Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
І. Франко. Поема «Мойсей» - одна з вершин творчості письменника.
Мета: допомогти учням засвоїти ідейно-художній зміст поеми; розвивати навички аналізу поетичного твору, висловлення своїх думок з приводу прочитаного; проведення аналогів із сучасністю, сприяти вихованню патріотизму, громадянської позиції.
Тип уроку: урок-дослідження.
Обладнання: портрет І. Франка, виставка його творів, Біблія.
І воздвигне Вкраїна свого Мойсея
П. Тичина
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Звучить пісня П. Петриненка «Україно»
Вступне слово вчителя
Україна… Прекрасна і неповторна земля. Нас багато століть переконували, що немає такої країни, не існує української нації. Кажуть: «Ви не європейці». Дивно, а чому ж? Адже ми живемо в центрі Європи.
До нас має прийти розуміння свого призначення, своєї ролі в історії.
І в цьому нам допоможе Іван Франко, який сьогодні прийшов у клас поемою «Мойсей», величним твором, що вже багато років не залишає нікого байдужим.
Іван Франко написав твір після перебування в Італії. Він був вражений величністю скульптури Мікеланджело, генія епохи Ренесансу.
Оголошення теми і мети уроку. Ознайомлення з епіграфом уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда.
До якого жанру ви б віднесли поему?
З яких частин вона складається?
Яка основа твору?
З якої книги І. Франко взяв сюжет про життя Мойсея?
ІV. Повідомлення учнів про історію народження, життя та смерть Мойсея
Повідомлення учнів супроводжуються презентацією про життєві віхи Мойсея.
Перший учень. Мойсей – особистість яскрава. Жив у ХІІ ст. до н.е. В Біблії його описано як пророка, який вивів ізраїльтян з Єгипту. Слово «Мойсей» (Моше) єгипетського походження, воно означає «дитя».
Він народився в той час, коли вбивали єврейських немовлят-хлопчиків. Але мати його сховала. Коли минуло три місяці, він був залишений в кошику в заростях Нілу. Знайшла хлопчика фараонова дочка. Вона зглянулася над дитиною, найняла годувальницю. А нею виявилася мати Мойсея. Коли хлопчик виріс, то не мирився з несправедливістю. Одного разу вбив наглядача-кривдника, тому втік на схід.
Згодом Мойсею явився Бог і дав завдання врятувати євреїв від знищення та вивести їх до Палестини.
Другий учень. Було укладено союз-заповіт, частиною якого стали десять заповідей. Проти Мойсея було організовано повстання на чолі з Кореєм, Датаном та Авіроном. І в Мойсея виникли сумніви. В цьому був його гріх. Помер Мойсей у 120 років, так і не вступивши на землю омріяної Палестини.
Третій учень. Багато вчених намагались пояснити події, описані у священних книгах. Фізики, провівши досліди, помітили, що під дією магнітного поля вода ніби продавлювалася вниз. В резервуарі вода по боках піднялася, а в центрі стало видно дно (перед Мойсеєм море теж розступилося), і це назвали «ефектом Мойсея». Існує спокуслива ідея ловити в такий спосіб рибу.
V. Засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота з картою. Учні показують шлях Мойсея з Єгипту до Нілу, Червоного моря, до землі обітованої (це сучасний Ізраїль і Палестина)
2. Слово вчителя. Мойсей в мистецтві – образ вічний.
Життєпис пророка склали Філон Олександрійський і Григорій Ніський. Скульптура Мікеланджело, опери Дж. Россіні та Шенберга, книга З. Фрейда «Мойсей і монотеїзм», картини художника Б. Леонардо - це далеко неповний перелік шедеврів про пророка Мойсея.
3.Експрес-опитування.
Якими думками та настроями сповнений вступ до поеми?
Оцінити настрої ізраїльського народу? Чи не подібні вони до настроїв нашого народу?
Чи є в поемі персонажі, які прагнуть використати ситуацію для власної вигоди? А в наш час? Поясніть це на прикладах.
З якою метою Мойсей розповідає притчу про терен?
Чи можна наведені нижче слова Мойсея застосувати до українського народу?
Бо коли осяє Господь
Ласки свої промінням?
Ви послів і пророків його
Поб’єте все камінням.
Які слова із поеми І. Франка можна назвати пророчими?
(Учень цитує слова:
Та прийде час, і ти вогнистим видом
Засяєш у народів вольних колі,
Труснеш Кавказ, вбережешся Бескидом,
Покотиш Чорним морем гомін волі
І глянеш, як хазяїн домовитий,
По своїй хаті і по своїм полі)
4. Робота з підручником. Записати в зошити проблематику твору:
національне самовизначення народу;
готовність до самопожертви;
віра і зневіра;
стосунки лідера та народу;
сила духу та мізерність.
5. Творче завдання.
Усний виступ-презентація «Зроби свій вибір» (клас ділиться на групи. Кожна з них обирає кандидата в президенти – свого Мойсея. Вони виступають по проблемних питаннях:
- Як у поемі розкрито тему національної єдності?
- Чому твір «Мойсей» актуальний і нині?
- Яким має бути сучасний лідер народу?
- На якому етапі шляху до свободи наш народ сьогодні?
Учні голосують, який вождь (Мойсей з якої групи) потрібен нашому народу.
VІ. Підсумки уроку.
«Мікрофон»
Як ви розумієте епіграф уроку?
Оцінювання досягнень
Слово вчителя
Всім, хто ще не встиг усвідомити тієї істини, що щасливе майбутнє нашої країни – це справа і його особисто, треба пам’ятати слова Каменяра : «Твоїм будущим душу я тривожу». І. Франко ніби розкриває нам очі: ми йдемо до землі обітованої, сваримось і сперечаємось – чи йти вперед, чи повернути назад, бо ж дорога нелегка. Герої Небесної сотні, тисячі воїнів, які утримують східні рубежі, – це наші Мойсеї.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»