Конспект уроку з обслуговуючої праці "Аплікація як вид художнього оздоблення виробу". Проект "Підставка під горнятко"

Опис документу:
Конспект уроку з обслуговуючої праці "Аплікація як вид художнього оздоблення виробу". Проект "Підставка під горнятко" буде в нагоді учителю у 5класі. За допомогою цього уроку вчитель зможе ознайомити учнів із : основним поняттям - апплікація; видами аплікації, технологією виготовлення аплікації; використання аплікації в побуті. .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

5 клас

Тема: Аплікація як вид художнього оздоблення виробів. Проект «Підставка під горнятко».

Мета:

Трудове навчання

ознайомити учнів із :

  • основним поняттям - апплікації;

  • технологією виготовлення аплікації;

  • використання аплікації в побуті.

.

сформувати знання про:

  • видами аплікації

  • оберегові символи в народному мистецтві;

  • види ляльок, їх функції;

  • національну свідомість , здатність осмислення ролі і значення традицій в житті людини;

  • правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги.

надати:

  • правильно добирати матеріали й інструменти для виконання аплікації;

  • майстр клас по виготовленню аплікації;

  • навики щодо відтворення та узагальнення своєї пошуково-дослідницької роботи з даної теми;

  • презентації своєї роботи;

  • корисні Інтернет - посилання для отримання більш повної практичної інформації.

  • добирати з різних джерел інформацію щодо історії розвитку ляльки.

Формування  ключових  компетентностей:

Спілкування державною мовою:

- оперувати технологічними поняттями, фактами;

- обговорювати питання, пов’язані з реалізацією проекту;

- ділитися власними ідеями, думками, коментувати та оцінювати власну діяльність і діяльність інших;

- шукати, використовувати і критично оцінювати інформацію у мережі Інтернет;

- обґрунтовувати технології проектування та виготовлення виробу.

Основні компетентності у природничих науках і технологіях:

- усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини;

- розуміння важливості використання натуральної сировини;

- шанобливе ставлення до природи, праці;

- добір конструкційних матеріалів, обґрунтування технологій проектування та виготовлення виробу.

Інформаційно-цифрова компетентність:

- безпечно використовувати соціальні мережі для обговорення ідей, пов’язаних із виконанням технологічних проектів;

- робота з цифровими пристроями під час вибору моделей-аналогів, пошуку технологій виготовлення та оздоблення виробів, створення презентаційних матеріалів.

Уміння вчитися впродовж життя:

- формулювати власну потребу в навчанні, шукати та застосовувати потрібну інформацію для реалізації проекту.

Ініціативність і підприємливість:

- проектувати власну професійну діяльність відповідно до своїх схильностей, переваг і недоліків, мислити творчо, генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя для підвищення власного добробуту і для розвитку суспільства та держави.

Соціальна та громадянська компетентності:

- усвідомлення цінності праці та працьовитості для досягнення добробуту;

- розуміння важливості виконання різних соціальних ролей в групах;

- відповідальність, пошанування думок інших людей, толерантність.

Обізнаність і самовираження у сфері культури:

готовність зберігати і розвивати традиційні технології виготовлення виробів декоративно-ужиткового мистецтва.

Екологічна грамотність і здорове життя:

- шанобливе і економне ставлення до конструкційних матеріалів природного походження;

- усвідомлення необхідності безпечної організації власної навчально-пізнавальної та проектної діяльності.

Тип заняття: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  1. Поняття про аплікацію

Аплікація (від латинського applicatio) — накладання, пристосування, приєднання до якоїсь поверхні.

Аплікація як технологія пройшла довгий шлях використання і збагатилася різними засобами фіксації (закріплення) на багатьох поверхнях (нитками на тканинах, клеями на твердих поверхнях тощо).

Аплікація (кравецька) має давні корені. Кравці і ткачі виготовляли смуги тканих, вишитих орнаментів, які нашивали на одяг. Аплікація (кравецька) широко використовує: шнури, хутро, бісер, окремі намистини, стрази, контрастні матеріали за кольором чи фактурою (вельвет, замша, шкірозамінники на джинсовій тканині) тощо.

Аплікація — це один із видів декоративно-ужиткового мистецтва, заснований на створенні художніх зображень, візерунків, орнаментів, малюнків шляхом закріплення їх на будь-якій площині, прийнятій за тло.

Виникнення цього виду мистецтва було спричинене утилітарними потребами — необхідністю ремонтувати одяг, а вже з часом перетворилося на цікавий вид творчості.

Словничок

Декоративно-ужиткове мистецтводекор (лат.) — прикрашаю, 

ужиткове — має практичне застосування. Створення ужиткових речей, які мають художню цінність.

Інформаційні повідомлення учнів

(історія виникнення аплікації з текстильних матеріалів)

1 у ч е н ь. Аплікація — це один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Виникла понад дві тисячі років тому й відома багатьом народам світу. Виникнення аплікації пов’язане з давньою культурою народів-кочівників. Вони прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками зі шматків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали застосовувати різні тканини. Безцінні твори скіфського мистецтва знайдені в похованнях на території України. Зокрема, збереглися фрагменти костюма із повсті, майстерно оздоблені вишивкою й аплікацією. Багато народностей використовують і зараз аплікацію для оформлення національного костюма.

2 у ч е н ь. Аплікаціями зі шкіри з давніх-давен оздоблювали жіночий та чоловічий одяг: корсетки, фартухи, свитки, кожухи, предмети побуту й господарства. Зараз у техніці аплікації можна виготовити безліч виробів: панно, штори, скатертину, ковдру, постільну білизну, сумку для дрібничок, газетницю, оздобити одяг для дорослих і дітей тощо.

Діти розглядають різні види аплікації

Висновок учителя

Аплікація з текстильних і нетканих матеріалів застосовується:

• для оздоблення одягу, предметів домашнього вжитку;

• для створення декоративних виробів;

• для ремонту одягу — за її допомогою можна замаскувати шов чи зношене місце.

Яскравими узорами здавна оздоблювалося багато предметів побуту і господарства: шатра, господарський інвентар, одяг, взуття і предмети домашнього вжитку.

Основним матеріалом для аплікації в давнину були шкіра тварин, вовна, а пізніше вовняні та шовкові тканини, шкіра.

  1. Види аплікації. Орнаментальна творчість (ритм, рапорт, композиція)

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією матеріалів, готових робіт; робота з презентацією)

Аплікація буває плоскою, випуклою, одноколірною і багатокольоровою (або просто кольоровою) .

Заняття з аплікації навчають бути більш уважними, посидючими, з'являється інтерес до самостійної творчості. Цікавими темами для роботи є предметна і сюжетна аплікація. Найбільш проста з них предметна аплікація. У цьому випадку тло і розміщені на ньому предмети та фігури підкреслюють значущість об'єкта, розташовують його у відповідне казково-ігрове середовище .

Сюжетна аплікація включає розміщення декількох різних об'єктів, пов'язаних разом загальною темою або історією. Це можуть бути ілюстрації до казок, байок, оповідань. Перш ніж розпочати таку роботу, треба продумати, що, де, як і навіщо буде розташовано. Таким чином, робота над сюжетними аплікаційними роботами дозволяє розвивати у дітей почуття пропорції і композиції (слайд 5).

Декоративна аплікація – це створення орнаментних зображень, що використовуються для оздоблення виробів (у візерунках яких відображена рідна природа, національна культура). Орнаменти можуть являти собою чергування геометричних чи рослинних елементів, які повторюються кілька разів. Таким способом можна прикрашати закладинки книжок, стенди, килими, посуд, ялинкові іграшки, коробки за різним призначенням .

Розрізняють аплікацію (демонстрація зразків виробів):

1) За використаними матеріалами:

- з паперу

- з природних матеріалів (з листя, квітів, насіння, соломи, очерету тощо)

- зі шпону (аплікаційно-мозаїчний спосіб та маркетрі)

- з тирси та крупів

- з натуральної та штучної шкіри

- з пластиліну - з паперових смужок. Квілінг.

2) За об’ємом: плоска, рельєфна, об’ємна .

3) За способом виготовлення деталей:

- різана (за допомогою ножиць, ножа, порізненій машини-гайлетини);

- рвана (виготовлена способом виривання деталей вручну; краї деталей виходять нерівними, створюється враження пухнастості, шорсткості).

4) За технікою виготовлення деталей:

- вирізна (складанням вдвоє, вчетверо, в декілька разів);

- силуетна (одно або багатошарова);

- силуетно графічна (лінії прорізів).

5) За способом кріплення деталей: одношарова, багатошарова.

6) За кількістю деталей:

- цілими силуетами (представляє собою наклеєні на фон не розчленовані на окремі деталі зображення предметів),

- роздроблена на частини (складається із зображень предметів, виконаних з окремих деталей одного або різних кольорів),

- мозаїка (виконується зі шматочків паперу одного або різних кольорів, складових деталі зображення. Якість шматочків паперу також може бути різним).

Аплікації: прості, об’ємні,  обривні, з геометричних фігур и т.д.

Це цікаво

Кожен із цих видів має основні ознаки аплікації:

- декоративність;

- силуетність;

- плоскісне узагальнення трактування образу;

- лаконічність;

- хроматичність або ахроматичність зображень.

Засоби виразності в аплікації. В аплікації, як і у графіці, або живопису велику роль відіграє гармонія, колорит, цілісність композиції, виразність, техніка виконання.

Застосування аплікації. Аплікація широко застосовується у різних сферах діяльності людини:

- у оформленні вітрин, афіш, реклам;

- у театрі – оформлення сцен, декорацій, ескізів;

- у проектуванні – створення ескізів одягу, аксесуарів, ескізів інтер’єрів;

- у швейній промисловості – використання аплікаційних деталей на одязі, аксесуарах;

- у художніх творах – як самостійний вид мистецтва.

Перж ніж ми перейдемо до практичної роботи, а саме виконання проекту «Підставка під горнятко» згадаємо правили техніки безпеки при роботі з голкою та ножицями . Вправа «Продовжи речення»

1.Користуйся ножицями лише ……(із заокругленими кінцями).

2. Клади ножиці так, щоб вони ….(не виступали за край робочого стола).

3. Не працюй ….(тупими ножицями), а також ножицями зі слабким кріпленням.

4. У процесі різання уважно слідкуй за ….. (розміткою).

5. У процесі роботи з ножицями тримай матеріал …..(лівою рукою), щоб пальці були осторонь від леза.

6. Не залишай ножиці після роботи …(в розкритому вигляді).

7.Голки та шпильки зберігати ….(в гольниці).

8.Голки та шпильки не втикати ….(в одяг).

9. Не можна шити …..(ржавою голкою).

Практичне завдання. Вибір виробу для виготовлення технікою аплікації. Складання плану роботи «Підставка під горнятко»»

1. Покладіть перед собою зразки фетру (тканини), що ви принесли на урок.

2. Оберіть колір фетру (тканини) для майбутньої аплікації.

3. На картоні-основі намалюйте коло діаметром 16 см.- 2 шт.

4.Одне коло складіть навпіл – 3 рази. Вийде деталь у формі трикутника.

5. З даного трикутника вирізати часточку апельсина (6 шт.)

6. На виворітний бік фетру (або тканини) прикладіть викрійку кола, прикрипіть шпильками, обведіть крейдою, додайте припуск 1 см. Виріжте по припуску. Вирізати треба 2 деталі.

7. З іншого кольору фетра (або тканини) обведіть та виріжте 6 часточек апельсину (без припуску).

8. Розкладіть 6 часточек так, щоб вони розміщувались на одній відстані один від одного та на 1 см від зрізу. Прикріпіть їх шпильками.

9. Пришиваємо часточки до основного кола швом «вперед голку».

10. У середину вставляємо деталь з картону. Скріплюємо лицьову частину, картоном та задню частиною горнятка. Зшиваємо швом «вперед голку».

ІV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Бесіда

- Які матеріали ви використовували при виготовленні аплікацій у початковій школі? (Кольоровий папір, природні матеріли – листя. Жолуді, гілочки, кора дерев, пластилін)

- Яким способом ви прикріплювали деталі аплікації у початковій школі?

- Яким способом ви прикріплювали деталі аплікації сьогодні на уроці?

Розшифруйте анаграму:

а) матеріал для аплікації: НАТКАНИ (тканина).

б) інструмент для аплікації: ЖОЦІНИ (ножиці)

V. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

Дуже красиво виглядають оформлені аплікацією предмети домашнього побуту: доріжки, серветки, торбинки, подушечки, фартухи, прихватки, підставки під горнятко. Правильно підібрані матеріали для виконання забезпечують відповідність результату задуму. Асортимент таких матеріалів досить великий. Завдяки цьому можна створювати цікаві й оригінальні вироби різного застосування.

VI. Домашнє завдання

Принести готові виробі оздоблені аплікацією.

13

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!