Тема: З ким поділитися своїм теплом?
Мета: ознайомити дітей з поняттям «люди з особливими потребами», якої допомоги вони потребують; вчити робити припущення, передбачати, як розвиватиметься ситуація в реальному житті чи за сюжетом літературного твору; розвивати вміння описувати своє ставлення до добрих і поганих вчинків; встановлювати залежності між вчинками та їхніми наслідками; проявляти емпатію до людей; розвивати увагу, зв’язне мовлення, уяву, мислення, комунікативні навички; виховувати уважність до інших людей; бажання своєчасно прийти на допомогу.
Обладнання: серія картинок-піктограм, що позначають різні соціальні групи людей; текст оповідання А. Григорука «Гра в шашки», картина «Про мораль знати – негараздів уникати»; іграшка «золота рибка»; матеріали для художньо-продуктивної діяльності.
Хід заняття
Вітання.
Вправа «Поділися добром»
Стати в коло й виконати ритуал: прикласти долоньки до серця, наповнити їх теплом і, склавши човником, вкласти частинку цього тепла у складені долоньки товариша праворуч. Діти виконують ритуал по черзі, передаючи добро по колу, аж поки воно не повернеться до того, з кого розпочали.
Висновок: віддане добро завжди повертається до тебе, і що більше ти його віддаєш, то більше потім отримуєш від інших.
Полілог «Ми всі однакові чи різні»
-Чи всі люди схожі між собою, чим вони відрізняються? (Розгляд картин-піктограм)
-Хто зображений на картинках?
-Чим схожі і чим відрізняються ці люди? (чоловік і жінка, дорослий і дитина, люди похилого віку і молоді).
-Хто із зображених людей потребує допомоги й чому?
В суспільстві є особливі люди. Це люди з інвалідністю, з особливими потребами. Вони такі самі, як і всі інші, однак трохи більше потребують нашої підтримки, допомоги, турботи.
Робота з картиною
Пропоную розглянути фрагмент картини «Про мораль знати – негараздів уникати».
-Кого ви тут бачите?
-Чому хлопчик сидів на візку?
-Хто йому допомагає пересуватися?
-Як ви вважаєте, хто хлопчик і дівчинка одне для одного?
-Як гадаєте, про що вони розмовляють?
-Куди прямують?
Цей фрагмент картини – це ілюстрація до оповідання Анатолія Григорука «Гра в шашки».
Читання оповідання «Гра в шашки» (за методом передбачення)
(Читання 1-го фрагменту твору – до моменту, коли дівчинка Уля вперше побачила хлопчика на візку)
-Який на вигляд був хлопчик?
-Як гадаєте, чому він був сумний та байдужий?
-Що трапилося далі?
-Як діяла Уля?
(Читання 2-го фрагменту твору – до моменту, коли дівчинка спробувала з’ясувати, чому хлопчик не йде гуляти)
-Як гадаєте, що відповість дівчинці хлопчик?
-Що з ним могло трапитися?
(Читання 3-го фрагменту – до моменту, коли Уля зібралася втішити хлопчика за програш у шашки)
-Якими словами дівчинка могла втішати хлопчика?
(Дочитування тексту до кінця)
-Давайте пофантазуємо. Як далі розвивалася дружба Улі з хлопчиком?
( ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА)
Вправа «Вибір»
Розгляд картинок (футбольний м’яч, пазли, конструктор, скейт, книжка, ковзани, фломастери, шахи, скрипка, тенісні ракетки тощо)
-Обрати предмет, пограти із яким могли б запропонувати хлопчику на візочку.
-Які предмети недоречно пропонувати для гри хлопчику з інвалідністю?
Етюд «Три бажання»
Уявіть, що вам до рук потрапила золота рибка, їй можна загадати три бажання. Але одне з них обов’язково має стосуватися іншої людини. Це може бути бажання для хлопчика на візочку, старенької бабусі, або когось іншого – хто, на вашу думку, цього потребує. (Коли діти озвучать свої бажання)
-Поміркуйте, чи можете ви якісь з них виконати самостійно, як саме?
Вправа «Кошик ідей»
Порадьтеся і вигадайте ігри, у які можна пограти із:
-незрячим другом;
-другом, який має вади слуху;
-другом, що не може ходити;
-другом, який зламав руку;
-другом, який не може розмовляти.
(Відповіді дітей)
Дякую за висловлені ідеї. Кожен з нас може подарувати радість і хороший настрій тому, хто з певних причин почувається слабшим. Тому пропоную виготовити ось такий «Веселий соняшник» з осіннього листя, щоб поділитися своїм теплом з тими, хто його потребує.
Пояснення та виконання аплікації
.Підсумок:
-Що вам сподобалося на занятті?
-Чи подобається вам робити добрі справи?
-Кому ви можете допомогти?
-Як ви почуваєтеся при цьому?
-Чи будете ви надалі допомагати людям з особливими потребами?


