Конспект інтегрованого заняття (мовлення дитини + дитина в природному довкіллі) для дітей старшого дошкільного віку
Тема: «Чарівна квітка»
Мета: розширити та поглибити знання дітей про значення матері в житті людини; вчити складати розповідь-опис використовуючи мнемосхему, підбирати слова за допомогою асоціацій та асоціативних картинок; збагачувати словник дітей словами-назвами ознак (епітетами) за темою «Мама»; продовжувати вчити дітей виконувати повний звуковий аналіз слова, виділяти голосні та приголосні звуки у слові, позначати їх у схемах слів; уточнювати та розширювати знання дітей про овочі, фрукти та ягоди; вдосконалювати навичку вивчення віршів, використовуючи мнемотаблиці; розвивати зв’язне мовлення, пам'ять, мислення, фонематичний слух дітей; виховувати любов та шанобливе ставлення до мами, бажання допомагати їй, почуття турботи про неї.
Матеріал: квітка, тематична добірка дидактичних ігор, прислів’я, сюжетні картинки, м’яч, мнемотаблиці.
Хід заняття
І. Вступна частина
Організаційний момент
Створення позитивного психологічного настрою:
Другу ручку простягни,
Посмішку усім пошли.
Добрий ранок!
Добрий день!
Наше заняття ми розпочнем.
Сюрпризний момент
Діти, подивіться, яка квітка з’явилась у нашій групі. Але чомусь вона закрила всі свої пелюстки. Ми не можемо побачити, якого кольору вона, яка в неї серединка, можливо там щось є.
Подивіться, квітка залишила нам листа, пропоную його прочитати.
(Вихователь читає листа)
ІІ. Основна частина
Щоб виконати перше завдання, для початку відгадайте загадку:
Наймиліша, найрідніша,
Всіх вона пестить, тішить.
Завжди скрізь буває з нами,
Відгадайте, хто це? (мама)
Як ви здогадались, що це мама? Які слова вам підказали?
Давайте пограємо в гру, і скажете, як ви ще називаєте своїх матусь.
Дидактична гра «Мама яка?»
Перед вами різноманітні мнемосмужки, уважно роздивіться їх і скажіть яка ваша мама.
Зверніть увагу, ваше речення має починатися з слів «Моя мама…».
Молодці, справились із завданням. А яке скоро свято буде?
У травні, коли прокидається природа, теплий весняний вітер приносить до нас свято Матері. Щоб виконати наступне завдання поговоримо з вами про саму близьку людину, про нашу маму.
А чи всі ви знаєте імена своїх мам? У ваших мам не тільки різні імена, але і різна зовнішність. Пропоную пограти в гру.
Дидактична гра «Розкажи про маму»
Спробуйте розповісти про свою маму. (Відповіді дітей: моя мама висока (низька), струнка (повна), у неї карі очі, руде волосся).
В коло дружно всі ставайте,
Гру з м’ячем розпочинайте.
Дидактична гра «Чарівні звуки»
Я кидатиму вам м’яч і називатиму звук, ви спіймавши його називаєте мені, який це звук (голосний чи приголосний) і кидаєте м’яч назад мені.
Молодці, давайте ми покажемо звукам, що всі вони головні. Ми знаємо, що найчастіше наших мам порівнюють із сонечком. У вас на столі лежить картинка сонечка, внизу якої пусті клітинки. Вам потрібно зробити звуковий аналіз слова Сонце.
Це завдання ми виконали, пропоную трішки відпочити.
Фізкультхвилинка
Я з матусею своєю на прогулянку піду.
До травички нахилюся,
Сонечку всміхнуся,
З вітерцем пограю,
Як метелик політаю.
Добре на весні так грати,
Радість мамі дарувати.
Дидактична гра «Мамині помічники»
Дітки, а чи допомагаєте ви своїм мамам? Молодці, пропоную вам пограти в гру. Але для початку треба поділитись на 2 команди.
Для першої команди потрібно знайти інгредієнти, які відносять до борщу. Чи всі допомагали мамам готувати борщ?
Друга команда має знайти інгредієнти для смачного компоту.
Молодці, всі мамині помічники. Допомагаєте мамі, все знаєте про свою маму. Не забувайте говорити гарні слова своїм мамам. Про маму складено багато приказок, прислів’я, віршів. Пропоную перейти до останнього завдання.
Дидактична гра «Додай слово»
Я вам буду читати прислів’я, а ви будете його закінчувати.
Нема того краму, щоб купити … (маму).
На сонці тепло, а біля матері … (добре).
У дитини болить пальчик, а в матері … (серце).
А чи знаєте ви вірші про маму? Пропоную вам пригадати вірш про маму і разом розповісти, спираючись на мнемотаблицю.
(Читання вірша Л. Бигич «Є у матері дитятко»)
Які ж ви молодці, справились з усіма завданнями, які підготувала зла чаклунка. Тепер наша квітка може розквітнути і знову виконувати всі бажання дітей.
Чарівна квітка дякує нам, і дарує подарунок. Пропоную відкрити його після нашого заняття. Всі зможемо підійти і загадати кожен своє бажання і чарівна квітка обов’язково його виконає.
ІІІ. Підсумок.
Ось скінчилась наша гра
Вам було цікаво, дітвора?
А тепер скажіть мені,
Що вдалося, а що ні?
Діти, хто завітав до нас на заняття?
Кому ми сьогодні допомагали?
Яке завдання вам сподобалось найбільше?



