Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

" Контроль агресивної поведінки"

Психологія

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

17.03.2020

288

13

0

Опис документу:
Ознайомити учнів із наслідками агресивної поведінки; розвинути навички контролю емоційної напруженості та виявів агресії в учнів ;розвинути навички емпатійного ставлення до оточуючих; налагодження внутрішньоколективних відносин.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Контроль агресивної поведінки

Тренінгове заняття

Мета: ознайомити учнів із наслідками агресивної поведінки; розвинути навички контролю емоційної напруженості та виявів агресії в учнів .

Обладнання: Плакат із правилами роботи учнів під час заняття, плакат пісочний годинник, аркуші у вигляді піщинок жовтого кольору, плакат із переліком персонажів казок, мультфільмів літературних творів, ручки, дошка, аркуші, одноразові склянки, надувні кульки.

Вступ

Підвищена агресивність дітей є однією із найгостріших проблем не лише для педагогів і психологів, а й для суспільства загалом. Актуальність теми незаперечна, оскільки кількість дітей із такою поведінкою стрімко зростає.

Агресивність виявляється в широкому діапазоні: від різких висловлювань до фізичних дій. Останнім часом демонстративна поведінка у підлітків виявляється дедалі частіше. У крайніх формах стали виявлятися жорстокість та агресивність, різко зросла злочинність серед молоді.

Порівняно з недавнім минулим- зросла кількість тяжких злочинів. Буденна свідомість фіксує збільшення конфліктів і фактів агресивної поведінки людей, коли дитина замість співчуття викликає загальне роздратування , агресію, навіть з боку дорослих. Агресивні діти-це один із найбільш малокерованих і важких контингентів. Зараз, як ніколи важливо вивчати причини агресивної поведінки у юного покоління, щоб запобігти подальшій деградації у відносинах між дитиною й оточенням, сприяти дитині в налагодженні соціально важливих контактів.

Хід заняття

Вступне слово соціального педагога(1 хв)

У поведінці кожного з нас можуть бути помітні вияви агресії, гніву, недоброзичливості, поганого настрою. Часто ми потрапляємо в різні неприємні ситуації, інколи сваримося. Кричимо, порушуємо встановлені правила, ображаємо інших, б’ємося. Людина у такому стані може нанести непоправних наслідків, навіть відібрати у іншого найцінніше-життя. Отже, на сьогоднішньому занятті зупинимося на понятті « Агресивна поведінка». Поговоримо про вплив такої поведінки на оточення і на самого себе.

Вправа: « Це класно!»(5хв)

Мета: налаштувати учасників на роботу, створити позитивну атмосферу.

Соціальний педагог пропонує кожному з учасників і розповісти про свою якість, уміння чи талант( наприклад: « Мене звати Наталія. Я люблю танцювати, стрибати через калюжі.» У відповідь на кожне таке висловлювання всі повинні хором говорити: « Це класно» і одночасно підняти палець вгору.

Запитання

  • Чи сподобалась вам ця вправа?

  • Можливо ви дізнались щось нове один про одного?

Прийняття правил роботи в групі.(2хв)

Для продуктивної роботи нам необхідно прийняти правила групи, з якими б погодився кожен учасник:

-називати один одного по імені;тут і зараз( говорити лише про тих, хто присутній і все що говоримо не виносимо за межі класу); ; доброзичливими, тактовними, терпимими, говорити від свого імені;активними, дотримуватися « Правила руки»(піднімати руку, коли хочете висловити свою думку);

Вправа « Очікування»(1хв)

Зараз ви отримаєте «золоті піщинки» на яких зможете записати, що ви очікуєте від нашого заняття. Ми їх покладемо в чарівний пісочний годинник, а в кінці заняття побачимо, чи принесли наші чарівні бажання результат. Учні записують очікування на стікерах , по колу проговорюють свої очікування, а потім по черзі підходять до плакату і приклеюють стікери у верхню частину годинника.

Вправа « Інформаційне повідомлення»((5 хв.)

Діти , можливо ви мені зможете сказати ? Що таке агресивна поведінка? Як вона проявляється ?

Агресивна поведінка - це поведінка людини, яка характеризується демонстрацією переваги та сили над іншими, прагненням завдати їм неприємностей чи шкоди.

Агресивні люди висловлюють свої думки, переконання, почуття, порушуючи права інших. Вони прагнуть домінувати, вигравати, наказувати, підкоряти, змушувати інших програвати, щось втрачати, поводитися некоректно стосовно інших; можуть приходити в гості без запрошення та попереднього повідомлення про свій прихід, близько підходити під час спілкування до партнера, штовхати його, настирливо розглядати інших; підсміюватись з інших, поводитися з ними зухвало; не брати до уваги думки та бажання інших; погрожувати: « Якщо ти не зробиш, то будемо розбиратись по-іншому», «Дивись, щоб не довелось пошкодувати»,принижують, говорять наказовим тоном: « Ти повинен», « Зроби так, як я тобі кажу», чіпляти ярлики й давати прізвиська іншим; не розуміють почуттів і переживань інших людей; часто сваряться з дорослими;створюють конфліктні ситуації; імпульсивні; б’ються; штовхаються, ламають, руйнують все навколо, словесно ображають.

Вправа « Поведінка персонажа»(7хв.)

На дошці плакат із переліком персонажів казок, мультфільмів, літературних творів.

Погляньте на дошку. Нам з вами потрібно розподілити героїв на тих, які мають агресивну поведінку та пасивну поведінку. А для цього потрібно об’єднатися у дві групи. Одна група визначає персонажів, які поводяться агресивно, а друга -персонажів із пасивною поведінкою. На виконання вправи ви маєте 2хвилини.

Запитання : За якими ознаками ви визначали агресивних героїв?Як поводилися агресивні герої? Які наслідки мала їхня поведінка?

Вправа «Фантазії»(5хв)

Соціальний педагог пропонує учасникам заняття пофантазувати з теми» До чого може призвести агресія в поведінці людини». По колу кожен учасник вправи дофантазовує ситуацію попереднього учасника. Наприклад « Якщо людина схильна до агресивної поведінки, то це може призвести до негативного ставлення оточення до неї- каже один учасник. А інший продовжує« А це може призвести до самотності, втрати друзів.»Що ви зрозуміли після виконання цієї вправи?Що в цій вправі для вас було складного?

Отже, ніколи не керуйтеся почуттями гніву, агресії, не дійте з опалу, а поводьтеся з іншими так, як би хотіли щоб поводилися з вами.

Ми з вами плідно попрацювали інтелектуально, а тепер я вам пропоную трішечки порухатися. А для цього проведемо з вами гру « Вітер видуває того…»

Гра « Вітер видуває, того»…(2 хв)

Ведучий говорить «Вітер видуває того, в кого блакитні очі». Всі в кого блакитні очі намагаються помінятися місцями, а ведучий в цей час займає вільне місце. Тоді хто залишився без місця, стає ведучим , і знову вигадує ознаку за якою можна помінятися. Вітер видуває того , хто не має в руках одноразової склянки. Я пропоную вам підійти до столу і взяти собі по склянці.

Вправа « Склянка»(3хв.)

Мета: емоційно усвідомити свою поведінку.

Ви мабуть думаєте навіщо нам одноразова склянка? Я вам пропоную зробити з нею те, що зробили б у стані агресії. Потім соціальний педагог пропонує повернути предмет до початкового вигляду.

Запитання:

-Чи можемо ми після агресивних дій усе відновити?

-Чи було так, що після агресії ви шкодували про свої дії?

Висновок.Ми говоримо про речі, в яких певна цінність, а найцінніший скарб- душа людини. Як ми можемо відновити її, не залишивши слідів?

А зараз я пропоную вам трішки відпочити та послухати історію одного героя.

Історія « Скибка хліба»(5 хв.)

Мета: показати на прикладі героя історії про можливі наслідки некерованої агресії.

Якось один чоловік, який уже двадцять років не ходив до церкви, підійшов до священника. Вагаючись, мало не плачучи, він почав розповідати: « Мої руки забруднені кров`ю. Сталося це тоді, коли ми відступали на російському фронті. Щодня хтось із нас помирав від ран або голоду. Нам дали наказ не входити до хат без рушниці і стріляти у разі навіть найменших рухів місцевих жителів… у хаті, куди я увійшов, був лише один старий і дівчинка-підліток.

-хліба, дайте хліба!- жадібно просив я. дівчинка нахилилась… я подумав, що вона хотіла взяти якусь зброю, бомбу. Я вистрелив… дівчинка впала… коли я підійшов, то побачив, що вона тримала в руці скибку хліба. Я вбив чотирнадцятирічну дівчинку, яка хотіла дати мені хліба… повернувшись додому, я почав пити, щоб забути все це… але не можу…чи пробачить мені бог?

Що ви зрозуміли, прослухавши дану історію? Чи можна повернути життя дівчини?Що б ви хотіли змінити в даній ситуації?

Як говорить прислів’я:Хто ходить з зарядженим пістолетом, той в один момент вистрелить. Так герой нашої історії був агресивно налаштованим солдатом, який не контролював себе. Але ж так буває і в повсякденному житті. Коли людина одержима злістю, може завдати непоправної шкоди іншим. Чи то нанести психологічну травму, яка постійно буде нагадувати про себе, чи то фізичну, і не відомо з яким результатом.

Вправа « Самоконтроль»(5хв)

А зараз я вам пропоную створити інформаційну листівку з підказками, як подолати агресивність і забрати її до свого класу для користування нею протягом навчального року. Для цього вам потрібно на стікерах, написати ті способи для подолання агресії якими користуєтеся ви, або ж подумайте і запропонуйте нові. Час на виконання 2хв. Тепер зачитайте і закріпіть на нашій інформаційній листівці,

Способи подолання агресивності:

  1. Виконання фізичних вправ( гімнастика, аеробіка, біг, їзда на велосипеді).

  2. Заняття силовими видами спорту( бокс, боротьба)

  3. Фізична праця

  4. Виявити злість на неживому предметі:побити подушку, боксерську грушу,пошматувати газету.

  5. Викричатися, не спрямовуючи свій крик на об`єкт роздратування( в окремому приміщенні)

  6. Поговорити про ситуацію, яка спричиняє роздратування з близькою для вас людиною.

  7. Написати листа об`єкту роздратування ,але не надсилати його.

Чи легко було вам під час виконання даного завдання, і що було складного?

Вправа « Надувні кульки»(3хв.)

Мета: зняти негативні емоції, розвивати позитивні емоції.

Я хочу запропонувати вам ще один спосіб. Для цього пригадайте всі свої негативні емоційні переживання, неприємні моменти. Поки ви згадуєте, я вам роздам кульки. Надуйте одну кульку, думаючи про них…. Пробийте кульки. А тепер давайте згадаємо все приємне, веселе, радісне, най краще…надуйте цими позитивними емоціями ще по одній кульці. Зав`яжіть. Нехай вони залишаються з вами назавжди!

Запитання:

Що ви відчували?

Що для вас було найприємніше?

Рефлексія:

Що нового ви дізналися на занятті?Хто такі агресивні люди? Що ви відчуваєте, коли чуєте слово агресія, гнів? Які способи подолання агресивності ви будете використовувати.

Повернення до очікувань.

Швидко минув час, наше заняття підійшло до кінця. На початку заняття всі ви висловили свої очікування. І зараз я прошу вас подумати, чи здійснилися вони. І чи перемістилися ваші « золоті піщинки» в нижню частину пісочного годинника.

Ось і завершилося наше заняття. Я вам дякую за активну працю, за плідно проведений час. І я бажаю вам, щоб на вашому шляху зустрічалися лише щирі, приємні, доброзичливі люди, які не будуть вас кривдити, а лише допомагати. А вами в житті нехай керує добро, справедливість, самодисципліна і самоконтроль.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.