«КНИГИ, ЯКІ НАВЧАЮТЬ ЖИТИ» Урок позакласного читання у 3 класі. За творами В.О.Сухомлинського

Опис документу:
-поглиблювати знання дітей про життя та творчість В.О.Сухомлинського; - формувати навички та потребу самостійно й свідомо вибирати і осмислено читати художні твори; - розвивати вміння виділяти у творі головне; -давати характеристику героям та їх вчинкам; -розвивати творчу уяву, критичне мислення, пізнавальний інтерес; -виховувати кращі риси людини: доброту, чуйність, дбайливе ставлення до природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«КНИГИ, ЯКІ НАВЧАЮТЬ ЖИТИ»

Урок позакласного читання у 3 класі.

За творами В.О.Сухомлинського

Підготувала вчитель

початкових класів

Погребівської філії

Карпенко Алла Іванівна

2019 рік

Тема. Книги, які навчають жити.

Мета: розширювати та поглиблювати знання дітей про життя та творчість В.О.Сухомлинського; продовжувати формувати навички та потребу самостійно й свідомо вибирати і осмислено читати художні твори; розвивати вміння виділяти у творі головне, давати характеристику героям та їх вчинкам; розвивати творчу уяву, критичне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати кращі риси людини: доброту, чуйність, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: слайди, портрет В.О.Сухомлинського, виставка книжок, аркуші для «кольорових запитань», конверти із завданнями.

Рекомендована література: В.Сухомлинський. Оповідання «Тільки живий красивий», казка «Співуча пір`їнка».

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

- Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він незвичний і цікавий,

Гостей багато завітало.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день».

- Усміхніться гостям, один-одному, мені. Гадаю, що наші посмішки подарують нам гарний настрій. Адже «Якщо ти хочеш, щоб життя усміхалося тобі, спочатку ти сам усміхнися життю».

ІІ. Розчитування.

- Традиційно розпочнемо урок з мовної розминки.

1. Вправи для розвитку артикуляційного апарату.

- Який звук просить промовити лікар коли перевіряє горло? [а ]

- Як дзижчить джміль?

- Дмухніть на кульбабку.

2. Чистомовка.

Шу-шу-шу! Чистомовки я пишу.

Ят-ят-ят! Їх пишу для всіх малят.

Ки-ки-ки! Їх говорять залюбки.

Ло-ло-ло! Щоб чисте мовлення було.

3. Читаночки-переставляночки.

Но ра ка бан тро хи

Тра ва ко мар ма са

То вар ра м а ди во

Ти ша си ро на каз

Си ли сос на ко миш

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.

- Кожна людина прагне кращого життя, але слід пам`ятати, що своє життя ми створюємо самі. Майбутнє кожної людини закладається ще в дитинстві. І допомагають у цьому батьки, вчителі і хороші книги.

- Тож прочитаємо тему уроку. (Книги, які навчають жити).

- Щоб дізнатися хто є автором таких творів потрібно прочитати слова, що розсипалися. (слайд).

си ль Су млин кий

Ва хо сь

- Отже сьогодні урок позакласного читання присвячується Василю Олександровичу Сухомлинському – видатному педагогу, заслуженому вчителю України, відомому письменнику.

Зачитаємо завдання, які ми маємо виконати на уроці.

Завдання уроку

1. Продовжити знайомство із життям та творчістю В.Сухомлинського.

2. Пригадати прочитані твори В. Сухомлинського.

3. Опрацювати оповідання В.Сухомлинського «Тільки живий красивий» та казку «Співуча пір`їнка».

4. Розвивати мовлення, мислення, фантазію.

5. Продовжувати розвивати навички працювати в групах, колективно.

ІV. Повідомлення про життєвий та творчий шлях письменника.

- Тож приступимо до виконання завдань уроку. Наші кореспонденти підготували повідомлення про життєвий та творчий шлях В.Сухомлинського. (Слайди).

1. Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівка на Кіровоградщині. Батько письменника працював столяром, був освіченою і шанованою людиною в селі. Мати працювала в колгоспі. У сім`ї, крім Василя, було ще троє дітей.

2. У сім`ї Сухомлинських дітям прищеплювали любов до книги. Особливо багато читав Василькові його дідусь. Помираючи, він передав свою бібліотеку онукові.

Ріс хлопчик жвавим та допитливим. Змалку любив малювати. Василько був одним із кращих учнів школи. Після закінчення школи став студентом Кременчуцького педагогічного інституту. А згодом учителем української мови.

3. Василь Олександрович був учасником війни. Після поранення повернувся додому. У 1948 році став директором Павлиської середньої школи і 23 роки там пропрацював.

4. Василь Сухомлинський дуже любив дітей і написав для них 1500 цікавих оповідань і казок. Своїми творами письменник намагався виховувати справжню людину, якій притаманні такі риси характеру: відданість Батьківщині, любов до рідної мови, повага до старших, бережливе ставлення до природи, доброта, працелюбність, милосердя. Про його літературну спадщину говорять: «Книги, які навчають жити».

5. Помер В.О.Сухомлинський 2 вересня 1970 року. Похований недалеко від школи, якій віддав усе своє життя. Пам`ять про В.Сухомлинського буде жити вічно у його творах, виданих 53-ма мовами світу, майже 15 мільйонів примірників.

V. Огляд виставки книжок.

- Ви вже здогадалися, що автором усіх книжок, що розміщені на виставці є В.О.Сухомлинський. Ці примірники ви можете знайти у нашій шкільній бібліотеці і ознайомитися з їх змістом. А щоб зацікавити вас, послухайте рекламу.

1 збірка

- Я пропоную вашій увазі збірку, яка має назву «Гаряча квітка». До неї увійшли невеликі оповідання про те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про взаємовідносини між людьми, а також повчальні казки про природу. У цій книзі ви можете прочитати про те, як Оленка хотіла весну наблизити, про те, як дзвенять сніжинки і що потрібно робити, щоб кіт мишку не впіймав. Якщо вас зацікавила ця інформація – прочитайте книгу. Ви отримаєте справжнє задоволення.

2 збірка

- Зверніть увагу на нову збірку художніх творів для дітей «Всі добрі люди – одна сім`я». Сюди увійшли не тільки твори, де дійовими особами є люди. На її сторінках ви також зустрінетеся з олюдненими тваринами, рослинами і навіть природними явищами. Усі ці твори пронизані любов`ю до всього живого. Прочитайте цю книжку – не пошкодуєте!

3 збірка

- Ця збірка називається «Квітка сонця». У цій книзі зібрано найцікавіші твори письменника для дітей. Вони пройняті любов`ю до дітей, до рідного краю, ненав`язливо, обережно вчать доброзичливості, поваги до старших, відповідальності за свої вчинки. Якщо ви хочете стати справжньою людиною – ця книга саме для вас.

- Учитель. Василь Олександрович дуже багато зробив для педагогічної науки він написав 48 монографій, понад 600 статей, видав книги за допомогою яких навчаються майбутні вчителі та книги, які стали справжніми порадниками і помічниками у роботі педагогів. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу, «Поради молодому директору»… Це тільки маленька краплина його педагогічної спадщини.

VІ. Літературна вікторина.

- Готуючись до уроку ви прочитали багато оповідань та казок В.Сухомлинського. Наші «Бібліотекарі» підготували літературну вікторину «З якого це твору?» (Запитання по черзі 1 та 2 групі).

1. «Коли мати увійшла до хати, дочки одна за одною почали говорити, як вони занудьгувалися за матір`ю…» («Сьома дочка»)

2. «Марійка рушила до хутірця, за нею пішли всі. Роман постояв хвилинку й, зітхнувши, теж поплівся за гуртом. «Важко бути людиною», - сказав він.» («Важко бути людиною»)

3. «Якби води напився вовк, він може й не дякувати. Ми ж не вовки, а люди…»

(«Для чого кажуть « спасибі» )

4. « Не стало ні лугу, ні дуба, ні соловейка, ні криниці. Довкола пісок, вітер здіймає хмари пилюки. «Де ж воно все поділося?» - подумав дідусь.»

(«Камінь»)

VІІ. Хвилинка релаксації.

(Звучить спокійна музика)

- Сядьте зручно, заплющіть очі. Уявіть що зараз літо, теплий, сонячний день. Ви йдете квітучим, зеленим лугом. Чуєте спів пташок, дзвінке сюрчання коників, відчуваєте легенький дотик вітру, вдихаєте на повні груди повітря переповнене ароматом квітів і трав. Сідаєте на теплу, м`яку траву, вам спокійно, затишно, тепло… І раптом перед вами з`являється – розплющіть очі – великий красень-метелик, розгляньте його.

- Щоб ви зробили, якби зустріли такого красеня? (Відповіді дітей, без коментарів)

VІІ. Рзширення читацького досвіду дітей.

1. Оповідання «Тільки живий красивий»

- А зараз ми дізнаємося, як вчинив хлопчик, герой оповідання В.Сухомлинського «Тільки живий красивий» (Читають підготовлені учні)

- Які почуття викликала у вас почута історія?

Опорна таблиця

Сум, радість, біль, переживання, злість, задоволення, жаль, здивування.

2. Самостійне читання оповідання по частинах.

- На що сів великий метелик?

- Чи бачили ви ці квіти? (Слайд)

- Як називається цей метелик?

- Що зробив хлопчик?

- Що сталося з метеликом за кілька днів?

3. Вибіркове читання.

- Знайдіть і зачитайте ту частину тексту, що викликала у вас біль та жаль.

- Прочитайте, який висновок зробив хлопчик?

- Як гадаєте, чи зрозумів він свою помилку?

- Чого вчить нас це оповідання? (У природі потрібно бути спостережливим, тихим… І тільки таким вона відкриває свої таємниці.)

5. Казка «Співуча пір`їнка».

- Наші друзі метелики, жучки, птахи прислали нам листа.

Ми прийшли у світ, щоб жити

Всі на просторі земнім,

Щоб сміятись і радіти

У довкіллі чарівнім.

А життя це справжня казка!

Ллється музика і сміх.

Ти ж, запам`ятай, будь ласка

Неповторний серед всіх!

- А й справді, на цілій планеті немає таких хлопчиків і дівчаток, як ви. Є мільйони інших дітей, але саме таких, як кожен з вас, немає ніде. Навіть коли народжуються близнята, зовні схожі одне на одного, мають різні характери, свої здібності, уподобання. Хтось гарно співає, хтось швидко і правильно розв`язує задачі, хтось майстерно вишиває, хтось – уміє доглядати тварин, або хороший спортсмен. Кожен має свій талант, свою унікальність. Тільки потрібно розпізнати їх та розвивати. Саме на такі роздуми хоче налаштувати нас зміст казки «Співуча пір`їнка».

6. Читання казки вчителем.

- Про яку пташку розповідається в казці?

- Чи чули ви про цього дивовижного птаха?

- Давайте звернемося до «довідкового бюро». Оленка розповість нам про цього дивовижного птаха. (Слайд)

7. Тестування

- Перевіримо чи уважно ви слухали казку?

Тест

1. Цей твір є: а) казкою; б) оповіданням.

2. Стрепет: а) хлопчик; б) дивовижний птах.

3. Стрепет співає: а) дзьобом; б) крилом.

4. Якось Стрепет загубив: а) співучу пір`їнку; б) голос.

5. Співучу пір`їнку знайшов: а)дядько Сергій; б) маленький Сергійко.

6. Чоловік згадував Стрепета і думав; а) «У кожної людини є своя співуча пір`їнка”; б) «Нещасливий той, у кого є своя співуча пір`їнка».

8. Прочитати пірамідки слів.

- А зараз підготуємось до самостійного читання. Попрацюємо з пірамідками слів. (Слайди)

Птах дай

Струна пробіг

Сергійко схожий

Дивовижний маленький

Настроюється захотілося

- Прочитати буксиром, повільно, швидко, найкоротше слово, найдовше, іменники, прикметники, дієслова.

- Поясніть значення слів: струна, смичок, очерет.

- До слів: дивовижний, лунає, трапилось доберіть синоніми.

- До слова – маленький доберіть антонім.

9. Самостійне читання казки.

- Перший абзац прочитайте мовчки, приклавши пальчик до вуст.

- Далі будемо читати ланцюжком.

10. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Чому цей твір є казкою? Що в ньому правда, а що вигадка?

- Як Стрепет співає?

- Прочитайте з чим порівнюється його спів?

- Яке трапилося лихо?

- Хто знайшов пір`їнку?

- Як Стрепет знайшов свою пір`їнку?

- Прочитайте, про що птах просив Сергійка?

- Який висновок для себе зробив уже дорослий чоловік? Доведіть словами із твору.

- Про що змусила задуматись ця казка?

- Які співучі пір`їнки є у вас?

11. Робота в групах. Читання «розвідка».

1). Знайти в тексті і прочитати , спільнокореневі слова до слова спів.

2). Скільки разів у творі автор вжив слово Сергійко, Стрепет.

12. Робота в групах. «Кольорові запитання».

- Складіть та запишіть на кольорових аркушах запитання до казки «Співуча пір`їнка».

- Прочитайте: Будь уважним до себе й до інших,

Не загуби свою співучу пір`їнку!

- Чи погоджуєтесь ви з таким висновком, запам`ятайте ці слова. (Слайд)

VІІІ. Підсумок уроку.

Технологія «мікрофон»

- Прочитайте ще раз тему уроку. Про чиї твори так говорять?

- Які твори ми читали сьогодні?

- Чого навчають нас ці твори?

- Чи всі завдання уроку ми виконали?

- Чи виникло у вас бажання читати й надалі оповідання та казки В.Сухомлинського?

ІХ. Оцінювання.

- Сьогодні ми разом оцінимо роботу на уроці.

- Хто був найактивнішим?

- Чия інформація була цікавою?

- Хто відповідав правильно?

- Хто читав найвиразніше?

- Кому потрібно бути уважнішим, активнішим?

Х. Домашнє завдання.

- Погляньте на дошку, чи всі завдання ми виконали?

- Відкриємо цей конверт, що у конверті? Зачитай ………… .

Загадка

Голубка летіла,

У наш дім залетіла,

Що у світі бачила

Про все розповіла

- Відгадавши загадку, ми визначимо тему наступного уроку позакласного читання.

- Отже на наступному уроці ми будемо працювати з дитячими газетами, журналами, тобто періодичними виданнями.

- Чи любите ви читати газети, журнали? Які саме?

- Отже на наступний урок ви маєте підготувати розповідь на тему «Чим цікавий мій улюблений журнал,газета?»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Вчити читати. Літературна освіта в школі: химери чи лабіринти?»
Мацевко-Бекерська Лідія Василівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.