Групове консультування педагогічних працівників «Алкогольна та тютюнова залежність».

Опис документу:
Мета: розширити об’єм знань студентів з питань алкогольної та тютюнової залежності, формувати у них негативне ставлення до тютюнопаління та пияцтва, бажання позбутися цих залежностей, формувати відповідальність за власне здоров’я, створити мотивацію на здоровий спосіб життя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Групове консультування

педагогічних працівників

«Алкогольна та тютюнова залежність».

Мета: розширити об’єм знань студентів з питань алкогольної та тютюнової залежності, формувати у них негативне ставлення до тютюнопаління та пияцтва, бажання позбутися цих залежностей, формувати відповідальність за власне здоров’я, створити мотивацію на здоровий спосіб життя.

1. Актуальність проблем тютюнової та алкогольної залежностей в сучасному світі.

В сучасному суспільстві існує ряд проблем, які розглядаються на державному рівні багатьох країн. До таких проблем належать алкогольна та тютюнова залежність. В сучасному українському суспільстві ці явища набувають хворобливого характеру. Спостерігається високий рівень споживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв. Наслідками є високі показники захворюваності та смертності на ґрунті споживання цими речовинами. Нажаль, до споживання цих речовин долучаються діти та жінки. Внаслідок того, що це явища є поширеними, в суспільстві формується ліберальне ставлення до цієї проблеми. Поширена думка про те, що незначне вживання алкоголю не просто не шкідливе, а й у незначних дозах корисне для організму людини, і нічого страшного немає у вживанні кількох цигарок на день. Мало того, до споживання тютюну в сучасному українському суспільстві вже давно звикли, і, якщо школяр або студент починає курити, то у більшості членів суспільства це не викликає ніяких реакцій і дій. Нажаль, не завжди про цю проблеми вчасно дізнаються батьки, а деякі з них самі мають цю згубну звичку. Спостерігається спотворення сприйняття людини без цих явищ суспільством: якщо людина не курить і взагалі не вживає спиртні напої, то оточуючі люди вважають це патологією. Таким чином, спотворюється уявлення про норму та патологію в понятті «здорова особистість».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ( ВООЗ ), у світі нараховується 1,2 мільярди курців. Щороку помирає 5 мільйонів від хвороб, викликаних курінням. Якщо не буде вжито термінових заходів, то 500 мільйонів нинішніх курців помруть передчасно. Річард Пето прогнозує, що нинішнє споживання тютюну спричинить 450 мільйонів смертей протягом найближчих 50 років. Скорочення нинішнього рівня споживання тютюну на 50% дозволить врятувати життя 20-30 мільйонам курців у першій чверті 21 століття і близько 150 мільйонів у другій чверті.

Дослідження свідчать, що 70% старшокласників пробували курити і 70% тих, хто курить, прагнуть звільнитися від цієї звички. Лише 3-7% курців позбавляються куріння самостійно, без допомоги фахівців. Іноді необхідне медикаментозне лікування цієї залежності.

Соціологічні дослідження показали, що у всесвітньому масштабі 5% усіх смертей серед молоді у віці від 15до 29 років викликані вживанням алкоголю. В Європі кожна четверта смерть чоловіків у віковій групі від 15 до 29 років пов'язана з алкоголем. В цілому у світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів осіб, в Україні - близько 1 млн. осіб. Вживання алкоголю у молодіжному середовищі України, за даними соціологічного опитування характеризується такими показниками: не вживають міцних алкогольних напоїв менш як 55% молодих людей, вина-менш як 40%, пива та слабоалкогольних напоїв-менш як 30%. Існує певна різниця щодо вживання алкоголю у гендерному аспекті: практично не вживають алкоголь менш як 23% молодих людей чоловічої статі, серед молоді жіночої статі таких було 36%.

На сьогоднішній день молоді люди обирають переважно пиво та слабоалкогольні напої. Саме пиво, реклама торгових марок якого нині є найпоширенішою, найагресивнішою, користується найвищим попитом у молоді. Майже кожна четверта молода людина (23%) вживає пиво щотижня, а понад 6% - щодня. Дослідження серед молоді 13-17 років засвідчує, що 89% опитаних підлітків хоча б раз у житті вживали алкогольні напої, а за останні 30 днів це робили 60% опитаних підлітків, причому, серед учнів 10 класів про це повідомили 75%. Щотижневе вживання алкогольних напоїв визнали 20% - 13-14-літніх, 27% серед 15-річних, 31% - 16-річних та 36% - 17-річних. Загалом же можна говорити про високий рівень вживання алкоголю молоддю України. Істориками доведено, що в Давній Русі пили дуже мало. Лише на певні свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5-10 градусів. Чарка пускалася по колу, і з неї кожний надпивав кілька ковтків. У будень ніяких спиртних напоїв не дозволялося, і пияцтво вважалося великою ганьбою і гріхом.

Більшість людей сприймає проблему алкоголізму, передусім, як надмірне вживання алкогольних напоїв. Але як у громадській думці, так і в медицині немає чіткого визначення того, що саме вважати надмірним споживанням. Поряд із закликами певної частини медиків та деяких громадських організацій, що пропагують тверезість, до цілковитої відмови від алкоголю, пропагується корисність певних видів спиртних напоїв, незмінними залишаються традиції відзначення свят і важливих життєвих подій застіллям із спиртним. Поширена в суспільстві думка щодо того, що незначне вживання алкоголю не шкодить здоров'ю людини і що є різниця між дією міцних напоїв та слабоалкогольних, сприяє тому, що деякі з неміцних видів алкогольних напоїв батьки дозволяють дітям вживати вже у ранньому віці. Таким чином, ставлення дітей до вживання алкоголю формується в атмосфері поблажливості щодо побутового пияцтва. Ось чому важливо говорити як про небажане явище не тільки про алкоголізм, а навіть про так зване помірне вживання алкоголю людьми.

Поширення реклами тютюнових та алкогольних виробів, доступність за ціною та місцем розташування, наявність в найближчому оточенні людей, які мають ці шкідливі звички та інші причини призводять до збільшення вживання цих речовин. Болтівець С.І., Фоліменко Л.А. вважають, що це становить загрозу здоров’я нації. Адже, чим більше вживається тютюнових виробів та алкогольних напоїв, тим слабше здоров’я людини та її нащадків, отже і всієї нації загалом. Наслідком може бути вимирання нації. Саме тому питання тютюнопаління та алкоголізму розглядаються на державному рівні в багатьох країнах світу. Країна, яка зацікавлена в прирості нації, в її зміцненні обов’язково проводить заходи з метою викорінення цих явищ.

2. Перше знайомство із цигаркою та алкоголем.

За статистичними відомостями, перше знайомство із цигаркою та алкоголем відбувається в середньому в 12 років. Особливої уваги заслуговують мотиви вживання алкоголю.

Причини першої спроби алкоголю різноманітні. Але простежуються їх характерні зміни залежно від віку. До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають „для апетиту", „лікують" вином, або ж дитина сама з цікавості пробує спиртне. У старшому віці це частіше трапляється з традиційного приводу: „свято", „сімейне торжество", „гості". Зазвичай, це буває, так би мовити, „безневинна" чарочка на честь дня народження або іншого свята. І хоча це відбувається за згодою батьків, у колі родини, все ж і таке прилучення дітей до вина небезпечне. Адже варто раз доторкнутися до спиртного, як уже знімається психологічний бар'єр - і підліток вважає, що він уже має право випити з товаришами або навіть сам, якщо з'явиться така можливість. Недарма в народі кажуть:„Ріки починаються зі струмочка, а пияцтво - з чарочки". У 14-15 років з'являються приводи на зразок: „незручно було відстати від хлопців", „друзі умовили", „за компанію", „для хоробрості".

Ярмоленко О.О. вважає, що головна небезпека першої спроби алкоголю для незрілої особистості полягає в тому, що, відчувши потяг до спиртного, підліток з біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично відразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.

Тому до проблеми дитячого алкоголізму зверталися різні учені: медики, педагоги, психологи. І саме вони зуміли виділити три основні вікові періоди: раннє дитинство, дошкільний і молодший шкільний вік, дитячий і юнацький вік. Отже, розглянемо послідовно кожний з трьох періодів:

1.Раннє дитинство. В цьому віці алкоголізація дітей носить неусвідомлений, мимовільний характер. Цьому сприяють наступні основні причини: п'яне зачаття, вживання алкоголю в період вагітності і годування грудьми, що веде до аномалій фізичного і психічного розвитку дитини.

2.Дошкільний і молодший шкільний вік. У цей період найістотнішими причинами є:

- педагогічна неписьменність батьків, яка приводить до алкогольного отруєння організму;

- сімейні алкогольні традиції, що приводять до формування інтересу до спиртного.

Тому, біологічними дослідженнями доведено, що сам алкоголізм генетично не передається, передається тільки схильність до нього, витікаючи з особливостей характеру, одержаного від батьків. У розвитку пияцтва у дітей вирішальну роль виконують погані приклади батьків, обстановка пияцтва в сім'ї.

3.Підлітковий і юнацький вік. Як основні причини можна назвати наступні: - неблагополуччя сім'ї;

- позитивна реклама в засобах масової інформації;

- незайнятість вільного часу;

- відсутність знань про наслідки алкоголізму;

- відхід від проблем;

- психологічні особливості особи;

- самоствердження.

У цей період відбувається формування ваблення до алкоголю, яке переростає в звичку, приводячи в більшості випадків до алкогольної залежності дитини.

Вживання спиртного стає патологічно необхідним атрибутом проведення часу, розширяється число мотивів і мотивів пияцтва. Вживання алкоголю стає мало не основним значенням життя.

Психологічною передумовою розвитку алкоголізму у дітей часто стають відхилення від норми психічного здоров'я або патології, утрудняючи соціальну адаптацію особи. Незалежно від причин появи дефекту у дитини порушуються гармонійні відносини з соціумом, формується неадекватність самооцінки. Алкоголь в таких випадках є компенсуючим чинником, що дозволяє згладити наявну дезадаптацію особи дитини, забезпечити його безболісне входження в групу однолітків, подолати скутість і боязкість, підвищити мовну активність, проявити приховані можливості.

Таким чином, мотиви вживання алкоголю та тютюну різноманітні, проте наслідки вживання цих речовин не залежать від мотивів.

3.Наслідки вживання тютюну та алкоголю.

Медичні дослідження показують, що тривале куріння значною мірою підвищує ризик до розвитку серйозних захворювань та спричиняє передчасну смерть. До таких захворювань належать:

- серцево – судинні, в тому числі інфаркт та інсульт;

- системи травлення, включаючи виразку шлунку та дванадцятипалої кишки, рак нирок та сечового міхура;

- зниження функції чоловічої репродуктивної системи та імпотенції;

- порушення кровообігу в судинах ніг, внаслідок чого кінцівки ампутують;

- рак молочної залози.

Від усіх вище перерахованих хвороб можна померти.

Тривале зловживання алкоголем – це регулярне вживання великої кількості алкоголю. Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку серйозних захворювань і призводить до передчасної смерті. До таких захворювань відносяться:

- Підвищений артеріальний тиск, серцево – судинні захворювання,інфаркт міокарда й інсульт ( відбувається розширення судин, збільшується навантаження на кровоносні судини та серце ).

- Виразка шлунка, хвороби печінки й цироз печінки ( печінка – це орган, що виводить алкоголь із організму людини, тривале зловживання алкоголем призводить до її руйнування.)

- Рак губи й горла ( ризик збільшується, якщо зловживання алкоголем супроводжується палінням цигарок ).

- Емоційні та психологічні проблеми, депресія ( людині стає все байдуже, вона втрачає сенс життя ).

- Ризик захворювання на алкоголізм.

4.Особливості алкогольної залежності.

Алкоголізмце емоційна та фізична залежність людини від алкоголю. Людина відчуває постійну потребу в алкоголі. Вона не контролює, скільки п’є. Алкоголь «контролює» її. Він заміняє людині все: роботу, репутацію, родину і її власне життя. Фізична залежність від алкоголю може привести до того, що людина буде пити, не зупиняючись, – день і ніч. Це може призвести до стану «білої гарячки», що супроводжується повною втратою орієнтації під час якої трапляються галюцинації.

Алкоголізм веде до враження головного мозку й передчасної смерті. Якщо людина залежна від алкоголю, вона потребує лікування. Лікування від алкоголізму – тривалий процес. У цьому випадку людині не можна приймати алкоголю протягом багатьох років.

Алкогольна залежність – це стійкі зміни в обміні речовин, методи корекції яких поки що розроблені лише частково.

Алкогольна залежність виникає на таких рівнях:

- Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кровяного тиску, відчуття туги й неспокою, лихоманку, безсоння. Цей стан можна полегшити лише медичною допомогою.

- Психічна залежність полягає у прагненні відчути стан сп’яніння, що витісняє всі інші інтереси, оскільки алкоголь стимулює в мозку « центр задоволення ».

- Соціальна залежність алкоголізації проявляються, передусім, у прогулах за місцем навчання та роботи. Крім того, частішають конфлікти з батьками та родичами, додаються фінансові проблеми, що не може не впливати на соціальне здоровя особистості.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль відіграють такі фактори:

- Соціальні ( культурний та матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація );

- Біологічні ( спадкова схильність: до 30 % дітей, чиї батьки зловживали спиртним, можуть стати потенційними алкоголіками ). Біологічна схильність до алкоголю може бути встановлена лабораторними методами. Така процедура здійснюється медиками з експериментально – науковими цілями. На практиці ж визначення біологічної схильності до алкоголізму не проводиться, тому людина має сама визначити це для себе;

- Психологічні ( психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації та протистояння стресам ).

5. Як можна позбутися алкоголізму?

Єдина можливість позбутися цього захворювання – лікуватися і цілком припинити вживання алкоголю. Однак, змусити хворих на алкоголізм лікуватися не так просто. Їм властиво заперечувати власну хворобливу пристрасть до алкоголю, навіть тоді, коли пияцтво набуває злоякісних форм і призводить до сімейних та службових конфліктів. Звертання по медичну допомогу здається їм чимось ганебним. Вони бояться, що їх вважатимуть алкоголіками, хоч фактично вони вже стали ними. Лікувати ж алкоголізм примусово, наприклад, без відома хворого, додавати ліки в його їжу сьогодні заборонено законом.

Лікування алкогольної залежності полягає до викорінення основної ознаки хвороби – нестримної тяги до спиртного. На практиці це означає, що в кінці курсу людина повинна бути байдужа до алкоголю в будь-якій ситуації.

Шанс вилікуватись є завжди. Адже методи лікування вдосконалюються, з’являються нові наукові розробки та лікарські препарати, діапазон можливостей успішного вирішення цієї проблеми постійно розширюється. До того ж. навчившись передбачати, прогнозувати протікання хвороби, можна не допустити її згубного впливу на долю людини. Існують різні методи лі куння, проте слід довіряти фахівцям.

6.Як позбавитись від тютюнової залежності?

1.Скласти план дій щодо подолання цієї залежності.

- визначити день припинення куріння (бажано – в найближчі 2 тижні);

- повідомити своє оточення про намір припинити куріння і попрохати про розуміння та підтримку;

- усунути зі свого оточення предмети. Які нагадують про куріння та не відвідувати місця, де курять;

- передбачити можливі симптоми відміни куріння, починаючи з перших годин і до кінця 1 тижня;

- позбавлятись від цієї звички поступово, але планово. В жодному разі – не раптово!;

- читати літературу про припинення куріння;

- вчитися керувати своїми емоціями, уникати стресів;

- усунути зовнішні фактори, які сприяють курінню (алкоголь, оточення курців тощо);

- відзначити те, що допоможе не курити, мотиви для позбавлення звички;

- шукати однодумців по вирішенню цієї проблеми;

- за необхідності, звертатись за допомогою до фахівців: наркологів, психологів.

Список використаних літературних джерел:

1.Андрєєва Т. Як допомогти підліткам звільнитися від куріння. – Київ, 2003.-64 с.

2.Бурмака Н.П. Путь к причалу. // Практична психологія та соціальна робота, № 6 за 2009 рік, с.67-77.

3.Правда про алкоголь. - Луцьк: МКФ «Християнське життя», 2008. – 32 с.

4.Предметна (циклова) комісія викладачів психолого-педагогічних дисциплін

«Соціально-педагогічна діяльність з дітьми схильними до алкоголізму»

Курсова робота зі спеціальності 5.010105 Соціальна педагогіка Студент-виконавець: Михайлович Наталія Володимирівна, група СП-4. Керівник:

Савінська Світлана Іванівна, викладач соціальної педагогіки, Чортків, 2008.

// http://www.petaref.com/?page=viewref&id=6298

5.О.Свєтова. Правда про алкоголь та куріння. – Проект INCOCT – 2006 – 031774 – PROMHEAL. – Київ. – 2006.

6.Шугай Т.Й. Профілактика вживання алкоголю серед молоді. – Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації. Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Кафедра педагогіки і психології. Житомирський обласний центр практичної психології та соціальної роботи. – Житомир, 2007.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00