КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ-ТРЕНІНГУ З РОЗВИТКУ ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИХ ЗДІБНОСТЕЙ НА ТЕМУ «ГЕОМЕТРИЧНА ФІГУРА КОЛО. ПОРІВНЯННЯ ПРЕДМЕТІВ ЗА РОЗМІРОМ»
Заняття розробила вихователька Кондратюк Юлія Станіславівна
Мета: закріпити назву геометричної фігури коло, тренувати навички порівнювати предмети за величиною, використовуючи прийоми накладання; розвивати зв’язне мовлення, ввівши в активний словник поняття «величина предметів», позначаючи результати порівняння словами «більше», «менше». Розвивати увагу, мислення.
Обладнання: ноутбук, тарілка та блюдечко, іграшкові автомашини різного розміру, два шматка газети: великий і маленький.
Хід заняття:
Привітання. Діти разом з вихователькою промовляють слова і вітаються:
Доброго ранку, доброго дня!
Зичу здоров’я і щастя вам я!
Основна частина. Вихователька: «Ну ось, малята, ми з вами подарували одне одному теплі слова. А щоб вже зовсім прокинутися, я пропоную вам послухати і поспівати зі мною нашу пісеньку, яку ми вже співали з вами на попередньому занятті. Сподіваюся, вона вам подобається».
Коло, коло – це форма кільця:
Не має початку, не має кінця.
Коло, оло – завжди без змін:
Не має куточків, не має сторін.
Від середини навкруги рівне я!
Можеш назвати ти моє ім’я?
Коло! Коло! Завжди без змін!
Коло, коло, завжди без змин...
«Весела пісенька, чи не так? Ось така? (вихователька демонструє дітям великий
«смайлик» з картону). Що це? Так, це смайлик. Смайлик має яку форму? (діти: коло). Давайте для нашого смайлика оберемо все, що на нього схоже! Подивіться навколо себе, що схоже на коло?» Діти називають предмети чи їх частини круглої форми. Вихователька звертає увагу дітей на іграшкові автомобілі: «Діти, подивіться, ось машина. Ви знаєте, що це за машина? (діти: так, вантажівка). Ви бачите її колеса? Якої вони форми? Так, вірно, їх форма – коло. А ось цю маленьку машинку ви знаєте? (діти: так, це спортивна машина для перегонів). А у неї колеса якої форми? (діти: коло). Вірно. У всіх машин колеса однакової форми. А розміри колес у різних видів транспорту різні. Давайте подивимось на картинку. (демонстрація екрану ноутбука). Порівняймо: чиї колеса більші?
автобуса чи скутера?
мотоцикла чи мікроавтобуса?
вантажівки чи велосипеда?
трактора чи таксі?
автобуса чи «швидкої медичної допомоги»?
дитячого возика чи тролебуса?
Діти, здогадайтеся, чому це так? Чому у них різні колеса різних розмірів? Тому що
і самі всі ці види транспорту мають різні розміри.
Зараз я пропоную трохи відпочити і навчити наші рученята, як малювати коло.
Приготувалися і повторюємо за мною рухи!
Крутим-крутим-крутим-крутим (двома руками робити кругові рухи в різні сторони)
Більше-більше-більше (робити рухи, наче обіймаємо кулю, яка росте)
Крутим-крутим-крутим-крутим (двома руками робимо кругові рухи назустріч)
Менше-менше-менше (робити рухи, наче обіймаємо кулю, яка здувається).
(вправа повторюється декілька разів).
Я збираюся показати вам предмети, серед яких є великі і маленькі. Приготуйтеся,
будьте уважні. (демонстрація тарілки і блюдечка). Діти, скажіть мені, що це? (діти: тарілки). Так. Але ви бачите, що ці тарілки різного розміру? (вихователька повільно зближує тарілки і блюдечко опиняється перед тарілкою). В чому їх різниця? Тарілка велика, а блюдечко маленьке. Тарілка – це матуся, а блюдечко – це донечка. А ось чашки. Скажіть мені, де чашка-тато, а де чашка-синочок? (вихователька проводить порівняння шляхом накладання, відповіді дітей). Як ми дізналися, де тато, де синочок? Ми наклали їх одне на одне, спочатку синочок сховався за тата, він меншого розміру, і його не стало видно. А потім він захотів, щоб тато сховався за нього. Але тата було видно, бо він більшого розміру.
А тепер пропоную пограти у таку гру: я загадаю якесь число, а ви відгадайте його, дивлячись на те, скільки разів я зроблю коло рукою у повітрі. Дивіться уважно, я поставлю пальчик вгорі і почну малювати. Коли я повернуся в цю точку і зупинюся, це буде одне коло. Рахуйте, скільки разів я так зроблю. (вихователь малює у повітрі коло декілька разів. Гра повторюється 3-4 рази).
7. Наостанок я хочу показати вам щось цікаве. Це 2 шматочка газети. Великий
шматок і маленький шматочок. Що я зараз збираюся зробити? Я хочу зробити
зробити 2 м’ячика. Я буду зминати цей великий шматок газети. Я зминаю, у
мене виходить все краще і краще... Бачите? М’ячик! Це – один м’ячик. Тепер я
тако ж старанно зминаю маленький шматочок газети... Допомагаю моїми
пальчиками... І ось він! Ще один м’ячик! Я маю 2 м’ячика. Можете сказати мені,
який з них менший, а який більший? Вірно, ви великі розумнички!
Рефлексія. Отже, малята, про яку геометричну фігуру ми з вами сьогодні говорили? Як ми порівнювали предмети? Що ми дізналися? Тож, наше заняття скінчилося, до зустрічі.