Конспект уроку для 6 класу на тему "Геометричні фігури Циліндр, конус"

Опис документу:
Мета: Навчальна: продовжувати надавати учням відомості про передавання форми предметів на площині; розглядати схеми лінійної перспективи для малювання фігур обертання, що знаходяться у різному положенні щодо лінії горизонту; ознайомлювати з технікою побудови форми, основу якої складає коло; Розвивальна: розвивати навички та вміння дітей працювати графічним матеріалом – олівцем. Виховна: виховувати в учнів уважність, акуратність, точність передавання своєї думки графічними засобами.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Дата

Клас 6

Урок

Тема. Геометричні фігури

Циліндр, конус

(заняття проводиться в комп’ютерному класі)

Мета:

Навчальна: продовжувати надавати учням відомості про передавання форми предметів на площині; розглядати схеми лінійної перспективи для малювання фігур обертання, що знаходяться у різному положенні щодо лінії горизонту; ознайомлювати з технікою побудови форми, основу якої складає коло;

Розвивальна: розвивати навички та вміння дітей працювати графічним матеріалом – олівцем.

Виховна: виховувати в учнів уважність, акуратність, точність передавання своєї думки графічними засобами.

Обладнання:кругла тарілка; демонстраційний столик; моделі циліндра, конуса; роздатковий дидактичний матеріал «Схема перспективної побудови кола» ( додаток на с. 77 МП 2),

«Послідовність виконання лінійної побудови циліндра», «Послідовність виконання лінійної побудови конуса» (МП 1, с. 100 – 101);репродукції картин відомих художників; мультимедійна дошка, проектор.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, гумка, серветки для витирання рук.

Методичні посібники: МП 1 – Горошко Н.А. Усі уроки образотворчого мистецтва. 6 клас. – Х. : Вид. група «Основа», 2009. – 254 с. : іл.. – (Серія «12-річна школа»); МП 2 – Горошкон.а. Образотворче мистецтво. 6 клас. - Х. :–Вид. група «Основа», 2009. – 80 с. : іл.. – (Серія «Мій конспект»).

Основні поняття: «перспективна зміна горизонтально розташованих кіл».

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів та їх готовності до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  • Бесіда:

  • Дайте означення термінів:

  • Закон перспективи

(правила передавання глибини простору й об’ємних об’єктів на площині)

  • Лінійна перспектива

(зміна розмірів під час спостерігання об’єктів, які розташовані на різній відстані від глядача; предмети, що знаходяться далеко від нас, здаються нам меншими, ніж ті, що розташовані близько)

  • Лінія горизонту

(умовна лінія, що відділяє площину Землі від Неба; вона завжди перебуває на рівні очей спостерігача)

  • Точка сходження

(умовна точка на лінії горизонту, в якій зустрічаються паралельні лінії, що йдуть від спостерігача)

  • Точка зору

(точка, в якій перебуває спостерігач; від положення точки зору (вище чи нижче лінії горизонту) залежить правильність побудови малюнка)

  • Як для збереження пропорцій предметів вимірювати горизонтальні чи вертикальні розміри?

(візуально за олівцем)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ви вже вмієте малювати об’ємні фігури прямокутної форми. Але в природі, побуті, повсякденному житті ми стикаємося з об’єктами, основу форми яких складають циліндри, конуси та інші фігури з круглою основою. (Учитель пропонує учням назвати ці предмети: дерева, каструлі, чашки, глечики, шахові фігури та ін.)

Щоб навчитися правдиво зображувати усі ці об’єкти, потрібно зрозуміти, як змінюється їх форма залежно від положення щодо лінії горизонту.

ІУ. Повідомлення теми, мети уроку

Слайд 1(учні записують в зошити)

Розділ. Форма в образотворчому мистецтві

Тема уроку. Геометричні фігури. Циліндр, конус.

Мета:

  • Продовжувати знайомство з відомостями про передавання форми предметів на площині.

  • Ознайомитися з технікою побудови фігур обертання : циліндра і конуса.

  • Навчитися виконувати лінійні побудову циліндрі та конуса.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Слайд 2

Репродукції картин відомих художників

Учитель. Діти, зверніть увагу, що більшість із зображених на репродукціях картин предметів мають в основі коло. Уважно роздивіться їх та визначте, що використали художники при зображенні предметів (закони перспективного зображення).

Пояснення вчителя з використанням круглої тарілки. Візьмемо круглу тарілку і триматимемо її горизонтально у витягнутій руці. Якщо опустити руку, то можна побачити еліпс (витягнуту фігуру – це коло у перспективі) верхньої площини тарілки. Піднімемо її на рівень очей (художники кажуть: на рівень горизонту). Тарілка стала лінією. Тепер піднімемо тарілку над головою. Ви бачите еліпс денця тарілки. Але ж тарілка кругла! Що ж відбулося? Покладемо тарілку на підлогу й подивимося на неї згори – вона кругла. Художники називають те, що ми робили з тарілкою, перспективною зміною горизонтально розташованих кіл.

Вчитель до учнів: отже, який можна зробити висновок про вигляд окружності в перспективі? (Усі окружності в перспективі мають вигляд еліпсів).

  • Самостійні спостереження учнів

Учитель пропонує учням виміряти методом візування видимі довжину та ширину еліпса тарілки , поставивши її на підлогу, стілець, стіл. Учні мають зробити висновок про те, що чим нижче розташовується тарілка, тим кругліший еліпс ми бачимо; чим ближче до рівня очей, тим він стиснутіший, вужчий.

Слайд 3

Схема перспективної побудови кола залежно від його положення щодо лінії горизонту.

Слайд 4

У перспективі коло має вигляд еліпса.

Як його побудувати?

Побудова еліпса

Пояснення вчителя. Будуємо велику й малу вісі еліпса (вертикальна й горизонтальні лінії, які перетинаються під прямим кутом). Візуально визначаємо розміри цих осей і відкладаємо на лініях відповідно. За цими відкладеними точками будуємо прямокутник у перспективі, проводимо його діагоналі. Знаходимо допоміжні точки побудови еліпса на відстані 1/3 довжини діагоналей від точки їх перетину. З’єднуємо плавною лінією отримані точки.Зверніть увагу, що навіть найвужчі еліпси не мають зламів на кінцях великої осі, тому, зображуючи коло в перспективі, не можна обмежуватися дугами двох окружностей різних радіусів.

Слайд 5

Схема послідовності перспективного малювання циліндра і конуса, що розташовані нижче лінії горизонту.

ІУ. Закріплення вивченого матеріалу

Робота над формуванням навичок і вмінь

Навчальні вправи

Учитель пропонує намалювати циліндр та конус, що розташовані нижче лінії горизонту, скориставшись моделями, що їх виконано з паперу. Акцентує увагу учнів на тому, що малюнок виконується з натури, тобто потрібно зобразити саме той циліндр і конус (та їх положення у просторі), який вони бачать. Малюнок виконується контурними лініями, без тонування.

  • Пояснення вчителя

Малювання циліндра

Перш ніж розпочати роботу, слід визначити , співвідношення ширини циліндра до висоти. На середині аркуша проводимо вертикальну осьову лінію – вісь симетрії, це допоможе нам під час малювання зберегти вертикальне положення циліндра. На цій лінії довільно намічаємо висоту циліндра, відзначивши нижнє й верхнє коло-основу. Потім намічаємо ширину нижньої та верхньої основи циліндра та його бічні вертикальні сторони. Далі на горизонтальних лініях, що проходять через основи циліндра, будуємо великі й малі осі еліпсів. Розмір великої осі еліпса дорівнює діаметру основ циліндра. Розмір малої осі залежатиме від віддалення окружності основи від лінії горизонту. Великі вісі еліпсів завжди малюємо під прямим кутом до осі циліндра. Коли розміри кожної основи визначено, малюємо окружності основ у вигляді еліпсів. Бічні сторони у вертикального циліндра такі самі, як і вертикальна вісь, великі вісі основ рівні, а малі вісі еліпсів різняться, тому що верхня основа ближча до лінії горизонту та її еліпс розгорнутий менше, ніж нижній. Незважаючи на те що нижньої основи циліндра не можна побачити цілком, для правильної конструктивної побудови та дотримання симетрії необхідно еліпс нижньої основи малювати «наскрізь».

Малювання конуса

Визначити співвідношення висоти конуса до ширини основи. На середині аркуша проводимо вертикальну осьову лінію – вісь симетрії, це допоможе нам під час малювання зберегти вертикальне положення конуса. На цій лінії довільно намічаємо висоту конуса, відзначивши нижнє коло-основу. Потім намічаємо ширину нижньої основи конуса. Далі на горизонтальній лінії, що проходять через основу конуса, будуємо велику й малу осі еліпса. Розмір великої осі еліпса дорівнює діаметру основи конуса. Розмір малої осі залежатиме від віддалення окружності основи від лінії горизонту. Велику вісь еліпса завжди малюємо під прямим кутом до осі конуса. Коли розміри основи визначено, малюємо окружність основи у вигляді еліпса. З’єднуємо вершину конуса з кінцями горизонтального діаметра основи, який дорівнює ширині основи конуса.

( «Схема перспективної побудови кола» постійно знаходиться на партах учнів, додаток на

с. 77 МП 2).

Індивідуальна робота учнів

Учні виконують перспективне зображення циліндра та конуса за навчальними інструктивними картками «Послідовність виконання лінійної побудови циліндра», «Послідовність виконання лінійної побудови конуса» (МП 1, с. 100 – 101).

У. Підбиття підсумків

  • Обговорення учнівських робіт

Під час обговорення учнівських робіт акцентується увага учнів на передаванні пропорцій об’ємної форми – циліндра, конуса та її розташуванні щодо лінії горизонту.

УІ. Домашнє завдання

  • Закінчити роботу перспективного зображення циліндра та конуса, які розташовані нижче лінії горизонту.

  • Мати з собою: альбом для малювання, простий олівець, гумку, серветки для витирання рук.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
3
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!