі, що потребують розумових зусиль.

 9. Задає дуже багато запитань.

 10. Випереджає однолітків у навчанні на рік чи два.

 11. Оригінально мислить і пропонує нестандартні відповіді, рішення.

12. Дуже спостережливий, добре сприймає інформацію, швидко реагує на все нове.

II. Художні здібності

1. У своїх малюнках зображує різнотипні типи предметів, ситуації, людей.

 1. Серйозно ставиться до творів мистецтва, замислюється і стає дуже серйозним, коли чує нову музику, бачить гарну картину.

 2. Оригінальний у виборі сюжету (робить незвичайні композиції з квітів, малюнків, марок тощо).

4. Завжди готовий використати будь-який матеріал для виготовлення іграшок, картин,
малюнків тощо.

 1. У вільний час багато малює, створює композиції, що мають художнє значення (наприклад, прикраси для дому).

 2. Використовує малюнок або ліплення, щоб висловити свої почуття і настрій.

 3. Цікавиться творами мистецтва. Може дати власну оцінку й намагається відтворити те, що йому сподобалося.

 4. Любить працювати з пластиліном і глиною, клеєм, щоб відтворювати речі в трьох вимірах.

 1. Музичний талант

 1. Добре відчуває ритм і мелодію. Прислуховується до них.

 2. Добре співає.

 3. У гру на інструменті, у пісню чи танець вкладає багато енергії та почуттів.

 4. Любить музичні записи, прагне піти на концерт або туди, де можна послухати музику.

 5. Любить співати разом з іншими, щоб виходило злагоджено й добре.

 6. У співі або музиці виявляє власні почуття і стан.

 1. Здібності до занять науковою працею

 1. Після занять любить читати науково-популярні книги та журнали.

 2. Не впадає у відчай, коли його задуми та проекти не підгримують вчителі або батьки.

 3. Намагається зрозуміти причини й сенс подій.

 1. Проводить багато часу над створенням проектів, конструюванням.

 2. Любить обговорювати наукові події, винаходи, часто задумується над цим.

 1. Літературна обдарованість

 1. Може вільно побудувати розповіді, починаючи від зав'язки сюжету й закінчуючи розв'язкою конфлікту.

 2. Придумує щось нове й незвичайне, коли розповідає про що-небудь знайомим.

 3. При розповіді виділяє головне, найхарактерніше.

 4. Розповідаючи про щось, вміє дотримуватися одного сюжету, не втрачає головної думки.

 5. Любить писати оповідання та вірші.

 6. Своїх героїв в оповіданнях зображує майстерно, передає почуття, настрій, характер.

 7. Вибирає для своїх оповідань ті слова, які добре передають емоції, почуття.

 1. Артистичний талант

 1. Легко входить у роль іншої людини, персонажа тощо,

 2. Цікавиться акторською грою.

VII. Технічні здібності

 1. Добре вміє майструвати, займатися різними ремеслами.

 2. У світ його уподобань входить конструювання машин, приладів, моделей.

 3. Може читати нескладні креслення механізмів, використовувати старі деталі для створення нових виробів, іграшок, приладів.

 4. Визначає причини несправності приладів.

 5. Любить робити креслення механізмів.

 6. Читає журнали та статті про машини, механізми.

 1. Здібності до спорту

 1. Енергійний, потребує якомога більше фізичних рухів, щоб бути щасливим.

 2. Любить брати участь у спортивних іграх і змаганнях.

 3. Постійно досягає успіхів у якомусь виді спортивної гри.

 4. Бігає швидше за інших.

5.Опитувальник творчого потенціалу

І.Чи вважаєте ви. що навколишній світ можна поліпшити:

а) так; б) ні. він і так досить гарний; в) так. але тільки де в чому.

2.Чи вважаєте ви, що самі можете брати участь у значних змінах

навколишнього світу: а) так, у більшості випадків: б) ні: в) так. у деяких

випадках.

З.Чи вважаєте ви. що деякі з ваших ідей сприяли б прогресу в тій сфері діяльності, у якій ви працюєте (збираєтеся працювати): а) так; б) так. за сприятливих обставин; в) лише деякою мірою.

4.Чи вважаєте ви. що в майбутньому гратимете настільки важливу роль, що зможете щось принципово змінити:

а) так, напевно; б) це малоймовірно; в) можливо.

5.Коли ви хочете розпочати якусь дію. чи думаєте ви. що виконаєте

це: а) так; б) часто думаєте, що не зумієте: в) так. часто.

6.Чи хочете ви зайнятися справою, якої абсолютно не знаєте:

а) так, невідоме вас приваблює; б) невідоме вас не цікавить: в) усе залежить від характеру цієї справи.

7.Вам доводиться займатися незнайомою вам справою. Чи хочеться вам бути

досконалим:

а) так;

б) задовольнитеся тим, чого встигли домогтися:

в) так, але тільки якщо вам це подобається.

8.Якщо незнайома справа вам подобається, чи хочете ви знати про неї все:

а) так;

б) ні, ви хочете навчитися тільки основного:

в) ні, ви хочете тільки задовольнити свою цікавість.

9. Коли ви зазнаєте невдачі, то:

а) якийсь час виявляєте впертість, усупереч здоровому глузду:

б) махнете рукою на

цю витівку, тому що розумієте, що вона нереальна;

в) продовжуєте робити свою справу, навіть коли стає очевидним, що перешкоди нездоланні.

 1. Як. на вашу думку, треба вибирати професію:

а) враховуючи своїх можливості, перспективи:

б) зважаючи на стабільність, значущість, потреби професії;

в) переваги професії.

 1. Подорожуючи, чи могли б ви легко орієнтуватися на маршруті, яким уже їздили:

 2. а) так;

 3. б) ні. боїтеся заблукати;

 4. в) так. але тільки там. де вам сподобалося.

12.Одразу ж після якоїсь бесіди чи зможете ви згадати все. про що йшлося:

а) так, легко:

б) всього згадати не зможете:

в) запам'ятовуєте тільки те. що вас цікавить.

13.Коли ви чуєте слово незнайомою мовою, можете повторити його по складах.

14. У вільний час ви полюбляєте:

а) залишатися наодинці;

б) бути в компанії:

в) вам байдуже, будете ви самі чи в компанії.

 1. Ви займаєтеся якоюсь справою. Вирішуєте припинити це заняття тільки коли:

а) справу закінчено;

б) ви більш-менш задоволені;

в) вам ще не все вдалося зробити.

16.Коли ви самі:

а) любите мріяти про абстрактне:

б) за будь-яку ціну намагаєтеся знайти собі конкретне заняття; в) іноді любите помріяти, але про речі, що пов'язані з вашою діяльністю (роботою, навчанням).

17. Коли якась ідея захоплює вас. ви будете думати про неї:

а) незалежно від того, де і з ким ви:

б) ви зможете робити це тільки наодинці;

в) тільки там, де буде не надто шумно.

18. Коли ви обстоюєте якусь ідею:

а) можете відмовитися від неї. якщо вислухаєте переконливі

аргументи опонентів:

б) наполягатимете на своєму, які аргументи не вислухали б;

в) зміните свою думку, якщо опір виявиться надто сильним.

Обробка: —за кожну

відповідь «я»

нараховують 3 бали; —за відповідь «б» —1бал;

за відповідь «в» — 2 бали.

Підрахувати загальну суму.

Інтерпретація:

Запитання 1,6,7,8 визначають межу допитливості; запитання 2,3,4,5 — впевненість у собі; запитання 9 і 15 — амбіційність: запитання 12 та 13 — «слухову» пам'ять: запитання 11 — зорову пам'ять; запитання 14 — прагнення бути незалежним: запитання 16. 17 — здатність до абстрагування; запитання 18 — ступінь зосередженості. Ці компоненти дають уявлення про основні риси творчого потенціалу. Загальна сума набраних балів дає змогу визначити рівень творчого потенціалу

0—23 бали — низький рівень:

24—48 балів — середній рівень:

49 і більше — високий рівень.

Високий рівень — значний творчий потенціал, який надає багатий вибір творчих можливостей. Якщо є умови для застосування здібностей, то дитині доступні найрізноманітніші види творчості.

Середній рівень — людина має риси, які дозволяють займатися творчістю, але в неї є проблеми, що гальмують творчий процес.

Низький рівень — творчий потенціал невеликий. Але можна спробувати його збільшити за допомогою спеціальних вправ та підвищення впевненості у своїх силах.

6.Уроки тренінги інтелекту.

ТЕМА 1. ЗОРОВА ПАМ'ЯТЬ. ВУЗЛИКИ ПАМ'ЯТІ

Хід заняття

1 .Повідомлення теми заняття.

- Про кого так кажуть: «У нього хороша зорова пам'ять?»

Під час виконання яких завдань вам допомагає зорова пам'ять?

Кожна людина має зорову пам'ять, тільки деякі люди запам'ятовують краще, а іншігірше.

Зорову пам'ять у себе можна розвинути за допомогою спеціальних вправ.

Гра 1.

Діти дивляться 1 хвилину на малюнок на с. 3.

Чого ж не вистачає на малюнку на с. З? Анна с. 4?

Гра 2.

-Розгляньте фігури. Що вони вам нагадують? Спробуйте запам'ятати якомога більше фігур. Намалюйте 9 фігур, які запам'ятали (5—10 хв).

г) Робота з таблицями Шульте.

д) Читання оповідання М.Пришвіна.

Зорова пам'ять є не тільки в людей, а й у тварин. Послухайте оповідання М.Пришвіна «Беличья память».

 1. Підсумок заняття.

ТЕМА 2. ЗАДАЧА

Мета. Сприяти формуванню логічного мислення. У процесі логічних вправ учити порівнювати,

виконувати прості операції аналізу та синтезу.

Хід заняття

 1. Повідомлення теми заняття.

Яку задачу ви підготували до заняття?

Сьогодні ми продовжимо тренувати мислення.

 1. Робота над матеріалом заняття.

а) Зосередження уваги на зеленій точці (1 хв).

б) 3адачі на кмітливість:

На одній нозі півень важить 3 кг. Скільки він важитиме на двох ногах?

Одне яйце може зваритися за 4 хвилини. За який найменший час можна зварити 3 таких яйця.

в)Гра «Закінчення».Беруть участь до 10 учнів. Стають у коло.

Я починатиму речення, а ви маєте його правильно закінчити. Якщо «закінчення»

назване неправильно, то учень вибуває: з гри. Виграють ті, хто залишиться у грі, бо

правильно назве «закінчення».

Починаю речення:

Якщо підвіконня вище, ніж стіл, то...

Якщо Сашко нижчий, ніж Коля, то...

Якщо в правій руці на два олівці менше, то...

Якщо Юрко живе далі від школи, ніж Тетяна, то...

Якщо Ганна вийшла до школи одночасно з Ірою, то...

г)Робот з таблицями «Розвивайте розум
дітей».

Гра «Яка фігура наступна?» 6 таблиць (12 завдань). Домалювати п'яту фігуру.

Уважно розгляньте верхній ряд. Фігури там розташовані у певній послідовності.

Виберіть фігуру з нижнього ряду, яка може замінити знак запитання.

д)Робота з кубиками (12 шт. у наборі).
Складіть візерунки.

 1. Підсумок заняття.

Що вам сподобалося на сьогоднішньому занятті? Що вам хотілося б зробити? Які цікаві запитання поставити?

 1. Домашнє завдання.

Складіть казку на тему «Чому мене так назвали?» про якийсь предмет, рослину, тварину тощо.

ТЕМА 4 .АНАЛІЗ І СИНТЕЗ

Мета: Сприяти формуванню логічного мислення. Увести поняття «аналіз», «синтез». Розрізняти їхній зміст. У процесі виконання логічних вправ учити порівнювати, аналізувати, синтезувати, узагальнювати.

Хід заняття

 1. Повідомлення теми заняття.

Які цікаві завдання ви склали для всіх?

Яке цікаве запитання придумали?

Сьогодні ми знову тренуватимемо свої думки.

 1. Робота над матеріалом заняття.

а) зосередження уваги на зеленій точці, б)

Працюємо за таблицями Шульте. (Зчитують числа з трьох таблиць.) —Для чого вам необхідно навчитися швидко зчитувати числа таблиць?

в) 3адача-загадка:

Летіла зграя гусей: один гусь попереду, а два позаду; один позаду, а два попереду; один гусь між двома та троє вряд. Скільки гусей летіло? (Відповідь: 3 гуся.)

г) Логічна вправа:

Біля шкільного вікна зупинилася група дітей. Учителька запитала: «Скільки квадратів ви побачили?» (Відповідь: 8 Домашнє завдання.

Удома скласти два запитання зі словами «скільки?», «чому?», «де?».

7.КРЕАТИВНИЙ ТИП ТРЕНІНГУ

Сфери виливу:

 1. Естетична сфера.

 2. Сфера психічних процесів.

Характер вправ:

 • вправи на розвиток творчих і пізнавальних здібностей;

 • вправи на стимуляцію вільної фантазії та уяви;

 • методи й методики трансперсональної психології та психотерапії.

ТРЕНІНГ ДЛЯ РОБОТИ З ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ

(автор А. І. Доровська)

Учням пропонується уважно прочитати навчальний текст протягом певного часу й розподілити між собою ролі: редактор, критик, автор, рецензент, незнайка, доцент, академік. Потім кожен повинен викласти навчальний текст у своєму амплуа. Решта учасників симпозіуму оцінюють виступ. Учасники симпозіуму також мають право доповнювати виступи одне одного.

Рекомендації. Ведучому проаналізувати нестандартні й оригінальні виступи. «Скриня мудрості»

Учням пропонується уважно прочитати текст і написати записку, в якій ставиться питання до тексту. Всі записки поміщають у коробку, потім усі читають текст удруге і виймають із коробки по одній записці. Гравці по черзі відповідають па запитання.

Рекомендації. Оцінюються змістовність, глибина питання і якість відповіді. «Незвичайна доповідь».

Ведучий читає текст. Кожен учень кодує зміст тексту за допомогою знаків, схем, малюнків і передає таку записку сусідові праворуч. Тепер кожен робить доповідь за цим текстом, використовуючи малюнки або схеми свого сусіда.

Рекомендації. Це вправа на оригінальність - здатність генерувати ідеї, що відрізняються від звичайних, загальноприйнятих, виникнення нових ідей.

«Мініатюра»

Клас об'єднується в групи по три учні. Усі читають навчальний текст, а потім кожна група зображує зміст тексту якою-небудь мініатюрою. Це може бути сценка, пісня, пантоміма. Інші повинні словами пояснити побачене. Кожна мініатюра оцінюється за п'ятибальною інкалою з урахуванням кмітливості, оригінальності виконання.

Рекомендації. Творчо обдарованих людей вирізняють певні риси особистості та способи взаємин з оточуючими. Наприклад, перфекціонізм (від англ. «досконалий») це прагнення робити все якнайкраще, прагнення до досконалості навіть у малозначущих справах.

«Виявлення помилки»

Учням пропонується уважно прочитати текст, зрозуміти його зміст і головну думку. Потім їм дають цей же текст, але зі зміненим у певних межах змістом. Завдання знайти й виправити всі неправильні твердження. Кожен виконує завдання письмово, після чого виправлення обговорюються. Якщо учнями помічені не всі неточності, то пропонується ще раз переглянути початковий навчальний текст і відзначити недогляд. Рекомендації. Ця вправа спрямована на розвиток

випадку важлива не їхня якість, а кількість.

«Настирливий гравець»

Учням дасться така інструкція: «Відомо, що дрібні деталі навчального матеріалу потрібні для ґрунтовного засвоєння. Зараз ми прочитаємо текст у високому темпі, але уважно. Потім ви складете список запитань до тексту. У кого цей список буде довший, той і виграв у цьому інтелектуальному змаганні. Важливо, щоб запитання охопили весь навчальний матеріал, усі його нюанси. Після складання питань ви по черзі ставитимете свої запитання всім учням, а вони по черзі стисло відповідатимуть на них. Так ми визначимо найбільш настирливого гравця».

Рекомендації. Ведучий відзначає гнучкість думки — здатність переключатися з однієї ідеї на іншу; а також точність (або завершеність) - здатність удосконалювати, надавати завершеної форми своєму творчому продукту.

«Склади програму навчання»

Учням дається така інструкція: «Прочитайте навчальний текст. Уявіть, що ви укладач навчальної програми з цього предмета. Програма мас відбивати оснозпей зміст, розділи, теми, труднощі, які можуть трапитися під час вивчення цього матеріалу, прийоми, що полегшать засвоєння матеріалу. Потрібно скласти найбільш зручну, раціональну й оптимальну програму, якою могли б користуватися інші учні». Потім програма виноситься на загальне обговорення.

«Цікаві історії»

Учням дасться така інструкція: «Ознайомтеся з навчальним текстом. Виділіть і випишіть у стовпчики ключові слова цього тексту. Складіть смішну історію, в якій всі ці слова послідовно, одне за одним, зв'язані в осмислену, можливо неймовірну, історію». Потім проводиться конкурс на найбільш оригінальну і цікаву історію на основі них слів. Після конкурсу пропонується відтворити початковий навчальний текст, спираючись лише па свої ключові слова. Перемагає той, хто переказує текст найближче до оригіналу.

Рекомендації. Ведучий відзначає висування нових цілей діяльності за рахунок глибокого оволодіння предметом, що веде до нового бачення ситуації й пояснює появу, на перший погляд, несподіваних ідей і рішень. Для поводження обдарованої дитини характерний головним чином цей рівень успішності: новаторство.

8.Круглий стіл «Підтримуємо обдарованість»

Сім'я є соціумом, де найбільшою мірою реалізуються потреби дітей, формуються мотиви їх поведінки як критерії розвитку особистості, відбувається самопізнання, само актуалізація та самореалізація.

Сім'я відповідальна за виховання молодої особистості. Сім'я покликана створити сприятливі умови для розвитку емоційної сфери, встановлення почуття впевненості у собі, компетентності у різних сферах життєдіяльності. Сім'я має бачити прояви інтересів дитини, знати її особливості і здібності.

Підтримка сім'ї полягає у:

 • прийнятті творчості дитини;

допомозі в реалізації творчого продукту дитини;

 • створенні сприятливих матеріальних, моральних і психологічних умов для розвитку. Складовими обдарованості є: здібності, соціальні умови життя та система саморозвитку.

Одним із факторів , що спонукає обдаровану дитину на позитивний результат, є стимулювання розвитку та діяльності. І. Підласим вважає потреби, мотиви, стимули компонентами з одного виміру.

Мотивація - це те, внаслідок чого певна діяльність набуває для індивіда особистого сенсу

Розрізняють дві великі групи мотивів: Пізнавальні - пов'язані зі змістом навчальної діяльності та процесом її виконання. Соціальні - пов'язані із соціальними взаємодіями з іншими людьми.

Педагогічно стимулюють обдаровану дитину не тільки педагоги і батьки, а й, що особливо важливо, дитячий колектив.

Одним із основних методів педагогічного стимулювання є заохочення. Ефективне застосування заохочення не лише призводить до змін у діяльності та поведінці обдарованої дитини, але й завжди активно працює на розвиток системи стосунків.

Традиційні заохочення від адміністрації навчального закладу - подяки, вручення грамот, сувенірів, подарунків, призів, присвоєння почесних звань, присудження призових місць на змаганнях, конкурсах, олімпіадах; виставка найкращих робіт обдарованої дитини, свято вшанування юних обдарувань тощо.

Не будь-яке заохочення може бути дієвим та ефективним для підтримки розвитку обдарованої дитини, а лише те, яке враховує інтереси самого учня, навчального закладу, сім'ї.

Взаємодія школи із сім'єю є одним із пріоритетних державних завдань, що стоять перед освітою. Навчальний заклад і сім'я діють у єдиному виховному просторі, отже ізольованість одного чи іншого призведе до розбалансованості і послаблення їхнього виховного впливу на дитину.

Чимало вчених стверджують, що всі діти, які народжуються здоровими, - талановиті. Та більшість талантів вони втрачають до 7 років через недостатню підтримку сім'ї. Значення сім'ї є вирішальним.

Вправа «Тюльпан»

Мета: формування мотивації діяльності учасників круглого столу. Матеріали: 3 цибулини, 3 квітки тюльпану, 1 бутон тюльпану.

Погляньте на цибулини різних сортів тюльпанів і на квіти різних сортів (учасникам демонструють з цибулини та 3 квітки різних сортів тюльпанів).

Від чого залежить, з якої цибулини виросте який тюльпан? (Від генетики)

Зверніть увагу на схему «Складові розвитку обдарованості».

Учасникам демонструють цибулину і квітки тюльпану.

Що треба для того, щоб із цибулини виросла ось така квітка? (Відповідні умови)

Дітей часто порівнюють із квітами, але на відміну від квітів, малюку для розквіту його здібностей та обдарованості, окрім сприятливих умов, потрібна спланована, прогнозована на позитивний результат робота, усвідомлена діяльність або система саморозвитку.

Що може спонукати обдаровану дитину до саморозвитку? Багато факторів, одним з яких є стимулювання діяльності дитини, яке залишається не лише зовнішнім стимулом, а у своєму розвитку здатне перетворитися на внутрішні стимули діяльності дитини. Однією з дієвих форм педагогічного стимулювання розвитку обдарованих дітей є заохочення.

Робота у групах

Складіть протягом 5 хвилин перелік заохочень для підтримки розвитку обдарованих дітей, виходячи з позиції навчального закладу та сім'ї.

Висновок

А які, на вашу думку, діти виберуть для себе заохочення, запропоновані вами, значущими?

(Різні)

Урахування індивідуальних особливостей обдарованих дітей - важлива передумова ефективного застосування заохочень.

Ефективне застосування заохочення призводить не лише до змін діяльності і поведінки обдарованих дітей, але і завжди активно працює на розвиток позитивних стосунків у колективі.

Тренінгове заняття для учнів 5-8 класів

на тему:

«Розвиток інтелектуальних здібностей»

Мета: навчити дітей працювати в групі. Виховати повагу до думки оточуючих. Розвивати мислення, увагу, уяву, інтелект.

Завдання:

- формувати вміння працювати в колективі;

- формувати навички швидкої реакції щодо вирішення завдань;

- розвивати логічне мислення учнів.

Час проведення – 90 хвилин.

Матеріали:

бейджики,

стікери-листочки,

фломастери,

ватман,

аркуші паперу формату А-4,

фрукти ( яблука трьох сортів, мандарини, ківі, банани),

повітряні кульки,

програвач.

Хід заняття

1.Вправа на знайомство «Я і мої риси» (5 хв.)

Мета: познайомити учасників групи, підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу.

Вступне слово: давайте напишемо на листочках своє ім’я і прикріпимо до одягу, представляючи себе , назвіть будь-ласка, своє ім’я і свій улюблений шкільний предмет і те до чого у вас є здібність.

Наприклад : «Мене звати Людмила. Найбільше мені подобається світова література і я пишу вірші.»

Висновок: Ми познайомились, дізналися про здібності одне одного і можемо працювати далі, а для успішної взаємодії нашої групи потрібні певні правила. Давайте поговоримо які саме.

2.Вправа «Правила роботи в групі»(5 хв.)

Мета: прийняття правил роботи групи.

Вступне слово:для того, щоб вдало працювати під час цього заняття нам потрібні правила. Я пропоную ось такий перелік правил:

1.Бути лаконічним у висловлюваннях (дотримуватись теми, говорити стисло, але головне).

2.Конфіденційність (не виносити те, що було на тренінгу за межі групи).

3.Мобільні на «вібро» (телефони на «вібро», щоб не заважали).

4.Правило «піднятої руки» (не викрикувати один по перед одного, говорить той, хто підніс руку).

5.Бути активним (брати участь у житті групи, виконувати всі вправи).

6.Толерантність (не перебивати інших, звертатись одне до одного на ім’я, не критикувати та засуджувати).

7.Чесність та щирість (бути чесним, щирим, відкритим).

8.Дотримуватись запропонованих правил (не порушувати правила групи).

Висновок: Чи є зауваження або доповнення? Якщо немає, то продовжимо працювати, дотримуючись даних правил.

3.Оголошення теми і мети тренінгу. (2 хв.)

Вступне слово:

- Сьогодні ми зібрались, щоб провести тренінг на тему: «Розвиток інтелектуальних здібностей». Мета нашого заняття полягає в тому, щоб навчитися працювати в групі, виховувати повагу до думки інших, розвивати мислення, увагу, уяву, інтелект.

Тема і мета кріпиться на дошці.

4.Вправа «Очікування» (5 хв.)

Мета: виявити емоційний стан учасників, дізнатись чого вони очікують від заняття.

Вступне слово: А зараз ми напишемо очікування від нашого тренінгу на листочках, які я вам роздала і прикріпимо на дереві. ( Учасники пишуть свої очікування на листочках і прикріплюють до дерева, зачитуючи).

Висновок: ми дізналися очікування кожного із вас від тренінгу, намагатимемося працювати так, щоб ці очікування здійснилися.

5. Інформаційне повідомлення. (2 хв.)

Вступне слово: Сьогодні ми будемо працювати на розвиток інтелекту. А чи знаєте ви, що таке інтелект?

Інтелéкт — це здатність пізнавати і вирішувати проблеми, яка об'єднує в собі пізнавальні здібності. Інтелект властивий людям, а також спостерігається у тварин. Людина застосовує інтелект для обробки наявної інформації, наприклад, з метою побудови або вдосконалення розуміння, позиції, стратегії, методу, правила, комбінації, відношення, пояснення, рішення, плану чи цілі.Інтелект пов'язаний з іншими внутрішніми властивостями людини, такими як сприйняття, пам'ять, мова, уява, самосвідомість, самоконтроль, характер, володіння тілом, творчість, інтуіція.В повсякденному житті в сучасній розвинутій людині інтелект також проявляє себе у вигляді внутрішніх відчуттів і образів мислення, таких як відчуття реальності, часу, простору, себе, ритму, відповідальності, гумору, ситуації, прекрасного, небезпеки, захищеності, такту, комфорту, міри, справедливості, довіри, свободи, поваги, власної гідності та інших, і у вигляді аналітичного, образного, практичного, абстрактного, тактичного або стратегічного образу мислення.

6. Вправа «Вербальна пам’ять»( 3 хв.)

Мета: налаштувати учнів на роботу. Розвивати вербальну пам’ять.

Вступне слово: На листках які ви отримали протягом 3 хвилин напишіть якнайбільшу кількість слів по темі « ШКОЛА».

Висновок: ми трохи потренували нашу пам’ять, а разом з тим згадали все, що пов’язане з школою.

7.Вправа «Розтлумач прислів’я»( 5 хв.)

Мета: розвивати мислення школярів.

Вступне слово: Я зачитаю прислів’я, а ви розтлумачите їх зміст, тільки пам’ятайте про правило піднятої руки.

1.Куй залізо, поки гаряче.

2.По одежинці зустрічають, по розуму проводжають.

3.Товкти воду в ступі.

4.Язик мій – ворог мій.

5. На язиці медок, в серці льодок.

6.Тиха вода греблю рве.

7.Хоч кіл на голові теши.

8.Комар носа не підточить.

9.Сім разів відміряй – один раз відріж.

10.Один із сошкою, семеро з ложкою.

Висновок: ми ознайомились з українським фольклором і потренували наше мислення.

8. Вправа-головоломка «Як поділити яблука?» (10 хв.)

Мета: Навчити дітей працювати в групах. Розвивати мислення.

Вступне слово: На таці яку я тримаю є три види яблук( червоні,зелені,жовті) уявіть, що вони справжні, а не намальовані, і оберіть те, що вам більше до смаку. Ви зробили свій вибір і прошу вас об’єднатися у команди за кольорами своїх яблук. Тепер уважно послухайте умову головоломки яку вам потрібно буде вирішити.

«До Мишка прийшло п’ятеро товаришів. І батько мишка захотів почастувати усіх шістьох хлопчиків яблуками. Але яблук було лише п’ять штук. Як вчинити? Скривдити нікого не хотілось: потрібно пригостити всіх. Доведеться, звичайно, яблука розрізати. Але розрізати їх на дрібні шматочки не годиться; батько не хотів жодне яблуко різати більше ніж на три частини. І вийшла задача: поділити п’ять яблук порівну між шістьма хлопцями так, щоб жодне яблуко не різати більше ніж на три частини.»

Щоб вам було легше впоратися з цією головоломкою, даю кожній групі п’ять яблук відповідного кольору: жовті, зелені, червоні. На виконання завдання у вас є 8 хвилин.

Висновок: Молодці, з завданням впорались, мислення потренували і яблука в якості призів отримали. Потім зможете їх з’їсти. Пропоную продовжити.

9. Вправа «Пропусти число» (3 хв.)

Мета: розвивати увагу учнів. Навчити слухати і чути інших.

Вступне слово: для виконання вправи «Пропусти число», потрібно бути дуже уважним і вміти слухати інших. Пропоную по колу полічити до 33, причому числа, що містять 3 або діляться на три, слід пропускати. Замість цих цифр потрібно сказати « Уважний я!».

Висновок: от ми і побачили наскільки розвинута в нас увага і скільки її ще потрібно тренувати.

Бачу, що всі вже трішки стомилися, тому пропоную трошки відпочити, розім’ятись і зігрітись.

10.Вправа-руханка «Фруктовий салат» (3 хв.)

Мета: сприяти зняттю напруження, згуртувати групу.

Вступне слово: Давайте на деякий час уявимо, що ми не в школі, а на кухні, а ви вже не школярі, а інгредієнти смачного, корисного, вітамінного салату. Щоб не забути який ви фрукт, оберіть один із пропонованих і тримайте його в руці. Я буду називати інгредієнти яким потрібно перемішатися в салатниці і вони будуть мінятися місцями.

Висновок: ми відпочили, зняли напругу і можемо продовжувати.

11.Вправа «Іменник + прикметник» (3 хв.)

Мета: Розвивати пам’ять, спостережливість та мислення.

Вступне слово: я називатиму іменник, а ви по черзі по колу називатимете прикметник до цього іменника. Якщо хтось не може підібрати прикметник або говорить вже назване слово вибуває з гри та вдає сплячого (тільки без хропіння).

«Розум, літо, море, вчителька,м’яч, музика, урок, квітка, мама.

Висновок: молодці, пам’ять та спостережливість у вас добре розвинута. Згадали стільки гарних слів, в наступній вправі це стане в нагоді.

12.Вправа «Склади оповідання» (15 хв.)

Мета: Розвивати уяву учнів. Навчити швидко формулювати думку.

Вступне слово: Зараз я роздам кожному аркуш паперу, після чого в центрі нашого кола на скатертині ви побачите різні предмети. Пропоную вам за обмежену кількість часу, а саме 8 хв., скласти оповідання, в якому б згадувались або були головними героями усі предмети, що лежать на полу.

(Вибір предметів довільний).

Після виконання оповідання зачитуються й аналізуються,щодо логічності, оригінальності.

Висновок: Цікаві оповідання ми почули. Дякую усім за старання.

13.Вправа «Дай правильну відповідь» (3 хв.)

Мета: розвивати логічне мислення учнів.

Вступне слово: пропоную трохи потренувати нашу логіку і розв’язати декілька задач:

 • У родині три брати, кожний з них має по сестрі.Скільки дітей в сім’ї? (4).

 • У якому вигуку є сто однакових звуків? (СТОП).

 • Від яких двох букв стає гаряче,жарко? (ПеЧе).

 • Чим закінчується і зима і весна? ( Буквою а).

 • .Що стоїть між підлогою і стелею? (Буква і).

Висновок:Молодці,такі кмітливі,продовжуймо далі в такому дусі.

14.Вправа «Що це таке?» (5 хв.)

Мета: розвивати уяву та мислення дитини.

Вступне слово: кожен з вас отримав два кола білого кольору. Як ви думаєте, що це може бути? Назвіть якомога більше уявних предметів, речей тощо.

Висновок: от бачити скільки речей можна побачити у двох звичайних колах, якщо мати добре розвинену уяву.

15.Вправа « Скляна банка» (8 хв.)

Мета: показати дітям, що завжди є місце для навчання, що потрібно розвивати свої здібності та таланти.

Вступне слово: Хочу вам розказати притчу. (Розповідь можна підсилити, показуючи всі дії професора з банкою).

«Якось професор філософії на своїй черговій лекції взяв п'ятилітрову скляну банку й наповнив її каменями, кожний з яких був не менше трьох сантиметрів у діаметрі. Після чого запитав студентів, чи повна банка?
Всі відповіли: так, повна.
Тоді він відкрив банку горошку й висипав її вміст у більшу банку. Горошок зайняв вільне місце між каменями. Ще раз професор запитав студентів, чи повна банка?
Всі відповіли: так.
Тоді він взяв коробку з піском, і висипав її в банку. Природно, пісок зайняв повністю існуюче вільне місце.
У черговий раз професор запитав студентів, чи повна банка? Відповіли: так, і цього разу однозначно, вона повна.
Тоді з-під стола він дістав склянку із водою й вилив її в банку до останньої краплі, розмочуючи пісок.
Студенти засміялися.
А зараз я хочу, щоб ви зрозуміли, що банка - це ваше життя. Камені - це найважливіші речі вашого життя:батьки, здоров'я, навчання, - все те, що необхідно, щоб ваше життя залишалося повним навіть у випадку, якщо все інше втратиться. Горошок - це речі, які особисто для вас стали важливими: дім, комп’ютер. Пісок - це все інше, дрібниці.

Якщо спочатку наповнити банку піском, не залишиться місця, де могли б розміститися горошок і камені. І також у вашому житті, якщо витрачати увесь час і всю енергію на дрібниці, не залишається місця для найважливіших речей. Займайтеся тим, що вам приносить щастя: приділяйте час батькам, вчіться,розвивайте свої здібності.Займайтеся, насамперед, каменями, тобто найважливішими речами в житті; визначите ваші пріоритети: інше - це тільки пісок.

16.Вправа «Чи справдились очікування?» (8 хв.)

Мета: дізнатись чи справдились очікування від тренінгу.

Вступне слово: ми повертаємось до очікувань, які ви писали на початку тренінгу. Розкажіть чи справдились ваші очікування? Які ваші враження щодо виконаної роботи? Що ви можете побажати учасникам групи?

Відповіді дітей.

17. Завершальне слово тренера (5хв.)

Мета: сприяти позитивному завершенню заняття.

Вступне слово: Я вірю, що у кожної людини є здібності і таланти якими її наділив Господь. В одних вони вже проявились, а в інших все попереду. Дозвольте звернутись до вас віршованими рядками:

Не закопуйте Божі таланти,

А плекайте їх, наче дитя.

І шліфуйте їх, мов діаманти,

Щоб сіяли вам ціле життя.

Ці таланти – це наші надбання,

Які Бог милостиво дає,

Тим, хто працю вкладає й старання,

Бо лиш труд наш таланти кує.

Навіть вітер у чистому полі

Не розвіє таланти ці нам,

Що здобудете, діти, у школі

То в житті пригодиться всім вам.

Навіть в спеку і в лютій негоді,

У важкий і трудний для вас час

Стануть завжди таланти в пригоді,

Ваші здібності виручать вас.

Тож примножуйте Божі таланти,

Не лінуйтеся, діти, в житті,

Здобувайте знання – діаманти,

Хай вам сяють на вашім путі.

На згадку про наше сьогоднішнє заняття я розробила буклет, який ви зможете передати своїм батькам.

Хочу всім подякувати за участь, а гостям за увагу і завершити наш тренінг оплесками один для одного. (Всі аплодують).

До побачення. Всього хорошого.

Література

1.Андейчак А.Психолого-педагогічні умови формування творчої особистості дитини в освітньо-виховних закладах//Обдарована дитина.-2000.-№5.-С.8-13. 2.Выготский Л.С. Вопросы детской(возрастной) психологии //Собр.соч.:В 6 т.-М.:Педагогика,1984. - Т.5. - С.144-150.

 1. Галузяк В.М.,Холховська І.Л. Діагностичний інструментарій соціального педагога.Вінниця:ВДПУ ім.М.Коцюбинського,2009. - С.73-75.

 2. Дейнека A.M. Обдаровані діти.Х.:Ранок,2008. - С.140-160.

 3. Марінушкіна О.Є. Настільна книга соціального педагога. - Х.:Ранок,2010. - С.104-110.

 4. Скворсевська О.В. Класні години з психологом. - Х.:Основа,2009. - С.104-110.

 5. Туріщева Л.В. Психологічні тренінги. - Х.:Основа,2010. - С.88-91.

 6. Хохліна О.Методика формування загальних інтелектуальних здібностей дитини//Практична психологія і соціальна робота.-2000.-№6.-С.23-25. 9.Чернишова Д.Організація роботи з обдарованими учнями//Обдарована дитина.-2001.-№7.-С. 4-7.

ІО.Шубіна Г.В. організація роботи з обдарованими дітьми.

Для заміток

2

79

78

3

4

77

76

5

6

75

74

7

8

73

72

9

10

71

70

11

12

69

68

13

14

67

66

15

16

65

64

17

18

63

62

19

20

61

60

21

22

59

58

23

24

57

56

25

26

55

54

27

28

53

52

29

30

51

50

31

32

49

48

33

34

47

46

35

36

45

44

37

38

43

42

39

40

41

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.