Конспект заняття для вихованців ДНЗ
Тема: Весна — пробудження природи
Мета:
Навчальна: поглибити знання дітей про весну, її ознаки, весняні місяці та зміни в природі
Розвивальна: розвивати спостережливість, мислення, мовлення, творчі здібності
Виховна: виховувати любов до природи, бережне ставлення до довкілля
Вік дітей: 5-7 років (старша група/підготовчий клас)
Тривалість: 30-35 хвилин
Обладнання: картинки із зображенням весни, весняних місяців, первоцвітів; аудіозаписи звуків природи (спів птахів, дзюрчання струмка); кольоровий папір, олівці, фарби, пластилін; дидактичні картки.
Хід заняття
I. Організаційний момент (2-3 хв)
Привітання.
Налаштування на робочий лад:
Діти, давайте утворимо коло, візьмемося за руки і передамо тепло своїх долоньок одне одному, як весняне сонечко передає своє тепло землі.
Повідомлення теми заняття:
Сьогодні ми вирушимо в подорож до чарівної пори року. Послухайте загадку і скажіть, про яку пору року йдеться.
Тане сніг, течуть струмки,
Повертаються пташки,
Зеленіє перший лист.
Що за гість до нас приліз? (Весна)
II. Основна частина
1. Бесіда "Ознаки весни" (5 хв)
Питання до дітей:
Які весняні місяці ви знаєте?
Які зміни відбуваються в природі навесні?
Як змінюється погода?
Що відбувається з рослинами?
Як поводяться тварини і птахи?
Розповідь вихователя про весняні місяці:
Березень — перший місяць весни, ще холодний, але вже з'являються перші проталини
Квітень — місяць пробудження природи, з'являються перші квіти, повертаються птахи
Травень — теплий місяць, коли природа вже повністю прокинулась, зеленіє трава, цвітуть дерева
2. Дидактична гра "Весняні прикмети" (5 хв)
Діти отримують картки з різними зображеннями (сніг, дощ, квіти, листя, птахи тощо) і мають вибрати ті, що пов'язані з весною.
3. Фізкультхвилинка "Весняна галявина" (3 хв)
Сонце промінчик пустило, (руки вгору, розводимо в сторони)
Кригу на річці розтопило. (присідання)
Пташки співають, стрибають, (рухи руками, як крилами)
Діточок на прогулянку гукають. (махи руками до себе)
Квіти весняні розцвітають, (руки вгору, розкриваємо, як квітку)
Діточки весело всі крокують. (крокуємо на місці)
4. Дослід "Пробудження насіння" (5 хв)
Діти розглядають проросле насіння квасолі (підготовлене заздалегідь).
Питання:
Що потрібно насінню, щоб воно проросло? (тепло, вода, світло)
Чому саме навесні прокидається насіння?
5. Творча діяльність (10 хв)
За вибором вихователя, залежно від матеріалів та умов:
Варіант 1: Аплікація "Весняне дерево"
Варіант 2: Малювання "Первоцвіти"
Варіант 3: Ліплення "Пташка-вісниця весни"
Інструкції та основні етапи роботи для кожного варіанту:
Пояснення завдання
Демонстрація зразка
Самостійна робота дітей з допомогою вихователя
Виставка робіт
III. Заключна частина (5 хв)
1. Підсумкова бесіда
Яка зараз пора року?
Які весняні місяці ви запам'ятали?
Назвіть основні ознаки весни.
Що найбільше сподобалось на занятті?
2. Гра "Весняні слова"
Діти передають по колу м'яч і називають слова, пов'язані з весною (сонце, проліски, струмок тощо).
3. Рефлексія
Якщо вам сподобалось наше заняття, і ви дізнались щось нове про весну — підніміть руки вгору, як квіточки до сонечка.
Якщо було нецікаво або складно — опустіть їх донизу.
Додаткові матеріали
Загадки про весну
Хто пробуджує природу від зимового сну? (Весна)
Біле простирадло весною почорніло. (Сніг)
Синій човник пливе, ні води, ні весел не має. (Хмара)
Без рук, без олівця, а малює без кінця. (Мороз на вікні)
Перші квіти синьоокі визирають із-під снігу. (Проліски)
Вірші про весну
"Весна" (Ліна Костенко)
Ще сніг ковтає темну воду,
Ще спить в березі сік зелений.
Ще не курличуть журавлі.
А вже весною пахне земля!
"Веснянка" (народна)
Ой весна, весна, днем красна,
Що ти нам, весно, принесла?
Принесла я вам літечко,
Щоб родилося житечко.
Прикмети весни
Сонце піднімається вище, дні стають довшими, а ночі коротшими
Тане сніг, з'являються проталини
Набухають бруньки на деревах
З'являються перші квіти — первоцвіти
Повертаються перелітні птахи
Комахи прокидаються від зимового сну
Тварини скидають зимову шерсть


