Конспект заняття для старшої групи ДНЗ
Тема: "Хліб - усьому голова"
Мета:
Навчальна: розширити та поглибити знання дітей про хліб, його виробництво та значення в житті людини; збагатити словниковий запас дітей новими словами та виразами, пов'язаними з темою.
Розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес, мислення, увагу, пам'ять, мовлення, дрібну моторику рук.
Виховна: виховувати шанобливе ставлення до хліба, повагу до людей, які працюють над його вирощуванням та виготовленням, розуміння цінності хліба.
Обладнання:
Ілюстрації різних видів хліба та хлібобулочних виробів
Колоски пшениці та жита
Зразки різних видів зерна (пшениця, жито, овес)
Зразки різних видів борошна в контейнерах
Мультимедійна презентація "Шлях хліба від поля до столу"
Вироби з соленого тіста для демонстрації
Солоне тісто для ліплення
Кольоровий папір, ножиці, клей для аплікації
Тарілочки з різними видами хліба для дегустації
Аудіозапис пісні "Хліб — усьому голова"
Хід заняття
І. Організаційний момент (3-5 хв)
Вихователь: Добрий день, діти! Сьогодні у нас особливе заняття. Ми поговоримо про те, без чого не обходиться жоден день у нашому житті. Послухайте загадку і спробуйте здогадатися, про що ми будемо говорити:
Відгадай загадку:
Золотистий та смачний, Кожен день на столі він, Як посієш навесні, Восени збереш ти їх.
Очікувана відповідь дітей: Хліб!
Вихователь: Молодці! Сьогодні ми говоритимемо про хліб. А ви знаєте, чому кажуть, що хліб — усьому голова?
Вислухати відповіді дітей
ІІ. Основна частина (25-30 хв)
1. Бесіда "Значення хліба в житті людини" (5-7 хв)
Вихователь: Діти, чи можете ви уявити своє життя без хліба? Хліб є основою харчування у багатьох народів світу. У нашій країні хліб завжди був символом достатку, гостинності, благополуччя. Недарма кажуть: "Хліб — усьому голова".
Запитання до дітей:
Які види хліба ви знаєте?
Який хліб їдять у вашій родині?
Чому треба берегти хліб?
Вихователь: Хліб — це не просто їжа. З давніх-давен він був символом життя, добробуту, гостинності. Коли дорогих гостей зустрічають з хлібом-сіллю — це знак великої поваги. А ще кажуть: "Хліб та вода — козацька їда", "Без хліба — нема обіду", "Хліб — батько, вода — мати".
2. Дидактична гра "Звідки хліб прийшов" (5-7 хв)
Вихователь: А тепер давайте разом дізнаємося, як хліб потрапляє на наш стіл. Для цього проведемо гру "Звідки хліб прийшов".
Діти отримують картки із зображеннями різних етапів "шляху хліба": поле, сівба, колоски, жнива, млин, борошно, тісто, пекарня, магазин, хліб на столі. Завдання — розташувати картки в правильній послідовності.
Вихователь: Молодці! Тепер ми знаємо, що шлях хліба довгий і непростий. Багато людей різних професій працюють, щоб хліб потрапив на наш стіл: хлібороби, комбайнери, мірошники, пекарі, водії, продавці.
3. Дослідницька діяльність "Від зернятка до хлібини" (5-7 хв)
Вихователь: Давайте ближче познайомимося з тим, з чого починається хліб.
Вихователь показує дітям колоски пшениці та жита.
Вихователь: Це колоски пшениці та жита. В них зріють зерна, з яких потім роблять борошно.
Діти розглядають зерна різних злаків, порівнюють їх за формою, кольором, розміром.
Вихователь: А тепер подивіться на борошно. Воно утворюється, коли зерна подрібнюють на млині.
Діти розглядають різні види борошна: пшеничне, житнє, кукурудзяне; порівнюють їх за кольором, запахом, текстурою.
Вихователь: З борошна замішують тісто, додаючи воду, сіль, дріжджі. Потім тісто випікають, і виходить хліб.
4. Фізкультхвилинка "Як хліб росте" (3-5 хв)
Вихователь: А зараз давайте відпочинемо і покажемо, як росте хліб.
Діти виконують рухи відповідно до слів:
Трактор землю оре, Сіяч зерно сіє. (Діти імітують рухи трактора і сіяча) Сонечко пригріває, Дощик поливає. (Діти піднімають руки вгору — "сонечко", опускають пальці вниз — "дощик") Зерно проростає, Колосок виростає. (Діти присідають і поступово піднімаються, підіймаючи руки вгору) Вітерець колише колоски у полі. (Діти гойдаються з боку в бік, руки підняті вгору) Комбайн збирає урожай, Буде хліб — урожай поспішай! (Діти імітують рухи комбайна)
5. Дегустація різних видів хліба (5-7 хв)
Вихователь: Тепер давайте спробуємо різні види хліба і визначимо, чим вони відрізняються один від одного.
Діти дегустують різні види хліба: білий, чорний, з висівками, з насінням тощо.
Запитання до дітей після дегустації:
Який хліб вам сподобався найбільше?
Чим відрізняється білий хліб від чорного?
Який хліб корисніший і чому?
Вихователь: Усі види хліба по-своєму смачні та корисні. Головне пам'ятати, що до хліба треба ставитися з повагою, адже в нього вкладена праця багатьох людей.
ІІІ. Практична частина (за вибором вихователя) (10-15 хв)
Варіант 1: Ліплення з солоного тіста "Хлібне різноманіття"
Вихователь: Тепер давайте спробуємо себе в ролі справжніх пекарів і виліпимо з солоного тіста різні хлібобулочні вироби: булочки, калачі, рогалики.
Діти ліплять із солоного тіста різні вироби під керівництвом вихователя.
Варіант 2: Аплікація "Колосок"
Вихователь: Зараз ми зробимо аплікацію колоска — символу хліба.
Діти виконують аплікацію з кольорового паперу за зразком.
Варіант 3: Колективна робота "Хлібне поле"
Вихователь: Давайте разом створимо велике хлібне поле, де кожен з вас зробить свій колосок.
Діти виконують колективну роботу, створюючи хлібне поле (техніка на вибір вихователя).
IV. Підсумок заняття (3-5 хв)
Вихователь: Діти, про що ми сьогодні говорили? Що нового ви дізналися про хліб?
Вислухати відповіді дітей
Вихователь: Ми сьогодні дізналися про те, як хліб опиняється на нашому столі, скільки людей працює, щоб ми могли поласувати свіжою булочкою чи скибочкою хліба. Тепер ми знаємо, чому кажуть "Хліб — усьому голова".
Пам'ятайте народну мудрість:
"Хліб — усьому голова"
"Хліб та вода — козацька їда"
"Хліб на столі — достаток у домі"
Давайте завжди шанувати хліб і пам'ятати про важку працю тих, хто його вирощує і виготовляє.
V. Додаткові матеріали
Пальчикова гра "Печемо хліб"
Тісто місимо, місимо, (Імітують замішування тіста) Булочки ліпимо, ліпимо, (Імітують ліплення булочок) У печі їх печемо, печемо, (Складають долоні "пічкою") А тоді вже й їсти почнемо! (Імітують, як їдять булочки)
Вірші про хліб
"Хліб" (Марія Познанська)
Дід і баба у полі, Дід і баба в житі. Серпиками золотими Жито жнуть у літі. А в степу гудуть машини, Наче бджоли в гречці. І лежить на тій машині Хліб, як на припічку.
"Хлібороб" (Степан Жупанин)
Не одразу хліб приходить До нашого столу. Він зростає у полях Колосом на волі. Зріє довго у полях Під дощем і сонцем, А тоді вже на столі Скибкою всміхнеться.
Загадки про хліб
Із зернинки народився, В печі спікся, підрум'янився, І з'явився на столі, Щоб смакувати дітворі. (Хліб)
Мнуть і катають, У печі засмажують, А потім їдять. (Хліб)
Чорною землею родить, Солодкою водою ходить, На білому вогні танцює, Людей годує. (Хліб)
Дід у полі нахилився, Золотим зерном укрився. Люди жнуть його, молотять, Бо голодні жити не хочуть. (Колосок)
Дидактичні ігри
"Що спечемо з борошна?"Мета: закріпити знання дітей про хлібобулочні вироби. Хід гри: Вихователь кидає м'яч дитині і називає продукт. Якщо з нього можна спекти хліб чи булочку, дитина ловить м'яч і називає, що можна спекти, якщо ні — м'яч повертається вихователю.
"Скажи навпаки"Мета: розвивати мовлення, мислення, вміння добирати антоніми. Хід гри: Вихователь називає слово, а діти добирають до нього антонім. Приклади: Білий хліб — чорний хліб; свіжий — черствий; м'який — твердий; великий — малий.
"Назви ласкаво"Мета: формувати вміння утворювати зменшувально-пестливі форми іменників. Хід гри: Вихователь називає слово, а діти утворюють зменшувально-пестливу форму. Приклади: Хліб — хлібець, булка — булочка, пиріг — пиріжок, калач — калачик.
Рекомендації для вихователів:
Перед заняттям:
Організувати екскурсію до хлібного магазину або пекарні (за можливості)
Попросити батьків розповісти дітям про традиції, пов'язані з хлібом, у їхніх родинах
Підготувати тематичну виставку книг про хліб
Під час заняття:
Створити атмосферу поваги до теми
Дати можливість кожній дитині висловитися і поділитися своїми думками
Підтримувати інтерес дітей до теми через різноманітні форми роботи
Після заняття:
Організувати тематичний куточок "Хліб — усьому голова"
Провести спільний з батьками майстер-клас з випікання хліба
Запросити в садочок пекаря для бесіди з дітьми

















