"Інтерактивні іграшки в корекційній роботі для розвитку дрібної моторики у дітей із затримкою психологічного розвитку"

Опис документу:
Науковий та практичний матеріал для вчителів-дефектологів, вчителів-логопедів та вихователів корекційних груп щодо корекційної роботи для розвитку дрібної моторики у дітей із затримкою психологічного розвитку за допомогою інтерактивних іграшок.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Вчитель-дефектолог

Янів О.П.

вища кваліфікація

ДНЗ №21

м.Стебник

ІНТЕРАКТИВНІ ІГРАШКИ

В КОРЕКЦІЙНІЙ РОБОТІ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ У ДІТЕЙ ІЗ ЗАТРИМКОЮ ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ

Джерела здібностей та обдарованості

дітей –на кінчиках їхніх пальців…

Іншими словами: чим більше майстерності

в дитячій руці, тим розумніша дитина…

В.О. Сухомлинський

Однією з основних цілей роботи з дітьми із затримкою психічного розвитку (ЗПР) – є інтеграція їх в суспільство, адаптація до загальноприйнятих норм та правил життя в колективі. Не є секретом, що низький рівень розвитку сприймання вимагає тривалішого часу для прийому і переробки інформації, а тому методи та прийоми корекційного навчання суттєво відрізняються від базових педагогічних методів і прийомів своєю нетрадиційністю, інтерактивністю та інноваційністю.

Розвиток дрібної моторики рук дитини із ЗПР – є важливим показником її пристосованості у навколишньому світі. Він показує наскільки дитина готова самостійно маніпулювати предметами, виконувати ряд життєво необхідних дій: користуватись ложкою, чашкою, застібувати ґудзики, зав’язувати шнурівки, тобто самостійно обслуговувати себе, а потім можливість навчатися малювати, ліпити, писати і виконувати різноманітні дії для повноцінної життєдіяльності.

Чому ж розвиток дрібної моторики так впливає на мовленнєвий розвиток дитини? А все дуже просто і дуже складно водночас – мовні центри і центри розвитку дрібних м’язів рук у корі головного мозку – сусіди і тому стимулюючи роботу одного центру, ми змушуємо працювати ще й сусідній.

Дрібна моторика – це функціонування дрібних м’язів, що знаходяться в кистях рук, а також ще й координація очей та рук (всі рухи м’язів виконуються під контролем зору). Розвиток моторики проходить складний шлях, починаючи з хапання предмета долонькою, потім удосконалюється в процесі перекладання предмета з руки в руку, а вже потім – тримати ложку, пензлик, ручку, олівець і виконувати з ними необхідні маніпуляції. З дорослішанням рухи дитини стають все чіткішими, впевненішими, складнішими, узгодженішими, що і дає можливість дитині самостійно розв’язувати життєві ситуації.

Я думаю, в сьогоднішній час, ні в кого не виникає сумнівів щодо необхідності розвитку дрібної моторики, і чим швидше вона буде проводитися, тим результати будуть вагомішими. А тому, починати можна вже з другого тижня, розмасовуючи активні точки на ручках та пальчиках дитини, ми посилаємо імпульси до кори головного мозку, які активізують їхню роботу і сприяють кращому розвитку дитини в цілому. Для роботи з розвитку дрібної моторики на сьогоднішній день є масса цікавих нових інтерактивних методів та прийомів корекційного навчання.

Інтерактивні методи корекційної роботи – це способи цілеспрямованої взаємодії дорослого з дитиною, що забезпечують оптимальні умови її розвитку.

Інтерактивне навчання – це специфічна форма організації освітньої діяльності, метою якої є забезпечення комфортних умов для взаємодії, за яких кожна дитина відчуває свої успіхи і, виконуючи певну інтелектуальну роботу, досягає високої продуктивності. Корекційна робота може проводитися індивідуально, парами, мікрогрупами та підгрупами для швидкого, мобільного, необхідного реагування на індивідуальні особливості, можливості та потреби кожної дитини.

Одними з самих ефективних способів розвитку дрібної моторики дитини є:

  • масаж пальчиків та кистей рук;

  • різноманітні пальчикові ігри;

  • ігри та предметна діяльність з різноманітними дрібними предметами, іграшками та природнім матеріалом.

Тими маленькими помічниками у корекційній роботі над розвитком дрібної моторики і стають всі можливі іграшки-розвивалки, яких на сьогодні є превелика кількість. Тривалість будь-яких ігор безпосередньо залежить від віку та індивідуальних особливостей дитини. Так наприклад, діти 3-х річного віку можуть бавитись до 5 хвилин, діти 3-5 років – 5-10 хвилин, 5-7 років – до 15 хвилин, але основним показником є бажання дитини до гри. Ніколи не можна силувати дитину до виконання будь-яких завдань, краще зробити наступним разом, коли дитина сама в ігровій формі виявить бажання.

Проаналізуємо різні розвиваючі ігри, запропоновані сучасним ринком дитячих іграшок, метою яких і є розвиток дрібної моторики рук у дітей раннього дошкільного віку.

РІЗНОМАНІТНІ ПІРАМІДКИ

Ця проста на перший погляд іграшка насправді є великим скарбом для пізнання та розвитку не тільки дрібної моторики, а й сенсорних можливостей в цілому.

Пірамідка – це одна з базових розвиваючих іграшок для дітей молодшого дошкільного віку, яка допомагає розвивати дрібну моторику, логічне та образне мислення, засвоювати кольори, форму, величину. В сучасному розмаїтті є різноманітні пірамідки за ступенем складності, які призначені для різних вікових та індивідуальних можливостей дитини, матеріалу виготовлення, що також впливає на тактильну чутливість малюка.

КУБИКИ

Сама давня, надійна, провірена та традиційна іграшка, на якій виросло не одно покоління, не втратила і в наш час своєї актуальності, а навпаки удосконалилась. З кубиками можна складати різноманітні споруди, вивчати форму, колір, звуки, букви, класифікувати картинки по призначеннях, видах, складати сюжетні та предметні картинки. А це вже не тільки розвиває дрібну моторику, а й просторове та логічне мислення, пам'ять та орієнтацію.

КУБИКИ-СОРТЕРИ

Куб – сортер – прекрасна іграшка для розвитку будь-якої дитини. Під час гри з тими диво кубиками дитина вчиться підбирати фігурки за формою, розміром та вставляти їх у відповідні отвори. Завдяки заняттям з такими іграшками дитина розвиває дрібну моторику рук ,просторову орієнтацію, ситуативне мислення, пам’ять та вміння використовувати набутий досвід.

ЛЯЛЬКИ-РУКАВИЧКИ І ПАЛЬЧИКОВІ ІГРИ

Пальчикові ігри прийшли до нас ще з давніх часів, коли не було такого великого вибору розвиваючих іграшок, але знайшли свою нішу і в сучасній корекційній педагогіці. Ми всі з дитинства пам’ятаємо такі незабутні пальчикові ігри, як «Сорока-ворона», «Лади-ладусі», «Ось цей пальчик», «Ми ділили апельсин» і багато інших.

Ігри з ляльками-рукавичками працюють не тільки на вдосконалення дрібної моторики рук та координації рухів, а й вирішення завдань із подолання мовних проблем у дитини. За допомогою ляльки дитина краще засвоює навчальний матеріал і різні способи вираження емоцій, почуттів, станів, рухів, які у звичайному житті з яких-небудь причин дитина не може або не дозволяє собі проявляти, навчається способам адекватного вираження своїх емоцій, почуттів, бажань.

ІГРАШКИ-ШНУРІВКИ

Іграшки-шнурівки вже давно користуються особливою любов’ю та популярністю у дітей та педагогів . Суть гри полягає в тому, що дитина має просовувати шнурівку у різні дірочки. Цінність цього методу не тільки в розвитку дрібної моторики, а й в розвитку тактильних відчуттів за рахунок різних матеріалів, з різною фактурою. На основі іграшок-шнурівок можна вивчати та закріплювати знання про кольори, форми, величину предметів, що гарно сприяє розвитку логічного мислення, мовлення, координації рухів, гнучкості кистей рук, посидючості та вміння прикладати зусилля для виконання завдання.

РАМКИ-ВКЛАДИШІ

Дерев’яні пазли, рамки-вкладиші, сприяють розвитку дрібної моторики рук, самостійності, цілісного та колірного сприйняття предмета, логічного та асоціативного мислення дитини. В основі гри закладено вміння дитини підбирати потрібні отвори в рамці і вкладиша. Для дітей різних вікових категорій розроблені різні рамки-вкладиші з різними завданнями по складності і можливостях малюка.

ПЛАСТИЛІН АБО ТІСТО ДЛЯ ЛІПЛЕННЯ

Рідко, яка дитина не любить пластилін або тісто для ліплення, адже з його допомогою можна зробити багато цікавих іграшок і не біда, що вони не дуже досконалі. Радість дитини заключається в тім, що вона являється автором даного шедевру і більше ні в кого такого не має.

За допомогою пластиліну дитина самовиражається не тільки творчо, а й розвиває гнучкість і рухливість своїх пальців, що в свою чергу сприяє поліпшенню мовлення дитини. А спеціальний пластилін в баночках для діток молодшого дошкільного віку саме задоволення у роботі – до рук не липне, не забарвлює ручки та ще й пахне приємно. А з готовими формочками тваринок все виходить просто та весело, ще й дидактичну гру на звуконаслідування можна пограти «Хто як кричить».

ТЕХНІЧНА РОЗУМНА ІГРАШКА «КОТОФОНЧИК»

Сучасність повністю міняє наші уподобання та потреби. На зміну старим іграшкам приходять нові технічні розумні іграшки, які в ногу з часом вносять свої корективи і стають універсальними.

Так, розумна іграшка Котофончик може навчати одночасно малюків в ігровій формі вмінню розрізняти та називати за зразком геометричні фігури, цифри, букви, знаходити їх на дисплеї, що в свою чергу гарно розвиває просторову орієнтацію та дрібну моторику так, як дитина повинна правильно нажати клавішу, включивши ще й зорові аналізатори. Ця інтерактивна іграшка дає можливість дитині почути власну відтворену мову, силу голосу, тембр, чути літературні твори в правильній літературній мові та спілкуватися з близькими та рідними людьми, формуючи правильні фрази та висловлювати свої побажання за допомогою вербального способу.

ФІГУРКИ НА МАГНІТАХ

Порівняно недавно в корекційну педагогіку ввірвались фігурки на магнітах. Але за рахунок того, що в кожнім домі є «чудове поле для дій» – поверхня холодильника, завоювали любов і симпатії не тільки вчителів-дефектологів, а й простих мам. Дорослі постійно хочуть порадувати своїх малят чимось смачненьким. Тут кожен зайнятий корисною справою, а для дитини це в першу чергу – розвиток дрібної моторики, координація рухів і просторового уявлення та мислення. А фантазії малюка допоможуть розкритися різні геометричні фігури.

ПАЗЛИ ТА КНИГИ-ПАЗЛИ

Все частіше в книжкових магазинах можна зустріти книги-пазли, що є диво витворами для роботи з дітками із ЗПР. Це як два в одному, не тільки літературний твір для читання, а й практичний урок на закріплення твору та його дійових осіб. Полюбляють дітки працювати і з барвистими предметними та сюжетними картинками – пазлами. Під час збору яких розвивається дрібна моторика, уважність, посидючість, кмітливість, логічне мислення, концентрація уваги, координація роботи очей та кистей рук.

МОЗАЇКА

Мозаїка - одна з найулюбленіших дитячих іграшок. Вона дає можливість дитині виконувати, як нові, так і вже знайомі форми та предмети. Сучасна іграшкова індустрія настільки розширила та покращила нові види, форми, розміри мозаїки, що тільки збільшила інтерес та можливості дитячої творчості й розширила можливості розвитку, як дрібної моторики, так і сенсорних можливостей дитини. Інтерактивні іграшки дають можливості дитині з діагнозом ЗПР ввійти в шкільний світ підготовленою та адаптованою до умов навчання в загальноосвітній школі.

А на завершення закликаю – давайте всі візьмемо собі на замітку слова мудрого педагога-новатора В.О.Сухомлинського, що говорив: «…чим «розумніші» будуть дитячі ручки, тим розумніша буде наша дитина.» Підбираючи дидактичний матеріал для роботи з дітьми ЗПР, необхідно пам’ятати, що тільки спільна творча співпраця вчителів-дефектологів, вихователів та батьків принесе плідні результати в розвитку дитини, як особистості в цілому і відкриє малюку всі двері нашого цікавого та складного світу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
0
1
дн.
0
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!