Історія педагогіки. Класичні університети України періоду нової та новітньої історії. Львівський університет

Опис документу:
Стаття створена для викладачів педагогічних технікумів і коледжів для ознайомлення студентів з історією становлення системи вищої освіти в Україні, з першими вищими навчальними закладами і їх діяльністю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Класичні університети України періоду нової та новітньої історії

Львівський університет

Львівський університет – найдавніший з класичних університетів України.

20 січня 1661 року Львівському університету польським королем було надано «статус академії і титул університету» із правом викладання всіх тогочасних університетських дисциплін і присвоєння учених ступенів. Але тоді накази щодо створення університету у Львові неодноразово приймалися і скасовувалися. Тому існує думка, що Львівський університет було започатковано цісарським декретом від 21 жовтня 1784 року. І хоча існують такі протиріччя, більшість дослідників зупиняється на даті – 1661 рік.

Структуру Львівського університету складали чотири факультети: теологічний, юридичний, медичний і філософський, а також повна гімназія. Університет наділявся такими ж правами, як і інші університети Австрійської держави.

Оскільки Львів, як і вся Галичина, були під владою Австрійської імперії, навчання велося німецькою, латинською мовами, а згодом і польською, проте з роками в університеті перемогли українські тенденції. Зокрема, у 1873 р. при Львівському університеті було створено Наукове товариство імені Тараса Шевченка.

Навчальний процес у Львівському університеті проводився за програмою єзуїтських шкіл, розробленою ще наприкінці ХVІ ст.; помітні зміни у цю програму стали вноситись лише в середині ХVІІІ ст. На відділі філософії, головним чином вивчали філософську систему Аристотеля, яка була сукупністю логіки, фізики і метафізики; у складі фізики розглядали також елементи математики, астрономії, біології, метеорології, у складі метафізики – питання психології та етики. Вивчали, крім цього, історію, географію, грецьку мову та ін. На відділі філософії навчання тривало два-три роки. Після закінчення цього відділу можна було здобувати богословську освіту. На теологічному відділі навчання тривало чотири роки. Тут проходили історію церкви, Старий і Новий Заповіт, догматичне і моральне Богослов’я, канонічне право, казуїстику, староєврейську мову. Всі університетські дисципліни викладали професори.

У середині і другій половині ХVІІІ ст. у зв’язку з розвитком наукових знань, зокрема природничих наук, сталися зміни у навчальному процесі університету. У 1744 р. було відкрито кафедру математики, яку очолив Ф. Гродзіцький – автор підручника з архітектури і математики, створено математично-фізичний кабінет, відкрито університетську астрономічну обсерваторію. Почали викладати польську, французьку, німецьку мови, географію та історію, як окремі предмети. Тут працювали відомі вчені: історик К. Несєцький, математики Ф. Гродзіцький і Т. Секержинський, письменник Г. Пірамович, громадський діяч, поет, письменник і філософ І. Красіцький. Випускниками університету були такі відомі люди, як І. Гізель, М. Слотвинський, Я. Богомоловський та багато інших.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»