Індія в XVI-ХVІІІ століттях

Опис документу:
Індія в XVI-ХVІІІ століттях

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект уроку з всесвітньої історії, 8клас,

тема «Індія»

Укладач: Світлана Миколаївна Москаленко,

учитель історії Мельниківської ЗОШ І-ІІ ступенів

Смілянської районної ради Черкаської області.

Тема уроку. Індія в XVI-ХVІІІ століттях

Мета: Ознайомити учнів з політичною історією середньовічної Індії, про-

слідкувати процес завоювання Індії моголами, утворення розквіту та занепаду Держави Великих Моголів;

продовжувати роботу з історичними термінами і поняттями, формувати в учнів вміння визначати особливості державного управління Індії, аналізувати історичні документи, робити висновки, складати текстові таблиці удосконалювати навики роботи з історичною картою, з текстом підручника, сприяти розвитку образного мислення, творчого підходу до виконання завдань;

виховувати негативне ставлення до загарбницької політики, гноблення одних народів іншими, до насилля.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал, презентація-супровід.

Основні терміни і поняття: «султан», «моголи», «Великий Могол», «джагір», «джизія».

Історичні діячі: Бабур, Шер-Шах, Акбар, Джахангір, Аурангзеб.

Основні дати:

  • 1526 р. - заснування імперії Великих Моголів;

  • 1526-1530 р. – роки правління Бабура;

  • 1542-1605р. – правління Акбара;

  • 1658-1707р. – правління Аурангзеба;

  • 1600 р. - заснування англійської Ост-Індської компанії;

  • 1630-1652 – будівництво Тадж-Махалу.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку

ІІ Актуалізація знань учнів

Завдання на карточках (2 учні)

(Як варіант, можна запропонувати впізнати історичну особу за портретом)

Впізнай історичну особу. Що ти знаєш про неї, що можеш доповнити

Син, наступник і вбивця Баязида ІІ, майже не вів воєн проти християн. Першим із османських султанів 1517 року прийняв титул халіфа Ісламу, здобувши лідерство в його сунітській гілці внаслідок завоювань на Близькому Сході. (Селім І Грізний) 

У часи його панування Османська імперія досягла піку своєї могутності. Він проводив численні війни, в результаті яких розширив територію Османської імперії. Він був найбільшим, з погляду обсягу приєднаних земель, османським завойовником. Провів реформу адміністрації, армії, фінансів. Був також меценатом і поетом (писав під псевдонімом Мухіббі). (Сулейман І Пишний)

Фронтальне опитування

1.За рахунок чого збільшувалася територія Османської імперії?

2.Покажіть на карті країни, захоплені Османською імперією в цей період.

3.Назвіть основні причини занепаду Османської імперії.

Індивідуальне опитування

Охарактеризуйте політичне і соціально-економічне становище Османської імперії.

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель

Ми продовжуємо знайомитися з історією країн Сходу. І сьогодні побуваємо в Індії, ознайомимося з становищем Індії в XVI-ХVІІІ століттях.

Бесіда на повторення.

Пригадайте, яка держава утворилася на півострові Індостан на початку ХІІІ ст. (Делійський султанат)

Що послаблювало Делійський султанат?(боротьба серед вельмож, заколоти проти султана)

Учитель

На початку XVI ст. Делійський султанат, створений на початку ХІІІ ст., розпався на безліч ворогуючих між собою князівств. Прагнення верховного

правителя — делійського султана підкорити непокірних князів супроводжу- валися жорстокими війнами. Найбільше “уславився” цим султан Ібрахім Лоді. Налаштовані проти нього васали об'єдналися й запросили на допомогу Захіруддіна Мухаммада Бабура — правителя Кабула.

IV. Вивчення нового матеріалу

План

1.Держава Великих Моголів:

1) заснування держави Великих Моголів. Бабур – нащадок Тамерлана і Чінгісхана;

2) правління Акбара, онука Бабура –час розквіту держави Великих Моголів;

3) занепад держави Великих Моголів.

2. Господарство і повсякденне життя.

3. Розквіт індійської культури.

4.Проникнення європейців у Індію, встановлення англійського володарювання.

1. Держава Великих Моголів:

1) заснування держави Великих Моголів. Бабур– нащадок Тамерлана і Чінгісхана;

Учитель

На початку XVI ст. Індійський султанат, створений на початку ХІІІ ст.,

розпався на безліч ворогуючих між собою князівств. Прагнення верховного

правителя — делійського султана підкорити непокірних князів супроводжу-

валися жорстокими війнами. Найбільше “уславився” цим султан Ібрахім Лоді. Налаштовані проти нього васали об'єдналися й запросили на допомогу Захіруддіна Мухаммада Бабура — правителя Кабула.

Нащадок великих завойовників Тамерлана і Чингісхана, він поставив собі за мету завоювати Індію. Бабур мав у своєму розпорядженні чудово навчену кінноту та артилерію. У квітні 1526 р. гармати Бабура зламали опір сутана. Бабур об’єднав під своєю владою велику частину північної Індії від Інду до Гангу. Цю державу згодом назвали імперією Великих Моголів

Робота з історичними термінами і поняттями

Моголи-спільна назва усіх мусульман (монголів і не монголів), які проживали на завойованих монголами територіях.

Держава Великих Моголівдержава, що існувала на півострові Індостан з 1526 року по 1707 рік

Доповідь учня (випереджаюче завдання):

Бабур - засновник імперії Великих Моголів

Матеріал Вікіпедії:

Засновником імперії Великих Моголів став правитель Афганістану Захіреддін Мухаммед (1483-1530 роки) на прізвисько Бабур (тигр). Бабур - видатна особистість. Він не тільки полководець-завойовник, непересічний державний діяч, а й відомий поет, автор чудових віршів та видатної історико-літературної пам'ятки "Бабур-наме", п'ятисотріччя якої за ініціативою ЮНЕСКО відзначалося у всьому світі. Бабур розбив Ібрахіма, а ще через рік закріпив своє правління в Північній Індії, поклавши цим початок нової мусульманської імперії, яка визначила історію Індії на двісті років. Бабур фактично оволодів долиною Гангу. Воїнам, які брали участь у розгромі останнього Делійського султана, він роздав землі в службове використання, яке одержало назву "джагір". Усіма господарськими справами нових володінь відали управителі - зазвичай індуси, які знали звичаї країни та розміри податків, що їх могли сплачувати селяни. Бабур правив Індією три роки. Він був високоосвіченим носієм середньо-азійської культури. Його записи відбивають ставлення до історії, побуту, флори та фауни відвіданих ним країн, мають значну історичну та літературну цінність. "Бабур-наме" уже в епоху Великих Моголів слугувала настільною книгою імператорів, перекладалася на фарсі та вишукано ілюструвалася кращими майстрами індуської мініатюри. Індусів Бабур розглядав як "невірних", дивився на них з презирством, але не переслідував. Перед смертю він поділив свої володіння між синами, залишивши Індію старшому - Хумаюну і наказавши іншим, які одержали Пенджаб, Кабул та Кандагар, підкорятися йому.

Робота з історичною картою атласу

Знайдіть на карті і покажіть територію держави Бабура.

Визначте, як змінилася її територія з 1530 року до 1542 року

Учитель. Бабур був далекоглядним політиком, він скасував джизію – данина, яку виплачували тільки немусульмани, заохочував шлюби між інду-

сами і мусульманами, талановитих індусів наближав до свого двору, призначав їх на високі державні посади.

Як ви вважаєте, яку мету переслідував Бабур такою політикою, в чому полягала його далекоглядність?

(метод ПРЕС)

Орієнтовані відповіді:Такою політикою Бабур завойовував прихильність індусів, попереджав повстання проти його влади і т.п.

2) правління Акбара, онука Бабура – час розквіту держави Великих Мого-

лів;

Доповідь учня (випереджаюче завдання):

Акбар

Матеріал Вікіпедії:

Акба́р або Акбар Великий ( 15жовтня 1542— 27 жовтня 1605, Агра) –

третій падишах (1556—1605) з династії Великих Моголів, онук Бабура, прямий нащадок Тамерлана. Акбар був видатним державним діячем, допитливою, хоч і неграмотною людиною, мав прекрасну пам'ять, був сміливим та здібним воєначальником. Акбар Великий народився в Амаракоті, в Сінді (нині провінція Пакистану), де провів перші 12 років свого життя. У 1555 він разом зі своїм батьком Хумаюном переїхав, повернувся в Делі, який перетворився на центр літературного та художнього відродження.

У 1556 Хумаюн помер і Акбар у віці 14 років став правителем. Через чотири роки він вигнав регента Байрам-хана і, потім поваливши впливового-

Адхам-хана, придушивши кілька заколотів (зокрема Баз Бахадура в Мальві), у тому числі за участю свого брата Хакіма в1579, приступив до розширення кордонів успадкованої імперії.

3 жовтня 1605 Акбар захворів на дизентерію, від якої він вже ніколи не оговтався. Він, як вважають, помер 26 жовтня 1605, після чого його тіло було поховане у мавзолеї в Сикандра, Аґра.

Акбар залишив багату спадщину як для держави Великих Моголів, так і для індійського субконтиненту в цілому. Він міцно вкорінив авторитет держави Великих Моголів в Індії та за її межами, після того, як ліквідував загрозу з боку афганців під час царювання його батька, встановивши свою військову і дипломатичну перевагу. Під час його правління, характер змін набув рис світського і ліберального, з акцентом на культурну інтеграцію. Він також представив кілька далекоглядних соціальних реформ, у тому числі легалізацію повторного шлюбу для вдів і підвищення віку вступу в шлюб.

Самостійна робота з підручником

Опрацювати п. 3 ст. 200 і дати відповідь на запитання

1) Коли правив Акбар, у якому віці він став правити державою?

2) Як змінилася територія держави Великих Моголів за правління Акбара?

(За Акбара Великі Моголи завоювали обидва побережжя Індостану та отримали вихід до

Індійського океану)

3) Які нововведення були зроблені Акбаром? (єдина система мір і ваги, грошова і адміністративна реформа, централізація управління,єдина система податків)

Учитель.(доповнюю) Акбар навіть під час військових походів не забував розв’язувати судові суперечки, призначати урядовців на нові посади. Через всю Індію за його наказом прокладалися дороги. Розширюючи кордони імпе-

рії, він говорив: «Правитель завжди повинен прагнути завоювання, інакше його сусіди піднімуть проти нього зброю». Проте, власного флоту Великі Моголи так  і не створили. Індійські товари почали перевозити на європейських судах. Акбар намагався не допустити війни між мусульманами та індуїстами, тому він проголосив рівність усіх релігій імперії.

Час правління онука Бабура, падишаха Акбара (1556–1605) вважають золотим століттям цієї держави.

3) занепад держави Великих Моголів.

Робота в парах

Учням пропонується опрацювати текст на карточках і визначити причини занепаду держави Великих Моголів.

Текст

За часів сина Акбара — Джахангіра імперія жила у спокої та мирі. Розвивалися культура, мистецтво, архітектура, наука. Після смерті Джахангіра розпочалася боротьба за владу між його чотирма синами. Переможцем став Аурангзеб (1658—1707 рр.) — сильний, вольовий правитель, жорстокий і підступний. Будучи правовірним мусульманином, він ліквідував релігійну толерантність,руйнував храми індусів, а 1679 р. відновив джизію. Попри те, що за роки його правління територія імперії значно збільшилася, її з кожним роком стрясали повстання. За своє довге правління Аурангзеб так і не спромігся втихомирити суспільство. Імперія почала розвалюватись. У 1674 р. було проголошено державу Маратхів, а після смерті імператора утворилися три держави, що вели між собою непримириму боротьбу. Ця міжусобиця підготувала ґрунт для завоювання Індії англійськими колонізаторами.

Пари звітують про свою роботу (відновлення джизії, повстання підкорених на підкорених територіях, міжусобиці та утворення нових держав на завойованих територіях)

2. Господарство і повсякденне життя

Учитель. Пригадайте з географії, якими є природні ресурси Індії, які галузі господарства розвиваються в Індії сьогодні.

Варіанти відповідей (Індія багата на природні ресурси, має родючі грунти, розвивається сільське господарство (вирощування рису, бавовнику, зернових культур, бавовнику, овочів), садівництво і т.п.)

Учитель. Яким було господарство і повсякденне життя в Індії в нові часи ми дізнаємося, опрацювавши п.1. ст. 198 підручника і давши відповіді на запитання

Робота в групах

І група

Що становило основу економіки Індії?

Які культурні рослини вирощували ?

Які нові культурні рослини проникають в країну після Великих географіч-

них відкриттів?

ІІ група

Якими продуктами харчувалися індійці?

Яких тварин і,переважно, для яких цілей розводили індійці ?

Який матеріал використовувався для спорудження будинків?

Чи зберігся кастовий поділ у нові часи? Думку підтвердіть.

(групи звітують про свою роботу)

3. Розквіт індійської культури

Самостійна робота з текстом підручника

Опрацювати п.4 ст.201 підручника і заповнити таблицю (продовжуємо

заповнювати таблицю «Культура країн Сходу» )

Держава

Галузь культури

Досягнення

Індія

Архітектура

будівництво палаців,

мечетей, мавзолеїв.

Тадж- Махал -шедевр індійської архітектури

Астрономія

обсерваторія в Делі

Медицина

лікарі навчилися лікувати психічні захворювання,

методи хірургів, особливо пластичних операцій викладені в книгах.

Фізика

атомна будова речовин

Література

«Рамаяна»

(перевіряємо результати роботи)

4.Проникнення європейців у Індію, встановлення англійського волода-

рювання.

Опрацювати п.5 та виконати завдання

І варіант

Скласти план

(1 рівень – простий , 2 рівень – складний план)

ІІ варіант

Поставити 4-5 запитань до прочитаного

(перевіряємо вибірково)

IV. Закріплення знань учнів

Бесіда за запитаннями

Що допомогло Бабуру завоювати Північну Індію?

Яку внутрішню політику провадив шах Акбар?

Що зумовило занепад імперії Великих Моголів?

Як ви вважаєте, чому європейцям вдалося не тільки налагодити торгові стосунки з Індією, але і перетворити її на колонію?

V. Підсумок уроку

Учитель На початку ХVІ століття Індія являла собою сукупність феодаль-них князівств, що ворогували між собою. Це дало змогу в 1525 році Бабуру завоювати її та утворити державу, яка отримала назву держава Великих Моголів. Послідовники Бабура - син Шер-Шах та онук Акбар завоювали майже весь Індостан. На початку ХVІІІ століття держава почала занепадати, що склало сприятливі умови для проникнення в Індію європейців.

 VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний параграф.

Використовуючи додаткову літературу, інтернет-ресурси, доповнити таблицю «Культура Індії»

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

Література:

-Бугай Л.О. Країни Сходу в XVI—XVII ст. Всесвітня історія 8 клас./ Бугай Л.О. //Історія та правознавство.-2006.-№ 14. -С.23-26.

- Благушина Л.В. Урок-семінар «Країни Сходу в XVI—XVII ст. Всесвітня історія 8 клас./ Благушина Л.В.//Історія та правознавство.-2008.-№ 14.-С.28-31.

- Дячков С.В. Литовченко С.Д. Всесвітня історія. Новий час (ХVІ- ХVІІІ ст.) 8 клас – ПП «Ранок-НТ», 2008. – С. 198-202 (підручник).

- Святокум О.Є. Всесвітня історія. Конспекти уроків. 8 клас. – Харків :

«Ранок», 2002. – С. 156-160 (збірник)

Джерела:

-Індія в XVI—XVII ст.– [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.wikipedia.org (електронне джерело)

- Китай. Індія. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vchitel.info/ (електронне джерело)

- Китай та Індія в XVI—XVII ст.– [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrmap.su/uk-wh8/1215.html. (електронне джерело).

-Тест-контроль історія України + Всесвітня 8 клас.– [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://testkontrol.kiev.ua / електронне джерело).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!