ТЕХНІКА «ПАРАЛЕЛЬНЕ ПЛЕТІННЯ».
ВИГОТОВЛЕННЯ КВІТКИ СОНЯШНИКА.
конспект заняття гуртка «Бісероплетніння»
основного навчально-організаційного рівня
другого року навчання
Програма гуртка «Бісероплетіння», автор Поліщук М.В.
Тема заняття: Техніка «паралельне плетіння». Виготовлення квітки соняшника, початок роботи.
Мета заняття: Продовжити вчити дітей виготовляти вироби у техніці паралельного плетіння, удосконалювати навички та вміння роботи з дротом та бісером, вчити виготовляти деталі квітки, які складаються з багатьох частин, вчити використовувати отримані знання на практиці, здійснювати самоаналіз, поглибити знання дітей про будову квітки соняшника; розвивати відчуття форми та кольору, креативне мислення, творчий підхід у розв’язанні проблем; виховувати почуття відповідальності, взаємодопомоги, сприяти створенню в колективі позитивної емоційної атмосфери.
Обладнання: малюнки із зображенням квітки соняшника, схеми деталей квітки, бісер жовтого та зеленого кольору 14 розміру, дріт, накопичувальні папки, ножиці, ваза з готовими квітами.
Місце проведення: гурткова кімната
Тип заняття: засвоєння нового матеріалу.
Методи роботи:
- інтерактивні: обговорення у загальному колі;
- теоретичні: повідомлення, бесіда;
- наочні: демонстрація;
- практичні: самостійна робота.
Формування базових компетентностей:
пізнавальної: розширення знань про квітку соняшника;
практичної: оволодіння практичними навичками роботи з дротом та бісером у процесі виготовлення деталей квітки, які складаються з багатьох частин, удосконалення навичок самоаналізу;
творчої: формування естетичних смаків, творчих здібностей, художнього та технічного хисту;
соціальної: формування наполегливості у досягненні мети.
Література:
1. Вірко О.В. Цветы из бисера. Уникальный букет. – Донецьк: Скіф, 2010.
2. Донателла Чиотти. Цветы и букеты из бисера. – М.: Контэнт, 2010.
3. Євстратова Л. Цветы из бисера, ткани, шерсти, кожи, перьев. – М.: Эксмо-пресс, 2001.
4.Куликова Л.Г., Короткова Л.Ю. Цветы из бисера: букеты, панно, бутоньерки. – М.: Издательский Дом МСП, 1999.
Попередня підготовка до заняття
Розробка конспекту заняття; підбір наочного матеріалу, виготовлення роздаткового матеріалу, індивідуальна робота з вихованкою гуртка по підготовці мовного матеріалу.
План проведення заняття
І. Вступна частина:
1. Привітання. Перевірка готовності до заняття.
2. Оголошення теми, основних завдань заняття, мотивація навчально-творчої діяльності.
ІІ. Основна частина:
1. Актуалізація опорних знань.
2. Вивчення нового матеріалу
3. Пояснення технології виготовлення квітки соняшника за схемами.
4. Повторення правил техніки безпеки.
5. Самостійна практична робота.
ІІІ. Заключна частина:
1. Підсумок заняття, самоаналіз.
2. Домашнє завдання.
3. Прибирання робочих місць.
Хід заняття
Ι. Вступна частина.
1. Привітання. Перевірка готовності до заняття.
2. Оголошення теми, основних завдань заняття, мотивація навчально-творчої діяльності.
Керівник гуртка. Діти, на сьогоднішньому занятті ми розпочнемо виготовляти квітку соняшника у техніці паралельного плетіння. Використовуючи отримані на попередніх заняттях знання і вміння, ви будете удосконалювати свої навички роботи з дротом та бісером в процесі виготовлення деталей квітки, які складаються з багатьох частин, поглибити знання про одну із улюблених рослин нашого народу – соняшник, а також будете продовжувати вчитися втілювати в життя свої творчі задуми. Знання та уміння, які ви отримаєте на сьогоднішньому занятті ви зможете використати на уроках біології, образотворчого мистецтва, літератури, а головне, зробите ще один крок до вершини майстерності, участі у творчих конкурсах та виставках, які чекають на вас попереду.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Керівник гуртка. Перш, ніж ми розпочнемо роботу за темою заняття, давайте пригадаємо, що вам уже відомо про техніку паралельного плетіння?
Як виконується плетіння в техніці «паралельне плетіння»?
У чому, на вашу думку, полягають труднощі виготовлення виробів складної конструкції в техніці паралельного плетіння?
Які вироби у техніці «паралельне плетіння» ми вже виготовляли?
2. Вивчення нового матеріалу.
Керівник гуртка. Сьогоднішнє заняття буде не тільки дуже цікавим, а ще й дуже повчальним та корисним. Сподіваюсь, що ви відкриєте для себе багато нового та незнайомого, адже мова піде про таку знайому кожній людині квітку соняшника. Яку особливість має квітка соняшника? (квітка соняшника завжди повернута на схід). Ось на це запитання дасть вичерпну відповідь старовинна легенда, яку підготувала для нас Євтушенко Євгенія.
Легенда: Спочатку земні рослини не мали квіток. Високі дерева, велетенські трави покривали гори, степи, долини. Та куди не глянь – жодної квітки!
Звернулися дерева, чагарі, трави до Сонця:
Полум’яний батьку! Ти запалюєш у грозовій хмарі багатобарвну райдугу, прикрашаючи небо. Подаруй і нам дещицю тих барв. Замислився господар денного Неба. Довго мовчав. Не міг придумати, чим зарадити рослинам на далекій землі. Озвався син Сонця, золотоволосий принц:
- Я піду на землю та й оздоблю зелень барвами райдуги.
- Це небезпечно, – тривожно відповів батько. – Покидати сонячну оселю не можна безкарно. Розпорошившись на далекій планеті, ти можеш не повернутися до рідного дому...
- Я все одно піду, – затявся на своєму золотоголовий принц. –
Ти даруєш радість усесвітові, а я хочу подарувати її деревам
і травам.Зітхнув батько, проте, що мав робити, – погодився.
Прилетів син Сонця до землі, веселковим колесом почав обходити світ. І затріпотіла природа від блаженства. Велетенськими запашними квітами вкрилися магнолії, ніжно усміхнулася рожевими пелюстками на узліссі шипшина, срібно-дзвінно заспівали серед трав блакитноокі дзвоники, небесними вічками глянули на світ незабудки-братики, сором’язливо захиталися на вітрах білі гвоздики... Безліч квітів покрили неосяжні простори, ніби різнобарвна ріка розлилася по землі, одухотворяючи природу, відкриваючи людям світ краси й творчості.
Зупинився сонячний принц та й поглянув навколо. А побачивши плоди своєї праці, щасливо засміявся. Махнувши полум’яними крильми, хотів було вернутися додому. Та де там! Витративши силу на творення квітів, він віддав свою силу землі, тож не зміг уже повернутися до осяйної оселі батька.
Заридав самотній Ярило у небі, ховаючись за темний обрій. А знесилений принц упав на землю, заливаючись гіркими слізьми.
На світанку він встав, напружив усі сили, щоб полетіти, коли з’явиться Сонце, але зміг лише підняти назустріч батькові своє пломеніюче обличчя. З тої пори цар-квітка, золотоголовий соняшник, невідступно дивиться на схід: батько обіцяв йому в прийдешньому повернення до рідної осяйної оселі...
Керівник гуртка. Так, чому ж золотоголовий соняшник завжди дивиться на схід? (відповіді дітей). Подивіться, будь ласка, на малюнки із зображенням соняшника. Давайте з’ясуємо будову квітки соняшника. 
Назвіть головні частини квітки? (пелюстки, чашолистик, листки, стебло, масивна серединка).
Скільки пелюсток має соняшник? (багато).
Яку форму мають листочки? (серцеподібну).
На що схожий чашолистик квітки? (на віночок із зелених листочків).
Яке стебло у соняшника? (масивне).
Пропоную вам розглянути фото виробів квітки соняшника, виконаних у різних техніках. Уважно розгляньте їх, зверніть увагу на форму, колір, емоційну наповнюваність роботи.
Вишивка хрестиком

Вишивки бісером

Солоне тісто

Техніка «Квілінг»
Гофропапір
Зразок виконуваної роботи

Кожна творча людина має своє бачення соняшника. Кожен майстер, яким би декоративно-ужитковим мистецтвом не займався, хоча б раз в житті створював виріб під назвою «Соняшник». Пропоную вам своє бачення композиції «Соняшники».
Для роботи я пропоную користуватися схемами деталей, але мені хотілося б, щоб ви їх змінювали на власний розсуд.
3. Пояснення технології виготовлення квітки соняшника за схемами.
Керівник гуртка. Виготовлення квітки починаємо з пелюсток. Для роботи нам необхідно 23 шматки дроту довжиною 40-50 см. Виготовляємо пелюстки за схемою №1. За допомогою додаткового дроту з’єднуємо всі пелюстки в кільце та закручуємо кінці цього дроту. Наступний крок – виготовлення чашолистика. Беремо 15 відрізків дроту і виготовляємо чашолистики за схемою №2. З’єднувати окремі деталі чашолистика починаємо із 7-го ряду. Завершуючи роботу над чашолистиком, виготовляємо розетку за схемою №3. Кожна розетка складається з 7-ми петельок по 5 бісерин в кожній.
Листочків необхідно виготовити 2 шт. Приготуємо 4 відрізки дроту по 50 см та зелений бісер 2-х відтінків. Листки виготовляються на основі прийому створення випуклих форм. Спочатку виготовляємо першу половину листка за схемою №4. Потім, починаючи з дуги між 2 і 3 рядом, приплітаємо другу половину листка. Вони ідентичні та виконуються за тією ж схемою. Розглянемо порядок виконання серединки соняшника. На дріт довжиною 60 см нанизуємо 6 бісеринок коричневого кольору та замикаємо їх в кільце через першу бісерину, залишивши робочий кінець доволі довгим. На робочий кінець дроту нанизуємо 5 бісеринок і проходимо через протилежну бісерину петлі (четверту), нанизуємо знову 5 бісеринок та повертаємось в першу – отримали другий ряд. Далі виконуємо серединку за схемою №5. Для зручності кожен ряд на схемі зображений різними видами штриховки.
4. Повторення правил техніки безпеки.
Інструктаж з техніки безпеки під час роботи з ножицями;
Інструктаж з техніки безпеки під час роботи з дротом;
Інструктаж з техніки безпеки під час роботи з бісером;
5. Самостійна практична робота.
Керівник гуртка. Сьогодні ми розпочинаємо нашу роботу з виготовлення пелюстки соняшника.
- Які інструменти та матеріали нам потрібні для цієї роботи? (жовтий бісер 14 розміру, дріт, ножиці, схема №1).
- Чи є у вас власні задуми щодо виконання роботи?
Отже, прийшов час втілювати свої задуми у життя. Давайте разом складемо алгоритмом виготовлення пелюсток соняшника.
Алгоритм:
1. Опрацювання схеми виготовлення пелюсток.
2. Підготовка бісера до роботи.
3. Нарізання дроту довжиною 40-50 см.
4. Плетіння пелюсток за схемою.
5. Збирання пелюсток на додатковий дріт в розетку.
Самостійна практична робота дітей з перервою на зарядку для очей.
ІІІ. Заключна частина
1. Підведення підсумків заняття
Керівник гуртка. Давайте уважно розглянемо свою роботу та проаналізуємо її. (Обговорення у колі)
Чи задоволені ви результатами своєї роботи?
Що вам вдалося найкраще?
Які труднощі виникали у вас під час роботи?
Які недоліки ви помітили у своїй роботі?
Які, на вашу думку, причини цих недоліків?
Що потрібно зробити, щоб уникнути подібних недоліків у подальшій роботі?
Чи змінили ви щось у схемі виготовлення пелюсток? Чому?
Я задоволена вашою роботою, ви усі засвоїли технологію виготовлення пелюстки соняшника у техніці паралельного плетіння. На наступному занятті ми продовжимо роботу і будемо працювати над виготовленням наступних деталей квітки – чашолистики, розетку, листки.
2. Домашнє завдання.
Закінчити роботу з виготовлення розетки із пелюсток та підготувати відповідно до схем необхідні матеріали для подальшої роботи.
3. Прибирання робочого місця.
ВИКОРИСТАНІ СХЕМИ:
Схема №1 Схема №2
| |||
| |||
Схема №3
|
Схема №4 Схема №5
| |||
| |||














