Отримання картопляного борошна
(з циклу «Маленькі дослідники»)
Мета:
Ознайомити дітей зі способом отримання картопляного борошна з тертої картоплі, на основі набутих раніше знань дослідним шляхом учити визначати наявність у ньому крохмалю;
Розвивати пізнавальну діяльність, логічне мислення, творчість, збагачувати пам’ять;
Сприяти емоційному піднесенню, набуттю вміння працювати разом, комфортно почуватися в колективі;
Формувати трудові навички (прибирання робочих місць, миття лабораторного посуду).Розширити словниковий запас, навчати доброти та взаємодопомоги.
Обладнання:
тертушка;
марля;
картопляні бульби;
прозора ємкість;
біла тканина;
серветки;
водно-йодний розчин.
Словник:
крохмаль;
вуглеводи;
водно-йодний розчин.
Попередня робота:
бесіда «Як картопля на стіл потрапила»;
набуття досвіду щодо визначення наявності крохмалю в картоплі та яблуках.
План заняття:
Вступна частина: закріплення способу визначення крохмалю в харчових продуктах.
Лабораторна робота: одержання картопляного борошна з картоплі; визначення наявності в ньому крохмалю.
Підсумок заняття «Корисні властивості картопляного борошна»; «Значення у житті людини».
Хід заняття
Вихователь запитує дітей:
- Що ми з вами робили на минулій лабораторній роботі? (- Ми з’ясували чи є крохмаль у картоплі та яблуках). За допомогою якого розчину ми це з’ясували. (- Капали на шматочки картоплі та яблука водно-йодний розчин). Чи вдалося нам виявити крохмаль? (- Ми виявили крохмаль у картоплі). Як ми визначили, що це крохмаль? (- Йодно-водний розчин на шматочку картоплі посинів). А сьогодні ми з вами підемо далі – приготуємо цей крохмаль.
1. картоплю ретельно миють.
2. Труть на звичайній тертушці.
3. Перекладають кашку на марлеве сито.
4. Збирають сік із крохмалем у підставлений посуд.
5. Віджимають сюди кашку, що в марлі.
6. З осілого крохмалю зливають сік і заливають його чистою водою.
7. Коли крохмаль осяде на дно, зливаємо воду.
8. Розкладають крохмаль тонким шаром на тканину й просушують.
9. Для перевірки наявності крохмалю в залишках тертої картоплі
марлевий мішечок із ними опускають у водно-йодний розчин.
Підсумок заняття:
- Що ми сьогодні отримали? (- Ми сьогодні отримали крохмаль). Для чого його можна використовувати? (- Завареним крохмалем крохмалять білизну; сухий порошок додають у торти; крохмалем згущують киселі). Що міститься у крохмалі? (- У ньому містяться вуглеводи). Що це таке? (- Вуглеводи – це речовини, які надходять з їжею в організм. Вони потрібні для роботи м’язів, тобто для нашого руху). Правильно, вуглеводи потрібні організмові, щоб працювали м’язи, тіло, нервова система, а також для розумової діяльності.
















