Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Лекція: Система обробітку ґрунту під озимі культури

Різне

28.02.2020

800

3

0

Опис документу:
Лекція для студентів спеціальності 201 «Агрономія» з навчальної дисципліни «Землеробство» на тему : «Система обробітку грунту під озимі культури». Значення обробітку ґрунту під озимі культури. Система обробітку ґрунту в чистих, зайнятих, кулісних і сидеральних парах у зонах України залежно від забур’яненості полів і погодних умов. Обробіток ґрунту під озимі культури після непарових попередників. Завдання і особливості передпосівного обробітку ґрунту під озимі культури.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Система обробітку ґрунту під озимі культури

Озимі – дуже вимогливі культури. Їх урожайність залежить від багатьох факторів, зокрема системи обробітку ґрунту, яка значно відрізняється від системи обробітку ґрунту під ярі культури.

Озимі висівають після різних попередників, а тому слід систему обробітку розглядати в такій послідовності: основний обробіток під чисті пари, після парозаймаючих культур і непарових попередників різних строків збирання, передпосівний обробіток ґрунту після різних попередників.

Грунтообробіток під озимі культури (пшениця озима, ячмінь озимий, жито) в Степу України має забезпечувати якісне подрібнення післяжнивних решток і формування ерозійно-стійкої поверхні поля, створення умов для проростання насіння і одержання своєчасних сходів. Особливу увагу слід звернути на збереження продуктивної вологи, запаси якої на час сівби повинні становити в шарі 0-10 см — 10-15 мм, в шарі 0-30 см — 30-40 мм.

Чистий пар — єдиний попередник, що гарантує отримання повноцінних сходів та високу продуктивність пшениці озимої, особливо за мульчувального (дисковий, плоскорізний) основного обробітку ґрунту. В посушливих умовах догляд за паровим полем базується виключно на засадах мінімізації технологічних процесів і передбачає зменшення кількості операцій, поєднання механічних і хімічних заходів для знищення бур’янів, заміні культивацій боронуванням. При оптимально допустимій товщині верхнього розпушеного ізолюючого шару ґрунту перед сівбою (6-7 см) на чорноземах звичайних достатня кількість вологи для одержання сходів пшениці озимої забезпечується навіть за відсутності опадів впродовж 30 днів.

Для поверхневого обробітку парів застосовують культиватори, обладнані робочими органами плоскоріжучого типу, які запобігають надмірному руйнуванню мульчі та перемішуванню сухих і зволожених шарів ґрунту, зберігають вологу на глибині заробки насіння.

Рис. 1. Зубова пружинна борона ЗБР-24-02 М

На безполицевих фонах ефективні пружинні борони ЗБР-24-02М, БПВ-21.

Щоб уникнути переущільнення орного шару, використовують переважно широкозахватні знаряддя в агрегаті з гусеничними та колісними тракторами, що мають радіальні чи спарені шини з низьким питомим тиском на грунт.

Рис. 2. Борона БПВ-21

Вирішальне значення при підготовці зайнятих парів (озимі на зелений корм, зернові сумішки) та непарових попередників (горох, соя, ріпак, колосові культури) має своєчасність, послідовність проведення технологічних операцій: лущення стерні важкими двослідними дисковими боронами (БДТ-7, БДП-6,3, БГР-4,2, БДВП-3,8) на 8-10 см, обробіток комбінованими агрегатами (ПЩН-2,5, КР-4,5, АКП-5, АКШ-5,6) на 10-12 см, розпушування ґрунту паровими культиваторами на глибину загортання насіння.

Для покращання якості обробітку застосовують також зубові борони, мотики та котки.

 При повному зневодненні посівного шару доцільно відтермінувати строки проведення наступного обробітку ґрунту до випадання дощів. В усіх випадках виключається спалювання стерні.

Рис.3. Борона дискова тяжка БДТ-7.

Поля з під багаторічних трав готують за енергозберігаючою технологією, що передбачає фонове дискування важкими боронами та наступне (з розривом у часі 2-3 дні) мілке (12 -16 см) розпушування ґрунту комбінованими агрегатами КР — 4,5, АКШ-5,6. За дотримання агротехнічних норм така схема обробітку виключає можливість відростання люцерни й еспарцету, гарантує збереження залишкової вологи та акумуляцію навіть незначних (5-10 мм ) літніх опадів.

Після грубостебельних культур (кукурудза на силос) на ґрунтах середнього та важкого механічного складу в день збирання урожаю проводять поверхневий мульчувальний обробіток дисковими знаряддями з наступною культивацією для вирівнювання поверхні поля.

Рис.4. Агрегат комбінований для швидкісного

обробітку грунту АКШ-5,6

На схилах крутістю до 3° перспективним є чизелювання комбінованим агрегатом АРП-3,6, Мультитиллер М-400.

Після соняшнику на час сівби пшениці озимої верхній шар ґрунту досить пухкий і придатний для поверхневого обробітку ґрунту, який здійснюють переважно широкозахватними дисковими лущильниками та боронами. За необхідності проводять передпосівну культивацію КПС-4.

Рис. 5. Культиватор роторний «AMAZONE KG»,

В діапазоні зволоження ґрунту 15-20 % високу якість обробітку ґрунту і сівби за один прохід тут забезпечують роторні культиватори активної дії типу «AMAZONE», які створюють дрібно грудкувату будову верхнього шару, що сприяє одержанню своєчасних і дружніх сходів та формування посівів озимих культур з високою біологічною конкурентоспроможністю до бур’янів.

Передпосівна культивація під пшеницю озиму, ячмінь озимий, жито повинна проводитись безпосередньо перед її посівом на 6-8 см, а сам посів здійснюватись у вологу осінь на глибину 4-6, а суху 7-8 см. Порушення цієї агровимоги призводить до зависання зерна в напівсухому прошарку ґрунту і зрідженості сходів. Серед знарядь для допосівного обробітку більш досконалими є культиватори зі стрільчастими лапами на S-подібних пружинних стояках (наприклад, КБМ-10,8ПС, КБМ-9,6ПС-4Д, КБМ-14, 4ПС-Д та інші).

Рис. 6. Культиватор передпосівний КБМ-14ПС-4

Застосування технології нульового обробітку ґрунту та системи no-till при вирощуванні пшениці озимої економічно обґрунтоване лише на чистих від бур’янів полях та за наявності в посівному шарі 10-15 мм продуктивної вологи. Після стерньових попередників, кукурудзи на силос, соняшнику перевагу мають спеціальні сівалки, обладнані дисковими сошниками, які забезпечують рівномірний по площі і оптимальний по глибині висів насіння у вологий грунт, що для Степу є визначальним чинником отримання повноцінних сходів озимини. Пряма сівба ефективна на парових площах при швидкому пересиханні ґрунту, на мілко оброблених та нульових агрофонах при посіві пшениці в кінці допустимих строків.

Особливістю обробітку ґрунту під дрібнонасінні озимі культури, зокрема озимий ріпак, є ретельний передпосівний обробіток ґрунту. Оскільки насіння ріпаку дрібне, то для отримання дружніх сходів обробіток ґрунту під посів повинен бути спрямованим на створення вирівняного, вологого, пухкого з дрібногрудкуватою структурою шару ґрунту на глибині загортання насіння (2-3 см). За умов недостатньої вирівняності поля перед посівом культури можливі суттєві втрати врожаю аж до 20% за рахунок нерівномірного висіву насіння по глибині, що в кінцевому результаті призводить до значної строкатості стеблостою, відставання у рості, сильнішому ураженню хворобами і пошкодженню шкідниками.

Рис.7. Сівалка пневматична універсальна СПУ-6

Культивацію під посів ріпаку проводять безпосередньо перед самим посівом на глибину 4-5 см на добре вирівняних полях культиваторами зі стрільчастими лапами на S-подібних пружинних стояках (наприклад, КБМ-10,8ПС). Для посіву ріпаку озимого використовують пневматичні сівалки (типу СПУ-6, Акорд (СПР-6), та ін.), які забезпечують оптимальну глибину загортання і норму висіву насіння. Вчасне та високоякісне проведення комплексу посівних робіт забезпечує появу дружніх і рівномірних сходів, розвиток міцної кореневої системи та добру перезимівлю рослин.

Економічно вигідним заходом при вирощуванні озимого ріпаку є також суміщення операції з основного та передпосівного обробітку ґрунту із застосуванням комбінованих агрегатів або грунтообробно-посівних комплексів.

На основі викладеного матеріалу можна зробити висновок, що обробіток ґрунту під озимі культури перш за все повинен бути своєчасним і зорієнтованим на збереження ґрунтової вологи, а також на ретельну вирівняність поля та виконуватись з використанням мінімальної кількості технологічних операцій комбінованими ґрунтообробними агрегатами чи грунтообробно-посівними комплексами, що дозволяє зекономити енергетичні ресурси.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.