Конспект уроку 6 клас Тема: "Різновиди портретів. Особливості пропорцій голови людини."

Опис документу:
Подається конспект уроку . Мета уроку : ознайомити з жанром портрету в образотворчому мистецтві, його видами , матеріалами та техніками виконання; ознайомити з основними пропорціями людського обличчя, правилами композиції створення портрету.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект уроку 6 клас

Тема: Різновиди портретів.

Особливості пропорцій голови людини.

Мета: ознайомити з жанром портрета в образотворчому мистецтві, видами

портрета, матеріалами та техніками виконання; ознайомити з основними

пропорціями людського обличчя, правилами композиції створення портрета; формувати навички малювання портрету; закріпити уміння бачити пропорційне співвідношення різних частин обличчя; розвивати навички роботи вугіллям, олівцем; тренувати спостережливість, увагу; розвивати творчу уяву; розвивати здатність сприймати твори мистецтва;виховувати засобами мистецтва високі моральні якості, прагнення до творчої діяльності.

Обладнання: мультимедійне обладнання; презентація; навчальний плакат Таблиця пропорцій голови людини; репродукції зображень мистецьких творів з фігурами людей, кросворд.

Основні поняття: портрет, художній образ, пропорція, жанр, вид.

Матеріали та інструменти: альбом, олівець, вугілля, шаблони для малювання портрету.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Позитивний настрій на урок:

- Ви сьогодні такі гарні!

- Подивіться один на одного, посміхніться один одному, зверніть увагу як зміниться ваш друг, коли ви йому посміхнетесь.

- Давайте дарувати один одному гарний настрій та віддавати шматочок свого щастя. Адже це так просто – посміхатися всім, хто знаходиться поруч!

- Я гадаю, гарний настрій та цікаве спілкування сьогодні будуть нам на користь та не зміняться до кінця уроку. Успіхів вам!

ІІ. Актуалізація опорних знань

- А зараз - розминка.

- Розгадаємо кросворд. А ключове слово і є розгадкою, про що сьогодні на уроці будемо говорити. (Робота в групах).

1 п

е

й

з

а

ж

2 к

о

н

у

с

3 о

р

н

а

м

е

н

т

4 т

в

а

р

и

н

5 г

р

а

ф

і

к

а

6 к

е

р

а

м

і

к

а

7 н

а

т

ю

р

м

о

р

т

  1. Жанр в живопису та графіці, в якому зображується природа. (пейзаж)

  2. Геометрична фігура, в основі якої лежить коло. (конус)

  3. Декоративний малюнок, в якому елементи повторюються. (орнамент)

  4. Що зображує анімалістичний жанр? (тварин)

  5. Вид образотворчого мистецтва. (графіка)

  6. Вироби із глини (кераміка)

  7. Зображення 2-х і більше неживих предметів. (натюрморт)

- Ключове слово – портрет.

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні вас чекає урок, на якому ви познайомитесь із портретом як жанром образотворчого мистецтва, його видами.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

- Скажіть чи зможемо ми сьогодні намалювати портрет?

- Як ви вважаєте, чи легко намалювати портрет? З яких частин складається обличчя? Чому одні обличчя видаються нам гарними, а інші – ні? Чи можна назвати обличчя Баби Яги гарним? Чому? Які матеріали необхідні, щоб зобразити людське обличчя? Що необхідно знати та вміти для цього?

- Отже, краса людського обличчя визначається правильним співвідношенням різних частин обличчя. Співвідношення окремих частин до цілого називається пропорцією. Порушення в пропорціях обличчя викликають у нас відразу, огиду. Сьогодні ми спробуємо розібратися в пропорціях обличчя та намалювати портрет сусіда по парті олівцями чи фломастерами (чим вам зручніше). Відповідь на питання, чи легко намалювати портрет, мені б хотілося почути ще раз, але в кінці уроку.

V. Робота над новим матеріалом

- Що ж таке - портрет?

- У чому особливості та головна вимога до портрету в образотворчому мистецтві?

- Як ви думаєте, про що нам розповідає портрет?

(не тільки про те, які очі, ніс, якого кольору волосся, а і про те, яка людина взагалі – добра чин і, похмура чи весела, який внутрішній світ цієї людини).

  1. Знайомство с видами портрета (демонстрація слайдів).

  • камерний (зображення людини по груди, по пояс на нейтральному фоні);

  • парний (зображення двох людей);

  • груповий (зображення трьох і більше людей);

  • історичний (зображення видатних історичних особистостей);

  • автопортрет (зображення самого себе).

2. Портрет в різних видах мистецтва (демонстрація слайдів):

- портрет в живопису (жіночий, дитячий, чоловічий);

- портрет в скульптурі;

- портрет в графіці.

3. Знайомство з пропорціями голови людини. (демонстрація плакату пропорцій голови людини).

- Чи було у вас коли-небудь відчуття, що всі жителі Китаю або Японії на одне обличчя?

- А люди, які живуть в Африці здаються вам однаковими?

- Це може здатися лише на перший погляд. Очі, ніс, рот, брови, лоб, вуха, волосся знаходяться кожен на своєму визначеному місці. Вони відрізняються лише формою та кольором. А ще існують характерні особливості у кожного з нас, наприклад, є люди, у кого очі будуть розташовані ближче один до одного, а у грузинів ніс може бути трохи завеликим і таке інше. Це вважається індивідуальними особливостями обличчя людини. Всі ці індивідуальні особливості художник враховує, коли малює портрет. Але існує певна «середня» схема пропорцій людського обличчя. Наприклад, горизонтальна лінія – вісь очей – ділить висоту голови на дві рівні частини. Хоча спочатку може здатися, що нижня частина, де знаходяться ніс, рот і підборіддя, займає значно більше місця, ніж верхня. Так здається тому, що нижня половина обличчя більше насичена деталями, ніж верхня, де розміщені тільки лоб і тім’я.

Обличчя людини (від лінії волосся до підборіддя) ділиться на три рівні частини:

- від лінії росту волосся до лінії брови,

- від лінії брови до нижньої основи носа,

- відстань від нижньої основи носа до підборіддя;

По ширині обличчя можна розділити вертикальними лініями на 5 частин; (центральна частина – це відстань між очима);

* відстань між очима дорівнює довжині ока;

* ширина носа (ніздрі) дорівнює відстані між очима;

* довжина вуха дорівнює довжині носа;

* нижня частина ділиться на три частини:

від основи носа до лінії губ і від підборіддя до бороди, яка лежить під нижньою губою.

- Запитання на повторення та закріплення матеріалу:

 Якщо ми приймемо за одиницю довжину ока, скільки разів вона вкладеться у ширину обличчя? – 5.

 Де розташовується лінія очей? – По середині висоти голови.

 На скільки частин треба поділити лицьову частину голови? - На три частини.

 Як визначити – де буде рот? – Треба нижню частину розділити на три рівні частини.

 Як визначити висоту вуха? – Від надбрівних дуг до кінчика носа.

- Як бачите кожного з нас можна намалювати за одним шаблоном, виділивши лише потім характерні індивідуальні особливості кожного з нас. Зараз кожен з вас отримає ось такий шаблон. Це і буде основа вашого портрету. Тепер ми спробуємо надати схожості портрету з оригіналом.

4. Послідовність зображення голови людини.

  1. Визначаємо композиційне розміщення малюнка.

  2. Проводимо вертикальну лінію.

  3. Малюємо овал голови, звужений до низу.

  4. Намічаємо лицьову частину голови.

  5. Визначаємо лінію очей, ділимо її на п’ять рівних частин.

  6. Лицьову частину ділимо на три рівні частини.

  7. Нижню частину ділимо ще на три рівні частини.

  8. Переходимо до уточнення форм, особливу увагу треба звернути на характер основних елементів голови – формі носа, очей, губ, тому що від них залежить портретна схожість у малюнку.

  9. Останній етап найскладніший, найвідповідальніший - достатньо зробити два-три штриха, і малюнок оживе, або навпаки, десь прибрати гумкою штрихи та змусити непотрібну деталь відійти на другий план, щоб портрет був не просто малюнком голови людини, а щоб від дійсно був схожим із конкретною людиною.

VІ. Практична работа.

1. Постановка навчального задания.

Використовуючи шаблони та малюнок-схему виконання роботи малюємо портрет однокласника.

2. Виконання завдання.

Під час роботи надаю індивідуальну допомогу учням.

Коментую роботи учнів, звертаю увагу на помилки, допомагаю зрозуміти основні пропорції, та вміти їх відображати, звертаю увагу на особливості роботи вугіллям.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Отож, легко чи важко писати портрет?

  • Чи цікаво було вам відчути себе у ролі портретиста?

  • Чи поглянули ви сьогодні на свого товариша новими очима?

  • Чи довідались ви про щось нове? Що особливо вразило вас на уроці? Чи подобається

вам ваша робота?

  • А зараз, як справжні художники, в правому нижньому куті поставте сьогоднішню

дату і свій підпис. Обміняйтеся своїми роботами з сусідом по парті.

  • На цьому урок закінчено. Дякую за роботу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!