матеріал

Інші методичні матеріали

Майстер-клас "Ресурси та потенціал казкотерапії у діагностичній та корекційній роботі практичного психолога"

Опис документу:
Мета: збагатити знання психологів щодо форм, методів та способів роботи з казкою; обмінятися з учасниками майстер-класу досвідом з використання казкотерапії у діагностичній та корекційній роботі психолога. Завдання: сприяти налагодженню спілкування між учасниками; викликати позитивні емоції; створити атмосферу психологічного комфорту, зацікавленості, довіри.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

РЕСУРСИ ТА ПОТЕНЦІАЛ КАЗКОТЕРАПІЇ

У ДІАГНОСТИЧНІЙ ТА КОРЕКЦІЙНІЙ РОБОТІ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА

майстер-клас з оволодінням якісними технологіями психологічного консультування та психокорекції для практичних психологів

Бутмарчук С.В.

практичний психолог

КЗ КОР «Фастівський ліцей-інтернат»

Казка – це життя,

придумане душею,

коли їй не підходить її реальне життя.

 • Соня Шаталова 10 років

Мета: збагатити знання психологів щодо форм, методів та способів роботи з казкою; обмінятися з учасниками майстер-класу досвідом з використання казкотерапії у діагностичній та корекційній роботі психолога.

 1. Вправа-вітання «Казка починається…»

Дорослі інколи потребують

казок навіть більше, ніж діти.

 • Олег Рой

Мета: сприяти налагодженню спілкування між учасниками; викликати позитивні емоції; створити атмосферу психологічного комфорту, зацікавленості, довіри.

Ведучий. Шановні колеги, чи подобаються вам казки? Маленькі діти зазвичай люблять казки. Ви, звичайно, вже не маленькі, але, сподіваюся, вам сподобається ця казкова гра.

Уявіть собі, що у вас з’явилася чарівний корабель, який переніс вас у казкову країну. Там все казкове: і люди, і тварини, і ви теж … Адже ви можете собі таке уявити? А тепер скажіть мені, ким би ви хотіли бути в цій казковій країні? А чому ви хочете бути …? А ким би ви не хотіли бути в казковій країні? Чому?

 1. Проективний тест «Пізнай себе через казку»

Коли-небудь ти станеш

настільки дорослим,

що знову почнеш читати казки.

 • К.С. Льюїс

Ведучий. Всі ми в дитинстві любили казки. Прекрасні принцеси, шляхетні лицарі, злі чарівники, невідомі істоти – все це виблискувало дивовижними фарбами і оживало в нашій уяві, залишаючи відчуття дива на все життя. Але мало, хто з нас замислюється про те, що симпатія до конкретного персонажу, є відображенням нашого внутрішнього світу, наших таємних думок і підсвідомих бажань. Давайте відкриємо завісу таємниці.

Інструкція. Пригадайте, яка з цих казкових героїнь викликала у вас захоплення в дитинстві і на яку вам хотілося бути схожою. Тепер подивіться на учасників і подумайте з якими казковими героїнями вони у вас асоціюються. А зараз ми перевіримо наскільки співпадають ваші асоціації.

Казкові героїні: «Спляча красуня»; «Русалонька»; «Червона Шапочка»; «Попелюшка»; «Дюймовочка»; «Снігова королева»; «Фея»; «Рапунцель».

Інтерпретація:

 • «Спляча красуня». Ви романтична натура, що вимагає до себе особливої уваги. Ви мрієте про ідеальне життя, але частіше за все не робите кроків на зустріч своєму щастю. Вам властиво плисти за течією. Коли в житті виникають труднощі, то ви чекаєте допомоги з боку, але майже ніколи не намагаєтеся впоратися зі своїми проблемами самостійно.

 • «Русалонька». Вам властиве милосердя і жертовність по відношенню до інших. В ім'я любові ви можете піти на все. Допомагаючи комусь, вирішуючи чужі проблеми ви відчуваєте задоволення. Ви людина цілеспрямована, якщо чогось хочете досягти, то досягаєте. Але, правда, не завжди у вашому випадку мета виправдовує засоби.

 • «Червона Шапочка». Ви довірлива і наївна людина. Вам все цікаво і часом, через свою надмірну цікавість, ви потрапляєте в складні ситуації. Ви дуже чуйна і добра, і багато хто користується цим. Іноді ви сподіваєтеся «на можливо» і не боїтеся робити необдуманих вчинків.

 • «Попелюшка». Ви завжди готові прислужитися. Працьовиті, добрі, спокійні, але не ганчірка, звичайно ж. Ви не схильні конфліктувати, йдете на компроміс. Саме завдяки вмінню підкориться і не втягуватися в гарячі суперечки, ви часто отримуєте бажане і досягаєте своєї лагідністю результатів там, де «обламалися» найкрутіші. Згадайте, адже за терпіння Попелюшка була нагороджена. Однак трохи більше впевненості вам не завадило б.

 • «Дюймовочка». Ви самі не знає, що хочете. Спочатку ви вибираєте одне, потім вирішуєте, що вам це не підходить і починаєте прагнути до іншого. Ваші цілі змінюються дуже швидко, що нерідко наводить вас на думку, що життя ваше - суцільне непорозуміння. Ви безтурботні і в якійсь мірі інфантильні. Не любите приймати рішення і брати на себе відповідальність.

 • «Снігова королева». Уже з визначення видно, що ви – владна та сильна. Досягати і розпоряджатися – ось що підготувала вам доля! Ви – господиня свого життя і завжди досягаєте мети. У вас рафіноване коло спілкування. І ви завжди чітко знаєте, чого хочете. Часом вашій твердості заздрять навіть чоловіки та залюбки підкоряються вам. Але будьте обережною: надмірна холодність вбиває жіночність.

 • «Фея». Оптимістка і невиправна людинолюбка, ви зробите неможливе, щоб допомогти людям. Ви любите робити подарунки, підтримувати і приносити маленьку радість своїм рідним і близьким при першій же можливості. Що особливо добре - ви здатні допомагати і собі особисто. Нові знайомі автоматом потрапляють під вашу опіку. Однак пам'ятайте: якщо сильно викладатися, то можна розтратити себе даремно. Переконайтеся в тому, що ваші старання не марні.

 • «Рапунцель». Ви людина дуже невпевнена в собі і своїх силах. У глибині душі ви сподіваєтеся на краще, але вам простіше змиритися з тим, що є. Ви беззахисні перед труднощами. Ваша доброта і смиренність роблять вас людиною, якою легко маніпулювати.

Р.S. Не приймайте все так серйозно, адже це всього лише казковий тест! Радійте життю і у Вас все буде добре! Читайте казки, вони вселяють надію на ДИВО!

 1. Рухлива розминка «Поміняйтеся місцями ті, хто...»

Всі дорослі спочатку були дітьми,

тільки мало хто з них про це пам'ятає.

 • Антуан де Сент-Екзюпері

Мета: створення позитивної, комфортної атмосфери для спільної роботи.

Ведучий. Зараз необхідно буде помінятися місцями всім тим, хто володіє загальною ознакою. Наприклад, я скажу: «Поміняйтеся місцями ті, хто любить українські народні казки» - і всі, хто любить казки, повинні помінятися місцями. Ведучий повинен постаратися встигнути зайняти одне з місць, що звільнилися, а хто залишиться в центрі без місця, продовжує гру і задає інший критерій учасникам, за яким вони будуть пересідати. Після оголошення інструкції і одного пробного «пересаджування», всім учасникам пропонується придумати критерій, щоб в подальшому темп гри був швидким, і власне починає вправу. Бажано, щоб було проведено не менше 8-10 пересаджування. Після закінчення вправи можна запропонувати учасникам не пересідати на ті місця, які вони займали перед його початком, щоб у них була можливість краще познайомитися зі своїми новими сусідами.

Поміняйтеся місцями ті …

 • хто використовує казкотерапію в своїй роботі;

 • кому до вподоби авторські казки;

 • кому не подобаються казки;

 • кому подобаються екранізації відомих казок;

 • кому до вподоби казки Ганса Крістіана Андерсона;

 • хто захоплювався сміливістю Фет-Фрумоса;

 • хто терпіти не може деяких казкових героїв;

 • кого в дитинстві хотів мати такого друга як Карлсон;

 • кому в дитинстві читали казки;

 • кому до вподоби аудіоказки;

 • хто співчував гидкому каченяті з однойменної казки;

 • хто хотів, щоб у нього в кімнаті була така ж чарівна шафа як і у «Хроніках Нарніії»;

 • хто хотів мати такого друга як Лис з «Маленького принца»;

 • кому подобаються казки Кіплінга;

 • хто любить час від часу перечитати деякі казки зі свого дитинства;

 • кому до вподоби казкові мультфільми Уолтера Діснея;

 • хто був хотів у дитинстві мати таку подругу як Пеппі Довгапанчоха;

 • кому подобаються казки Гофмана;

 • кому до вподоби казки братів Грімм;

 • хто просто любить казки.

Обговорення:

 • Який ваш настрій?

 • Який критерій був найнесподіванішим для вас?

 • На вашу думку, відмінності - це те, що нас роз'єднує або те, що робить нас цікавими один одному?

 1. Вправа «Казкові завдання» (за Т. Зінкевич-Євстигнєєвою).

Завдяки казці дитина пізнає світ

не лише розумом, а й серцем.

 • В. Сухомлинський

Мета: стимулювати процес "генерації ідей" для вирішення непростих життєвих ситуацій, розглянути явище з багатьох сторін, знайти якомога більше потенційних рішень.

Ведучий. Розв’язання казкових завдань "відкритого" типу служить шляхетним цілям збору психодіагностичного матеріалу, розвитку творчого (дивергентного) мислення і уяви. Творче мислення – це вміння знаходити оригінальні, вільні від стереотипів вирішення різних завдань, досягати результату з найменшими енерговитратами і більшою радістю; розуміти множинність першопричин і наслідків ситуацій, вчинків і рішень.

Казкові завдання формулюються таким чином, щоб людина могла спроектувати, перенести на них свій життєвий досвід. І найважливіше, воно не має єдино правильного рішення. Мета казкового завдання – стимулювати процес "генерації ідей" для вирішення непростих життєвих ситуацій, розглянути явище з багатьох сторін, знайти якомога більше потенційних рішень.

Наприклад: «У деякому царстві жив-був цар. І була у нього дочка царівна-красуня. Усім ладна, та ось біда - жодного разу в своєму житті вона не посміхнулася і не розсміялася. За що і прозвали її люди Несміяна. Що тільки цар не робив, щоб розвеселити Царівну! і артистів-скоморохів запрошував, і фокусників заморських - нічого не допомагало. Як ви думаєте, чому не сміялася царівна?»

Звичайно, ви вже зрозуміли, що в цьому простому завданні є психологічне питання з підтекстом: «Що вас засмучує, чи є у вашому житті стресова ситуація?». Ви можете отримати найрізноманітніші відповіді на це питання:

 • Її мама з татом весь час сварилися, їй було не до посмішок.

 • Їй все набридло.

 • Вона була не вільна.

 • Вона при людях не сміялася, зате коли залишалася одна - давала собі волю.

 • У неї не було близької людини.

 • Її ніхто не любив по-справжньому.

 • Вона бачила, що її веселять нещиро, чи не від душі, її це дратувало.

 • Вона була тяжко хвора.

! Важливо. Безумовно, в цих простих відповідях міститься проекція травмуючих нас ситуацій, а отже і унікальна проективна діагностична інформація для психологів та психотерапевтів.

За допомогою цього завдання можна будувати не тільки проектну діагностику, а й корекцію, бо наступне наше питання може бути таким: «А що можна зробити, щоби царівна посміхнулася, розсміялася? Ми в Казковій країні, і нам доступні найрізноманітніші засоби». Відповідаючи на це питання, учасники групи на метафоричному рівні розкажуть нам про те, що піднімає їх настрій, що їх може вивести зі складних емоційних станів. Без цієї унікальної інформації психологічний процес був би утруднений.

Фахівці, що працюють з підлітками, можуть використовувати казкові завдання в комунікативних тренінгах, упаковуючи в казкову форму тренінгові ситуації.

Казкові завдання:

 1. В одній казковій країні є Вогняна річка. Нічого живого не росте біля її берегів. Як можна перейти Вогняну річку? Як ти думаєш, звідки взялася така річка в цій країні?

 2. У однієї казкової Принцеси трапилося нещастя - Дракон викрав її сестру. Пішла Принцеса розшукувати свою любу сестру. Йшла через поле, йшла через ліс - довго йшла і всю їжу, що була у неї, з'їла. Залишився тільки черствий окраєць хліба. Раптом бачить - назустріч виходить Дідок-Лісовичок, від голоду спотикається. Що робити Принцесі?

 3. У далекій Казковій країні є зачарований Золотий ліс. Як ви думаєте, хто там все зачарував і чому? Чому саме у золото все перетворено?

 4. Глибоко під землею, в горах, живуть маленькі чоловічки з довгими бородами. Це Гноми. Вони добувають золото і дорогоцінне каміння. Як ви думаєте, що Гноми роблять потім з золотом і дорогоцінним камінням? Розкажіть.

 5. На далекому казковому острові жило Чудо-Юдо. Мудрі люди говорили, що раніше Чудо-Юдо було прекрасним Принцом. Як ви думаєте, хто і чому зачарував Принца? Що потрібно зробити, щоб зняти з нього чари?

 6. На глибокому чарівному озері жила Царівна-Лебідь. Вдень вона плавала по озеру прекрасним білим лебедем, а вночі скидала лебедині крила і перетворювалася на красиву дівчину. Вона була зачарована. Дізнався про це один Принц і вирішив врятувати Царівну-Лебідь. Вночі, коли царівна скинула з себе лебедині крила і перетворилася на дівчину, він тихенько зібрав все пір'я і кинув у багаття. Допоміг Принц Царівні чи нашкодив? Придумайте продовження казки.

 7. Одного разу задумався Іван-Царевич: чи правду кажуть, що Баба-Яга така зла і підступна? А ви як думаєте? Чому Баба-Яга буває така зла і підступна?

 8. Після довгої подорожі і небезпечних пригод приїхав Іван-Царевич додому. Заходить він до палацу, а там ніхто його не впізнає і не вітається. Що сталося, чому ніхто не впізнав Івана-Царевича?

 9. За лісами, за горами, за морями і полями тече Молочна ріка - Кисільні береги. Як ви думаєте, що станеться з тим, хто в ній скупається?

! Важливо. Процес групового рішення і обговорення суттєво збагачує життєвий досвід дитини: адже чим більше у неї буде варіантів поведінкових реакцій в тій чи іншій ситуації, тим більш адаптованою у соціумі вона буде.

 1. Проективна методика «Чарівний світ»

Мета: знайомство з клієнтом та його важливими проблемними ситуаціями, визначення основних потреб і цінностей.

Час: 25 – 30 хвилин.

Методика застосовується з метою знайомства з клієнтом (дитиною, молодшим школярем, підлітком) та визначення кола його проблем. В інтерв'ю пропонується ідентифікувати себе з всемогутнім чарівником, який може зробити все, що захоче, в чарівній країні і в нашому реальному світі: перетворитися на будь-яку істоту, на будь-яку тварину, стати маленьким або дорослим. В процесі інтерв'ю ідентифікація зі всемогутнім чарівником слабшає, а в кінці психолог виводить клієнта з ролі чарівника.

Методика «Чарівний світ» є ефективною для встановлення контакту з дитиною, дозволяючи пережити в грі багато значущих для неї моментів. У цьому полягає її психотерапевтичний ефект. Після кожної відповіді клієнта слід запитати, чому він зробив б ту чи іншу справу, перетворився б на когось тощо. Ці пояснення є основою для змістовної інтерпретації результатів.

Обстеження проводиться наодинці з клієнтом. Відповіді на запитання інтерв'ю потрібно записувати дослівно. Використовувати диктофон не рекомендується, оскільки це може створити напруження при спілкуванні, викликати скутість клієнта, відволікати його від змісту бесіди. У свою чергу, емоційний контакт з клієнтом (дитиною, молодшим школярем, підлітком) в процесі інтерв'ю необхідний для переходу до наступного етапу діагностичної роботи або до психокорекції.

Інструкція. Чи подобаються тобі казки? Маленькі діти зазвичай люблять казки. Ти, звичайно, вже не маленький, але, сподіваюся, тобі сподобається ця казкова гра. Уяви собі, що в тебе зявилася чарівна ракета, яка перенесла тебе у казкову країну. Там все казкове: і люди, і тварини, і ти теж… Адже ти можеш собі таке уявити?

 • А тепер скажи мені, ким би ти хотів бути в цій казковій країні? А чому ти хочеш бути …? А ким би ти не хотів бути в казковій країні? Чому?

Ми ще на хвилинку затримаємося в казковій країні. Тепер уяви собі, що ти чарівник (фея): ти дуже сильний, за допомогою чар ти можеш зробити все, що забажаєш. Ти можеш створювати, змінювати, знімати закляття, або зробити так, щоб що-небудь зовсім зникло.

 • Так скажи мені, чарівник, що б ти зробив? А навіщо? А чому?

Ти все ще чарівник (фея). Ти сідаєш в ракету та повертаєшся назад, в звичний для нас світ. Перш за все давай зайдемо до твоєї домівки - уяви собі це якомога детальніше.

 • Тепер ти у себе вдома. Ти - всемогутній чарівник, що б ти зробив? А чому? А навіщо? А що б ти зробив для тата, для мами, для сестри(брата), бабусі, дідуся? Навіщо? Чому?

 • Тепер чарівник потрапляє до школи. У твоїх силах щось створити, змінити, знищити, зробити так, як ти хочеш.

 • Ось тепер ти в школі. Що б ти зробив? А чому? А навіщо, для чого? А для вчителів? Для чого? А для однокласників? Навіщо? Чому?

 • Що б ти начарував для дітей? Для чого? Чому?

 • Ледь не забули про тебе! Що б ти зробив для себе? Чому? Що б ти змінив або зовсім знищив? Для чого? Чому?

 • Ну, а для мене, чарівник, що б ти зробив? Чому? Дякую тобі, ти - справжнісінький чарівник!

 • Якби ти став чарівником, ти міг би набути будь-якого вигляду, перетворився б на кого завгодно або будь-що. Хочеш?

 • Скажи, на що або на кого ти хотів би перетворитися? Чому? А на кого ти ні за що не хотів би перетворитися? Чому?

 • Ти можеш перетворитися на будь-яку тварину. Якою б твариною ти хотів би стати? Чому? (записати мотивацію).

 • А якою твариною ти не хотів би бути? Чому? Ти відмінно впорався із завданням.

 • Ти - чарівник, у тебе величезна влада і безліч можливостей, ти можеш вибрати одну з трьох можливостей:

 1. стати маленькою дитиною;

 2. стати дорослим;

 3. залишитися таким як є.

 • Скажи, ким ти хочеш бути – маленькою дитиною, дорослим або таким, як зараз? Чому? Навіщо?

 1. А чому ти не хочеш стати ... (1-й не вибраний варіант)?

 2. А чому ... (2-й не вибраний варіант)?

 • А тепер скажи, чи хотів би ти стати дівчинкою (хлопчиком)? Чому?

Ти відмінно впорався із роллю чарівника. Але кожна гра закінчується, і наша теж. І тепер ти вже не чарівник, а (ім'я, прізвище дитини).

 • Чи тобі подобається твоє ім'я? (Не подобається? Чому?) А прізвище? (Не подобається? Чому?) Чи хотів би ти, щоб тебе звали по-іншому? Чому? І як тебе звати батьки, друзі, однокласники?

 • Ти досить кмітливий (кмітлива). Давай ось що спробуємо, але це вже не буде казковою грою. Уяви, що можуть здійснитися усі твої найзаповітніші бажання. Нехай це будуть твої потаємні бажання. Однак, кожна гра має свої правила, і наша гра їх має: ти можеш вибрати лише три бажання.

І. бажання – …; ІІ. бажання – …; ІІІ. бажання – ….

 • А чому саме І, ІІ, ІІІ?

Дуже добре. А тепер подумай над наступним:

 • Чого найбільше бояться діти? Чому?

 • Що завдає їм найбільшого болю?

 • Що їх найбільше засмучує? Чому?

 • Що є причиною найбільшої радості у дітей? Чому?

Ти справжній молодець! Наша гра закінчилася. Вона тобі сподобалася? Що тобі сподобалося найбільше в грі?

Інтерпретація результатів

Інтерпретація даних значною мірою базується на відповідях клієнта (дитини, молодшого школяра, підлітка) на запитання «Чому?», «Навіщо?», оскільки тоді клієнти говорять про свої потреби, значущі переживання. Найбільш важливими для інтерпретації є відповіді на запитання «Чому?». Мотиви вибору різноманітні, мають особистий характер, обумовлюються позицією дитини. Саме особистісні показники є корисними для діагностичних висновків. Змістовний аналіз відповідей дозволяє поглибити уявлення про переживання клієнта і про реальну життєву ситуацію, яка є актуальною для нього. Невербальні сигнали також дають багато інформації для психолога-практика. За їх допомогою можна відзначити емоції клієнта, суб'єктивну значимість проблем, про які він згадує. Нарешті цікаві результати дає формальний аналіз висловлювань: їх змістовність, розлогість, лексична та граматична побудова можуть підтвердити або піддати сумнівам висновки, що формуються в процесі інтерпретації результатів.

В цілому, інтерпретуючи результати, слід враховувати, що ідентифікація клієнта з чарівником задана інструкцією і, отже, є усвідомленою, внаслідок чого його висловлювання можуть мати тенденції до соціально схвалюваних відповідей, тобто прагненню показати себе в кращому світлі.

 1. Казкотерапія для дорослих.

"Казка — це золото,

що блищить вогником в дитячих очках"

 • Ганс Христіан Андерсен

У кожній дитячій казці

прихована друга,

яку можуть зрозуміти

тільки дорослі.

 • Костянтин Паустовський

Ведучий. Чи помічали ви, що по-справжньому мудрі і зворушливі казки - трішки сумні? Таким є «Маленький Принц», така «Мері Поппінс», такий «Пітер Пен». А чи саме життя не таке? Мораль всих цих історій, як і суть самого життя, - не в тому, що добро завжди торжествує, а в тому, що воно просто є.

До трактування казок Андерсена бажано підходити з точки зору християнської моралі, інакше істинний сенс більшості з них так і залишиться незрозумілим. Особливо це стосується тих історій, які, на перший погляд, здаються невиправдано жорстокими або закінчуються смертю героїв ( «Дівчинка з сірниками», «Червоні черевики», «Стійкий олов'яний солдатик», «На могилі дитини», «Історія однієї матері»). Але ця життєва правда його казок не лякає, вона змушує в усьому шукати глибокий зміст.

Світ, описаний Андерсеном, дивний і прекрасний. Але разом з чарами і польотом фантазії в його казках присутній філософська думка, тому що свою творчість письменник присвячував і дітям, і дорослим. Багато критиків сходяться в тому, що під оболонкою наївності і простого стилю розповіді Андерсена криється глибокий сенс, завдання якого - дати читачеві необхідну поживу для роздумів.

Головна особливість казок Андерсена полягає в тому, що в них дивним чином поєднується фантастичне і реальне. Крім того, варто пам'ятати, що майже у всіх казкових історіях письменника присутня подвійна сюжетна лінія (одна для дорослих, друга - для дітей). Алегоричним мовою автор в своїх творах доносить читачеві важливі християнські істини і духовно-моральні цінності.

Неможливо читати без сліз неймовірно зворушливу, проникливу і трагічну казку «Історія однієї матері», що оповідає про жертовність материнської любові, яка опинилася перед фактом важкого і жорстокого вибору: повернути собі дитину, відібравши її у Смерті, і тим самим приректи на горе і нещастя або віддати Смерті і, таким чином, врятувати її душу. Андерсен постійно ставив своїх героїв перед складним вибором - моє благо чи благо ближнього. Можливо, саме тому в багатьох його казкових історіях серед дійових осіб незримо присутній Бог, який на молитву героя в найважчий момент посилає свою допомогу. Тим самим письменник ніби підказує своїм персонажам, в який бік вони повинні схилити свій вибір.

История одной матери

Автор: Андерсен Ганс Христиан

Жанр: Сказка

Год: 1847

Мать пела у колыбели своего ребенка; как она горевала, как боялась, что он умрет! Личико его совсем побледнело, глазки были закрыты, дышал он так слабо, а по временам тяжело-тяжело переводил дух, точно вздыхал…

И сердце матери сжималось еще больнее при взгляде на маленького страдальца.

Вдруг в дверь постучали, и вошел бедный старик, закутанный во что-то вроде лошадиной попоны, — попона ведь греет, а ему того и надо было: стояла холодная зима, на дворе все было покрыто снегом и льдом, а ветер так и резал лицо.

Видя, что старик дрожит от холода, а дитя задремало на минуту, мать отошла от колыбели, чтобы налить для гостя в кружку пива и поставить его погреться в печку. Старик же в это время подсел к колыбели и стал покачивать ребенка. Мать опустилась на стул рядом, взглянула на больного ребенка, прислушалась к его тяжелому дыханию и взяла его за ручку.

Ведь я не лишусь его, не правда ли? — сказала она. — Господь не отнимет его у меня!

Старик — это была сама Смерть — как-то странно кивнул головою; кивок этот мог означать и "да" и "нет". Мать опустила голову, и слезы потекли по ее щекам… Скоро голова ее отяжелела, — бедная не смыкала глаз вот уже три дня и три ночи… Она забылась сном, но всего лишь на минуту; тут она опять встрепенулась и задрожала от холода.

Что это!? — воскликнула она, озираясь вокруг: старик исчез, а с ним и дитя; старик унес его.

В углу глухо шипели старые часы; тяжелая, свин-цовая гиря дошла до полу… Бум! И часы остановились.

Бедная мать выбежала из дома и стала громко звать своего ребенка.

На снегу сидела женщина в длинном черном одеянии, она сказала матери:

Смерть посетила твой дом, и я видела, как она скрылась с твоим малюткой. Она носится быстрее ветра и никогда не возвращает, что раз взяла!

Скажи мне только, какою дорогой она пошла! — сказала мать. — Только укажи мне путь, и я найду ее!

Я знаю, куда она пошла, но не скажу, пока ты не споешь мне всех песенок, которые певала своему малютке! — сказала женщина в черном. — Я очень люблю их. Я уже слышала их не раз, — я ведь Ночь и видела, как ты плакала, напевая их!..

Я спою тебе их все, все! — отвечала мать. — Но не задерживай меня теперь, мне надо догнать Смерть, найти моего ребенка!

Ночь молчала, и мать, ломая руки и заливаясь слезами, запела. Много было спето песен — еще больше пролито слез. И вот Ночь промолвила:

Ступай направо, прямо в темный сосновый бор; туда направилась Смерть с твоим ребенком!

Дойдя до перекрестка в глубине бора, мать остановилась. Куда идти теперь? У самого перекрестка стоял голый терновый куст, без листьев, без цветов; была ведь холодная зима, и он почти весь обледенел.

Не проходила ли тут Смерть с моим ребенком?

Проходила! — сказал терновый куст. — Но я не скажу, куда она пошла, пока ты не отогреешь меня на своей груди, у своего сердца. Я мерзну и скоро весь обледенею.

И она крепко прижала его к своей груди. Острые шипы глубоко вонзились ей в тело, и на груди ее выступили крупные капли крови… Зато терновый куст зазеленел и весь покрылся цветами, несмотря на холод зимней ночи, — так тепло у сердца скорбящей матери! И терновый куст указал ей дорогу.

Она привела мать к большому озеру; нигде не было видно ни корабля, ни лодки. Озеро было слегка затянуто льдом; лед этот не выдержал бы ее и в то же время он не позволял ей пуститься через озеро вброд; да и глубоко было! А ей все-таки надо было переправиться через него, если она хотела найти своего ребенка. И вот мать приникла к озеру, чтобы выпить его все до дна; это невозможно для человека, но несчастная мать верила в чудо.

Нет, из этого толку не будет! — сказало озеро. — Давай-ка лучше сговоримся! Я собираю жемчужины, а таких ясных и чистых, как твои глаза, я еще и не видывало. Если ты согласна выплакать их в меня, я перенесу тебя на тот берег, к большой теплице, где Смерть растит свои цветы и деревья: каждое растение — человеческая жизнь!

О, чего я не отдам, чтобы только найти моего ребенка! — сказала плачущая мать, залилась слезами еще сильнее, и вот глаза ее упали на дно озера и превратились в две драгоценные жемчужины. Озеро же подхватило мать, и она одним взмахом, как на качелях, перенеслась на другой берег, где стоял огромный диковинный дом. И не разобрать было — гора ли это, обросшая кустарником и вся изрытая пещерами, или здание; бедная мать, впрочем, и вовсе не видела его, — она ведь выплакала свои глаза.

Где же мне найти Смерть, похитившую моего ребенка? — проговорила она.

Она еще не возвращалась! — отвечала старая садовница, присматривавшая за теплицей Смерти. — Но как ты нашла сюда дорогу, кто помог тебе?

Господь Бог! — отвечала мать. — Он сжалился надо мною, сжалься же и ты! Скажи, где мне искать моего ребенка?

Да я ведь не знаю его! — сказала женщина. — А ты слепая! Сегодня в ночь завяло много цветов и деревьев, и Смерть скоро придет пересаживать их. Ты ведь знаешь, что у каждого человека есть свое дерево жизни или свой цветок, смотря по тому, каков он сам. С виду они совсем обыкновенные растения, но в каждом бьется сердце. Детское сердечко тоже бьется; обойди же все растения — может быть, ты и узнаешь сердце своего ребенка. А теперь, что ж ты мне дашь, если я скажу тебе, как поступать дальше?

Мне нечего дать тебе! — отвечала несчастная мать. — Но я готова пойти для тебя на край света!

Ну, там мне нечего искать! — сказала женщина. — А ты вот отдай-ка мне свои длинные черные волосы. Ты сама знаешь, как они хороши, а я люблю хорошие волосы. Я дам тебе в обмен свои седые; это все же лучше, чем ничего!

Только-то? — сказала мать. — Да я с радостью отдам тебе свои волосы!

И она отдала старухе свои прекрасные, черные волосы, получив в обмен седые.

Потом она вошла в огромную теплицу Смерти, где росли вперемежку цветы и деревья; здесь цвели под стеклянными колпаками нежные гиацинты, там росли большие, пышные пионы, тут — водяные растения, одни свежие и здоровые, другие — полузачахшие, обвитые водяными змеями, стиснутые клешнями черных раков. Были здесь и великолепные пальмы, и дубы, и платаны; росли и петрушка, и душистый тмин. У каждого дерева, у каждого цветка было свое имя; каждый цветок, каждое деревцо было человеческою жизнью, а сами-то люди были разбросаны по всему свету: кто жил в Китае, кто в Гренландии, кто где. Попадались тут и большие деревья, росшие в маленьких горшках; им было страшно тесно, и горшки чуть-чуть не лопались; зато было много и маленьких, жалких цветочков, росших в черноземе и обложенных мхом, за ними, как видно, заботливо ухаживали, лелеяли их. Несчастная мать наклонялась ко всякому, даже самому маленькому, цветочку, прислушиваясь к биению его сердечка, и среди миллионов узнала сердце своего ребенка!

Вот он! — сказала она, протягивая руку к маленькому голубому крокусу, который печально свесил головку.

Не трогай цветка! — сказала старуха. — Но стань возле него и, когда Смерть придет — я жду ее с минуты на минуту, — не давай ей высадить его, пригрози вырвать какие-нибудь другие цветы. Этого она испугается — она ведь отвечает за них перед Богом; ни один цветок не должен быть вырван без его воли.

Вдруг пахнуло леденящим холодом, и слепая мать догадалась, что явилась Смерть.

Как ты нашла сюда дорогу? — спросила Смерть. — Как ты могла опередить меня?

Я мать! — отвечала та.

И Смерть протянула было свою длинную руку к маленькому нежному цветочку, но мать быстро прикрыла его руками, стараясь не помять при этом ни единого лепестка. Тогда Смерть дохнула на ее руки; дыхание Смерти было холоднее северного ветра, и руки матери бессильно опустились.

Не тебе тягаться со мною! — промолвила Смерть.

Но Бог сильнее тебя! — сказала мать.

Я ведь только исполняю его волю! — отвечала Смерть. — Я его садовник, беру его цветы и деревья и пересаживаю их в великий райский сад, в неведомую страну, но как они там растут, что делается в том саду — об этом я не смею сказать тебе!

Отдай мне моего ребенка! — взмолилась мать, заливаясь слезами, а потом вдруг захватила руками два великолепных цветка и закричала:

Я повырву все твои цветы, я в отчаянии!

Не трогай их! — сказала Смерть. — Ты говоришь, что ты несчастна, а сама хочешь сделать несчастною другую мать!..

Другую мать! — повторила бедная женщина и сейчас же выпустила из рук цветы.

Вот тебе твои глаза! — сказала Смерть. — Я выловила их из озера — они так ярко блестели там; но я и не знала, что это твои. Возьми их — они стали яснее прежнего — и взгляни вот сюда, в этот глубокий колодец! Я назову имена тех цветков, что ты хотела вырвать, и ты увидишь все их будущее, всю их земную жизнь. Посмотри же, что ты хотела уничтожить!

И мать взглянула в колодец: отрадно было видеть, каким благодеянием была для мира жизнь одного, сколько счастья и радости дарил он окружающим! Взглянула она и на жизнь другого — и увидела горе, нужду, отчаяние и бедствия!

Обе доли — Божья воля! — сказала Смерть.

Который же из двух — цветок несчастья и который — счастья? — спросила мать.

Этого я не скажу! — отвечала Смерть. — Но знай, что в судьбе одного из них ты видела судьбу своего собственного ребенка, все его будущее!

У матери вырвался крик ужаса.

Какая же судьба ожидала моего ребенка? Скажи мне! Спаси невинного! Спаси мое дитя от всех этих бедствий! Лучше возьми его! Унеси его в царство божье! Забудь мои слезы, мои мольбы, все, что я говорила и делала!

Я не пойму тебя! — сказала Смерть. — Хочешь ты, чтобы я отдала тебе твое дитя или чтобы унесла его в неведомую страну?

Мать заломила руки, упала на колени и взмолилась творцу:

Не внемли мне, когда я прощу о чем-либо, несогласном с твоею всеблагою волей! Не внемли мне! Не внемли мне!

И она поникла головою…

А Смерть понесла ее ребенка в неведомую страну.

Коментар ведучого. «Історія однієї матері» - це ода материнській любові і одночасно жорстокості життя. Сюжет передається з необмеженою фантазією і високою майстерністю. «Історія однієї матері» нещадно серйозна. Ніч, терновий кущ, озеро, Смерть - всі жахливо безжальні по відношенню до нещасної матері. Вона нічого не досягає своїми жертвами, нічого, крім впевненості в тому, що, якби дитину повернули до життя, було б ще гірше. В кінці казки мати віддає своє дитя Смерті, так як розуміє, що цим рятує його від майбутніх нещасть.

А в казці «На могилі дитини» Андерсен розповідає про життя в тонкому світі після переходу і дуже переконливо показує, що ми своїми сльозами і горем притягуємо померлих до землі, заважаючи їм тим самим піти у вищий світ.

На могиле ребенка

Автор: Андерсен Ганс Христиан

Жанр: Сказка

Год: 1859

В доме воцарилась печаль; все сердца были полны скорби. Младший ребенок, четырехлетний мальчик, единственный сын, радость и надежда родителей, умер. Правда, у них оставались еще две дочери — старшая должна была в этом году конфирмоваться — славные, добрые девочки, но умерший ребенок всегда кажется самым дорогим, а этот к тому же был самый младший, да еще сын. Да, тяжелое испытание выпало на долю родителей. Сестры печалились, как и вообще юные сердца, главным образом глядя на скорбь родителей; отец грустил, но мать совсем была подавлена горем. День и ночь ухаживала она за больным ребенком, лелеяла его, подымала и носила на руках; страдала ведь ее собственная плоть и кровь, часть ее самой! Она не могла и представить себе, что дитя ее умрет, что его положат в гроб и зароют в землю! Господь не мог отнять у нее ребенка, думала она, и вот когда это все-таки случилось, она в порыве болезненного отчаяния воскликнула:

Господь не знает об этом! У него бессердечные слуги здесь, на земле. Они делают, что хотят, не внимая мольбам матери!

В своем отчаянии она отшатнулась от Бога, и ею овладели мрачные мысли, мысли о вечной смерти, внушавшие ей, что человек становится прахом во прахе и что этим все кончается. Охваченная такими мыслями, она утратила всякую точку опоры и все больше и больше погружалась в мрачную бездну отчаяния.

Слез у нее в эти тяжелые часы не было. Она не думала больше о юных дочерях; слезы мужа падали ей на лоб, но она не замечала его. Все ее мысли были заняты умершим ребенком, она жила только воспоминаниями о нем, старалась воскресить в памяти каждое его невинное детское слово.

Наступил день похорон; несколько ночей перед тем мать не спала, и к утру усталость одолела ее — она забылась сном. В это время гроб унесли в отдаленную комнату, чтобы мать не услыхала ударов молотка, когда стали забивать крышку.

Проснувшись, мать хотела опять посмотреть на ребенка, но муж со слезами сказал ей:

Мы забили крышку: пора было.

Если Бог так жесток ко мне, — промолвила она, — то чего же ожидать от людей! — И она залилась слезами.

Гроб опустили в могилу; безутешная мать сидела с дочерьми и смотрела на них, не видя их; мысли ее отшатнулись от семьи, от дома; она предалась скорби и стала ее игрушкой, как становится игрушкой волн корабль без руля и парусов. Так прошел день похорон, за ним потекли однообразные, тяжелые, скорбные дни. Со слезами на глазах, печально смотрели на мать домашние; она не слушала их утешений, да и какие утешения могли они предложить ей — они сами были в таком горе.

Сон, казалось, совсем покинул ее, а он один мог бы оказать ей лучшую услугу, подкрепив тело и успокоив душу. Домашние уговаривали ее ложиться в постель, она слушалась и лежала тихо, словно спала. Но однажды ночью муж прислушался к ее дыханию, и ему показалось, что она действительно нашла, наконец, покой и облегчение во сне. Он набожно сложил руки, помолился и скоро заснул сам здоровым, крепким сном. Он не слышал, как она поднялась, накинула на себя платье и тихонько вышла из дома, чтобы направиться туда, куда день и ночь влекли ее мысли, — на могилу своего ребенка. Она прошла через сад, прилегавший к дому, в поле и свернула на тропинку, которая вела за город, на кладбище. Никто не видел ее, и она никого.

Стояла чудная, ясная звездная ночь. Воздух был еще так мягок, сентябрь только начался. Мать вошла на кладбище и остановилась у могилки, похожей, скорее, на большой букет благоухающих цветов. Опустившись на колени, она приникла лицом к могиле, словно надеясь увидеть сквозь толстый земляной покров своего мальчика. Как живо помнила она его улыбку, любовное выражение глаз! Они были все те же даже на одре болезни! Не забыть ей их никогда! Как много говорил его взор, когда она наклонялась к нему и брала его за руку, которую сам он уже не в силах был приподнять!.. И вот, как прежде, бывало, сидела она возле его кроватки, так теперь сидела у его могилки! Но теперь она могла дать полную волю своим слезам, и они ручьем бежали на могилу.

Хочешь туда, к твоему ребенку? — раздался возле нее голос. Он прозвучал так ясно и так глубоко отозвался в ее сердце. Она оглянулась; возле нее стояла человеческая фигура, закутанная в длинный черный плащ, с капюшоном на голове. Она заглянула в ее лицо: оно было строго, но внушало доверие, глаза горели чистым юношеским огнем.

К моему ребенку! — повторила с отчаянной мольбой мать.

Осмелишься ли ты последовать за мной? — спросило видение. — Я — смерть!

Мать утвердительно кивнула головой. В то же мгновение ей показалось, что каждая звезда над нею вспыхнула, словно полная луна, и осветила разноцветный цветочный ковер на могиле; затем земляной покров мягко осел под нею, точно развевавшийся по воздуху покров, и она стала погружаться в землю. Видение накрыло ее своим черным плащом, и вокруг нее воцарился могильный мрак. Мать опустилась глубже, чем проникает могильный заступ; кладбище легло кровлей над ее головой.

Плащ отодвинулся в сторону. Мать очутилась в огромном приветливом покое. Здесь царил какой-то полусвет, но она в то же мгновение почувствовала, что прижимает к сердцу своего ребенка. Он улыбался ей, сияя новой, незнакомой ей красотой; она вскрикнула, но крика ее не было слышно: возле нее, то удаляясь, то приближаясь, раздавалась чудная музыка. Никогда в жизни не слыхала она таких дивных звуков; они раздавались за черной плотной занавесью, отделявшей этот покой от великой страны вечности.

Мамочка! Милая моя мамочка! — услышала она голос своего ребенка. Это был его милый, знакомый ей голос! Поцелуи сыпались за поцелуями; мать не помнила себя от радости, но дитя указало на черную занавесь.

Как там чудесно! Не так, как на земле! Видишь, мама? Видишь их всех, блаженных?

И мать смотрела туда, куда указывал ребенок, но не видела ничего, кроме черной мглы; она смотрела ведь телесными очами, а не так, как ребенок, отозванный Богом к Себе. Мать слышала звуки, но не могла уразуметь слов, которые бы могли вернуть ей веру.

Теперь я умею летать, мама! — сказало дитя. — Могу улететь вместе с другими добрыми детьми прямо к Богу! Мне очень хочется лететь к Нему, но если ты будешь так плакать, я не смогу оставить тебя! А мне очень хочется! Можно ведь? Ты и сама скоро придешь ко мне, мамочка!

О, побудь, побудь со мною! — молила она. — Еще минутку! Дай еще разок взглянуть на тебя, поцеловать тебя, прижать к сердцу!

И она крепко прижимала его к себе, осыпая поцелуями. Вдруг кто-то сверху окликнул ее по имени; жалобно звучал призыв. Кто бы это звал ее?

Слышишь? — сказало дитя. — Это папа зовет тебя!

Через несколько секунд послышались глубокие вздохи, словно всхлипывали де

Это сестры плачут! — сказал ребенок. — Мама, ты ведь не забыла их!

Она вспомнила покинутых ею на земле, и ужас охватил ее; она стала пристально вглядываться в пролетавшие мимо нее тени, и ей показалось, что она узнала некоторые. Они пролетали через покой смерти и скрывались за черной занавесью. Что, если она увидит тут и мужа, и дочерей своих? Нет, их призывы и вздохи раздавались еще там, наверху. Она чуть было совсем не забыла их ради умершего!..

Мама, зазвонили небесные колокола! Мама, встает солнышко! — сказал ребенок.

Навстречу ей хлынул ослепительный поток света, дитя исчезло, а она поднялась наверх... Холод охватил ее, она подняла голову и увидела, что лежит на кладбище, на могиле своего ребенка: Бог во сне послал ей утешение и поддержку, просветил ее разум. Она пала на колени и сказала:

Прости меня, Господи, что я хотела остановить полет бессмертной души, забыла свой долг к живым, долг, который возложил на меня Ты!

Молитва облегчила ее душу. А тут взошло солнце, над головой ее запела птичка, колокола зазвонили к заутрене... Как чудесно стало вокруг! И святой мир водворился в ее душе. Она познала Бога и свой долг и поспешила домой. Вот она наклонилась над мужем, разбудила его горячим поцелуем, и из уст ее полились теплые, сердечные слова, полные мужества и утешения. Она, как и подобает мужественной и крепкой духом супруге, открыла для него в своем сердце источник утешения. «Божья воля все направляет к лучшему!»

И муж спросил ее:

Где почерпнула ты эту силу утешения?

Она поцеловала его, поцеловала дочерей и ответила:

Бог послал мне ее на могиле моего ребенка!

Ведучий. Читайте і перечитуйте казки Андерсена і з дітьми, і без них, для себе. Звичайно, в його казках зустрічаються і суперечливі місця, але і вони дають поштовх для роздумів і обговорення.

! Важливо і потрібно підбирати казки з урахуванням віку дитини. А вибір досить великий для будь-якого віку. Читаючи казки Андерсена дітям необхідно пам'ятати, що багато його казок адресовані саме дорослим або дітям старшого віку.

 1. Проективна методика «Квіточка-семипелюсточка»

Проективна методика заново занурить дітей в світ казки і допоможе в майбутньому правильно розставляти пріоритети в житті.

Мета: виявлення основних усвідомлюваних дитиною особистих потреб та бажань.

Матеріал. Лист паперу з намальованою на ньому «Чарівною квіточкою» з сімома різнокольоровими пелюстками. Розмір пелюсток повинен бути таким, щоб дитина могла записати на них свої побажання.

Методика призначена для дошкільнят, молодших школярів та підлітків, спрямована на виявлення основних усвідомлюваних дитиною особистих потреб та бажань.

Порядок проведення. З дошкільнятами та першокласниками, в яких відсутні навички вільного письма, елементи методики відпрацьовуються індивідуально. Зі старшими учнями її можна відпрацьовувати як індивідуально, так і фронтально. Молодшим дітям, дітям з затримкою психічного розвитку кількість пелюсток можна зменшити до трьох. Разом з тим потрібно брати до уваги, що кількість бажань, які можуть вказати діти, сама по собі може бути цінним діагностичним показником.

Квіти можна приготувати заздалегідь, але, якщо дозволяє час та умови, краще запропонувати дітям виготовити їх власноруч, тому що в такому випадку діти глибше занурюються у гру і точність методики підвищується.

Інструкція. Сюжет казки на перший погляд простий: в нагороду за добру справу дівчинка Женя отримує квітку із сімома пелюстками. Кожен з них - це одне виконане бажання. Шість пелюсток, не обдумавши все як слід, вона витратила на безглузді речі, і тільки остання пелюстка була використана правильно. Завдяки загаданому бажанню до хлопчика Віті повернулося здоров'я.

Уявіть собі, що кожен із вас, подібно до дівчинки Жені з казки В. Катаєва «Квіточка-семипелюсточка», отримав чарівну квіточку з сімома чарівними пелюстками. Кожна пелюстка виконує одне побажання. Ця квіточка намальована на папері. Напишіть на кожній пелюстці одне своє бажання. Всього можна написати сім найзаповітніших бажань. Всі зрозуміли, що потрібно зробити?

Після оголошення інструкції психолог відповідає на запитання дітей.

Обробка та інтерпретація результатів

 1. Визначається спрямованість відповідей на виконання особистих побажань, побажань, зорієнтованих на користь інших людей (ровесників, вихователів, батьків, братів, сестер тощо), стосовно школи, та широких «загальнолюдських» («Хочу, щоб люди ніколи не хворіли», «Щоб ніхто не вбивав інших людей», «Щоб вчені знайшли залишки давніх тварин» тощо).

Оскільки методика орієнтує дітей актуалізувати власні бажання, то виділення бажань «для інших» свідчить про широту мотивації, вихід за межі особистого досвіду, наявність широких змістовних мотивів і/чи формування потреби в добрих вчинках для інших людей. Разом з тим, несприятливими є варіанти, коли бажання «для себе» повністю відсутні.

 1. Визначаються якісні категорії, які характеризують значну кількість переваг.

Заслуговують на увагу відповіді, пов'язані з сім'єю, батьками.

Найчастіше зустрічаються відповіді про бажання володіти певними матеріальними благами, якимись новими якостями, здібностями, здобути нових друзів, підвищити успішність, виконувати вимоги вихователів тощо.

Несприятливими варіантами є фіксація всіх відповідей на виконанні вимог дорослих, а також цілком конкретних («дрібних») матеріальних благ (наприклад, хочу цукерку, чіпси, морозиво).

Необхідно звернути особливу увагу на відповіді, пов'язані з фізичною агресією: на агресивні тенденції («Я хотів би всіх побити, знищити», «Щоб помститися всім», «Щоб побили всіх, хто мене кривдить»), так і на позицію жертви агресії («Щоб мене не били», «Щоб мене хтось захистив, коли мене знову почнуть бити»).

 1. Відповідь «Не знаю» є несприятливим показником, який може свідчити про слабкість бажань і потреб, про недорозвиненість їх рефлексії, про те, що дитина не звикла думати про свої бажання, про своєрідну «відмову» від бажань, їх витіснення, а також про зумовлену закритість до дорослих, яка іноді носить характер негативного протесту. Яка саме причина має місце в конкретному випадку, потрібно з'ясувати в процесі додаткової бесіди.

 2. Визначається ступінь відтермінованості бажань у часі.

 3. Виявляється модальність висловлювання («Я хочу», «Я хотів би»).

 4. Використання умовного способу свідчить про невпевненість дитини в своєму «праві на бажання» і є негативним симптомом.

Коментар ведучого. За таким же принципом можна використовувати і проективні методики «Золота рибка» та «Три бажання»

Методика «Три бажання»

Мета: виявлення особистісних переваг і значущих відносин.

Інструкція до проведення. Психолог звертається до дитини: «Уяви, що ти зустрівся з чарівником. Він запропонував виконати три твоїх бажання».

Перед дитиною розкладаються геометричні фігури різного кольору і величини, або їх зображення на малюнку. Психолог продовжує: «Ось цей червоний квадрат - це ти; зелені кола - тато і мама, синій і жовтий трикутники - твої вихователі (позначається кожен вихователь). А ось цей овал - діти твоєї групи»

Психолог: «Що ти попросиш чарівника: виконати всі три твої бажання для себе або якось інакше?» Якщо дитина адресує всі три бажання для себе, діагностика далі не проводиться. Якщо рішення інше, то продовжує: «Чиє бажання ти попросив би чарівника виконати першим? Чому? Друге бажання для кого? Третє? Чому?»

Оцінка результатів методики «Три бажання».

Можливі такі варіанти відповіді дитини:

 1. Всі три бажання для себе - егоцентризм (Е);

 2. Для себе і рідних, для себе і вихователя, для себе і дітей - тенденція до егоїзму і альтруїзму (ЕА);

 3. Для інших, виключаючи себе - альтруїстична спрямованість (А).

Методика «Золота рибка»

Мета: вивчення усвідомлення мотиваційних переваг.

Підготовка дослідження. Приготувати зображення золотої рибки або іграшкову рибку.

Проведення дослідження. Експеримент проводиться у два етапи, індивідуально з дітьми 3-7 років. Беруть участь одні й ті ж самі діти.

Перший етап. Дитині показують золоту рибку і кажуть: «Це золота рибка. Вона може виконати три бажання. Попроси у неї що-небудь для себе».

Після того, як дитина назвала бажання, запитують, чому вибрала саме це (після кожного бажання окремо).

Другий етап. Проводиться аналогічно, але дитині пропонують попросити що-небудь для члена його сім'ї, наприклад для мами, і для кого-небудь з групи дитячого садка (називається ім'я). Можна назвати дитину, до якої випробовуваний відноситься з симпатією, байдужий або ставиться негативно.

Обробка даних. Аналізують різноманітність і зміст бажань дітей в кожній серії, враховуючи вік дитини.

Виділяють, наприклад, такі бажання:

 • бажання володіти якоюсь річчю: «Хочу сукню, як у принцеси», «Хочу ляльку Оленку»;

 • бажання, спрямовані на задоволення матеріальних потреб: «Хочу багато морозива, цукерок, (солодощів тощо)»;

 • бажання, спрямовані на перетворення навколишнього середовища: «Хочу, щоб удома було красиво, чисто»;

 • бажання, спрямовані на допомогу і встановлення стосунків з іншими людьми: «Хочу, щоб бабуся скоріше видужала», «Хочу, щоб батьки помирились», «Хочу, щоб мама на мене не сердилась», «Хочу, щоб Маша зі мною дружила» тощо.

Відбувається аналіз, чи вміє дитина зрозуміти іншу людину, її бажання та інтереси, і як це залежить від віку дітей.

 1. «Казка про країну Теплого Пуху»

Багато років тому була на білому світі країна Теплого Пуху. У цій країні всі жителі були веселі та щасливі. У кожного з них була маленька торбинка з пухом. Коли їм ставало сумно, вони діставали трохи пуху, який відразу зігрівав їх, і їм ставало на серці тепло, приємно, весело і легко. Жителі країни Теплого Пуху завжди ділилися ним один з одним, ніби дарували теплі, ніжні, лагідні слова. У всіх був хороший настрій і добрі усміхнені обличчя, тому що пух передавався з рук в руки, від одного до іншого, ніби ходив по колу і робив усіх щасливими.

Але одного разу трапилося лихо. Зла, недобра Колючка, пролітаючи над країною Теплого Пуху, задумала розсварити її жителів і знищити їх добрі почуття. Вона стала нашіптувати всім на вухо, що пуху залишилось мало, і що скоро він зовсім закінчиться, якщо вони будуть роздавати його всім підряд. Жителі злякалися і не стали давати пух один одному. Він перестав ширитися між людьми, всі стали його ховати і берегти тільки для себе. Люди перестали посміхатися і довіряти один одному, а їхні обличчя стали похмурими і сумними. Замість летючого теплого пуху по всій країні виросли холодні колючки. Жителі країни більше не довіряли один одному та почали сваритися.

Та, на щастя, пролітала над країною добра Лагідниця – так її називали за добре, лагідне серце. Вона помітила, що всі жителі країни безрадісні та пригнічені, та й сама країна Теплого Пуху перестала бути теплою. І вирішила Лагідниця допомогти. У неї в торбинці було зовсім трішки теплого пуху, але вона почала роздавати його всім, хто їй зустрічався. І тоді жителі теж почали ділитися теплим пухом. Пух знову став ходити по колу, а всі хто ним ділився ставав знову радісним і щасливим. Так Лагідниця допомогла зрозуміти жителям країни Теплого Пуху, що скільки ти віддаєш іншим, стільки і до тебе повертається.

Обговорення:

 • Що таке теплий пух насправді?

 • На що схожий теплий пух в нашому житті?

 • Як ви ставитесь до правила «скільки ти віддаєш іншим, стільки до тебе і повернеться»?

 1. Вправа «Чарівний глечик»

Мета: створити доброзичливу, оптимістичну атмосферу.

Учасникам пропонується дістати з глечика послання, яке підкаже їм, що на них чекає сьогодні або, що їм потрібно зробити найближчим часом.

 • Тобі сьогодні пощастить!

 • Життя готує тобі приємний сюрприз!

 • Настав час зробити те, що постійно відкладаєш!

 • Вищі сили тебе оберігають!

 • Твої мрії обов’язково реалізуються!

 • Повір, у тебе все вийде!

 • Сьогодні очікуй прибутку!

 • Все складеться для тебе найкращим чином!

 • Пам’ятай, тебе кохають!

 • Зроби собі подарунок, ти на нього заслуговуєш!

 1. Рефлексія.

Дайте відповіді на питання:

 • Що вам сьогодні сподобалося?

 • Що не сподобалося?

 • Висловіть ваші побажання.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:

    1. Т. Д. Зинкевич-Евстигнеева Практикум по сказкотерапии. — СПб.: ООО «Речь», 2000. - 310с.

    2. Т. Д. Зинкевич-Евстигнеева, Т. М. Грабенко. Игры в сказкотерапии. — СПб., Речь, 2006. 208 с.

    3. Т.Д. Зинкевич-Евстигнеева Путь к волшебству. Теория и практика сказкотерапии. — СПб.: "Златоуст", 1998. — 352 с.

    4. Т. Д. Зинкевич-Евстигнеева Проективная диагностика в сказкотерапии — СПб.: ООО «Речь», 2003. - 316 с.

    5. Т.Д. Зинкевич-Евстигнеева— «Тренинг по сказкотерапии» — СПб., Речь, 2006. 176 с.

    6. Урунтаева Г.А., Афонькина Ю.А. Практикум по детской психологии / Г.А. Урунтаева, Ю.А. Афонькина М.: ВЛАДОС, 1995. – 559 с.

    7. Шевченко К.Б., Трубавіна І.М. Механізми взаємодії органів державної влади та неурядових організацій у протидії жорстокому поводженню з дітьми. Навчально-методичний посібник. / Шевченко К.Б., Трубавіна І.М. – К.: Юрисконсульт. – 2005. – 452 с.

16

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

матеріал

Інші методичні матеріали