Близький родич вимерлих динозаврів

Опис документу:
У своєму нинішньому вигляді крокодили з’явилися понад 80 мільйонів років тому, а їх предки — понад 250 мільйонів років тому.Незвично те, що спочатку середовищем їхнього життя була суша. Потім вони поступово перейшли до напівводного життя.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Близький родич вимерлих динозаврів

Велетенський і страшенний є на світі звір зелений.

Любить спеку він і водууже схожий на колоду.

Зуби гострі, ніби ніж —утікайте всі скоріш!

Бо живе у річці Ніл злий і хижий…(крокодил).

У своєму нинішньому вигляді крокодили з’явилися понад 80 мільйонів років тому, а їх предки — понад 250 мільйонів років тому.Незвично те, що спочатку середовищем їхнього життя була суша. Потім вони поступово перейшли до напівводного життя.

Гігант-рекордсмен

Найбільшим крокодилом є морський крокодил. Він водиться на островах Фіджі, в Індії та на півночі Австралії. Довжина цієї істоти може досягати 7 метрів при вазі в тонну. А ось відкладені самкою яйця, як правило, не більші, ніж гусячі. Крокодильчик,який вилупився з яйця,в три рази довший за нього.

Відклавши від 20 до 60 яєць в спеціально вириту ямку, самка крокодила ретельно її маскує і практично не відходить від неї протягом 60-70 днів. У цей час вона може не спати і не їсти, лише іноді може зануритися у воду, не втрачаючи з уваги місце кладки. Маленькі крокодильчики ще в яйцях у період вилуплення подають звуки, схожі на квакання, і після цього мати їх розкопує, допомагаючи дитинчатам вилізти. Дуже цікавий той факт, що на стать майбутнього крокодила впливає навколишня температура, якщо вона нижче 31 градуса, вилупляться самки, якщо вища за 33 градуси — самці.А після появи дитинчат на світ, мама піклується про них ще півтора року. В цей час самка дуже агресивна і може нападати навіть на суші.

Крокодили тільки здаються незграбними

На суші вони можуть розвивати дуже велику швидкість (до 12 км/год), правда, довго бігти вони не зможуть. При швидкому русі крокодили ставлять ноги під тулуб, який високо піднімається над землею, і біжать.

Незважаючи на свої велетенські розміри,крокодили здатні вистрибнути з води на 2 м у висоту і навіть залізти на дерево. Втекти від крокодила по суші теж непросто.

Сильний укус

Перед силою укусу крокодилів поступаються навіть акули та леви. Кількість зубів у крокодила може бути від 72 до 100 в залежності від виду, але він не може жувати їжу. Тому вони заковтують невеликі камені, які допомагають їм подрібнювати вміст свого шлунка,а також- занурюватися у воду. За життя крокодил може «змінити» свої зуби до 60 разів. Сила стиснення щелеп крокодила дуже велика, але м’язи, що відкривають пащу, слабкі, і можна буквально однією рукою не дати їй відкритися.

Знаряддя вбивства

Хвіст крокодила, маючи великий радіус дії, служить крокодилу для того, щоб глушити рибу і збивати з ніг буйволів або інших тварин. Одним ударом хвоста великий крокодил може розбити човен.

Крокодиляча хитрість

Крокодили запам'ятовують місце, куди тварини приходять на водопій, а потім приводять у виконання свій підступний план: в роті вони носять воду і поливають місце водопою, щоб воно стало слизьким. Тварина,яка прийшла попити води,сковзає і відразу виявляється в пащі хитрого хижака.

Дивний рефлекс

Коли їм на язик щось потрапляє, вони відразу стискають щелепи. Але одна справа, якщо це крапля води. А ось якщо це крапля поту з голови дресирувальника, який засунув голову в пащу плазунів - наслідки будуть незворотними. І такі випадки вже були.

Ситий крокодил - добрий крокодил

Якщо крокодил наївся, він не буде нападати навіть на дуже легку жертву. У цій ситуації у нього багато спільного з людьми - йому просто лінь. Крокодили можуть цілий рік обходитися без їжі, звівши використання ресурсів до мінімуму.

Друзі крокодила

Дрібні пташки допомагають крокодилам. Коли хижак відкриває пащу, вони викльовують застряглі шматочки м'яса між зубами. Цих птахів крокодил не чіпає ніколи.

Чому крокодили плачуть?

Існує легенда про те, що крокодил їсть здобич і плаче по ній крокодилячими сльозами. Насправді крокодили плачуть не від жалю. Справа в тому, що у крокодилів є спеціальні слізні залози, які виводять надлишкові солі з організму. Тому крокодилячі сльози - це всього лише реакція організму, яка позбавляє рептилію від надлишку солей. Також сольові залози розташовуються і на язику крокодила.

Захисний щит

Крокодили мають неймовірно міцну шкіру. Шкіра на спині крокодила здатна витримати удари спису чи лука і,навіть, стримати кулю пістолета.Рани, які крокодил отримує під час полювання або в боротьбі з іншими самцями, не гнояться, все через речовину, що знаходиться в його крові й названа вченими «крокодилін», це свого роду антибіотик.

Майстер підводного маскування

Підстерігаючи здобич, крокодил виставляє з води тільки маленькі очі та ніздрі, і може перебувати в такому положенні годинами. Коли ж крокодилу потрібно повністю зануритися, його ніздрі замикаються, вуха герметично закриваються, а рух крові у всіх органах, крім серця і мозку, максимально сповільнюється. У такому стані крокодил може перебувати під водою до двох годин. Серце крокодила визнано найскладнішим в світі. При цьому мозок рептилії розміром не більше волоського горіха.

Завдання ерудитам

1.На фотографії зображено крокодила та його відображення. Де справжній крокодил, а де відображення? Як ви це зрозуміли?

2.Розв'яжіть задачу. Крокодил підкрадається до метелика.За першу хвилину він наближається до нього на 2 м, а наступну хвилину повзе назад і відповзає на 1м. Протягом наступної хвилини знову приближається до метелика на 2м.Потім відповзає на 1м, ну і так далі…Відстань між метеликом і крокодилом 10 м.За який час крокодил дістанеться до метелика?

3. Лабіринт

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
7
дн.
2
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!