Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Зародження та розвиток вищої освіти в Україні
Мета ознайомити студентів з історією становлення системи вищої освіти в Україні, з першими вищими навчальними закладами і їх діяльністю; розвивати логічне мислення, уміння відстоювати власну думку; виховувати повагу української культури та освіти
План лекції: 1. Передісторія вищої освіти в Україні. 2. Перші вищі навчальні заклади в Острозі і Києві. 3. Класичні університети України періоду нової та новітньої історії. 4. Вища освіта у незалежній Україні.
1. Передісторія вищої освіти в Україні Братства – національно-релігійні громадські організації українських і білоруських православних міщан у XVI-XVIII ст.
Братські школи – навчальні заклади в Україні у XVI-XVIII ст., які організовувалися при братствах, щоб зміцнювати православ’я і чинити опір впливам латинських (єзуїтських) і протестантських шкіл.
Перші братські школи заснували: Братство у Львові (1586 р.) Братство у Києві (1615 р.) Братство у Луцьку (1620 р.) Братство у Бресті Братство у Могильові
Найвідомішими книгами, які видали братства, є: «Греко-слов’янська граматика», Львівське братство, 1591 р.; «Считания удобные…» - перший підручник з математики, 1682.
Найвідомішими книгами, які видали братства, є: Буквар Каріона Істоміна
Буквар Каріона Істоміна
У братських школах учням давали елементарні знання: (читання, письмо, лічбу, Закон Божий) і «7 Вільних мистецтв»
2. Перші вищі навчальні заклади в Острозі і Києві
Острозька школа-академія Відкрито 1576 року в м. Острозі князем К. Острозьким. В академії викладали слов’янську, грецьку, латинську мови і «вільні науки»
Києво-Могилянська академія 1632 року в Києві шляхом об’єднання Київської братської та Лаврської шкіл було створено Києво-Могилянську колегію
Києво-Могилянська академія Петро Могила (1597-1647) – молдавський боярин, український політичний, церковний і освітній діяч, Митрополит Київський, Галицький і всієї Русі з 1633 року.
Києво-Могилянська академія Петро Могила
Києво-Могилянська академія У колегії було 8 класів: підготовчий (фара або аналогія); три молодші (інфіма, граматика, синтаксис),
Києво-Могилянська академія два середніх (поетика і риторика); два старших (філософія і Богослов’я).
Києво-Могилянська академія 1701 року Петро I своїм указом надав колегії офіційний статус академії.
Києво-Могилянська академія 1819 року Києво-Могилянська академія була перетворена у духовну академію.
3. Класичні університети України періоду нової та новітньої історії
Львівський університет Львівський університет – найдавніший з класичних університетів України. Заснований 20 січня 1661 року .
Львівський університет Структуру Львівського університету складали чотири факультети: теологічний, юридичний, медичний і філософський, а також повна гімназія.
Харківський університет 17 листопада 1804 р. засновано Харківський Імператорський університет. Урочисте відкриття університету відбулося 29 січня 1805 року.
Харківський університет
Харківський університет Харківський університет – єдиний в Україні, де навчалися і працювали три лауреати Нобелівської премії – біолог І. Мечников, економіст С. Кузнець, фізик Л. Ландау.
Київський університет Заснований 2 листопада 1833 року як Київський Імператорський університет Святого Володимира.
Київський університет Відкриття Київського університету відбулося 15 липня 1834 р.
Київський університет Спочатку в університеті функціонував тільки філософський факультет з історико-філологічним і фізико-математичним відділеннями.
Одеський університет У травні 1865 р. засновано Одеський університет, який називався Новоросійським університетом, що базувався на Рішельєвському ліцеї.
Одеський університет З початку свого існування університет мав у своєму складі 4 факультети: історико-філологічний, фізико-математичний, юридичний і медичний.
Одеський університет Видатні випускники і педагоги: видатний біолог Ілля Мечніков, патофізіолог і організатор науки Олександр Богомолець, епідеміолог і мікробіолог Данило Заболотний, хімік Лев Писаржевський та інші.
Чернівецький університет Засновано у 1875 р. з німецькою мовою викладання, але із самого початку тут діяли кафедри української мови і літератури.
4. Вища освіта у незалежній Україні
Стаття 53 Конституції України “Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.”
Законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із Законів України «Про освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», Закону України «Про вищу освіту»
Початковий рівень вищої освіти: спеціалізований коледж, технікум. Заклади вищої освіти: інститут, академія і університет.
Найвідоміші вищі навчальні заклади незалежної України
Київський національний університет імені Т. Шевченка
Київський університет імені Бориса Грінченка
Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди
Харківський національний медичний університет
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Львівський національний університет імені І. Франка
Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка
Дякую за увагу!
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»