Інтегрований урок у 4 класі "Культура спілкування. Конфлікт. Давайте жити дружно!"

Різне

Для кого: 4 Клас

27.11.2018

3507

199

0

Опис документу:
Зінтегровано зміст навчальних предметів: Літературне читання. Розвиток мовлення. Я у світі. Психологі.я Мета: сприяти формуванню уявлень учнів про конфлікти, їх структуру, причини, шляхи вирішення; створити умови для розуміння сенсу конфліктів; показати учням значення добрих взаємин, їх перевагу над конфліктами; ознайомити іщ творами, які висвітлюють проблеми стосунків між однолітками чи у сім’ї.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Йцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфі

чсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбючсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбюйцукенгшщзхїфівапролджєячсмитьбю

Інтегрований урок у 4 класі

Культура спілкування. Конфлікт. Давайте жити дружно.

Літературне читання, Я у світі

Підготувала вчитель початкових класів Андрієнко Н. С.

Шукати в цьому блозі

Початок форми

Інтегрований урок, 4 клас

Тема.

Культура спілкування. Конфлікт. (Я у світі).

Робота з дитячою книгою. Читання та опрацювання творів про стосунки між людьми. Притча про Езопа. (Літературне читання )

Зінтегровано зміст навчальних предметів:

Літературне читання.

Розвиток мовлення.

Я у світі.

Мета:           

а) навчальна - сприяти формуванню уявлень учнів про конфлікти, їх структуру,  причини, шляхи вирішення; створити умови для розуміння сенсу конфліктів (позитивного і негативного); показати учням значення добрих взаємин, їх перевагу над конфліктами; ознайомити іщ творами, які висвітлюють проблеми стосунків між однолітками чи у сім’ї.

б) розвиваюча - створити умови для висловлення учнями власної думки, розвиток аналітично-синтетичних навичок; вміння володіти собою;

в) виховна - сприяти розвитку соціальної та комунікативної компетентності, аналітичного мислення, активності, рефлексивних здібностей учнів,  виховання активної життєвої позиції, бажання гідно виходити із конфліктної ситуації.

Дидактичне забезпечення: дидактичний матеріал для групових завдань, малюнки

Міжпредметні зв’язки: літературне читання, українська мова, я у світі, психологія, основи здоров’я.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

Учитель. Ми зібралися, щоб допомогти одне одному стати розумнішими, навчитися поводитися серед людей, захищати себе і слабкого, уміти спілкуватися з однолітками й дорослими. Спілкуватися на рівних, без страху, приниження й образ, без бійок, чесно й справедливо, розуміти себе й інших людей.

Привітання

Станем разом ми у коло. Скільки друзів — глянь навколо.

Руку другу простягну. З другом сварку не почну.

Будемо ми впевнені.

А для друзів і присутніх — щирими й відвертими.

Вправа-знайомство «Це здорово!»
Мета: підвищити самооцінку, отримати підтримку групи.
Учні по черзі називають своє ім’я і розповідають про особливості свого характеру (наприклад: «Я гарно малюю» тощо). У відповідь усі хором говорять: «Це здорово!» й одночасно піднімають угору великий палець.

Із чарівного золотого пакета діти дістають зірочки і групуються за кольорами.

Порада: зберігати до кінця уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Гра «Бінго»

  2. Ознайомлення з біографією Езопа

Дві з половиною тисячі років тому в Давній Греції жив Езоп. Давні греки вимовляли його ім'я інакше, ніж ми — Айсопос. А детальніше ви дізнаєтесь з репортажу ваших однокласників.

Читають ті учні, які отримали зірочку із словом «Езоп».

1 частина

За легендами, основоположником байки вважають Езопа, який жив, у VI столітті до нащої ери. Езоп був рабом і не міг говорити вільно, відверто, тому звертався до форми байки. У той час вона існувала як вид усної творчості. Згодом байки Езопа були записані, їх використовували як навчальний посібник у риторичних школах.

Езоп жив у Стародавній Греції.

За переказами, він не був греком, рабом відомого рабовласника Ксанфа.

2 частина

Яким постає Езоп у переказах?

Від народження він був горбатим і потворним. У нього було велике черево, а на спині горб. Зовсім, здавалось, негарний на вигляд, цей раб був надзвичайно розумним. Про його мудрість ходили легенди.

3 частина

Якось господар Езопа зажадав від нього принести з базару найдорожчу річ. Раб приніс йому язик і так пояснив свій вибір: "Язик - могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, здійснювати добрі вчинки, дарувати надію, цінувати та поважати людей, тому язик — найдорожча річ".

Коли іншого разу господар зажадав найдешевшу річ, то раб знову приніс язик і пояснив свій вибір так: "Язик може чинити зло, вбивати та зраджувати, завдавати болю, приводити до розчарування. Тому це найдешевша річ.

4 частина

Пізніше Езоп здобув волю, став радником царя Крези. Зазнавши принижень, він як ніхто розумів інших принижених, повчав людей своїми байками. Зажив серед сучасників великої слави. Проте трагічно закінчилось його життя. Езопа було несправедливо звинувачено у крадіжці золотого кубка із храму Аполлона, засуджено і вбито. Він був скинутий з високої скелі у безодню.

5 частина

Авторству Езопа приписують 426 байок. Він розповідав людям короткі байки, які навчали їх розрізняти добро і зло, замислюватися над своїми вчинками і словами. Ще за життя його назвали мудрецем. За зразком Езопових байок пізніше в різні епохи складали свої твори письменники різних народів.

До дошки виходять учні, у яких записані слова їжак, автор. (3)

  1. Інсценізація та обговорення вірша Є. Гуцала «Їжачиха та їжак»

А чи приємною буде зустріч двох їжачків зараз подивимося.

Зараз до вашої уваги маленька інсценізація  вірша Є. Гуцала «Їжачиха та їжак».

Слухайте уважно і дайте відповідь на запитання: Про що ця історія? (Про сварки, конфлікти)

Їжачиха та їжак

      Їжачиха та їжак

 Не помиряться ніяк.

— Ти колючий! Пострижися!

— Ти колюча! Не колися!

— Я колючий? Хто б казав?

— Нащо ти колючу взяв? Від колючого я чую!

— Я колючій не дивую!

— Не дивуєш? От дивак! А іще ж, либонь, їжак.

— Не дивуєш? От дивачка, А іще ж, либонь, їжачка...

 Їжачиха і їжак

Не помиряться ніяк.

Чи сподобалася вам поведінка їжака та їжачихи? Чому?

III.    Оголошення теми і мети уроку.

Гра «6 чи 9?» (суперечка 2 учнів)

Сьогодні ви  дізнаєтеся, що таке конфлікт, причини його виникнення, шляхи вирішення, навчитеся гідно виходити із конфліктних ситуацій.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.   Розповідь з елементами бесіди

Асоціативні вправи
На дошці прикріплюють слово «конфлікт». Учням роздають різноманітні слова. Якщо якесь із них має відношення до слова «конфлікт», учень прикріплює його поруч із словом на дошці.
 Сварка, бійка, щкола роздратованість, зневага, співчуття., гнів, розум, любов, повага,

Конфлікт — суперечність, що виникає між людьми.

Який  колір, на вашу думку, позначає поняття «конфлікт»?

Так, у кожного це поняття асоціюється з  різними кольорами та поняттями, бо всі ми - різні. Скільки людей - стільки характерів. У кожного з нас є своє світобачення, інтереси, плюси і мінуси у характері. Тому в житті всім важливо вміти спілкуватися з іншими, щоб уникати конфліктів.

Конфлікт — це ситуація, за якої двоє або кілька людей не можуть дійти між собою згоди.

Робота над схемою «Із чого складається конфлікт?»

Розкажіть, із чого складається конфлікт.

Конфлікт

  • Причина

  • Учасники

  • Хід конфлікту

  • Вирішення конфлікту

Причина

Які ж причини конфлікту? А пояснити їх допоможуть  ілюстрації до казок.

Що було причиною конфлікту між героями казок?

  • «Попелюшка» (зло, підступність,)

  • «Червона Шапочка»(спілкування з чужими)

  • «Лисичка  та   журавель» (брехня)

  • « Коза-Дереза» (впертість)

  • «Кривенька качечка» (підступність, необережність).

Отже, які причини конфліктів?

Причини конфліктів

    Особиста неприязнь;

    різні думки, характери;

    небажання вислухати одне одного;

    зіткнення інтересів;

    невміння слухати;

    знущання над слабшими;

    невміння товаришувати;

    невміння прощати.

Учасники

Хто є учасниками конфлікту?

Хід конфлікту

Хід конфлікту – це продовження конфлікту, розвиток подій.

Визначіть у даній ситуації хід конфлікту.

2.Читання в особах

Іринка та Оленка (для групи)

Іринка прийшла до  Оленки.

  • Збирайся, Оленко, бери ковзани, ходімо на ковзанку!

  • Не можу, я ще всіх уроків не підготувала.

  • Закінчуй зі своїми уроками. Завтра спишемо у Надьки.

  • Вибач, Іро, але не можу! Вибач!

  • Ех ти, а ще подружкою називаєшся!

Іринка образилася і при кожній нагоді почала Оленку дражнити «зубрилкою».

Вирішення конфлікту

Визначіть в даній ситуації «вирішення конфлікту».

Іринка образилася і при кожній нагоді почала Оленку дражнити «зубрилкою».

А яким ви бачите вирішення цього конфлікту? (відповіді дітей)

Способи розв’язання конфлікту.

    компроміс (згода на основі взаємних поступок);

    вияв турботи, ніжності, любові;

    усвідомлення й визнання власної провини чи неправоти у суперечці;

    уміння поставити себе на місце іншої сторони конфлікту;

    мирилки.

Якщо все ж таки відбувся конфлікт, потрібно вийти із даної ситуації з гідністю.

Необхідно завжди шукати такі шляхи, щоб уникнути сварок, образ і конфліктів.

3. Гра «Ярлики»

 4. Читання й обговорення оповідання ( у мінікнижечці для групи).

В. Сухомлинський

БО ЦЕ БОЛИТЬ МАРІЇ ПЕТРІВНІ...

Це було в останній рік війни. Якось Володю образила однокласниця Ніна. Вона сказала йому під час перерви:

— П’ять латаних суконь.

Ніна натякала на те, що у Володі п’ять сестричок, мама часто недужає, батько загинув на фронті, ні за що купити новеньке. Того в сестричок латані сукні.

Володя не міг витерпіти образи. Він не пішов жалітися до Марії Петрівни. Він ударив Ніну, а вона залилася сльозами. Марія Петрівна все чула, все бачила. Вона зітхнула й сказала:

— Сьогодні, Володю, я прийду до вас додому.

Марія Петрівна веде їхній клас недавно, всього два тижні. До неї була в них сильно строга вчителька Зоя Миколаївна. Коли вона приходила до когось додому, без ремінця не обходилось. Ми засмутилися. На Володю дивилися співчутливо: будеш битий, Володю...

Наступного дня Володя прийшов до школи радісний. Він не раз повторив:

— До нас приходила Марія Петрівна...

Потім він розповів, що Марія Петрівна ні слова не сказала про те, що він дуже вдарив Ніну. Вона принесла його сестричкам іграшки, а найстаршій — платтячко. А коли вже йшла, то дуже тихо сказала Володі:

— А битися не можна...

— Я більше не битимусь,— сказав Володя,— бо це болить Марії Петрівні...

5.Робота в групах
Обговорення проблемних ситуацій.
 Ситуація 1
Четверокласник поспішає в школу, оскільки на першому уроці в нього відповідальна контрольна. Але автобус чомусь затримався. Учень починає хвилюватися, нервувати, кричати на маму, ледь не плаче.
Що треба робити, коли розв’язання проблеми від вас не залежить?
Ситуація 2
Мама забула завести будильник, і діти проспали. Сестра розхвилювалася, почала сердитися й у поспіху забула закрити кран у ванній кімнаті, розлила на кухні чай, упустила масло. Натомість брат поводився зовсім інакше: він не хвилювався, а був радий, що виспався, і почав спокійно збиратися, щоб устигнути на другий урок.
 Яка поведінка зашкодить здоров’ю і стосункам у родині?
 Ситуація 3
Четверокласник забув узяти змінне взуття і його зупинили чергові. Він став сперечатися, демонструвати, що в нього чисте взуття і йому не треба перевзуватися. Сперечаючись, учень так розхвилювався, що в нього розболілася голова, і це дошкуляло йому на уроках упродовж усього дня.
Чи можна було розв’язати ситуацію, що склалася, якось інакше?

Ситуація 4

Ти стоїш на перерві та розмовляєш з друзями. Аж раптом тобі хтось боляче наступає на ногу. Ти розсердився, готовий полізти у бійку, та раптом чуєш: «Вибач, будь ласка. Мені дуже прикро, я не хотів зробити тобі боляче». Злість одразу минула, і ти несподівано для себе відповідаєш: «Та нічого, буває».

— Чому? (Ввічливі слова запобігають конфлікту, «гасять» його.)

Ситуація 5

Мама дала Дмитрикові цукерки, щоб він почастував своїх товаришів. Коли Дмитрик вийшов у двір, він побачив, що серед друзів був і його кривдник — Сергійко, який часто грубо його штовхав, обзивав. Дмитрик замислився, як йому вчинити: пригощати Сергійка чи ні?

Дайте пораду Дмитрикові.

6. Читання і обговорення оповідання з мінікнижечки у групі

В. Сухомлинський

ЗАПЛЮЩЕНІ ОЧІ

У хаті біля відчиненого вікна сиділа молода мати. На її обличчі — щаслива усмішка. Бо з хати вийшов, став за ворота на зеленій долині її п’ятирічний син. Який він красивий, який він розумний!

Ось до маленького Віті підходять два хлопчики — сини інших матерів — Коля та Боря. Вони такі ж п’ятирічні хлоп’ята, як і Вітя. «Але,— думає Вітіна мама,— їм далеко до її сина. Адже Вітя й розумніший, і сміливіший, і спритніший.»

Дивиться мати на дітей, усміхається. Ось вони засперечались, махають руками, мов півники крилами. Вітя стиснув кулачка і... вдарив Колю. А Коля стоїть і мовчить.

Мати заплющила очі... «Нічого страшного в тому немає,— думає мати.— Діти ж не б’ються, граються». Розплющила очі й побачила, як Боря стиснув кулачок і вдарив Вітю. Вітя голосно заплакав. Від жаху в матері затрусилися руки. Вона вибігла з хати й закричала:

— Що ж це ви знущаєтесь із беззахисного дитяти? Як вам не соромно! Ви ж бачите, що він скромний і привітний. Вона підбігла до гурту, взяла сина за руку. Той розплакався ще дужче та притулився до мами. На лавці біля сусідньої хати сидів дідусь. Він усе бачив.

Дідусь тихо промовив:

— Любов із заплющеними очима — майже ненависть. А неправда з відкритими очима — гірше за ненависть.

Та мати не чула цих мудрих слів.

7. Практичні поради «Як побороти гнів»

    Відчувши наближення злості, заплющте очі і полічіть до 10. Наступного разу спробуйте не лічити, а рахувати предмети.

    Відчуваючи приплив гніву, подивіться на годинник та відкладіть спалах гніву на 15 хв. Так можна навчитися контролювати себе.

    Придумайте фрази, які могли б послабити ваш гнів. Наприклад: «Не слід кричати, мене і так всі добре чують», «Йому теж боляче. Не варто підсилювати чужий біль».

Отже, найкращі ліки від ненависті і гніву — це прощення.

8. Що означає прощати?

Не тримати в серці гніву. Гнів завжди породжує гнів.

Не звинувачувати інших у поганих думках або вчинках.

Знайти в собі мужність визнати свою помилку.

9. Робота в групах з «Конвертами дружнього спілкування»

10. Читання ланцюжком вірша Н. Красоткіної

ЧАРІВНІ СЛОВА (для групи)

Я слова чарівні знаю,

Вивчила охоче!

І в розмові їх вживаю

З ранку і до ночі!

Доброго здоров’я, Галю!

Добрий день, Оленко!

Ти до мене, я до тебе

Звернемось гарненько!

З добрим ранком всіх вітаю,

Як іду із хати.

І кажу всім “на добраніч”,

Як лягаю спати.

І “спасибі”, й “дуже прошу”,

“Вдячна вам”, “будь ласка”!

Словом радість всім приношу,

Світ стає, як казка!

“Всім привіт”, “іди здорова”,

“Дякую красненько”!

Ось така чарівна мова

Радує серденько.

Поміркуй: якщо чарівні слова сказати нечемно, неприємним голосом, то чи будуть вони чарівними?

Якщо доброзичливо ставитися до людини, звертатися до неї на ім’я, то конфлікту можна уникнути, адже немає того, у кого не було б рис (зовнішніх чи внутрішніх), за які б її не можна було поважати. І це варто пам’ятати завжди.

11. Поради для тебе! У своїй поведінці використовуй поради відомого поета зі Сходу омара Хайяма.

П’ять речей пам’ятай завжди: з ким говориш, про кого говориш та як, і де, і коли.

12. Весела хвилинка

Гумор, жарт часто допомагають уникнути сварок. Пропоную вам спробувати розв’язати цікаві задачки Г. Остера.

Задача 1.Вовчик 10 разів смикнув за кіску Машу, 5 разів — Дашу, 7 разів — Клаву і 1 раз, помилково,— завуча Маргариту Іванівну. Скільки разів смикав за кіски Вовчик, і що йому за це буде?

Задача 2. Повертаючись зі школи додому, Дмитрик штовхнув 9 дівчаток і підставив підніжку 3 дівчаткам. Половина дівчаток, скривджених Дмитриком, заплакали. А інша половина погналася за Дмитриком і надавала йому по шиї. Скільки разів Дмитрик отримав по шиї?

— Що хотів висміяти у цих задачах Г. Остер?

— Чому сваряться хлопчики і дівчатка?

— Чи можна уникнути сварок, образ?

— Як потрібно спілкуватися один з одним?

V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.

  1. Робота над прислів'ями

—      Які прислів'я допомагають розв'язати конфлікт, а які — загострюють?

    Око — за око, зуб — за зуб.

    Все добре переймай, а зла уникай.

    Хто сильніший, той і правий.

    Полюби ближнього свого як самого себе.

Висновок. Отже, потрібно розв’язувати конфлікт мирно, дружно.

  1. Робота в групах

На картці слово ДРУГ.

Слова потрібно розподілити на 2 групи: «Погано» та «Добре».

Слова: пожалів, обманув, захистив, образив, посварився, злякав, відремонтував, допоміг, ударив, штовхнув, поділився, провідав, схитрив, зруйнував, подарував, похвалив.

  1. Що ж таке мирилки?

Мирилки - це невеликі за розміром римовані віршики, які діти зазвичай вимовляють після сварки чи образи для того, щоб помиритися.

Давайте розучимо мирилку

Мирилка

Ти не плач

(для групи)

Ти не плач, не плач, не плач

І скоріш мені пробач,

І на мене ти не сердься,

Бо у тебе добре серце.

Просто в очі подивись.

І зі мною подружись.

4. Поради Кота Леопольда

Хто, на вашу думку, з казкових чи мультиплікаційних героїв є прикладом справжнього друга? (Кіт Леопольд) Пригадайте його улюблені слова.

Діти, а скажіть, коли ми говоримо про дружбу, яке слово переважає «Я» чи «Ми»?

Ми – одна сімя, наш дружній клас. Друзі завжди разом, в хвилини біди і радості вони допоможуть один одному, незважаючи ні на що !!!

VI. Підсумок уроку

    Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

    Чому виникають конфлікти?

    Як їх уникнути?

    Який висновок ви для себе зробили?

Вправа «Чарівна зірка»
Учитель розповідає дітям історію:
«Колись, дуже давно жила на світі Зірка. Їй було прикро, що на неї ніхто не звертає уваги, і вона вирішила піти до мудреця. Прийшовши, вона запитала: «Чому мене не помічають?». Мудрець відповів, що світло зірок гасне, коли поряд є сонце, і запропонував їй жити на небі, з’являючись лише вночі. Він також попередив, що там холодно і страшно. Але Зірка нічого не злякалась, а мудрець за її хоробрість, бажання дарувати людям світло зробив подарунок: не одна Зірка стала жити на небі, а багато-багато нових зірок, для того щоб їй не було самотньо. Та щоб навіки зберегти пам’ять про Зірку, мудрець подарував кожній людині її дочку — маленьку зірочку».
Відгадайте, хто ж ці зірочки? (Відповідь: МИ)

Учні приклеюють свої зірочки і утворюють зоряне небо. Потім групи дітей з’єднують свої композиції у єдине велике небо.
Станьте в коло. Зробіть його таким тісним, щоб коли кожен із вас протягне руку до середини, утворилася зірка. Вона дуже тепла, тому що готова дарувати своє світло, зігрівати сяйвом доброти всіх навкруги. Кожен із вас має своє особливе світло, але також приймає світло інших. Усі разом ви склали одну велику зірку, світло якої набагато яскравіше, ніж кожного окремо. 
Скажемо всі разом : « Ми будемо жити без конфліктів!»

Виконання пісні «Дружба»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.