Конспект "Гігіена порожнини рота. Правила чистки зубів."

Опис документу:
Однією з основних причин розвитку карієсу та його ускладнень є утворення зубного нальоту, який виникає внаслідок недостатнього або неправильного догляду за порожниною рота. Гігієна порожнини рота-найкращий профілактичний засіб, який запобігає розвитку стоматологічних захворювань.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Комунальний заклад

«Бериславський медичний коледж»

Херсонської обласної ради

МАЙСТЕР КЛАС

НА ТЕМУ : « ГІГІЄНА ПОРОЖНИНИ РОТА. ПРАВИЛА ЧИСТКИ ЗУБІВ »

для учнів 8 класу ліцею хіміко-біологічного профілю Комунального закладу «Бериславський медичний коледж» Херсонської обласної ради

ВИКОНАВ: ВИКЛАДАЧ ДИСЦИПЛІНИ «СТОМАТОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ» БРИЖ МАРИНА ІВАНІВНА

Тема: «Гігієна порожнини рота. Правила чистки зубів».

Актуальність теми: Однією з основних причин розвитку карієсу та його ускладнень є утворення зубного нальоту, який виникає внаслідок недостатнього або неправильного догляду за порожниною рота, зокрема – чищення зубів. Гігієна порожнини рота – найкращий профілактичний засіб, який запобігає розвитку стоматологічних захворювань і забезпечує 90% здоров’я зубів та ротової порожнини.

Мета: поглибити знання учнів про засоби гігієни порожнини рота, які використовуються для чищення зубів; навчити правилам догляду за зубами; виховувати вміння правильно доглядати за ротовою порожниною. Проінформувати учнів про необхідність чищення зубів та важливість її правильної методики.

Зміст:

Теоретична частина

Чищення зубів – це процедура особистої гігієни, яка полягає в очищенні поверхні зубів від залишків їжі, м’якого зубного нальоту.

Сьогодні вживана їжа бідна на вітаміни, натуральні продукти. До її складу входять різні консерванти та різні добавки, які негативно впливають на тканини ротової порожнини. За рахунок недостатнього навантаження на зуби така їжа не сприяє самоочищенню порожнини рота. Тому завдання кожної людини – забезпечити заходи, які будуть сприяти видаленню залишків їжі, знищенню бактерій та мікроорганізмів. В результаті стрімкого розвитку та розмноження бактерії виділяють кислоти, які руйнують і виводять з організму корисні для зубів речовини – кальцій, фосфор та інші мінерали. В результаті цього емаль зуба стоншується, утворюються порожнини, які призводять до розвитку карієсу.

Основними засобами чистки зубів є зубна щітка та зубна паста.

Зубна щітка виконує основну очищувальну функцію при догляді за порожниною рота. Нею користуються для видалення залишків їжі та зубного нальоту з усіх поверхонь зубів та міжзубних проміжків.

Вона складається з ручки, шийки та голівки (робочої частини) з укріпленими на ній пучками щетини (синтетичної або природної).

Оптимальною вважається зубна щітка, розмір голівки якої дає можливість охопити одночасно 2-3зуби. Для дорослих довжина голівки повинна складати 25-30 мм, ширина – 10-12 мм. Голівка щітки повинна забезпечувати оптимальний доступ до корінних зубів, бути компактною, гладкою, із заокруглими кутами, щоб не пошкодити ясна.

Для зубних щіток використовується натуральна щетина або синтетичний матеріал. Недоліками натуральної щетини є те, що в ній є серединний канал, який легко заповнюється водою і мікроорганізмами – це ідеальне місце для розмноження бактерій.

Поверхні синтетичних щетинок гладкі і без пор, закруглені, можливе регулювання їхньої жорсткості.

За останніми показниками зубні щітки діляться на:

 • дуже жорсткі;

 • жорсткі;

 • середньої жорсткості;

 • м’які;

 • дуже м’які.

Для дорослих найбільш оптимальною є щетина середньої жорсткості, оскільки вона добре чистить проміжки між зубами і зубоясенні кишені. У кого підвищена схильність до розвитку карієсу і утворення зубного каменю, краще використовувати жорсткі зубні щітки. Для людей, в яких спостерігається підвищене стирання емалі або запалення ясен чи слизової оболонки порожнини рота – м’які.

Волокна щетини в зубній щітці зібрані в пучки. Більшість щіток мають три – чотири ряди кущів щетинок.

Фарбування пучків щетини в різні кольори використовується для маркування щетинок різної жорсткості, для правильного дозування пасти та з естетичних міркувань.

Також зубні щітки розрізняються за формою підстригання щіткового поля. Досить поширені зубні щітки з рівним щітковим полем.

Розроблені щітки з опуклим полем, що забезпечує якісне проникнення щетини в зубоясенну кишеню та її очищення.

Для гігієни порожнини рота за наявності незнімних ортодонтичних конструкцій типу брекет-систем існують ортодонтичні зубні щітки, внутрішня щетина яких коротша. Це дозволяє якісно очищати поверхні зубів із зафіксованою на них дугою.

Використання зубних щіток з хвилястим, зигзагоподібним щітковим полем дозволяє ефективно очищати гладкі поверхні зубів та міжзубні проміжки.

Останнім часом широкого поширення набули щітки із силовим виступом. Такий виступ забезпечує ефективне очищення міжзубних проміжків та просторів, розташованих позаду останніх кутніх зубів.

Ручки зубних щіток мають бути довгими і широкими. Це забезпечить їх зручне та міцне захоплення.

Шийка зубної щітки може бути пряма, гнучка або розташована під кутом. Для покращення масажних і очищувальних властивостей щітки та автоматичної регуляції ступеню тиску на зуби і ясна краще використовувати зубні щітки з гнучким з’єднанням.

З часом щетина зубної щітки зношується, втрачається її форма, щетинки випадають і укорочуються. Такі зміни потребують заміни зубної щітки. Швидкість зношування щетини залежить від сили тиску на неї, частоти використання, використання зубних паст, індивідуальних особливостей будови зубного ряду. Заміна щітки повинна здійснюватись один раз у три місяці.

Зубні пасти на сьогодні є одними з найпоширеніших гігієнічних засобів у догляді за порожниною рота. Вони компактні, пластичні, мають смакові властивості та відповідають гігієнічним вимогам: зберігають стерильність, не забруднюються в процесі використання, мають лікувальні та профілактичні властивості.

Їх поділяють на види:

1.Гігієнічні – призначені для видалення зубних відкладень та дезодорації порожнини рота.

2.Лікувально-профілактичні – усувають чинники, що сприяють виникненню захворювання зубів і тканин пародонта. За складом вони поділяються на групи:

- ті, що впливають на мінералізацію тканин зуба. Вони містять сполуки фтору, кальцію, мікроелементи;

- ті, що впливають на тканини пародонта і слизову оболонку порожнини рота. Вони містять вітаміни, протизапальні засоби, антисептики, екстракти лікарських рослин;

- ті, що знижують утворення зубного нальоту. До їх складу входять мінеральні солі, сполуки фтору;

- ті, що знижують утворення зубного каменю. Містять абразивні речовини, що сповільнюють утворення зубного каменю (інгібітори);

- ті, що знижують чутливість твердих тканин зуба. Вони містять сполуки калію;

- відбілюючі. Містять перекисні сполуки, абразивні речовини.

3.Лікувальні – включають активні компоненти, що впливають безпосередньо на патологічний процес у ротовій порожнині.

Догляд за порожниною рота повинен бути регулярним і систематичним.

Щоб очищення поверхні зубів від залишків їжі, м’якого зубного нальоту було якісним, існують правила чищення зубів.

З гігієнічної точки зору найбільш раціональним являється дворазова чистка зубів протягом 3 хвилин зранку та ввечері (після останнього прийому їжі).

Чистити зуби необхідно 2-3 хвилини (необхідно провести біля 300-400 рухів).

Необхідно чергувати пасти. Не використовувати одну й ту ж саму зубну пасту довго.

Наносити на щітку необхідно невелику кількість пасти, для дорослих не більше 1 см.

Під час чищення зубів не треба тиснути сильно на щітку.

Чистячи зуби, нахиліться вперед над раковиною, щоб не ковтати пасту, тому що деякі з них містять фтор, який токсичний для організму.

Практична частина

Демонстрація на макеті методики правильного чищення зубів.

1.Помити руки.

2.Прополоскати порожнину рота.

3.Нанести зубну пасту на щітку.

4.Чищення зубів.

Починають чистити зуби з великих корінних зубів з щічної поверхні,послідовно переміщуючи щітку до передніх зубів.

 • Покладіть головку зубної щітки під кутом 45 градусів до лінії ясен.

 • Чистіть зуби круговими рухами по напрямку від ясен до вершини зуба (нижні зуби від низу до верху, верхні зверху вниз).

 • Ретельно чистіть кожен зуб.

 • Жувальні поверхні верхніх і нижніх зубів чистіть круговими рухами.

 • Після ретельного чищення зубів закрийте рот і зробіть зубною щіткою кругові рухи із захопленням зубів і ясен.

 • Почистіть язик, починаючи з задньої частини, і поступово прямуйте до передньої поверхні.

5.Прополосніть порожнину рота елексиром.

6.Промийте зубну щітку проточною водою, ретельно очищуючи її від залишків їжі, зубного нальоту, зубної пасти.

7.Поставте зубну щітку в склянку голівкою догори, щоб вона могла добре висохнути.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.