Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«Реалізація професійної діяльності та розвиток цифрової компетентності педагога через обмін методичними матеріалами в цифрових бібліотеках»
 • Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Дошкілля
 • Методичні рекомендації «Використання нетрадиційних технік зображувальної діяльності у формуванні творчих здібностей дітей дошкільного віку»

Методичні рекомендації «Використання нетрадиційних технік зображувальної діяльності у формуванні творчих здібностей дітей дошкільного віку»

Дошкілля

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

11.08.2020

374

12

0

Опис документу:
Нетрадиційні техніки малювання – це спосіб створення нового, оригінального витвору мистецтва, у якому гармонує все: і колір, і лінія, і сюжет. Саме нетрадиційні техніки малювання створюють атмосферу розкутості, відкритості, розвиток самостійності дітей, створюють емоційно – позитивне відношення до діяльності. Результат зображувальної діяльності не може бути поганим чи хорошим, робота кожної дитини індивідуальна, неповторна
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Відділ освіти Добропільської міської ради

Методичний кабінет

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Укладач:

Житкова Л.Л. вихователь-методист дошкільного навчального закладу

№ 6 «Світлячок» м. Добропілля

Рецензенти:

Курдя Н.В. завідувач методичного кабінету відділу освіти

Добропільскої міської ради

Героєва В.І. методист з дошкільної освіти ММК м. Добропілля

Дацько Л.П. завідувач дошкільного навчального закладу

6 «Світлячок» м. Добропілля

«Використання нетрадиційних технік зображувальної діяльності у формуванні творчих здібностей дітей дошкільного віку»

Методичні рекомендації щодо використання нетрадиційних технік зображувальної діяльності у формуванні творчих здібностей дітей дошкільного віку, призначені для педагогів дошкільних навчальних закладів.

Зміст

Зміст……………………………………………………………………………..3

Вступ………………………………………………………………………..…..4

Зображувальна діяльність як чинник виховання творчої особистості…..…5

Нетрадиційні техніки малювання......................................................................7

Обґрунтування важливості вибору технік нетрадиційного малювання........9

Планування нетрадиційних занять з малювання...…………………………. 10

Молодший вік......................................................................................................10

Середній вік.........................................................................................................12

Старший вік.........................................................................................................15

План роботи гуртка з нетрадиційного малювання «Чарівні долоньки»........17

Конспекти занять з прийомами нетрадиційного малювання ........................ 26

Поради батькам ...................................................................................................43

Використана література………………………………………………………..49

ВСТУП

"Витоки здібностей і обдарувань дітей –

на кінчиках їхніх пальців.

Від пальців, образно кажучи,

йдуть найтонші струмочки,

які живлять джерело творчої думки"

В.О.Сухомлинський

Сьогодні проблема розвитку творчих здібностей дітей перебуває у центрі уваги багатьох педагогов –"дошкільників". Адже одним із завдань дошкільної освіти є формування дитячої творчості, вміння створювати і реалізовувати власні задуми, спираючись на свій життєвий досвід.

Образотворча діяльність – найбільш ефективний засіб розвитку творчих здібностей дітей. Одне з найулюбленіших занять дітей – малювання. Діти охоче погоджуються на пропозицію намалювати щось і з задоволенням беруться до роботи. Проте ще цікавіше для дітей малювати незвично: пальцями, долоньками, паличками, штампами.

Нетрадиційні техніки малювання – це спосіб створення нового, оригінального витвору мистецтва, у якому гармонує все: і колір, і лінія, і сюжет. Саме нетрадиційні техніки малювання створюють атмосферу розкутості, відкритості, розвиток самостійності дітей, створюють емоційно – позитивне відношення до діяльності. Результат зображувальної діяльності не може бути поганим чи хорошим, робота кожної дитини індивідуальна, неповторна.

Термін «нетрадиційний» - означає використання матеріалів, інструментів, способів малювання, які не є традиційними, широко відомими. Існує безліч технік нетрадиційного малювання, їх незвичайність в тому, що вони дозволяють дітям швидко досягнути бажаного результату.

Досвід показує, що малювання нетрадиційними матеріалами дозволяє дитині:

• отримувати незабутні позитивні емоції;

• активізувати художній потенціал;

• привчитися до творчості;

• розвивати думки (як ще можна зобразити? Як інакше?);

• розвивати самостійність;

• розвивати уявлення;

• розвивати дрібну моторику рук;

• проявити індивідуальність (немає однакових робіт);

• позбутися психологічних меж, страхів (раптом не вийде так, як потрібно).

Мета вихователя – спонукати дітей вдосконалювати свої малюнки шляхом експериментування, самостійного пошуку, застосовування різних матеріалів у процесі роботи. Звичайно ж, це робота не одного дня, а поступова наполеглива праця. Вона приносить радість, бо це творчий процес. Неординарність, індивідуальність є проявом того особливого, що якраз і відображає талановитість та обдарованість дітей. Даний напрямок роботи спрямований на розвиток у дошкільнят творчості, в результаті, якої дитина створює нове, оригінальне, проявляє уяву, реалізує свій задум, самостійно знаходить засоби для його втілення.

У дошкільному закладі можна використовувати такі нетрадиційні техніки малювання, а саме: монотипію, малювання на вологому папері, малювання пальцями, восковими олівцями та аквареллю, зім'ятим папером, тампонуванню, крапковому малюнку тощо.

Крім того, використовують нетрадиційні матеріали й засоби зображення: пробки від пластикових пляшок, від тюбиків крему, зубної пасти; листи дерев, квітів, трави; ягель; целофан; овочеві штампи й печатки; соломка; пористі губки цікаві дітям як гра з невідомим. Це зацікавлює дітей і втягує у творчий процес.

Під час малювання пальцями рук і ніг дитина одержує незвичайно почуттєву насолоду при тактильних контактах з фарбою, папером, водою.

Зображувальна діяльність як чинник виховання творчої особистості.

Творча діяльність дошкільника складається з багатьох компонентів. Її специфічна складова – фантазія: найвища напруга особистих емоційних і духовних сил, коли задум стає реально існуючим «художнім явищем» і втілюється в «художньому витворі».

Зображувальну діяльність дітей необхідно будувала з урахуванням різноманітної діяльності: знайомство з різними образотворчими матеріалами, оволодіння трудовими навичками створення художніх виробів. Навчання дітей проводити як на спеціальних заняттях так і під час індивідуальної роботи. Ця робота потребує значної підготовки з боку вихователя. Мета таких занять: зробити цікавим процес пізнавання світу, ненав'язливо допомагати органічному поєднанню естетичного і трудового виховання особистості дитини.

Діти, знайомлячись з навколишнім світом, намагаються відтворити його у своїй діяльності - іграх, малюванні, ліпленні, розповідях і т.д. Багаті можливості щодо цього представляє зображувальна діяльність, тому що власне кажучи вона носить перетворюючий і творчий характер. Дитина одержує можливість відбити свої враження від навколишнього світу, передати образи уяви, втіливши їх за допомогою різноманітних матеріалів у реальні форми. Творчість дошкільника нерозривно пов'язана з роботою уяви, пізнавальною й практичною діяльністю.

Художня творчість - один з улюблених видів дитячої діяльності. Щоб не обмежувати можливості малят у вираженні вражень від навколишнього світу, недостатньо традиційного набору образотворчих засобів і матеріалів. Для розвитку творчих здібностей у зображувальній діяльності використовуйте нетрадиційні техніки малювання, що демонструють незвичне поєднання матеріалів та інструментів. Малювання зубною щіткою, губкою, ватними паличками, картопляними штампиками, пальцами, що викликає у дітей сплеск емоцій: подив («Замажуться пальці»), радість («А гарно виходить»), задоволення («Я зміг!»).

Нетрадиційні матеріали й засоби зображення: пробки від пластикових пляшок, від тюбиків крему, зубної пасти; листя дерев, квітів, трави; овочеві штампи й печатки; пористі губки цікаві дітям як гра з невідомим. Це й займає їх, і втягує у творчий процес. Під час малювання пальцями рук дитина одержує незвичайно почуттєву насолоду при тактильних контактах з фарбою, папером, водою. Всі діти люблять малювати. Творчість для них - це відбиття щиросердечної роботи. Почуття, розум, очі й руки - інструменти душі. Зіштовхуючись із красою й гармонією миру, зазнавши при цьому почуття захвату й замилування, вони випробовують бажання “зупинити прекрасну мить”, відобразивши своє відношення до дійсності на аркуші паперу.

Творчість не може існувати під тиском і насильством. Воно повинне бути вільним, яскравим і неповторним. Не розстаючись із олівцями, фломастерами, фарбами, дитина непомітно для себе вчиться спостерігати, порівнювати, думати, фантазувати.

Для дитини звичні й знайомі сліди, що залишають олівцями, фломастерами, кульковою ручкою й кистю, але залишається дивним використання пальчиків і долоньок для малювання штампів і трафаретів. Нестандартні підходи до організації образотворчої діяльності дивують і захоплюють дітей, тим самим, викликаючи прагнення займатися такою цікавою справою.

В ході зображувальної діяльності і у дітей формуються відчуття ритму, гармонії, позитивні моральні якості, почуття, що забезпечують розвиток творчості, всебічний розквіт особистості, навчають сприймати прекрасне.

Оригінальне малювання розкриває творчі можливості дитини, дозволяє відчути фарби, їхній характер і настрій. І зовсім не страшно, якщо маленький художник забрудниться, головне - щоб він одержував задоволення від спілкування з фарбами й радувався результатам своєї праці.

Батьки й педагоги повинні постійно пам`ятати слова В. Сухомлинського: “Дитина має справжнє емоційне і інтулектуальне життя тільки тоді, коли вона живе в світі ігор, казки, музики, фантазії і творчості. Без цього вона не краща за зів`ялу квітку”.

Нетрадиційні техніки малювання.

Опис технік

 • Пальчиком

Дитина вмочує палець у ємкість з гуашшю і робить відбитки на папері відповідно до теми.

 • Ребром долоньки

Нанести фарбу (гуаш) на ребро долоньки і малювати стовбур дерева, гілки.

 • Картопляні штампи

На одному з кінців картопляного шматочка вирізати форму будь-якого предмета. Вмочати штамп у фарбу і прикласти там, де має бути малюнок

 • Техніка видування

За допомогою піпетки наносимо фарбу на аркуш. Ляпку роздмухуємо за допомогою трубочки від коктейлю так, щоб перетворити її на щось цікаве.

 • Монотипія (відбитки листя різного розміру, форми)

Назбирати листочків, нанести на них фарбу від середини до країв листочка. Покласти на білий аркуш паперу і добре притиснути.

 • Малювання свічкою

Віск залишає на папері невиразний слід. Така техніка малювання свічкою називається «Сліпим малюванням». На папір наноситься якийсь малюнок свічкою, а потім зверху тонується увесь аркуш аквареллю і на кольоровому тлі проявляється зображення.

 • Малювання зубною щіткою

Для малювання зубною щіткою потрібна густа, напівсуха гуаш фарба. Зубну щітку потрібно вмочити у фарбу. Доторкнутися до аркуша паперу потрібно всім ворсом, щоб від кожної ворсинки залишився слід.

 • Малювання поролоном

Вмочаємо шматочок поролону у фарбу й малюємо методом примакування. Дуже добре малювати пухнастих звірів, сніг, сніговита, а можна легко зафарбувати тон.

 • Малювання по мокрому

Аркуш паперу зволожуємо водою, можна пензликом, губкою або ж занурюємо папір у тацю з водою. На зволожений папір ставимо кляксу фарбами, однієї або кількох кольорів, фарбу розвести пензликом

 • Малювання манкою

Для того, щоб здійснити це малювання необхідно нанести контури малюнка, після чого покрити його клеєм ПВА і посипати манкою.

 • Малювання долонькою

Для цього в широку посудину наливають фарби певного кольору.

 • Малювання набризком

Необхідно вчити дітей набрати на кінчик щетинного пензля фарбу, пензлик нахилити над аркушем і провести пальцем проти ворсу. Можна запропонувати дітям на аркуші паперу перед використанням цієї техніки покласти вирізані із картону силуети, а потім їх зняти і відбитки розфарбувати.

 • Малювання кулачком

Стиснути руку в кулачок і нанести розведену фарбу на його низ, а потім притиснути до паперу.

 • Зімятим папером

Мякий папір мнеться руками, вмочується у фарбу (за кінчик) і відбитки його наносяться на аркуш.

Обґрунтування важливості вибору технік нетрадиційного малювання.

Більшість дорослих людей у своїх навичках образотворчого мистецтва досягають не багато чого поверх того, що вони вміли до 9-10 років життя. Якщо такі навички розумової діяльності як мова, почерк, у міру дорослішання людини змінюються й удосконалюються, то розвиток навичок малювання в більшості, чомусь припиняється в ранньому віці.

І якщо діти малюють як діти, то багато дорослих теж малюють як діти, яких би результатів вони не досягали в інших сферах. Мало того, звичайно дорослі зі страхом сприймають пропозицію, що-небудь намалювати. Причина даного явища в загальноприйнятій культурі нашого суспільства. Адже набагато важливіше вміти читати й писати, чим малювати. Тому й не варто дивуватися тому, що дорослі не вміють малювати, а діти, закінчуючи початкову школу, кидають займатися образотворчою діяльністю й таким чином, зупиняють розвиток навичок малювання.

Але, як показує досвід, наявність творчих здатностей грає в житті людини немаловажну роль, починаючи від формування особистості й закінчуючи становленням фахівця, сім'янина, громадянина.

За діагностичним даними, діти в п'ятирічному віці дають 90 % оригінальних відповідей, у семирічному - 20 % , а дорослі - лише 2 % .

Це саме ті, хто витримав тиск соціуму - залишився творчою особистістю.

Цифри змушують задуматися про те, як важливо не упустити момент і не відсторонити людину від творчої діяльності, а навпаки наблизити до неї, зацікавити, навчити бачити й реалізувати свої можливості.

Саме в дитинстві закладається фундамент творчої особистості, саме тоді закріплюються моральні норми поводження в суспільстві, формується духовність.

Образотворча діяльність - один з деяких видів художніх занять, де дитина творить сама, а не просто розучує й виконує створені кимось вірші, пісні, танці.

Планування нетрадиційних занять з малювання

Молодший дошкільний вік

Осінній дощик

Розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання пальцем, вчити дітей малювати боком пальчиків короткі вертикальні лінії

Гуашеві фарби синього кольору, 1/2 аркуша паперу білого кольору з намальованими хмаринками

Осінній килимок

Розвивати відчуття кольору, виховувати самостійність у роботі, вчити дітей наносити фарби на листя (способом занурення у ванночку) і створення зображень відбитків

Папір білого кольору, гуашеві фарби жовтого, червоного, зеленого кольорів

Намисто для ляльки

Розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання пальцем, вчити дітей малювати пальчиками намистинки різного кольору

Папір білого кольору, гуашеві фарби жовтого, червоного кольорів

Сніжок -сніжок

Розвивати відчуття кольору й ритму, виховувати самостійність у роботі, вчити створювати образ снігопада за допомогою прийому малювання ватяними паличками

Тонований папір, гуаш білого кольору, ватяні палички

Сніговик

Вчити дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання, виховувати інтерес до малювання м’ятим папером

Тонований папір з силуетом сніговика, гуаш білого кольору

Ялинка з вогниками

Розвивати естетичний смак, Закріпити вміння розрізняти відтінки зеленого кольору, вчити прикрашати ялинку різними візерунками: крапками, кружечками, хвилястими лініями за допомогою ватних паличок, виховувати охайність.

Аркуш паперу з силуетами ялинок, гуаш жовтого, червоного кольору, ватяні палички

Зернятка для пташок

Розвивати уяву, дрібну моторику пальців рук; виховувати дбайливе ставлення до об'єктів живої природи, викликати співчуття до пташок, які голодують взимку, продовжувати вчити дітей малювати ватяними паличками.

Аркуш паперу, ватяні палички, гуаш жовтого кольору

Квіти для мами

Розвивати уяву, творчу фантазію; виховувати акуратність у роботі; вчити дітей створювати малюнок квітів пробками від пластикових пляшок, виховувати охайність, самостійність

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого, червоного кольорів

Сонечко

Розвивати уяву, творчу фантазію; вчити створювати образ сонця з великого кола й декількох променів - прямих ліній

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого кольору

Найкраща квітка

Закріпити вміння дітей малювати квіти різними техніками: пальчиком, долонькою, штампуванням тощо. Розвивати творчі здібності, фан­тазію, уяву дітей. Виховувати охайність, акуратність, естетичний смак.

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого, червоного кольорів

М`ячики для Мурка

Розвивати естетичний смак, виховувати інтерес до малювання пальцем, вчити дітей малювати пальчиками м`ячики різного кольору

Гуашеві фарби червоного, блакитного кольорів, аркуша паперу формату А4 із зображенням котика на кожну дитину

Крапанка

Розвивати пам’ять мислення, Виховувати охайність, акуратність, естетичний смак, інтерес до малювання пальцем, закріпити вміння дітей малювати пальчиками

Силуети яєць, гуаш жовтого, червоного кольорів

Жучок-сонечко

Розвивати відчуття кольору й ритму, виховувати самостійність у роботі, закріплювати вміння малювати за допомогою прийому малювання ватяними паличками

Паперові силуети жучків червоного кольору, чорна гуаш, ватяні палички

Середній дошкільний вік

Осіннє дерево

Вчити дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання

Гуашеві фарби жовтого, червоного, зеленого кольорів, 1/2 аркуша білого паперу

Осінній килимок

Закріплювати вміння дітей наносити фарби на листя і створення зображень відбитків, розвивати відчуття кольору , виховувати самостійність у роботі

Папір білого кольору, гуашеві фарби жовтого, червоного, зеленого кольорів.

Горобина

Вчити дітей малювати пальцем ягідки, передавати в малюнку характерні особливості форми, кольору горобини, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання пальцем

Папір білого кольору, гуашеві фарби червоного кольору

Півники

Продовжити вчити дітей створювати образи за допомогою відбитків долоні, кулачка; попередньо задумувати зміст роботи. Розвивати уяву і фантазію. Виховувати охайність

Папір білого кольору, гуашеві фарби червоного, жовтого, синього кольорів

Веселі курчатка

Продовжувати вчити дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання

Папір з силуетом курчати , гуашеві фарби червоного, жовтого, кольорів

Рукавички для лисенят

Розвивати уяву; виховувати естетичний смак; вчити малювати штампами із овочів

Вирізані силуети рукавичок, гуаш синього, жовтого, зеленого кольорів

Птахи на снігу

Вчити малювати сліди кулачком, пальцями, розвивати уяву, фантазію, виховувати інтерес до такого виду малювання

Папір білого кольору, гуаш коричневого кольору

Сніговик

Розвивати уяву, вчити дітей малювати методом тичкування, виховувати охайність, інтерес до такого виду малювання

Папір блакитного кольору, гуашева фарба білого кольору

Ялинка

Вчити малювати зубною щіткою з суміші зеленого кольору, розвивати уяву, фантазію, виховувати інтерес до такого виду малювання

Гуаш зеленого кольору, аркуш паперу білого кольору

Снігопад

Вчити дітей малювати сніжинки свічкою (короткі вертикальні й горизонтальні лінії); наносити фарби на малюнок поролоновою губкою; розвивати творчу уяву, фантазію, виховувати акуратність у роботі

Гуашева фарба синього кольору, свічки, поролонові губки, аркуш білого паперу.

Зіронька-сніжинка

Удосконалювати техніку малювання пальцем (проводити прямі й округлі лінії не відриваючи пальця від листка), використовуючи білу фарбу, відповідно до синього тла паперу. Розвивати фантазію, творчу уяву, зорову пам’ять

Аркуш паперу блакитного кольору, гуаш білого кольору

Заяча схованка

Вчити дітей малювати кущі в техніці видування. Розвивати уяву, фантазію. Заохочувати до самостійної роботи з фарбами. Виховувати любов до всього живого, бажання турбуватись про тварин.

Трубочки для коктейлів, пензлики, гуашеві фарби чорного, коричневого кольору, тонований папір із зображеним зайчиком.

Ясне сонечко весняне

Продовжувати вчити дітей із способом нанесення малюнка за допомогою пальчиків; сприяти розширенню активного словника, вправляти дітей у звуконаслідуванні, розвивати чіткість мовлення та слухову пам'ять;продовжувати розвивати дрібну моторику; формувати естетичне сприйняття природи і своєї діяльності, вміння включатися в гру.

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого кольору

Весняний дощик

Ознайомити дітей з малюванням свічкою; вчити проводити короткі вертикальні лінії, наносити фарбу поролоновою губкою; розвивати у дітей інтерес до малювання свічкою; виховувати акуратність, посидючість

1/2 аркуша білого паперу, воскові свічки, поролонові губки, гуашева фарба синього кольору.

Метелик

Вчити малювати методом кляксографії та домалювати необхідні деталі, щоб він став виразнішим, розвивати фантазію, уяву, виховувати естетичний смак

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого кольору

Рибки в акваріумі

Продовжити вчити дітей створювати образи за допомогою відбитків долоні, кулачка, пальців; попередньо задумувати зміст роботи. Розвивати уяву і фантазію. Виховувати охайність

Папір блакитного кольору, гуаш жовтого, червоного, зеленого кольорів

Райдуга-веселка

Закріпити вміння дітей малювати пальцем , передавати в малюнку характерні особливості форми, кольору веселки розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання пальцем

Аркуш паперу білого кольору, різнокольорова гуаш

Весняна листва

Продовжувати вчити дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання, виховувати інтерес до малювання м’ятим папером

Аркуш паперу із силуетами дерев, гуаш зеленого кольору

Малюємо море

Вчити дітей малювати на зволоженому папері, розвивати фантазію, уяву, виховувати естетичний смак

Аркуш паперу білого кольору, гуаш зеленого, синього фіолетового кольору

Клякса-малякса

Ознайомити дітей з технікою кляксографії. Вчити змішувати і добирати фарби, розвивати естетичний смак, фантазію. Виховувати самостійність, охайність. Закріпити навички знаходити і створювати в плямах образ, настрій

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого, червоного кольорів

Старший дошкільний вік

Осіннє дерево

Закріплювати вміння дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання м`ятим папером

Гуашеві фарби жовтого, червоного, зеленого кольорів, аркуш паперу з силуетом дерева

Золота осінь

Закріплювати вміння дітей малювати на зволоженому папері, розвивати уяву, виховувати охайність

Папір білого кольору, гуашеві фарби жовтого, червоного, зеленого кольорів.

Веселий клоун

Вчити малювати методом кляксографії та домалювати необхідні деталі, щоб він став виразнішим, розвивати уяву, виховувати інтерес до такого виду малювання

Папір білого кольору, гуашеві фарби червоного, жовтого кольорів

Зимовий пейзаж

Вчити малювати свічкою, розвивати уяву, фантазію, виховувати інтерес до такого виду малювання

Папір білого кольору, гуашева фарба синього кольору

Соснова гілочка

Продовжувати знайомити дітей з прийомами малювання свічкою, закріпити вміння обводити свічкою по наведених лініях. Викликати інтерес до цієї техніки зображувальної діяльності, виховувати наполегливість

Папір білого кольору, гуашева фарба зеленого кольору

Ялинка

Вчити малювати соляні малюнки, розвивати фантазію, виховувати інтерес до малювання

Папір білого кольору, гуаш зеленого кольору, сіль

Сніговичок

Вчити за допомогою свічки створювати нескладну сюжетну картину, закріплювати вміння накладати фарбу на малюнок, використовуючи поролонову губку. Розвивати творчу уяву, фантазію. Виховувати охайність у роботі

Папір білого кольору, гуашева фарба синього кольору

Птахи на снігу

Вчити малювати сліди кулачком, пальцями, долоньками розвивати уяву, фантазію, виховувати інтерес до такого виду малювання

Папір білого кольору, гуаш коричневого кольору

Подорож у царство Золотої рибки

Вчити дітей малювати водорості в техніці видування, рибок допомогою відбитків долоні, кулачків, закріплювати вміння дітей малювати по вологому, розвивати уяву, фантазію, заохочувати до самостійної роботи з фарбами. Виховувати любов до всього живого

Ватман білого кольору, трубочки для коктейлів, пензлики гуаш жовтого, червоного, зеленого кольорів

Квіти для мами

Вчити дітей малювати методом ниткографії, розвивати фантазію, виховувати охайність

Аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого, червоного кольорів

Тюльпани

Продовжити вчити дітей створювати образи за допомогою відбитків долоні; розвивати фантазію, виховувати охайність

Аркуш паперу білого кольору, гуаш червоного, жовтого зеленого кольорів

Зіркове небо

Удосконалювати навички малювати за допомогою штампа та орієнтуватись на аркуші, дотримуючись ритму. Уточнити і закріпити знання про кольори і форми. Виховувати інтерес і позитивне ставлення до малювання

Аркуш синього паперу, гуаш жовтого кольору, штампи із овочів.

Грайливі дельфіни

Вчити дітей малювати на зволоженому папері, розвивати уяву, виховувати охайність

Аркуш паперу білого кольору, гуаш зеленого, синього, фіолетового кольору

Веселі каченята

Продовжувати вчити дітей малювати м’ятим папером, розвивати уяву, виховувати інтерес до малювання

Папір білого кольору, гуашеві фарби червоного, жовтого, зеленого кольорів

План роботи гуртка з нетрадиційного малювання «Чарівні долоньки»

ВЕРЕСЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Дощик,

дощик

кап-кап-кап

Золота осінь

Розвивати вміння бачити прекрасне в природі, вчити самостійно творити красу, фантазувати.

Закріплювати прийом малювання пальчиком. Розвивати творчу уяву, почуття міри.

Виховувати любов до природи, охайність під час малювання.

пальчиком

Гуаш

голубого, коричневого, жовтого, оранжевого кольорів;

пензлики,

папір, посуд

для вмочування пальчика,

ємкість для води, серветки.

3

4

Осіннє дерево

Ялинка

Формувати образну уяву

про дерево, виділяти в

ньому стовбур, крону листя.

Учити створювати за

допомогою ребра

долоньки дерево.

Виховувати почуття

естетичної насолоди від

малювання.

ребром долоньки + пальчиком

Гуаш

коричневого, зеленого, оранжевого кольорів;

посуд для

вмочування долоньки, пальчика;

ємкість для води, серветки.

ЖОВТЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Танок

осінніх

листочків

Щедра осінь

(овочі, фрукти)

Розвивати вміння малювати

новим способом за

допомогою картопляного штампу, орієнтуватись на аркуші паперу. Уточнити і закріпити знання про кольори. Виховувати інтерес і позитивне ставлення до нетрадиційного малювання.

картопляні штампи

картопляні штампи із зображенням листочків, овочів, фруктів;

гуаш жовтого,

зеленого, червоного,

оранжевого, кольорів;

посуд для

вмочування штампів, серветки.

3

4

Осінній пейзаж

Диво

квіточка

«Айстра»

Розвивати вміння малювати новою методикою малювання дерев, квітів технікою видування трубочкою для коктейлю.

Знайомити дітей з поняттям пейзаж. Вчити передавати в малюнку характерні особливості осені, її колорит.

Виховувати любов до природи.

Техніка видування плюс пензлик

Трубочки, пензлики,

гуаш коричневого,

червоного, жовтого кольорів,

ємкість для води, серветки.

ЛИСТОПАД

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Пригоди

осінніх листочків

Килимок із кленових листочків

Розвивати вміння малювати новим способом нанесення малюнка за допомогою листя – монотипією, створювати відбитки листя різного розміру та форми, продовжувати розвивати дрібну моторику.

Монотипія ( відбитки листя різного розміру та форми)

Листочки

різного розміру

і форми, кленові листочки;

гуаш оранжевого,

червоного, жовтого кольорів,

ємкість для води, серветки.

3

4

Гриб

Дерево восени

Ознайомити дітей з новою технікою малювання – свічкою. Розвивати вміння правильно тримати свічку.

Виховувати акуратність та наполегливість у роботі, любов до природи.

Малювання свічкою

Папір. Свічки; гуаш жовтого, коричневого кольорів, пензлики, ємкість для води, серветки.

ГРУДЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Снігопад

Зіркове небо

Удосконалювати навички малювати за допомогою штампа та орієнтуватися на аркуші паперу, дотримуючись ритму. Уточнити і закріпити знання про кольори.

Штампи

Штампи із зображенням сніжинок, папір, голуба фарба, ємкість для фарби, серветки

3

4

Холодно

взимку маленькій ялинці

Святкова ялинка, прикрашена іграшками

Розвивати вміння малювати ялинку зубною щіткою. Закріпити властивості зеленого кольору. Вчити водному малюнку, поєднувати різні нетрадиційні техніки малювання. Розвивати естетичний смак.

Виховувати охайність під час малювання.

Зубна щітка плюс штампи, пальчик.

Зубна щітка, ємкість із зеленою фарбою, папір, серветки, штампи із зображенням новорічних іграшок; фарби червоного, жовтого, синього кольорів

СІЧЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

На землі сніжок лежить, зайчик на сніжку сидить.

Кумедний сніговичок

Розвивати вміння малювати новим способом, за допомогою поролону, округлі форми; створювати композицію сюжетного малювання.

Виховувати любов до природи, бажання старанно і охайно виконувати завдання.

Поролон плюс тичок

Поролон, тичок, папір голубого кольору, ємкість із білою фарбою. Серветки, пензлик

3

Вітер

Ознайомити дітей з новою технікою малювання – пірям, створюючи образ вітру, передаючи його характер.

Розвивати образне мислення, зорову память, спостережливість. Виховувати інтерес до явищ неживої природи.

піря

піря, папір, ємкість сірого кольору, серветки

ЛЮТИЙ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Акваріум

Зимове небо (невгамовні мов пушинки, попливли у даль хмаринки)

Розвивати вміння малювати на вологому папері.

Здатність набувати образу і перетворюватися у хмаринку, водорості, риби.

Учити складати нескладну композицію у сюжетному малюнку. Виховувати акуратність у роботі.

Малювання по мокрому

Мокрий папір, гуаш синього, жовтого, зеленого кольорів, пензлики, серветки

Мокрий папір, гуаш голубого кольору, серветки

3

4

Кетяг калини

Снігурі ласують калиною

Закріпити вміння малювати техніками: видування, малювання пальчиком, поролоном. Розвивати естетичний смак.

Виховувати любов до природи.

Видування + пальчик + поролон + пензлик

Поролон, пензлик. ємкість з водою.

Гуаш червоного, зеленого, коричневого кольорів.

БЕРЕЗЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

Листівка для

мами

Ознайомити дітей з новою технікою малювання – манкою. Вчити дітей обводити шаблон – цифру 8 – олівцем, намащувати клеєм рівномірно по поверхні обведеної цифри та присипати намащене манкою. Розвивати естетичне сприймання. Виховувати бажання творити.

Малювання манкою

Папір,

манка,

олівці,

клей,

серветки.

2

Вербові

котики

Закріпити прийом малювання пальчиком. Розвивати творчі здібності

Малювання пальчиком

Папір, ємкість для води, гуаш білого і коричневого кольорів, пензлик, серветки

3

Мімоза

Закріпити техніку малювання долонькою. Вчити малювати ребром долоньки – гілочки, і пучком пальців квіти мімози.

Малювання долонькою

Папір. Гуаш жовтого і зеленого кольорів, ємкість для води.

4

Гусениця

Закріпити техніку малювання долонькою(фаланговими суглобами.

Розвивати естетичний смак.

Малювання розфарбованими кісточками рук(три фалангові суглоби)

Папір

КВІТЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

2

Весняна чарівна квіточка

Яскраве сонечко

Закріпити вміння малювати долонькою в різних варіантах і тичком.

Виховувати естетичний смак

Долонькою із тиснутими пальчиками + тичок; долонькою із розставленими пальчиками + тичок

Гуаш зеленого, жовтого, червоного кольорів, ємкість для води,

серветки

3

Зоряна ніч

Розвивати естетичне сприймання, фантазію. Ознайомити дітей з нетрадиційним методом малювання – набризком.

Вчити створювати зоряну ніч з допомогою набризку.

Малювання набризком

Щетинний пензлик,

жовта гуаш, папір,

ємкість для води,

серветки

ТРАВЕНЬ

Тема

Завдання

Техніка

Матеріал

1

Святковий

салют

Закріпити техніку малювання свічкою. Розвивати вміння правильно тримати свічку.

Виховувати акуратність та наполегливість.

Малювання

свічкою

Свічка

2

Равлик

Розвивати вміння малювати стиснутим кулачком.

Виховувати акуратність під час роботи.

Кулачком

Коричнева гуаш, папір зеленого кольору, ємкість для води,

серветки

3

Дерева

на

весні

Розвивати вміння малювати новим методом – зім’ятим папером, творчу уяву.

Виховувати інтерес до нетрадиційного малювання.

Малювання

зім’ятим

папером

Папір, пензлик, зім’ятий папір, гуаш коричневого і зеленого кольорів, серветки

4

Квітучий луг

Папір зеленого кольору, зім’ятий папір, гуаш жовтого, синього, червоного кольорів, ємкість для води,

серветки

Конспекти занять з прийомами нетрадиційного малювання.

Міні – заняття (І молодша група)

Тема: «Намистинки»

Техніка: малювання пальцем.

Мета: вчити дітей малювати намистинки пальцем вмоченим у фарбу, розміщувати намистинки на лінії на певній відстані; закріплювати кольори (жовтий, червоний); розвивати естетичний смак; виховувати акуратність у роботі.

Матеріал: гуашеві фарби жовтого і червоного кольору, 1/2 аркуша паперу з проведеною

лінією, серветка.

Хід заняття

Пальчикова гімнастик «Розминка».

1. Пальцями однієї руки почергово розминати ділянки між пальцями другої.

2. Те саме зробити другою рукою.

Стук у двері. В гості приходить лялька Катруся в гарному вбранні і з гарним намистом. Діти

розглядають ляльку, розглядають гарне намисто.

Діти, вам сподобалось Катрусене намисто? (Так.)

Ось послухайте віршик про намисто.

На довгу нитку намистини

Іринка хоче нанизать,

Вона, напевно, буде нині

На нашім святі виступать.

-Вихователь: Якою хоче бути Катруся? (Гарною.)

А ваші мами і ви, дівчатка, на свято одягаєте намисто?

Ми з вами зараз нанизаємо намистинки на ниточку. А малювати намистинки ми будемо

пальчиком. Ось так. Йдемо до столів і ви мені покажете, як пальчиком будемо нанизувати

намистинки (діти пальцем показують).

Фізкультхвилинка «Зарядка».

Швидко стали по порядку,

Розпочнем мерщій зарядку.

Покрутили головою,

Стали всі, немов до бою,

Крила в боки розвели

Й полетіли, попливли.

Ліва, права, ліва, права —

Роблять ніжки наші вправи.

Не лінуйтесь, присідайте,

Ви здоров'ячко зміцняйте,

Щоб хвороби оминали,

Смутку й слабкості не знали.

А тепер, дітки, вмокніть пальчик у жовту фарбу і зробіть намистинки, але робіть між ними

величеньку відстань, щоб можна було туди вмістити намистинку червоного кольору.

Діти працюють, після малювання жовтим кольором витирають пальчик серветкою і малюють червоним кольором, потім знову витирають пальчик.

- Давай, Іринко, подивимось, які намистинки вийшли у дітей.

Вихователь з лялькою оглядають малюнки.

- Дуже гарні намистинки ми повісили на ляльку.

- Давайте з вами заспіваємо пісеньку-хоровод.

Міні – заняття (І молодша група)

Тема: Жучки-сонечка.

Техніка: малювання ватяними паличками

Мета: продовжувати знайомити дітей із фарбами, їхніми властивостями, вчити дітей

малювати за допомогою прийому малювання ватяними паличками; закріплювати знання

кольорів (червоний, чорний), розвивати відчуття кольору; формувати позитивне сприймання світу;

виховувати охайність, бажання малювати; викликати у малят радість від творчої роботи.

Матеріал: паперові силуети жучків чорна гуаш, серветки.

Попередня робота: діти спостерігають за жучками, вивчають із вихователем віршик про

жучка- сонечко.

Хід роботи.

Пальчикова гімнастика «Сонечко, сонечко».

Прилетіло сонечко

На мою долонечку -

Крильця червоненькі

Цяточки чорненькі.

По всіх пальчиках походило,

З мізинчика полетіло.

Вихователь: Дітки подивіться які у мене картинки, що тут зображено. (Малята розглядають

силуети комах сонечок). Вихователь допомагає малюкам уважно вивчити силуети,

наголосивши на тому, що вони різні але на них нема плямок цяточок. Діти з педагогом

закріплюють віршик Майстренко «Сонечко»:

Жучок маленький сонечко

Влетів через віконечко,

На крильцях червоненьких

Є цяточки чорненькі.

Вихователь: «Допоможемо жучкам — намалюємо крапки на їх спинках». Малювати ми

будемо за допомогою чарівних паличок. (Показ малювання вихователем)

Фізкультхвилинка «Працювати перестали».

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за столи посідали.

Діти самостійно ставлять ватяними паличками крапки, вихователь допомагає, якщо є потреба. Малята разом промовляють вивчений віршик. Жучки дякують дітям за те, що вони стали ними, справжніми з цяточками на спинках.

Малята отримують нагороду від вдячних комах червоні вітаміни льодяники. А зараз давайте

пограємо з жучками в гру «Доповзи до іграшки».

Міні – заняття (ІІ молодша група)

Тема: « Квіточка для мами»

Техніка: друкування пробками

Мета: залучати дітей до приготувань, пов'язаних зі святом 8 Березня; розширювати уявлення малят про родинні стосунки; розвивати уяву, творчу фантазію; вчити дітей створювати малюнок квітів пробками від пластикових пляшок, виховувати охайність у роботі, бажання робити приємне рідним.

Матеріал: 1/2 аркуша кольорового паперу формату А4 з намальованим стеблом та

листочками квітки на кожну дитину; фарби гуаш, пробки від пластикових пляшок.

Попередня робота: вихователь розповідає дітям про свято 8 Березня, малята конструюють

квіти з насіння, бавляться у дидактичну гру «Збери квітку».

Хід заняття

Діти розглядають ілюстрації із зображенням квітів . Вихователь читає вірш:

Вже весна видзвонює в золоті дзвіночки,

Сонце сипле промені, гомонять струмочки.

Проліски біленькі у лісах розквітли,

Свято жінки, неньки радісне і світле.

Бесіда про свято 8 Березня.

Вихователь пропонує дітям:

- Намалюємо для матусі гарну квіточку на подарунок . А малювати ми будемо чарівними

пробочками, вони незвичайні.

Але спочатку ми відпочинемо, а потім будемо малювати.

Фізкультхвилинка - «Квіточка».

Навесні в гайок піду, (Малята довільно ідуть вперед.)

Першу квіточку знайду, (Зупиняються і схиляються вниз)

Біля квіточки помрію, (Присідають.)

Разом з нею порадію, (Беруться руками за щоки і хитають головою.)

І вона всміхнеться (Усміхаються, простягаючи руки перед собою, а потім плавно кладуть собі на груди.)

Вихователь: Зараз я вам покажу як малювати, беремо пробочку мокаємо в фарбу і міцно

притискаємо її до аркуша. Вихователь допомагає за потребою, підтримує творчі прояви дітей стосовно вибору кольору фарби, активізує спілкування, розповідає малятам про свято 8 Березня, стимулює емоційне піднесення від роботи, схвалює сміливість дітей, пропонує

малятам повторити вірші, які вони вчать до свята. Педагог радіє разом із дітьми, що вийшли такі гарні квіточки.

Заняття (ІІ молодша група)

Тема: Повітряні кульки.

Техніка: Відбиток м'ятим папером.

Мета : розвивати самостійність, уяву, дрібну моторику рук.

познайомити з прийомом малювання м'ятим папером; виховувати охайність.

Обладнання: альбомні листи; різнобарвна гуаш в мисочках; пензлика; надуті повітряні

кульки на кожну дитину.

Попередня робота: Розгляд повітряної кулі; ігри з повітряними кулями.

Хід заняття

(У вихователя в руках надута повітряна куля)

Вихователь: Діти, що у мене в руках? Давайте подивимося, якого вона кольору, розміру. А

для чого потрібен повітряна кулька?

(Відповіді дітей)

Пальчикова гімнастика «Кулька» (Кінчики пальців обох рук притиснути один до одного, а

долоні розвести в сторони. Вийде «кулька»)

Кульку надуваю

в небо випускаю

Вихователь: Давайте сьогодні вирушимо з вами в подорож на повітряних кульках. Тільки

треба триматися міцно за ниточку.

(Діти відправляються в подорож по групі)

Психогімнастика «Повітряна куля».

Діти стоять у колі, взявшись за руки.

Вихователь: Уявіть, що ми з вами летимо на величезній повітряній кулі. Іноді куля буде підніматися високо в небо (вдих), а іноді буде опускатися вниз (видих). Високо в небі ми побачимо зірки, і щоб їх дістати, ми будемо піднімати руки вгору. А внизу на землі ми побачимо квіти, і що б їх помацати, ми будемо опускати руки вниз. Вдих - руки повільно піднімаємо вгору. Видих – повільно опускаємо вниз.

Вихователь: Вам сподобалася наша подорож? Давайте тепер намалюємо повітряну кулю, на

якій ми літали. Для цього візьміть шматок паперу, зімніть його так, щоб у вас вийшла

паперова грудочка (вихователь супроводжує свої слова діями), потім виберіть гуаш

вподобаного вам кольору, занурте в неї паперову грудочку, а потім прикладіть ії до

свого листу паперу. У вас вийшла повітряна кулька, залишилося тільки домалювати ії

ниточку пензликом.

(Діти виконують, вихователь допомагає)

Вихователь: Подивіться, які гарні і різнокольорові кульки у вас вийшли. Давайте покажемо

їх один одному (діти показують малюнки один одному).

Вправа на релаксацію.

Сьогодні ми – повітряні кульки.

Надуваємо кульки, вдих через ніс.

Надулися пальчики рук, повільне ворушіння пальцями рук.

Випустили повітря. Розслаблення.

Надулися ручки - повільні помахи руками, невелика напруга

Випустили повітря. Розслаблення.

Надулися пальчики ніг - повільне ворушіння пальцями ніг

Випустили повітря. Розслаблення.

Надулися ніжки - повільне піднімання ніг, невелика напруга

Випустили повітря. Розслаблення.

Ми - повітряні кулі,

Ми катаємося з гори. Перекочування на спині вліво – вправо.

Ми - повітряні кулі,

Ми катаємося з гори. Перекочування на животі вліво – вправо.

Сильно-сильно надулися повітряні кульки - загальне напруження.

Випустили повітря. Загальне розслаблення.

Надулися трохи кульки і покотилися до групи, діти встають і йдуть до групи.

Заняття – гра (середня група)

Тема. Осінній килимок

Техніка: монотипія

Мета: ознайомити дітей з новим способом нанесення малюнка з допомогою листя —

монотипією; формувати вміння створювати відбитки листя різного розміру та форми;

продовжувати розвивати дрібну моторику; вчити дітей розрізняти велике й маленьке;

виховувати дбайливе ставлення до всього, що їх оточує; формувати естетичне сприйняття

природи і своєї діяльності, вміння включатися в гру.

Обладнання й матеріали: осіннє листя, різне за кольором та розміром, великий клапоть

білої тканини (плащ Осені), ємкості для фарб, гуашеві фарби, поролон, палітри, серветка.

Хід заняття

Психогімнастика «Сонячний зайчик».

Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, ніжно погладь

його долонями: на лобі, на носі, на ротику. На щічках, на підборідді (погладжуй акуратно,

щоб не злякати) голову, шию, животик, руки, ноги, він забрався за комір, погладь його і там.

Він не бешкетник, він любить пестити тебе, а ти погладь його і подружися з ним.

Вихователь показує дітям барвисте листя різної форми та розміру.

Вихователь. Подивіться, діти, які чудові фарби дає нам природа. Подивіться на це осіннє

листя. Якого воно кольору? Діти називають кольори листя. А тепер візьміть ці листочки,

станьте в коло та уявіть, що ви — листя. Звучить аудіо запис П. І. Чайковського «Пори року. Осінь».

Ми - листочки, Перестав дути вітерець -

Ми - листочки Ми присіли всі у коло.

Чарівні, осінні. Вітер знову тут подув -

Ми на гілочках сиділи, І листочки швидко здув.

Вітер дунув - полетіли. Усі листочки полетіли

Ми літали, ми літали, І на землю тихо сіли.

Музика змінюється, «дме сильний вітер». Вихователь показує дітям сумну дівчинку - Осінь.

Як ви гадаєте, діти, чому Осінь така сумна?

Вона сьогодні надягла свій прекрасний, різнобарвний плащ, дивлячись на який, усі називали

її золотою. Але налетів холодний північний вітер і зірвав усі яскраві барви з її плаща. А на

вулиці не залишилося жодного красивого листочка. Тепер Осінь стала зовсім некрасивою.

Давайте прикрасимо плащ Осені нашими яскравими листочками. Діти розкладають на

великому столі плащ, прикладають до нього листочки. А коли плащ піднімають, усі

листочки обсипаються. Що ж робити?

Вихователь. Діти, я знаю, як Осені допомогти. Ми надрукуємо візерунок на плащі Осені. І в

цьому нам можуть допомогти осінні листочки. Подивіться, як я буду це робити. Беремо

осінній листок, набираємо фарбу на губку і швидкими рухами наносимо на листок, потім

беремо його, перевертаємо й міцно притискаємо до плаща. Можна використовувати 2- 3

різні фарби. Діти підходять до столу, на якому розстелено плащ, довкола нього розташовані баночки з фарбою.

Вихователь стежить за правильною технікою виконання, радить, як підібрати кольори, як

розподілити візерунок рівномірно по всій поверхні плаща. Підчас роботи дітей звучить

інструментальна музика А. Вівальді «Пори року».

Гра - медитація «Я - листочок»

Я — маленький листочок, позолочений осінню. Мене весело гойдає вітерець і ніби кличе за

собою. І ось я відриваюся від гілочки, злітаю. Як хороше кружляти над землею. Коли я

втомлююсь – спущуся на неї відпочити.

Вихователь. Діти, про що ви сьогодні дізналися, що навчилися робити?

Вихователь. Осінь дякує Вам за такий красивий плащ. Як тільки фарби висохнуть, Осінь

знов полетить радувати усіх.

Міні – заняття (ІІ молодша група)

Тема: «Рукавички для лисенят»

Техніка: штампи з овочів

Мета: стимулювати розвиток сприйняття; закріплювати назви основних кольорів: жовтий,

червоний, синій, зелений; вчити дітей способу друкування картоплею, прикрашання силуету рукавиці з розташуванням візерунка, у центрі; розширювати словник;

розвивати моторику руки; формувати вміння включатися в ігрову ситуацію; виховувати

вміння слухати пояснення вихователя, правильно відтворювати запропоновані дії.

Обладнання й матеріали: м'яка іграшка (лисичка), ємності для фарби, серветка, гуаш,

силуети рукавиць для кожної дитини, зроблені з цупкого паперу, штампи різних форм (зірка, квадрат та ін.), виконані із сирої картоплі.

Хід заняття

Пальчикова гімнастика «Рукавички»

Наші ручки працювали (кулачки розкрити – закрити),

Рукавички вишивали (імітація шиття голкою).

Смужечками, ягідками (рухи пальцями зліва, направо, імітація «тичка»)

Та гарними квіточками. (кулачки розкрити – закрити)

Організаційний момент.

Вихователь створює ігрову ситуацію. У групу приходить Лисичка із кошиком (іграшку

тримає вихователь і говорить за неї). Діти утворюють півколо перед вихователем.

Лисичка: Здрастуйте, дітки. Я прийшла до вас із лісу по допомогу: мої лисенята люблять

гуляти надворі, але зараз холодно і у них мерзнуть лапки. Я не знаю як їм допомогти. А як ви рятуєте свої ручки від холоду?

Діти: Одягаємо рукавички.

Лисичка: - А мені де взяти рукавички для своїх лисенят?

(Діти пропонують варіанти: купити в магазині, поділитися своїми тощо.)

Вихователь. Діти, давайте допоможемо Лисичці зробимо для лисенят гарні рукавиці у

незвичний спосіб. Спочатку давайте відпочинемо.

Вправа релаксація «Лисичка з лисенятами».

Спить лисичка, дітки сплять, хвостики у всіх лежать . Повне розслаблення.

Лисяча сім'я прокинулася, заграла дітвора: кігтики повипускали, невелика напруга пальців, розслаблення.

Лапками помахали, ось передні грають, повільні помахи руками. Все, втомилися, відпочивають. Повне розслаблення.

Добре їм відпочивати, задні хочуть грати. Тихо-тихо починають, кігтики все випускають ворушать пальцями ніг, рухи ступнями ніг. Плавно, повільно, легенько.

Лапки догори піднімають, спокійне піднімання ніг. Лапи догори піднімають, лапами штовхають - ось як задні грають. Почергове піднімання ніг кругові рухи ногами.

Все, втомилися, відпочивають. повне розслаблення.

Набридло хвостику лежати, треба з ним нам пограти: На лікті і коліна встали, хвостом дружно помахали, на ліктях і колінах ритмічні рухи вліво – вправо. Голівкою похитали. Кивки головою вперед.

Налила лисиця молока, куштуйте дружніше, дітвора. Прогинання спини, імітація хлебтання молока. Лягли лисенята на живіт, відкинули лапки. Легко лисенята, добре, відпочивають цап-царапки. Повне розслаблення. Лисенята шерсткою потрясли, зітхнули і гуляти пішли. Загальна потягування.

Вихователь пропонує дітям підійти до столу, на якому є гуаш у блюдечках (основні кольори

- червоний, синій, жовтий, зелений) і лежать штампи різної форми, виконані з картоплі. Діти розглядають кольори гуаші, називають їх.

Вихователь пояснює й показує спосіб друкування картоплею: взяти штамп, злегка вмочити в рідку гуаш і відразу прикласти до аркуша паперу — на аркуші залишається відбиток. При

цьому треба звернути увагу дітей на розташування візерунків, щоб рукавиці вийшли гарними.

Кожна дитина обирає собі по 2—3 штампи, підходить до свого робочого місця, де

розташовані силуети пари рукавиць і гуаш, і самостійно прикрашає

Коли малюнки готові, діти можуть самі приносити їх вихователеві. Під час створення

кожного малюнка вихователь підбадьорює вихованців.

Діти показують прикрашені рукавиці Лисичці, розглядають їх і дарують лисенятам.

Етюд «Лисенятко боїться».

Лисеня побачило свою маму на протилежному березі струмка, однак воно не наважується

ввійти у воду. Вода дуже холодна, та й глибоко тут.

Виразна поза: поставити ногу вперед на носочок, потім повернути ногу на місце; для більшої виразності можна імітувати струшування з ноги уявних краплинок води.

Міні – заняття(середня група)

Тема: Осіннє дерево. (Колективна робота)

Техніка: Малювання долоньками.

Мета: розвивати ритм і кольоросприйняття, вчити бачити красу осінньої природи;

продовжити використовувати техніку малювання долоньками; виховувати самостійність,

охайність.

Матеріали та обладнання: Лист ватману тонований із зображеним на ньому стовбуром

дерева; дошка; гуаш в мисочках; засушені листя знайомих дітям дерев; аудіо запис пісні

Т. Морозової «Різнобарвна осінь»

Попередня робота: Спостереження за деревами восени під час прогулянок, вивчення

будови дерева, читання художніх творів.

Хід заняття

Вихователь: Діти, як красиво на вулиці! Настала золота осінь, розфарбувала все навколо

своїми яскравими фарбами. Як ви думаєте, чому осінь називають золотою? (Відповіді дітей).

Ось і в мене на столі різнокольорові листочки з різних дерев. Давайте подивимося і назвемо,

з якого дерева відірвався листок.

Дидактична гра «З якого дерева листок?».

(Діти виходять по черзі, вибирають листок, показують іншим дітям і голосно називають

назва дерева).

Вихователь: Хлопці, а що відбувається з листочками восени? (Відповіді дітей) Як

називається природне явище, коли листя опадає з дерев? (Відповіді дітей)

Фізкультхвилинки «Листопад»

Падають, падають листя,

У нашому саду листопад.

(Змахи руками).

Жовті, червоні листя

За вітром в'ється, летять.

(Повороти навколо себе).

Вихователь: Подивіться, у нас теж є невелике дерево (показує на ватман), тільки от

незрозуміло, як воно називається. Чого ж не вистачає нашому дереву? (Відповіді дітей)

Правильно, листя. Зараз ми їх намалюємо і відразу зрозуміємо, як називається дерево.

Занурте долоньку в мисочку з будь-якою фарбою (жовтої, помаранчевої, червоної),

прикладіть долоню до гілочки і у вас вийде чудовий листок (діти виконують)

Ігра-медитація « Я – листочок».

Я — маленький листочок, позолочений осінню. Мене весело гойдає вітерець і ніби кличе за

собою. І ось я відриваюся від гілочки, злітаю. Як хороше кружляти над землею. Коли я

втомлююсь – спущуся на неї відпочити.

Вихователь: Подивіться, яке чудове осіннє дерево у нас вийшло. Як же воно зветься?

(Відповіді дітей). Мабуть, у нас вийшов клен. Ви молодці, гарно попрацювали, а тепер

ходімо мити ручки.

Заняття – гра ( середня група)

Тема: «Снігопад»

Техніка: малювання свічкою

Мета: вчити дітей малювати сніжинки свічкою (короткі вертикальні й горизонтальні лінії);

наносити фарби на малюнок поролоновою губкою; розвивати творчу уяву, фантазію,

виховувати акуратність у роботі.

Матеріал: гуашева фарба синього кольору, свічки, поролонові губки, аркуш білого паперу.

Хід заняття

Психогімнастика «Сніжинки й вітер»

Вихователь пропонує дітям перетворитися на сніжинки й погратися з вітерцем. Діти виконують рухи за текстом.

Пада, пада, пада сніг і лягає біля ніг.

Вітерець легкий літає і сніжинки підіймає.

Ось вони усі гуртом закружляли за вікном.

Ми також часу не гаєм, Разом з ними покружляємо.

Підіймемось вгору всі. І присядемо до землі.

А зараз, дітки сідайте на килимок і відгадайте загадку:

Сніг на полях, лід на річках, метелиця гуляє, коли це буває? (Взимку.)

Плач за дверима, вихователь відкриває двері, заходить Зайчик і плаче.

Зайчику, чого ти плачеш?

Зайчик.

- Вже зима, я хочу кататись на санчатах, але снігу мало.

-Діти, вам шкода Зайчика?

-Так.

Давайте, діти, допоможемо Зайчику і намалюємо снігопад.

- Хочеш, Зайчику?

- Так, дуже хочу.

- Зараз, Зайчику, у тебе буде багато снігу і ти зможеш кататись на санчатах.

- Відправляємось з вами до нашої майстерні, де ми зможемо допомогти Зайчику.

Діти сідають за столи.

- Діти, а чому я не бачу ні олівців, ні пензликів? Чим же ми будемо малювати?

- Свічкою.

- Добре, що ви вмієте малювати свічкою сніжинки, тоді Зайчику допоможіть і намалюйте

снігопад.

Діти малюють. Зайчик теж малює.

- Хто намалював, може покрити фарбою свій малюнок, хай Зайчик подивиться, скільки

сніжинок ви йому подарували. Діти працюють.

Ось і вийшов у нас гарний снігопад, давайте і ми покружляємо з вами, як сніжинки.

- Ну що, Зайчику, ти задоволений? Дивися, скільки снігу.

- Так, я дуже радий, дякую вам, я побіг кататися. До побачення.

Заняття – гра (старша група)

Тема «Кумедний клоун»

Техніка: кляксографія

Мета. Показати дітям кумедність клоуна у вбранні, міміці, рухах. Продовжувати

ознайомлення дітей з нетрадиційною технікою малювання – «кляксографія». Вчити

утворювати з різнокольорової плями образ кумедного клоуна, домальовувати його гуашшю і фломастерами. Розвивати творчу уяву у малюванні плямою.

Обладнання: Д.Б.Кабалевський «Клоуни», виставка ілюстрацій, фотографій, малюнків із

зображенням клоунів; рідка гуаш, пензлі, фломастери, папір.

Хід заняття

1. Бесіда з дітьми про смішне:

- Що вас може розсмішити?

- Чи сміялися ви коли-небудь усією сім'єю разом? Як це було?

- Що ви відчуваєте, коли ваші батьки разом із вами весело сміються?

2. Вихователь.

Смішити людей - це справжнє мистецтво. Деякі люди від природи володіють здатністю

викликати завзятий сміх своїми словами, діями і навіть виглядом. І це зовсім їх не ображає, а навпаки приносить їм задоволення. Це покликання – дарувати веселий настрій.

Найталановитіші весельчаки виходять на арену цирку, і тоді сміються усі разом сотні людей. Давайте ми з вами розглянемо виставу ілюстрацій.

Коли я була маленька Олег Попов був мій найулюбленіший клоун. Його знали в багатьох

країнах світу. А це малюнки деяких художників, які теж полюбляли дуже кумедних клоунів і намалювати їх для вас.

Скажіть мені будь ласка, що робить їх такими кумедними.(знайди смішне в одязі, взутті,

головному вбранні.) Ми сьогодні теж будемо з вами малювати кумедних клоунів, а

допомагати нам буде кумедна пляма.

Таке малювання називається «кляксографія» – це малювання за допомогою рідкої фарби.

Ігрова вправа із словом «кляксографія».

«кляксографія» - дивується

«кляксографія» - радіє

«кляксографія» - шепоче

«кляксографія» - співає.

Для того щоб нам почати малювати, треба щоб фарби стали рідкими. Беремо побільше

водички на пензлик і розмішуємо фарбу, щоб вона стала ріденька. Потім знайдіть середину

папера і поставте декілька плям із яскравих кольорів. Потім складіть аркуш удвоє,

розгладьте за згином долонями і розверніть.

Жили – були фарби. Вони були дуже веселі, яскраві, радісні і мріяли подарувати свою

радість світу, почути завзятий сміх навколо себе. Але життя їх проходило спокійно і тихо у

рідному будиночку - маленькій баночці. Одного ранку двері їх дому відчинились - до них

завітав старий добрий друже пензлик і запросив фарби до прогулянки. Просяяла жовта фарба ласкавою посмішкою і виплеснулась плямою на середину білого поля. За нею зареготала червона фарба і через мить біля них опинилась духмяна зелень – це було справжнє свято. Кольорові плями замислили перетворитись у клоуна і подарувати сміх своєю кумедною виставою, тому попрохали аркуш скластись удвоє. А коли відкриється завіса – розпочнеться весела вистава.

Розкрийте свої аркуші і розгляньте відбиток плями, домалювати фломастером і пензликом

щоб вийшов клоун (руки, ґудзики на одязі, черевики, обличчя із кольоровим волоссям...)

Після малювання розглянути клоунів, вислухати фантазії авторів про своїх героїв,

придумати їм кумедні імена.

Молодці. Дуже кумедних намалювали клоунів.

Заняття – гра ( старша група)

Тема: Малюємо море

Техніка: малювання на вологому папері.

Мета: вчити дітей малювати нетрадиційним способом на вологому аркуші; розвивати

різноспрямовані, злиті, плавні рухи руки, зоровий контроль за ними; вчити передавати

композицію в сюжетному малюнку; формувати вміння розрізняти близькі кольори

(блакитний, синій, синьо-зелений, фіолетовий, чорний) і підбирати кольори відповідно до

їхніх назв; розвивати уяву).

Обладнання й матеріали: демонстраційні таблиці, ємність для води, акварельні фарби,

пензлики № 6, 10, серветка, поролонова губка.

Хід заняття

Пальчикова гімнастика «Море» (Зчепити пальці обох рук і здійснювати коливальні рухи

кистями).

Море хвилюється раз

море хвилюється два

море хвилюється три

хвиля на місці завмри.

Чи бували ви на морі? Може, бачили його в кіно чи на картинках. Яке воно? (Відповіді

дітей.)

Як змінюється море залежно від погоди?

Вихователь допомагає сформулювати відповіді, пропонуючи уважно дивитись ілюстрації.

Так, море синє. А якщо на синю воду впаде жовте сонячне світло, який стане колір води?

(Зеленим.)

Якщо у воді відбивається небо, ми бачимо блакитні хвилі. А ще море може бути фіолетовим та майже чорним у глибині.

Тож давайте спробуємо намалювати море, використовуючи синій і зелений фіолетовий і

чорний кольори.

Вихователь. Сьогодні, діти, на нашому занятті з малювання фарби поведуть себе не зовсім

звичайно: вони будуть розпливатися, розтікатися, виходити за межі вашого малюнка.

Незвичайна легкість фарб, одержання нових кольорів на малюнку зроблять вашу роботу

цікавою. Ви відчуєте себе чарівниками. Сподіваюся, ви здогадалися, як ми будемо малювати наші фарби будуть поводитися так незвично. Так, ми будемо малювати на вологому папері. А що ж таке малювання на вологому папері? Давайте згадаємо. Головним елементом сьогодні буде невелика поролонова губка. Ми змочимо нею наш аркуш паперу. Змочується він швидким рухом (вихователь показує). Роботу виконувати треба швидко, легким рухом, рука рухається вільно. А потім на вологий папір наноситься фарба. Пензлик ледь торкається аркуша, фарба красиво лягає, робить чарівні переливи. Отже, якщо вже ми з вами захотіли стати чарівниками, .малювання наше сьогодні нехай буде чарівним, казковим.

Аркуш паперу треба розташувати під невеличким нахилом донизу. Вихователь показує, як

проводиться перша хвиляста лінія. Діти виконують формотворчі рухи, спочатку в повітрі без інструментів, а потім на папері, використовуючи пензлик. Після проведення кожної лінії діти повинні вимити пензлик та набрати інший колір.

Вихователь. Губкою змочуємо аркуш ліворуч та праворуч. Широким пензликом

проводимо лінію зверху аркуша, піднімаємо його і фарба розтікається вниз.

Фарби на малюнку вільно перетікають та зливаються.

Вихователь звертає увагу дітей на те, що такий малюнок схожий на справжнє море.

Діти малюють самостійно, після закінчення розглядають роботи других дітей.

Вихователь: А зараз давайте пограємо в гру «Море хвилюється».

Вихователь загадує дітям завдання, що треба виконати без слів та міміки, користуючись

тільки рухами тіла. Кожне завдання починається словами:

Море хвилюється раз

море хвилюється два

море хвилюється три

хвиля на місці завмри.

Інтегроване заняття (для дітей старшого дошкільного віку)

Тема: «Квіти для мами»

Техніка: ниткографія.

Мета: вчити дітей малювати методом ниткографії, розвивати фантазію, дрібну моторику

пальців рук, виховувати вміння слухати пояснення вихователя, правильно відтворювати

запропоновані дії, охайність, самостійність.

Обладнання й матеріали: аркуш паперу білого кольору, гуаш жовтого, червоного кольору,

нитки.

Хід заняття

Пальчикова гімнастика « Квіточки».

Ой, у нашому садку квіти гарні в квітнику!

На стеблах гойдаються, мені посміхаються!

Я татуся поцілую, гарну квітку подарую.

Послухайте, будь ласка, вірш В. Костецького.

НЕ ХОЧУ

Метелика ловити я не хочу;

Він — квітка неба, хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче,

Щоб радісно було мені й тобі!

І квітку лісову не стану рвати,

Її додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І не попити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку

Я не ображу — це страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

Вихователь. Дітки, подумайте, будь ласка, що хоче нам сказати автор цим віршем?

Діти. Щоб ми не ловили метеликів, не рвали квітів, не губили природу, а берегли природу.

Не слід рвати квіти, краще ними милуватися. Потрібно берегти всю природу, і квіти, і комах, і птахів.

Вихователь. Молодці, діти. Я дуже рада, що ви так гарно зрозуміли цей вірш. А який

подарунок можна зробити, якщо ми не будемо рвати квіти?

Діти. Можна виростити квіти і подарувати їх. Можна купити квіти для подарунку.

Вихователь. А ще, діти, можна виготовити квіти своїми руками і подарувати їх. Хочете

навчитися виготовляти такі квіти?

Діти. Дуже хочемо.

Вихователь. Намалюємо для матусі гарну квіточку на подарунок.

Спочатку з вами відпочинемо, а потім будемо малювати.

Фізкультхвилинка - «Квіточка»

Навесні в гайок піду, (Малята довільно ідуть вперед.)

Першу квіточку знайду, (Зупиняються і схиляються вниз)

Біля квіточки помрію, (Присідають.)

Разом з нею порадію, (Беруться руками за щоки і хитають головою.)

І вона всміхнеться (Усміхаються, простягаючи руки перед собою, а потім плавно кладуть собі на груди.).

Вихователь: Сьогодні ми будемо малювати не пензликами, не олівцями, а мотузочками.

Зараз я вам розповім як ми будемо малювати. Опускаємо нитку у фарбу, віджимає її. Потім

на аркуш паперу викладаємо з нитки зображення, залишаючи один її кінець вільним. Після

цього зверху накладаємо інший аркуш, притискаємо, притримуючи рукою, і витягуємо нитку за кінчик і можна домалювати листя і вазу.

Інтегроване заняття (старша група)

Тема: «Снігопад»

Техніка: малювання свічкою

Мета: Вчити дітей малювати сніжинки свічкою (короткі вертикальні й горизонтальні лінії);

наносити фарби на малюнок поролоновою губкою; поповнювати словниковий запас малят

прикметниками та дієсловами, вчити дітей добирати й називати споріднені слова; уточнити

знання вихованців про природні явища взимку, виховувати цікавість до навколишнього

світу, естетичні почуття; продовжити вчити малят відповідати на запитання, формувати

вміння переказувати прослуханий текст;індивідуальна робота з дітьми, розвивати творчу

уяву, фантазію, виховувати акуратність у роботі.

Матеріал та обладнання: аркуш білого паперу на кожну дитину, гуашева фарба синього

кольору, свічки, поролонові губки.

Попередня робота: спостереження за снігопадом під час прогулянки, досліджувати якості та властивості снігу, знайомити дітей з тематичними програмовими віршами (Л. Костенко

«Баба віхола», «Сніжок»; М. Познанська «Сніг іде»; К. ГІерелісна «Сніжок» тощо).

Хід заняття

Вихователь. Діти, погляньте за вікно. Що ви бачите там? Чому стало все білим, світлим, ніби новим? (Випав сніг.) Так. Нещодавно ми гуляли по сніжку, спостерігали, як він іде. Давайте пригадаємо, що ми дізналися про сніг.

Дидактична гра «Поговоримо про сніг»

Педагог називає по два слова-ознаки (а потім слова - дії) і спонукає вибрати серед них

потрібне. Вихованці повторюють слова, що відповідають якостям та діям снігу.

Сніг білий чи зелений? (Білий.)

Сніг важкий чи легенький? (Легенький.)

Сніг гладкий чи пухнастий? (Пухнастий.)

Сніг гарячий чи холодний? (Холодний.)

Сніг падає чи піднімається? (Падає.)

Сніг стрибає чи кружляє? (Кружляє.)

Сніг летить чи повзе? (Летить.)

Сніг іде чи крапає? (Іде.)

Після того як малята виконають ігрове завдання, вихователь просить їх узагальнити

відповіді.

Вихователь. Який сніг? (Білий, легенький, пухнастий, холодний.) Що робить сніг? (Падає,

іде, кружляє, летить.) Погляньте: усе надворі вкрилося першим снігом. На чому лежить сніг? (На землі, деревах, дахах, доріжках.) Як гарно навколо. Чи подобається вам сніг? (Так.). Ми назвемо сніг ласкаво? (Сніжок.) Дощик складається з крапельок. З чого складається сніг? (Із сніжинок.) Коли взимку випадає багато снігу говорять, що зима... Яка? (Сніжна.) Що можна зліпити з мокрого снігу? (Сніжки.) Молодці.

Погляньте, які гарні сніжиночки вирізали із паперу малята старшої групи. Чи схожі вони на

справжні?

Фізкультхвилинка

Вихователь читає вірш. Діти повільно кружляють по кімнаті, плавно змахуючи руками

(зображують сніжинки).

Ми — сніжинки, ми — пушинки,

Ми спускаємось з хмаринки,

Ми білесенькі, малі,

Летимо аж до землі.

Ми кружляємо у танці,

Сніг іде сьогодні вранці,

Бо прийшла до нас сама

Снігова пора — зима.

Звучить фрагмент музики «Зима» (П. Чайковський «Пори року»). Малята ще протягом

хвилини продовжують кружляти під музику.

Діти збираються навколо педагога.

Вихователь. Діти, а зараз давайте спробуємо намалювати сніжинки самостійно. Давайте

сядемо за столи. Подивіться на ваших столах немає пензлика., але що є? (Свічка) . Так

сьогодні ми будемо малювати свічкою. Давайте згадаємо правила малювання

свічкою.(Відповіді дітей). Зараз починайте малювати.

Діти виконують роботу. Під час виконання дорослий звертається до дітей із запитаннями:

«Яка твоя сніжинка? Що вона робить? Сніжинка летить швидко чи повільно?».

Після закінчення діти викладають свої роботи на килимі.

Вихователь хвалить малят за старанність і повідомляє їм, що в них вийшов цілий снігопад

— так багато різних і гарних сніжинок вони зобразили.

Конспект заняття з нетрадиційного малювання

технікою «сухий пензлик»

(молодша група)

Тема: «Кошеня»

Програмовий зміст:

- Фізичний розвиток: збагачувати руховий досвід кожної дитини, орієнтуючись на її індивідуальні особливості; розвивати дрібні м’язи кисті рук.

- Соціально-моральний розвиток: формувати в дитини гуманні почуття, елементарні уявлення про доброту, чуйність, уважність.

- Емоційно-ціннісний розвиток: збагачувати внутрішній світ дитини позитивними емоціями.

- Пізнавальний розвиток: допомогти дітям засвоїти новий спосіб зображення, жорстким сухим пензлем, який дає змогу найбільш яскраво передати зображення об’єкту, характерну фактуру його зовнішнього вигляду (об’єм, пухнатість).

- Мовленнєвий розвиток: формувати елементи культури мовлення, уважно слухати співрозмовника.

- Художньо-естетичний розвиток: заохочувати до експериментування та створення картин за допомогою матеріалів, що використовуються в нетрадиційних техніках.

- Креативний розвиток: розвивати креативні здібності дітей.

Матеріал: альбомний аркуш паперу з намальованим контуром кошеняти, жорсткий пензель (щетина), пензлик для малювання (білочка), склянки з водою, гуашева фарба, серветки, зразок малюнка, іграшка-кошеняти.

Попередня робота: розглядання ілюстрацій і картин «Кошенята» із серії «Домашні тварини», загадки і вірші про котиків.

Хід заняття

- Діти, коли я йшла до дитячого садка, то знаєте кого я зустріла?

- А хочете дізнатися кого ж?

- Так хто ж це був? (відповіді дітей)

Зараз я загадаю загадку і ви дізнаєтесь, хто зустрівся мені.

Хто з хвостиком і вушками,

В кого лапки з подушками!

Як ступа – ніхто не чує,

Тихо крадучись полює.

І маленькі сірі мишки

Утікають геть від …(кішки)

Так хто це? Вірно, Кицька. Так от, а на зустріч мені маленьке кошенятко (хтось стукає у двері). Піду подивлюся, хто це до нас в двері стукає?

Вихователь бере в руки іграшку-котика.

- Діти погляньте, хто до нас прийшов в гості. Та це ж те саме кошенятко, якого я зустрічала. Але чому воно таке сумне?

Почекайте, воно щось хоче мені сказати на вушко (ніби слухає кошеня).

- Діти, кошенятко сказало мені, що його звати Васько. Але у нього зовсім немає друзів. Що ж ми будемо робити?

Придумала, а давайте намалюємо котику багато друзів, ось таких (показує зразок).

- Діти, у кого вдома живуть кошенята?

- А які вони у вас розкажіть?

- А якого кольору бувають котики?

Ой, діти, Васька хоче щоб ми з вами стали маленькими кошенятками і зробили вправи, які роблять кошенятка.

(Фізкультхвилинка)

Кицька з кошенятами весело гуляла

Кицька кошеняток усьому навчала

Тихенько ступати,

Мишок шукати,

На зеленій травиці

Весело стрибати.

А зараз сідайте на місця і будемо готуватися малювати друзів для Васьки.

Погляньте, я приготувала для вас папір, фарбу, щіточки. Але малювати ми з вами будемо незвичайно. Ми перетворимося на чарівників і зможемо малювати без води. Щіточки у нас непрості. Потрогайте, які вони цупкі. А на папері вже є зображення кошеняток, але вони не схожі на нашого Ваську. Він пухнастий, має м’яку шерстку. І хоче щоб ми теж намалювали котиків схожих на нього – пухнатих.

А ми з вами вміємо малювати пухнатих кошенят?

А хочете щоб я вас навчила?

Тож давайте розглянемо ваших кошенят. Обведемо пальчиком контур котика і будемо називати в голос його частини тіла: голова, вуха…

А тепер так зробимо пензликом, але без фарби. Тепер діти покладіть пензлики і погляньте на дошку.

Набираю щіточкою фарбу коричневого кольору і «тичком» торкаюся до паперу, але без води. Так я заповнюю весь контур малюнка. Звертаю увагу, що щіточку потрібно тримати вертикально (рівно). Тоді наше кошенятко буде пухнате. Потім я візьму звичайну щіточку і намалюю для кошенятка клубочок, щоб йому було чим бавитися.

Давайте згадаємо з чого ми починаємо малювати.

Ми з вами трішки відпочинемо, щоб наші ручки нас слухалися, правильно і красиво малювали, давайте пограємося з пальчиками. Уявимо, що ми друкуємо казочку про котиків на комп’ютері.

(Пальчикова гімнастика)

Розім’яли пальчики?

А тепер спробуйте намалювати. Не забудьте, що щіточку потрібно тримати вертикально. (Діти заповнюють контур малюнка).

- Якщо ви закінчили малювати кошеняток можемо взяти просту щіточку і доповнити свій малюнок. Намалювати м’ячик, клубочок, сонечко…

Що захочете. Пофантазуйте.

Але працюйте старанно і охайно.

Виставка дитячих робіт.

Давайте з Ваською розглянемо ваших кошенят. Які вони милі, пухнаті. А як їх у вас звати? Нехай познайомляться нові друзі. А ми для них заспіваємо пісню «Котик Васька».

Конспект нетрадиційного заняття техніка «Малювання свічкою»

(середня група)

Тема: «Снігопад»

Мета: вчити дітей малювати сніжинки свічкою (короткі вертикальні й горизонтальні лінії); наносити фарби на малюнок поролоновою губкою; викликати у дітей інтерес до цього виду малювання; розвивати творчу уяву, фантазію, виховувати акуратність у роботі.

Матеріали: гуашева фарба синього кольору, свічки, поролонові губки, серветки, аркуші білого паперу, чарівний пензлик, казковий будиночок.

Хід заняття

І. Ігрова ситуація з чарівним Пензликом.

Вихователь:

- Діти, сьогодні до нас в гості прийшов чарівний Пензлик. Послухайте казку про чарівного Пензлика. Він живе далеко в країні Малювандії. Весною прикрашає землю, літечком - розмальовує квіти, восени одягає дерева у казкове вбрання, а взимку йому дуже сумно. Він трішечки допомагає дідусеві Морозові, а то весь час сидить у своїй хатинці.. Ось цієї зими сидить Пензлик, нудьгує, коли чує хтось плаче за вікном. Вибіг Пензлик на вулицю, бачить, що горить вогник. Підбіг Пензлик і побачив маленьку Свічечку, яка заблукала в лісі і плакала. Пожалів Пензлик свічечку, забрав її до своєї хатинки і стали жити вони разом. Свічечка відігрілась і раптом пустилася в танок на аркуші паперу. Пензлик теж не втримався і пішов вслід за Свічечкою. Там де ішла Свічечка, залишався слід, і Пензлик уже не міг його зафарбувати. Ось тому у них і вийшла така чудова картинка. Як ви думаєте, яку пору року вони тут намалювали?

- Так, тут намальовано зиму.

Діти, на вулиці теж уже зима, всі ви хочете покататись на санках, але снігу мало.

- Давайте, ми з вами намалюємо багато - багато сніжинок. А коли з неба падає багато сніжинок - це явище називають снігопадом.

- А чому я не бачу ні олівців, ні пензликів?

- Чим же ми будемо малювати?

- Ви хочете спробувати малювати свічкою?

- Так.

- Тоді сідаємо за столики, нас там чекають маленькі свічечки і ми намалюємо сніжинки.

( діти сідають за столики)

II. Показ способу техніки малювання свічкою вихователя.

- Я беру свічечку, малюю нею короткі вертикальні та горизонтальні лінії. Потім беру поролонову губку вмочую в фарбу і зафарбовую малюнок нанесений попередньо свічкою. Ваші сніжинки проявляться через фарбу.

- Давайте станемо з вами художниками - чарівниками.

- Пензлик і свічечка будуть дивитися, чи правильно все виконується, чи акуратно малюєте.

( тихо звучить музика діти працюють )

III. Пензлик в кінці оглядає роботи, вибирає кращі для своєї хатинки.

Підсумок заняття:

- Чи сподобалось малювати таким способом?

- Щоб ви хотіли намалювати ще?

Конспект заняття з нетрадиційного малювання

технікою «Малювання пальцями і долонями»

Тема: Зимова галявинка

Мета: Учити дітей малювати фарбами за допомогою пальців; формувати інтерес і позитивне ставлення до малювання; розвивати побутові навички.

Матеріали: Спеціальні фарби для малювання руками або розведена гуаш, акварель блакитного або синього кольору; один аркуш паперу великого формату для колективного малюнка; аркуші паперу для малювання фарбами формату А4 (за кількістю дітей); малюнок — зайчик; вода в банках; ганчірочки, серветки; іграшка — лисичка.

Техніка:. Малювання пальцями.

Хід заняття

Покажіть дітям зображення зайчика. Потім обіграйте ситуацію за допомогою іграшкової лисички.

Вихователь. Ось білий пухнастий зайчик гуляє на зимовій галявинці. Подивіться, усе навколо біле — це сніг. Раптом прийшла лисиця. Вона хоче впіймати зайчика! Що ж нам робити, як йому допомогти? Давайте його сховаємо!

Після цих слів накрийте зображення зайця великим чистим аркушем паперу й запропонуйте дітям намалювати багато слідів на снігу, щоб заплутати лисицю. Покажіть, як малювати сліди за допомогою пальців

Якщо хтось із малят не наважиться занурити пальчик у фарбу, не наполягайте, нехай спочатку поспостерігає. Покажіть на власному прикладі, як треба діяти, підтримайте тих дітей, які наважилися спробувати. Поясніть, що малювати пальчиками дуже цікаво, а забруднені руки можна потім вимити. Обіграйте результат.

Вихователь. Ой! Як багато слідів вийшло! Заплутали ми лисицю: походила, походила вона по галявинці та й пішла.

Потім можна знову відкрити зображення зайця й порадіти разом з дітьми — адже лисиця його не знайшла. Наступного разу це заняття можна повторити, запропонувавши дітям намалювати сліди самостійно на своєму аркуші паперу.

Конспект заняття з нетрадиційного малювання

технікою «Малювання за допомогою штампа»

Тема: Кубики

Мета. Навчити дітей малювати фарбами за допомогою штампа, використовуючи дерев'яні фігурки, й орієнтуватися на аркуші паперу; уточнювати та закріплювати знання про кольори і форми; формувати інтерес і позитивне ставлення до малювання.

Матеріали. Фарби — гуаш або акварель; великий аркуш паперу для колективного малюнка, аркуші паперу формату А4 (за кількістю дітей); дерев'яні фігурки — кубики1 (із гладенькою нефарбованою та не обробленою лаком поверхнею); поліетиленові кришки; вода в банках; ганчірочки, серветки; різнокольорові кубики з будівельного набору.

Техніка. Малювання за допомогою штампа.

Хід заняття

Підготуйте фарби та розлийте їх у кришки. Перед початком роботи покажіть малятам різнокольорові кубики. Скажіть, що сьогодні вони малюватимуть фарбами кубики.

Вихователь. Подивіться, що я вам сьогодні принесла. Правильно, це кубики. Давайте не просто намалюємо, а надрукуємо їх. Ось погляньте, як це можна зробити швидко й просто.

Покажіть, як треба взяти в руки кубик-штамп, занурити його одним боком у фарбу прикласти до паперу й придавити, а потім обережно підняти — на папері залишиться яскравий відбиток. Змінюючи фарбу, слід за допомогою губки змити з кубика попередню фарбу й витерти його насухо ганчірочкою.

Запропонуйте дітям по черзі надрукувати кубики на великому аркуші паперу. Стежте за послідовністю та якістю виконання дій, у разі потреби допоможіть і виправте помилки. Спочатку слід використовувати одну фарбу й друкувати квадратики одного кольору (щоб не треба було мити кубик перед зміною фарби). Можна використовувати кілька кубиків — кожен для певної фарби. Роздайте дітям папір і запропонуйте надрукувати кубики самостійно. Допоможіть розташувати відбитки рівномірно по всій поверхні аркуша паперу.

Надалі вчіть дітей наносити фарбу на поверхню за допомогою пензлика. У цьому випадку можна використовувати кілька кольорів – кожен кубик виходить різнокольоровим.

Поради для батьків

Ви звертали увагу на колір, яким ваш малюк найбільше любить малювати? Діти часто прив'язуються до певного кольору, і це перевага стосується всього: від улюблених ласощів до іграшки. Психологи вважають, що вибір кольору відображає особливості особистості. - Якщо ви хочете дізнатися точне значення улюбленого дитячого кольору, слід пройти з дитиною відповідний тест. Цим займаються психологи - хромотерапевти.

Синій - дитина спокійна і врівноважена. Йому не сумно одному, адже він любить поміркувати. Дружбі він віддається повністю, тому що вважає за краще віддавати, а не отримувати. Однак слід враховувати одне «але». Часом діти вибирають синій не тому, що спокійні, а тому що хочуть заспокоїтися.

Зелений - дитина незалежна, наполеглива, вперта. Зелений для нього - колір спокою і безпеки, до яких він прагне.

Червоний – малюк ексцентричний, агресивний, активний.

Жовтий - малюк - допитливий оптиміст.

Фіолетовий – малюк любить фантазувати, він емоційний, але в той же час дуже чутливий і вразливий.

Коричневий - дитина часто відчуває негативні емоції. Він повільний і фізично не розвинений.

Чорний - дитина пригнічений, чорний колір він використовує як протест проти дискомфорту, який відчуває. Йому необхідна зміна атмосфери.

Сірий - все одно що відсутність кольору. Малюк байдужий до навколишнього, він прагне не помічати того, що йому не подобається і що її турбує.

Такі нескладні ключі вам знадобляться для розшифровки малюнка маленького чоловічка. Малювання не тільки допоможе вам зробити психологічний портрет дитини, а й зміцнить його пальчики, навчить координації, тонким рухам, і пізніше йому легше буде оволодіти письмом Отже, що можуть сказати колірні переваги про вашу дитину?

Синій

Якщо малюк кидається на все блакитне і синє - у нього вже дорослий світогляд, він цінує рівновагу в житті. Блакитний - це колір, який часто «нав'язують» хлопчикам. Тому дитина може вибирати його за звичкою. Любов до синіх відтінків відображає умиротворений характер. Як правило, такі діти рідко вередують, люблять споглядати і захоплюються спокійними іграми, наприклад, конструктором. Малюк, який тягнеться за темними відтінками синього, можливо, страждає меланхолією. Він замислений, сумний. Може, цей вибір був пов'язаний з враженням від сумної казки, яку дитина прочитала.

Фіолетовий

А в тих випадках, коли дитя вибирає одяг виключно у фіолетових тонах, будь упевнена: росте майбутній актор!

Діти, який люблять фіолетовий, часто захоплюються малюванням, ліпленням з пластиліну. Такі хлопці обожнюють розігрувати спектаклі з друзями, із задоволенням беруть участь у новорічних постановках в дитячому саду. А ще маленькі любителі фіолетового нерідко потайливі і хитрі. Така дитина вміє перевтілюватися в слухняного ангела, пустувати.

Жовтий

Малюк, який обожнює жовтий колір, налаштований на величезні життєві перемоги. Такий колір в дитинстві вибирають лідери, майбутні бізнесмени, політики - впливові люди. Любитель жовтого розумний, у нього багата уява. Часто такі діти люблять фантазувати, грати в стратегічні ігри на самоті. Вони слухняні, але занадто мрійливі. Іноді їхня фантазія відводить їх далеко, і вони не можуть перемкнутися на дійсність. Але в майбутньому любителів жовтого чекають приголомшливі перемоги, серйозна кар'єра і, можливо, влада.

Жовтий - один з оптимальних дитячих виборів, свідчить про сприятливу атмосфері будинку і в школі. Деякі діти просто не виносять цю фарбу - часто це вказує на дискомфортні ситуації в сім'ї.

Рожевий

Багато дівчат люблять рожевий. Це говорить про жіночність, емоційність. Дівчата вибирають рожевий, тому що цей колір асоціюється у них з ляльковими нарядами, квітами, дитячою косметикою. Рожевий експлуатують виробники дівочих іграшок, тому прихильність дівчаток до нього зрозуміла. Але якщо хлопчик обожнює рожевий колір, насторожитеся: такий вибір зазвичай показує на слабкість, невизначеність, пошук, замкнутість. Нерідко рожевий люблять хлопчики, які відчувають себе не прийнятими та не зрозумілими в своєму оточенні. Однак у деяких випадках хлопчики вибирають рожевий через асоціації з солодощами або від підвищеної емоційності. Крім того, рожевий колір заспокоює дітей.

Червоний

Любителі червоного дуже експресивні. Прихильність до цього кольору вказує на незалежний характер, лідерство, прагнення до популярності і похвали. Такі діти дуже енергійні, рухливі, цілеспрямовані. Вони легко навчаються, швидко починають читати і писати.

Однак багато хлопців, які обожнюють бордові або червоні відтінки, бувають неврівноваженими. Зверніть увагу на малюка, який раптово полюбив темні відтінки червоного. Гамма від бордо до коричневого в його малюнках часто означає, що дитині необхідний відпочинок, спокій.

Помаранчевий

Цей колір воліють природжені оптимісти. Такі діти відкриті, веселі й говіркі. Маленький любитель помаранчевого має широке коло товаришів, з легкістю йде на контакт з дорослими, викликає в оточуючих захват своєю сміливою безпосередністю. В окремих випадках любов до помаранчевого кольору обумовлена нервозністю. Такі діти вразливі, і сама незначна дрібниця може викликати у них істерику. Крім того, любитель помаранчевого, як правило, має безліч різноманітних захоплень - малювання, спорт, стратегічні ігри і так далі. Але список його інтересів швидко змінюється, до кожного хобі він відноситься поверхово. До речі, любов до світлих відтінків помаранчевого вказує на міцне здоров'я і відмінну фізичну форму.

Зелений

Тут все залежить від відтінку. Зелений колір досить складний. Якщо дитина любить салатовий відтінок, це говорить про спокій та оптимізм. Такі діти наділені глибоким інтелектом, у них розвинена фантазія та аналітичний розум. Але якщо дитя віддає перевагу темно-зелений колір, насторожитеся: як правило, його люблять замкнуті діти, які відчувають себе незрозумілими у своєму середовищі. Темно-зелений зазвичай люблять хлопці, які недостатньо відчувають захист і опіку батьків. Вони бояться змін, домінування над власною особистістю. У цілому любов до всіх відтінків зеленого означає ідеалізм, шляхетність і честолюбство, аж до руйнівної самокритичності і боязнь зробити помилку. До речі, багато психологів впевнені: зелений колір відбиває бажання їсти солодке!

Білий

Білий колір люблять спостерігаючи і в той же час сором'язливі малюки. Такі діти мають розвиненим емоційним інтелектом - вони чуттєво аналізують все, що відбувається навколо. Нерідко любителі білого вже мають свою точку зору, свою дитячу систему цінностей, яка не схожа на ту, що їм нав'язують дорослі. Улюблений білий колір у дитини часто свідчить про природжений талант до філософських роздумів. Такі діти мають багатий внутрішній світ, вони духовно розвинені, але значно більш замкнуті, ніж однолітки. До речі, нелюбов до білого, різке відторгнення білого кольору може послужити сигналом того, що дитина психологічно втрачає зв'язок з матір'ю, в чомусь її звинувачує.

Діти наділені уявою, і їхні малюнки можуть бути дуже сміливими з точки зору вибору кольорів. Переважання ж одного з них може оповідати не тільки про особливості характеру чада, його темпераменту, а й про те, чого він потребує, чого боїться і про що мріє. Дуже часто діти не можуть розповісти про те, що їх хвилює, однак уважні батьки здатні помітити недобре, всього лише розглядаючи дитячі малюнки.

Жовтий. Його вибирають мрійники, фантазери, жартівники, діти, які можуть прекрасно зайняти самі себе, годинами граючи на самоті. Батьки дивуються: у сина багато дорогих розвиваючих іграшок, а малюк захоплено грає камінчиками або гілочками, принесеними з прогулянки, або простими кубиками замість новороченої залізниці. Ці діти - творчі натури, оптимісти, але мало привчені до порядку й не здатні приймати рішення.

Червоний колір вибирають активні непосиди, досить неслухняні, але відкриті всьому новому. З цими малюками не оберешся клопоту: вони багато бігають, пустують, забирають іграшки або ламають їх, ігнорують заборони. У той же час для них дуже важлива похвала. Головне завдання батьків - спрямувати їхню енергію у творче русло, привчити до посидючості, тоді їм буде під силу будь-яка мета. Заспокоїти їх можна, додавши в їх життя трохи синього, наприклад, пофарбувавши стіни дитячої в блакитний відтінок.

Помаранчеве сонце, помаранчеве небо, помаранчева мама - це не дуже добра ознака. Малюк темпераментний, проте його порушення не знаходить виходу. Потрібно придумати, як уникнути нервового зриву і істерики. Може, дитину потрібно відвести в спортивну секцію або покликати в гості інших дітей і запросити клоуна?

Зелений найчастіше фігурує в малюнках дітей, яким бракує материнської любові. Кроха відчуває себе покинутим, нікому не потрібним, йому не вистачає творчості та інтересу до життя. Такі діти зазвичай закриті, зайво консервативні, дуже бояться будь-яких, навіть найдрібніших змін в розпорядку дня або інтер'єрі дитячої кімнати. «Зелені» малюнки дитини фактично ставлять мати перед дилемою - робота, що забирає всі сили, або малюк, терміново вимагає уваги і захисту.

Синій вибирають дітлахи повільні, спокійні, грунтовні. Вони люблять робити все не поспішаючи, розмірковуючи, а на будь-яке своє «чому» чекають грунтовного і докладної відповіді. Рано вчаться читати і роблять це з задоволенням, охоче діляться своїми іграшками з іншими дітьми. Але якщо синіми малюнки стали раптово, можливо, дитині не вистачає спокою. Про особливий напрузі свідчить поєднання синього і зеленого. Діти, які малюють тільки цими квітами, швидше за все, замучені батьківськими заборонами й обмеженнями, які бояться порушити. Необхідно надати дитині більше свободи, заохочувати ініціативу і хоча б тимчасово змінити батіг на пряник.

Фіолетовий Складний колір, отриманий з «протилежних» синього і червоного свідчить і про складний характер дитини. Ці натури артистичні, але дуже чутливі. Їх абсолютно не можна лаяти, бо будь-яке батьківське невдоволення сильно ранить.

Чорний - дуже похмурий колір, і це лякає батьків. Насправді, років до 4-5 діти вибирають його тому, що він найбільш контрастний по відношенню до білому папері, тому боятися його не слід. Про серйозні проблеми перевагу чорного кольору починає говорити набагато пізніше. Але коли це дочка, раніше бачила світ в рожевому кольорі, раптом стала приносити із саду тільки чорно-білі малюнки, варто поцікавитися, чи не змінилася чи є у неї вихователька? Психологи вважають, що чорний можуть вибирати і діти, які хочуть донести щось (не обов'язково неприємне) до дорослих, але не можуть зрозуміти, як це зробити.

Коричневий починає переважати в малюнках, якщо малюкові незатишно або він хворий (можливо, у нього в принципі слабке здоров'я). Цей колір - пошук надійного і безпечного притулку при внутрішніх і зовнішніх проблемах.

Сірий любителі цього кольору - непомітні, потайливі, замкнуті і сором'язливі малюки. Цей колір діточок, оточення яких доросле: малюка захищають від інших дітей, любо самі діти з якихось причин не беруть його в свою «зграю». Сірий може з'явитися і в тому випадку, якщо малеча перевантажений гуртками та секціями: варто подумати, чи так потрібен чаду щоденний англійський в поєднанні з уроками співу та гри на фортепіано.

Розвиток творчих здібностей у малюків

(поради для дорослих)

Які умови слід створити для оптимального розвитку творчих здібностей дитини?

Однозначної відповіді на ці питання психологи ще не дали. Американський психолог Дж. Сміт запевняє, що навчання творчості стане можливим, якщо будуть створені такі основні умови:

1. Фізичні, тобто наявність матеріалів для творчості і можливість в будь-яку хвилину діяти з ними;

2. Соціально – економічні, за яких дитина має відчуття зовнішньої безпеки, тобто знає, що її творчі вияви не отримали негативної оцінки з боку дорослих;

3. Психологічні. У дитини формується відчуття внутрішньої безпеки, розкутості і свободи за рахунок підтримки дорослими її творчих починань.

Але умови створені для малюків – це ще не все. Американський психолог Дж. Гауен розробив корисні рекомендації. Ось найцікавіші з них.

1. Створити дитині затишну і безпечну психологічну базу для її пошуків, до якої вона могла б повертатися, якщо буде налякана власними відкриттями.

2. Підтримуйте схильність дитини до творчості і виявляйте співчуття до невдач. Уникайте несхвальних оцінок її творчих ідей.

3. Будьте терпимі до дивних ідей, поважайте допитливість, запитання і ідеї дитини. Намагайтеся відповідати на всі запитання. Дитина повинна навчитися жити в інтелектуальній напрузі.

4. Давайте дошкільняті побути одному і дозволяйте, якщо він того хоче, самому займатися своїми справами. Надлишок опіки може пригальмувати його творчість.

5. Допомагайте дитині вчитися будувати її систему вартостей, не обов’язково засновану на її власних поглядах, щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з іншими ідеями та їх носіями.

6. Допомагайте дитині у задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, любові, поваги до себе і оточуючих), оскільки людина, енергія якої скована основними потребами, менше здатна досягти висот самовиразу.

7. Виявляйте симпатію до її перших незграбних спроб виражати свої ідеї словами і робити їх таким чином зрозумілими оточуючим.

8. Знаходьте слова підтримки для нових творчих починань дитини, уникайте критикувати перші спроби – якими б невдалими вони не були. Ставтеся до них з теплом: малюк прагне творити не лише для себе, але й для тих, кого любить.

Використана література:

1. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні.

2. Програма розвитку дитини дошкільного віку «Дитина».

3. Горошко Н.А. Зображувальна діяльність у дошкільних навчальних

закладах: малювання, аплікація. – Х.: Ранок, 2007. – 224 с.

4. Шульга Л. Барвиста радість. – Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС» ЛТД. 2012.

5. Ковалевська О.Й. Чарівний світ мистецтва // Бібліотечка вихователя

дитячого садка – 2008. – Серпень.

6. Терещенко О.П. Розвиток творчості дошкільника в

образотворчій діяльності : Навчально - методичний Світич, 2009.

7. Дитячий садок // Всеукраїнський часопис для педагогів -

«дошкільників» №21-24 (453 – 456) червень 2008 р.

8. Дитячий садок // Всеукраїнський часопис для педагогів –

«дошкільників» №21-24 (453 – 456) червень 2005 р.

53

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.