Бесіда з педагогічними працівниками "Тверезість - норма життя"

Опис документу:
1.Вступ. 2.Статистичні дані про вживання алкогольних напоїв. 3.Що таке алкоголь? 4.Алкогольні напої розрізняються між собою по міцності. 5. Що відбувається в організмі людини в результаті прийому алкоголю ? 6.Шкідливі наслідки споживання алкоголю. 7.Наслідки тривалого зловживання алкоголем. 8. З чого починається алкоголізм ? 9.Алкоголізм. 10.Хто стає алкоголіком ? 11.Залежність від алкоголю, її фактори. 12. Як можна позбутися алкоголізму ? 13.Алкоголь і законодавство. 14.Зробіть свій вибір.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Бесіда з педагогічними працівниками

“Тверезість – норма життя”.

1.Вступ.

В світі існує ряд проблем, які є актуальними в різні часи та розглядаються на державному рівні багатьох країн світу. Серед них – проблеми, пов’язані зі споживанням алкогольних напоїв. Стрімко розширюється ринок алкогольних напоїв, і разом з цим, зростає кількість споживачів цього виду товарів. Як наслідок – зростання захворюваності, відхилень у розвитку, злочинності, смертності, зниження народжуваності. Таким чином, існує реальна загроза здоров’ю людства.

2.Статистичні дані про вживання алкогольних напоїв.

Світові статистичні дані свідчать, що:

- в світі від алкогольної залежності страждають 140 мільйонів осіб;

- у всесвітньому масштабі 5% всіх смертей у віці від 15 до 29 років викликані вживанням алкоголю. В Європі кожна 4 смерть у цій же віковій групі пов’язана із вживанням алкоголю. В світі кожна 3 смерть пов’язана із споживанням алкоголю. Зросла смертність у зв’язку із вживанням алкоголю серед чоловіків в 2, 5 разів, серед жінок – в 3 рази;

- 30 % алкоголю всмоктується клітинами мозку, які складають лише 2 % ваги тіла людини. 1 стакан спиртних напоїв вбиває 1000-2000 клітин мозку, які вже ніколи не відновляться. Відбувається поступове зменшення та всихання мозку – це підтвердилось у 95 % алкоголіків та 85 % тих, хто п’є помірно. Як наслідок – порушення мозкової діяльності;

- по В.М.Бєхтєрєву, на кожні 100 дітей, народжених батьками-алкоголіками, приходиться:

10 – недоношених;

8 – розумово відсталих;

15 – припадочних;

5 – майбутніх алкоголіків ;

- ймовірність народити здорову дитину у тих, хто п’є , в 15 разів менше, ніж у тих, хто не п’є, а хворобливість – в 3,5 рази вища у тих, хто п’є . Може навіть постраждати генетичний код, внаслідок чого постраждає все покоління. За Ф.Г.Угловим, батьки, які вживають алкоголь – це самі страшні злодії, які крадуть у своїх дітей щастя майбутніх відкриттів та повноцінного життя.

- вживання спиртних напоїв при низьких температурах набагато небезпечніше та шкідливіше, ніж при теплому кліматі;

- за даними ВООЗ:

вживання алкоголю більше 9 літрів на рік є небезпечним для здоров’я;

- самогубств серед тих, хто п’є, у 80 разів більше за тих, хто не п’є ;

- кожен третій вмираючий в світі – жертва алкоголю;

- ті, хто вживає алкоголь, в середньому на 10-15 років живуть менше за тих, то не вживає.

Українські статистичні дані:

- рівень споживання алкоголю в Україні є одним із самих високих у світі:

за офіційною статистикою – 12-13 літрів спирту на рік на 1 особу,

за неофіційною – 20 літрів;

- в Україні страждає від алкоголізму близько 1 мільйона осіб;

- 25-30 % новонароджених в нашій країні народжуються з патологіями, однією із причин яких є алкоголізм;

- Україна займає перше місце в світі за показниками вживання алкоголю дітьми та молоді : 40 % дітей та молоді у віці від 14 до 18 років систематично вживають алкоголь;

- в Україні серед молоді:

55 % - не вживають міцні алкогольні напої;

40 % – не вживають вина;

30 % - не вживають пива;

23 % юнаків та 36 % дівчат - не вживають алкоголь.

23 % вживає пиво щотижня та 6 % - щодня.

20 % 13-14-літніх, 27 % 15-літніх, 31 % 16-літніх та 36 % 17-літніх щотижня вживають алкогольні напої.

Це свідчить про високий рівень споживання алкогольних напоїв молоддю України. Україна на 1 місці в світі серед дитячого алкоголізму;

- в Україні помирає від проблем, пов’язаних із вживанням алкоголю, 40000 осіб щороку;

- вже багато років смертність в Україні перевищує народжуваність. Щороку помирає приблизно 330 000 осіб.

Ці невтішні дані свідчать про реальну загрозу здоров’ю нації та її існуванню.

3.Що таке алкоголь?

Алкоголь – етанол, етиловий або винний спирт – у всі часи та у всіх країнах мав і буде мати одні і ті ж самі властивості, які зумовлені його хімічним складом.

Алкоголь – це прозора речовина без запаху та кольору. Його одержують в результаті бродіння цукру, який міститься в багатьох продуктах харчування: винограді, пшениці, картоплі тощо. Алкоголь має температуру кипіння 78 градусів, легко запалюється. Хімічна формула -С2Н5ОН. Його молекула має невеличкі розміри та слабко поляризована. Використовується як розчинник, антифриз, дезінфікуючий засіб, моторне пальне, для виготовлення лікарських засобів та алкогольних напоїв.

Алкоголь – це не продукт харчування, він не містить в собі ніяких поживних речовин, без яких організм людини не міг би існувати повноцінно.

Алкоголь відноситься до психоактивних речовин ( ПАР ).

Це – легальний наркотик – його вживання та купівля не переслідується законом. Існують лише певні вікові обмеження щодо його придбання та обмеження щодо місць його вживання. Тому з юридичної точки зору, алкоголь не являється наркотиком, з медичної – алкоголь є наркотиком. В сучасній літературі іноді використовується термін інтоксикант, в якому одночасно фіксується і отруюючи і оп’яняюча дія алкоголю. Певна частка суспільства вважає за норму його вживання, створює певний алкогольний культ разом із традиціями та атрибутами. Алкоголь належить до наркотичних речовин, тому у великих дозах діє на організм як отруйна речовина та спричиняє алкогольну залежність.

З давніх часів алкоголь називали « викрадач розуму ». Почали виготовляти алкогольні напої близько 8000 років до нашої ери в керамічному посуді з меду, плодових соків і дикоростучого винограду. Чистий спирт почали виготовляти араби в 6-7 століттях. В 860 році Рагез виготовив першу пляшку горілки. Перегонка вина для отримання спирту різко посилила пияцтво, тому Магомет – основоположник мусульманської релігії - заборонив вживання спиртних напоїв. Тому в мусульманських країнах забороняється вживання спиртних напоїв. За часів середньовіччя в Західній Європі італійський чернець-алхімік Валентіус перегнав вино та інші цукристі рідини та отримав міцний спиртний напій. Він називав його чудодійним еліксиром, який робить старця молодим, стомленого бадьорим, а сумного веселим. Відтоді міцні напої поширилися по всьому світу. В 16 столітті почалось масове завезення горілки і вина через кордон. За часів Бориса Годупова заснували «цареві шинки», які приносили в казну чималі гроші.

4.Алкогольні напої розрізняються між собою по міцності.

Алкогольні напої - це напої, які містять алкоголь (етиловий спирт), воду та речовини, що надають йому запаху та смаку.

Загалом можна виділити п'ять типів алкогольних напоїв:

1.слабоалкогольні напої типу джин-тонік, бренді-кола, ром-кола, лонгери тощо;

2.пиво (за винятком безалкогольного);

3.вино (сухі, напівсухі, напівсолодкі, солодкі, кріплені вина, втому числі шампанське);

4.міцні алкогольні напої (горілка, коньяк, віскі, лікер, текіла, ром, джин, абсент, у тому числі коктейлі з їх вмістом, тощо);

5.напої домашнього приготування (вина, лікери, самогон).

Алкоголь може бути виготовлений як природним шляхом (бродінням), так і штучно.

Бродіння - найдешевший та найпоширеніший спосіб, що дозволяє перетворити рослинну сировину на алкоголь. Бродіння відбувається завдяки дріжджовим грибкам, які містяться у злаках, картоплі, буряку. Сирий етиловий спирт має багато домішок, тому його переганяють в спеціальних апаратах, проте частина шкідливих для організму речовин все одно зберігається.

Іноді вживають сурогати алкоголю. Так, метиловий спирт і етиленгліколь входять до складу антифризів. Маючи низьку температуру замерзання, вони використовуються в системах охолодження різних двигунів. Подібно до звичайного спирту, ці рідини здатні викликати сп'яніння, але через 10-12 годин після їх уживання з'являються ознаки важкого отруєння: головний біль, нудота, блювота, хитка хода, слабкість, запаморочення або навіть повна непритомність. Смерть настає від мозкових розладів (через 1-2 доби) або ураження нирок (через 1-2 тижні). Метиловий спирт - нервово-судинна отрута, і його стограмова доза смертельна для людини. Навіть невелика кількість цього спирту вражає зоровий нерв і систему оболонок ока (зокрема сітківку). Ще небезпечніший дихлоретан (хлористий етилен), 10-15 грамів якого викликають незворотні зміни в печінці і нирках.

Як бачимо, алкоголь та його сурогати дуже шкідливі, а наслідки їх уживання вкрай небезпечні.

У різних алкогольних напоях неоднаковий вміст алкоголю:

- у пиві - близько 3-5 %,

- у натуральному вині - 12-18 %,

- а в міцних алкогольних напоях – 30-40 %.

Хоча все це залежить від конкретного напою.

Відрізняють об'ємний та ваговий вміст алкоголю. Оскільки 1 л алкоголю важить 790 г, об'ємний вміст завжди буде більшим за ваговий .

Об'ємний відсоток алкоголю - це той об'єм, який займає алкоголь у відсотках до об'єму всього вмісту. Ваговий відсоток алкоголю показує, яку частину ваги продукту становить алкоголь.

За прийнятим стандартом на етикетках усіх алкогольних напоїв має бути вказано об'ємний відсотковий вміст алкоголю.

Що небезпечніше:

Чарка горілки, келих натурального вина чи бокал пива ?

У європейських країнах для дорослих людей розрахована міра споживання алкоголю

1 одиниця алкоголю = 10 мл чистого алкоголю.

В 330 мл банці пива міцністю 4% - 5% знаходиться 1,5 одиниці алкоголю.

В 150 мл чарці вина міцністю 11% - 12% знаходиться 1,5 одиниці алкоголю.

В 40 мл чарці горілки (міцність 40%) теж знаходиться 1,5 одиниці алкоголю.

Відсотковий вміст алкоголю цих напоїв – 16 куб.см.

Тому шкода – однакова.

Потрібно також пам’ятати, що печінка виводить із організму 1 одиницю алкоголю (10 мл) протягом 1 год.

Якщо доросла людина регулярно вживає більше 3-х одиниць алкоголю, вона завдає шкоди своєму здоров’ю.

Європейські фахівці вважають, що безпечний рівень коливається в межах 20 - 60 г на добу в перерахунку на чистий 100 - процентний спирт для чоловіків ( 50 - 150 г горілки ) і 10-40 г для жінок ( 25 - 100 г горілки ). Регулярне вживання алкоголю, що перевищує цю кількість, приводить до алкогольного отруєння організму. Більшість вітчизняних фахівців схильні вважати, що будь-яке регулярне вживання алкоголю вже є небезпечним.

Слід пам’ятати:

Міру потрібно визначати тільки кількістю випитого в грамах або в мілілітрах, а не стан.

5. Що відбувається в організмі людини в результаті прийому алкоголю?

- Після вживання алкогольного напою алкоголь всмоктується в кров дуже швидко. Через кілька хвилин алкоголь уже розноситься по всьому тілу й попадає в головний мозок.

- Після вживання алкогольного напою кровоносні судини розширюються, і алкоголь починає робити навантаження на серце.

- Після вживання алкогольного напою алкоголь починає також спричиняти навантаження на печінку. Чим більше випив, тим більше навантаження на печінку.

- Алкоголь робить навантаження на м’язову тканину людини.

- Після вживання алкогольного напою підсилюється процес зневоднювання організму. Це означає, що під дією алкоголю організм втрачає більше води в одиницю часу, ніж у звичайному стані.

- Погіршується координація рухів, збільшується час реакції на зовнішні подразники й час ухвалення рішення, тому з людьми в цьому стані часто відбуваються нещасні випадки.

- Можуть розпочатись тремтіння рук та подвоєння в очах. З’являється емоційна неврівноваженість, порушення здатності оцінювати події адекватно, втрачається контроль над собою й своїми вчинками.

- порушується репродуктивна функція. У жінок алкоголь порушує вироблення статевих гормонів та дозрівання яйцеклітини, менструальний цикл. Зловживання алкоголем, руйнуючи організм жінки, виснажує нервову й ендокринну систему і, зрештою, може призвести до безплідності.

Стан сп’яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини. Уживання спиртних напоїв небезпечне протягом усього періоду вагітності, тому що алкоголь легко проникає крізь плаценту матері до дитини, а також у період годування грудьми.

Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, ймовірність порушень у розвитку плоду та ризик викидня значно підвищуються. Плацента, яка виконує захисну функцію для плоду, не може переробляти алкоголь, тому останній потрапляє у кров плоду. Оскільки печінка плоду розвинена недостатньо, вона також не в змозі розщеплювати алкоголь, в результаті чого він впливає на плід, тобто на дитину.

6.Шкідливі наслідки споживання алкоголю:

- Після вживання алкогольного напою алкоголь всмоктується в кров дуже швидко.

- Через кілька хвилин алкоголь уже розноситься по всьому тілу й попадає в головний мозок.

- Після вживання алкогольного напою кровоносні судини розширюються, і серце починає відчувати навантаження від алкоголю.

- Після вживання алкогольного напою печінка починає відчувати навантаження. Чим більше випив, тим більше навантаження на печінку.

- Алкоголь спричиняє навантаження на м’язову тканину людини.

- Після вживання алкогольного напою підсилюється процес зневоднювання організму. Це означає, що під дією алкоголю організм втрачає більше води в одиницю часу, ніж у звичайному стані.

- Погіршується координація рухів, збільшується час реакції на зовнішні подразники й час ухвалення рішення, тому з людьми в цьому стані часто відбуваються нещасні випадки.

- Можуть розпочатись тремтіння рук та подвоєння в очах. З’являється емоційна неврівноваженість, порушення здатності оцінювати події адекватно, втрачається контроль над собою й своїми вчинками.

У жінок алкоголь порушує вироблення статевих гормонів та дозрівання яйцеклітини, менструальний цикл. Зловживання алкоголем, руйнуючи організм жінки, виснажує нервову й ендокринну систему і, зрештою, може призвести до безплідності.

Стан сп’яніння в момент зачаття може вкрай негативно позначитися на здоров’ї майбутньої дитини. Вживання спиртних напоїв небезпечне протягом усього періоду вагітності, тому що алкоголь легко проникає крізь плаценту матері до дитини, а також у період годування грудьми.

Якщо мати під час вагітності вживає алкоголь, ймовірність порушень у розвитку плоду та ризик викидня значно підвищуються. Плацента, яка виконує захисну функцію для плоду, не може переробляти алкоголь, тому останній потрапляє у кров плоду. Оскільки печінка плоду розвинена недостатньо, вона також не в змозі розщеплювати алкоголь, в результаті чого він впливає на плід, тобто на дитину.

Що може трапитись в результаті алкогольного сп’яніння ?

1.Сильно підвищується ризик нещасних випадків.

2.Можна одержати важкі травми, включаючи травми голови.

3.Можна знепритомніти ( якщо випити велику кількість алкоголю ).

4.Можна захлинутися власною блювотною масою й померти ( якщо випити велику кількість алкоголю ).

5.Можна отримати і навіть вмерти від алкогольного отруєння.

6.Можна потрапити у в’язницю.

7.Можна стати посміховищем в очах оточуючих ( п’яне поводження викликає глузування, а часто й відразу у оточуючих ).

8.На ранок може наступити огидне хворобливе похмілля, яке виникає в результаті втратою організмом води й може тривати один або кілька днів, поки весь алкоголь не вийде з організму людини.

9.Можна завдати непоправної шкоди здоров’ю своєї майбутньої дитини ( фізичне й розумове відставання дитини ).

10.Можна втрати контроль над собою й зробити вчинки, які в тверезому стані ніколи б не зробив.

7.Наслідки тривалого зловживання алкоголем.

Тривале зловживання алкоголем – це регулярне вживання великої кількості алкоголю. Тривале зловживання алкоголем збільшує ризик розвитку серйозних захворювань і призводить до передчасної смерті.

До таких захворювань відносяться:

- Підвищений артеріальний тиск, серцево – судинні захворювання, інфаркт міокарда й інсульт ( відбувається розширення судин, збільшується навантаження на кровоносні судини та серце ).

- Виразка шлунка, хвороби печінки й цероз печінки ( печінка – це орган, що виводить алкоголь із організму людини, тривале зловживання алкоголем призводить до її руйнування.)

- Рак губи й горла ( ризик збільшується, якщо зловживання алкоголем супроводжується палінням цигарок ).

- Емоційні та психологічні проблеми, депресія ( людині стає все байдуже, вона втрачає сенс життя ).

- Ризик захворювання на алкоголізм.

Алкоголізмце емоційна та фізична залежність людини від алкоголю. Людина відчуває постійну потребу в алкоголі. Вона не контролює, скільки п’є. Алкоголь «контролює» її. Він заміняє людині все: роботу, репутацію, родину і її власне життя. Фізична залежність від алкоголю може привести до того, що людина буде пити, не зупиняючись, – день і ніч. Це може призвести до стану «білої гарячки», що супроводжується повною втратою орієнтації під час якої трапляються галюцинації.

Алкоголізм веде до враження головного мозку й передчасної смерті. Якщо людина залежна від алкоголю, вона потребує лікування. Лікування від алкоголізму – тривалий процес. У цьому випадку людині не можна приймати алкоголю протягом багатьох років.

Навіть одна чарка алкогольного напою, яку вживає мати, здатна викликати у новонародженого зародковий алкогольний синдром.

Дані обстеження 820 дітей із сімей, де батьки п'яниці і алкоголіки. З них: - 39 народилися недоношеними і загинули;

- 16 – мертвонароджені;

- 121 - померли немовлятами;

- 38 - з фізичними вадами, що призвели до непрацездатності;

- 145 - психічно ненормальними;

- 55 - з послабленим імунітетом до хвороб.

Кількаразове або часте вживання алкоголю справляє буквально спустошливий вплив на психіку підлітка. При цьому затримується не тільки розвиток вищих форм мислення, засвоєння етичних і моральних категорій та естетичних понять, а й втрачаються вже розвинені здібності. Підліток „тупіє" і інтелектуально, і емоційно, і морально.

8. З чого починається алкоголізм?

Як правило, перша спроба алкоголю відбувається в ранньому підлітковому віці ( близько 12 років ), коли організм ще не сформований, а особистість не може повністю усвідомлювати ризиків, пов’язаних із споживанням наркотичних речовин. Навіть у багатьох дорослих існують хибні уявлення про те, що в невеликих дозах алкоголь може бути корисним для дитини.

Причини першої спроби алкоголю різноманітні. Але простежуються їх характерні зміни залежно від віку. До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають «для апетиту», «лікують» вином, або ж дитина сама з цікавості пробує спиртне (мотив, властивий здебільшого хлопчикам). У старшому віці це частіше трапляється з традиційного приводу: «свято», «сімейне торжество», «гості» і т.д. Зазвичай, це буває, так би мовити, «безневинна» чарочка на честь Дня народження або іншого свята. І хоча це відбувається за згодою батьків, у колі родини, все ж і таке прилучення дітей до вина небезпечне. Адже варто раз доторкнутися до спиртного, як уже знімається психологічний бар’єр – і підліток вважає, що він уже має право випити з товаришами або навіть сам, якщо з’явиться така можливість. Недарма кажуть в народі: «Ріки починаються зі струмочка, а пияцтво – з чарочки». До того ж, ЗМІ та реклама, справляють свій вплив.

Під тиском реклами, ЗМІ та вже усталених традицій щодо споживання спиртного можуть сформуватись неправильні уявлення про алкоголь. Звичайна заборона споживати спиртне не досить ефективна; на якомусь етапі вона може призвести до того, що дитина спробує алкоголь в іншому місці.

Мотиви першої спроби алкоголю такі:

- Бажання потрапити до певного кола однолітків, де споживання спиртного є звичайним явищем;

- Бажання здаватися дорослішим;

- Переконаність у тому, що це модно і «круто»;

- З метою розслабитися, позбутись відчуття сором’язливості;

- З метою розвеселитися;

- Задля спілкування;

- Через тиск оточення;

- Задля солідарності з компанією;

- Для «анестезії» від образи, горя або фізичного болю.

Головна небезпека першої спроби алкоголю для незрілої особистості полягає в тому, що відчувши потяг до спиртного, підліток з біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично відразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.

9.Алкоголізм.

Алкоголізмце емоційна та фізична залежність людини від алкоголю. Людина відчуває постійну потребу в алкоголі. Вона не контролює, скільки п’є. Алкоголь «контролює» її. Він заміняє людині все: роботу, репутацію, родину і її власне життя. Фізична залежність від алкоголю може привести до того, що людина буде пити, не зупиняючись, – день і ніч. Це може призвести до стану «білої гарячки», що супроводжується повною втратою орієнтації під час якої трапляються галюцинації.

Алкоголізм веде до враження головного мозку й передчасної смерті. Якщо людина залежна від алкоголю, вона потребує лікування. Алкоголізм – це хвороба. Вживання спиртних напоїв може бути початком того шляху, який веде до хвороби. Лікування від алкоголізму – тривалий процес. У цьому випадку людині не можна приймати алкоголю протягом багатьох років.

10.Хто стає алкоголіком ?

Основним фактором сприйнятливості до алкоголю є ступінь сприйняття алкоголю організмом – толерантність до алкоголю. Цей фактор є вродженим і визначається особливостями організму. Підвищена толерантність – передумова хвороби на алкоголізм. Частіше підвищена толерантність до алкоголю спостерігається в тих дітей, батьки яких зловживали алкоголем. Переважно схильність до вживання алкоголю передається по чоловічий лінії: батько – син.

Спадковий характер полягає не в передачі « гена потягу до алкоголю », а в передачі механізмів, що відповідають за обмінні процеси. Порушення таких механізмів спричиняється не лише пияцтвом батьків, а й під шкідливим впливом на генетичний код - радіаційним, хімічним, токсичним та іншим. Невживання родичами спиртного – не гарантія того, що у дитини немає порушень у функціонуванні біохімічних процесів організму. Такі порушення і провокують хворобливий потяг до алкоголю. Саме тому навіть перша спроба алкоголю може стати небезпечною.

Але зловживання спиртним – не єдиний фактор розвитку хвороби ( алкоголізму ); лише 10% людей, що регулярно споживають спиртне, хворіють на алкоголізм.

До алкоголізму схильні:

- Люди з підвищеною біологічною сприйнятливістю до алкоголю;

- Люди, в яких батьки страждали на алкоголізм;

- Особи самотні або з неповних сімей;

- Особи, схильні до депресій або вороже налаштовані до всього, що їх оточує;

- Активні, імпульсивні, товариські підлітки, котрі прагнуть гострих відчуттів, якщо вони ростуть в обстановці асоціальності та спілкуються з тими, хто зловживає алкоголем.

Алкоголізм – це захворювання, яке супроводжується глибокими змінами і навіть деградацією особистості. Воно потребує складного і тривалого лікування, а результати його часто є невтішними. Через певні особливості підліткового організму алкогольна залежність, хронічний алкоголізм розвиваються у підлітків значно швидше, ніж у дорослих.

Родовід алкоголіка – здебільшого дуже сумна історія. Існує таке поняття «закон 3 поколінь». В його основу покладено дослідження французького психіатра Морреля, який вивчав деградацію поколінь алкоголіків і дійшов висновку, що до 4 покоління алкоголіків потенціал їхнього родоводу вичерпується. Рід закінчується. ( Вік покоління – це етап від народження дитини до народження їхніх дітей. Народився, виріс, створив сім’ю, народив дитину – цикл замкнувся. Цей термін становить приблизно 25 років. )

100 років тому американський лікар Дагдель зайнявся вивченням генеалогічного дерева 6 поколінь в’язнів однієї з Нью-йоркських в’язниць. Злочинці були родичами. Лікар розшукав відомості про їхнього родоначальника, який жив у 18 столітті. Ним виявився гіркий п’яниця. Його потомство нараховувало 709 осіб, з яких:

- 77 були злочинцями ( в тому числі -12 вбивцями ),

- 85 – дегенератами ( основна причина – алкоголь ),

- 174 – повіями,

- 18 – господарями будинків розпусти,

- 206 – жебраками.

Не менш яскравими постатями були нащадки п’яниці і повії, які жили в 18 столітті. Їхнє потомство нараховувало 834 особи, з яких:

- 168 – повії,

- 181 – жінки – розпусниці,

- 76 – волоцюги,

- 84 – вбивці,

- 140 – злодії та фальшивомонетники,

- 105 – шахраї та кишенькові злодії.

Те, що п’яниці народжують неповноцінних дітей і ця неповноцінність може передаватися наступним поколінням, відомо вже давно. Алкоголь спричиняє виродження:

- перше покоління – падіння моральності за посиленого вживання алкоголю,

- друге покоління – нестримне пияцтво, напади оскаженіння, втрата розумових здібностей,

- третє покоління – тупість, ідіотизм, безпліддя.

Жінка - алкоголічка народжує алкогольний плід – дитину, в крові якої на момент народження наявна висока концентрація алкоголю.

Дані обстеження 820 сімей, де батьки п’яниці та алкоголіки:

- 39 дітей народились недоношеними і загинули,

- 16 – мертвонароджені,

- 121 – померли немовлятами,

- 38 – народилися з фізичними вадами, що призвели до непрацездатності,

- 145 – психічно ненормальні,

- 55 – з послабленим імунітетом до хвороб.

Лише 15% дітей, народжених від батьків-п’яниць, розвиваються нормально і психічно і фізично. Четверо з п’яти, так чи інакше, виявляються неповноцінними. У 100 % випадків у дітей, які народилися після 6-8 років пияцтва батька, а тим більше, матері, визначається розумова неповноцінність. Тут алкоголь не лишає жодних шансів. Неповноцінні діти стануть дорослими і самі матимуть дітей. А це – реальна загроза генофонду нації.

11. Залежність від алкоголю, її фактори.

Алкоголь схожий на інші наркотики. Він викликає психічну й фізичну залежність та зміну психічного стану людини – навколишній світ сприймається спотворено і неадекватно. При постійному вживанні алкоголь руйнує особистість. Алкоголь, як наркотики, викликає фізичну залежність, психічну залежність, а також має негативні соціальні наслідки.

Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кровяного тиску, відчуття туги й неспокою, лихоманку, безсоння. Цей стан можна полегшити лише медичною допомогою.

Психічна залежність полягає у прагненні відчути стан сп’яніння, що витісняє всі інші інтереси, оскільки алкоголь стимулює в мозку « центр задоволення ».

Соціальні наслідки алкоголізації проявляються, передусім, у прогулах за місцем навчання та роботи. Крім того, частішають конфлікти з батьками та родичами, додаються фінансові проблеми, що не може не впливати на соціальне здоровя особистості.

Людина, яка вживає алкоголь систематично, ризикує стати алкоголіком, тобто потрапити у психічну та фізичну алкогольну залежність. Залежність тим важча, чим раніше людина починає пити.

У формуванні алкогольної залежності вирішальну роль відіграють такі фактори:

- Соціальні ( культурний та матеріальний рівень життя, стреси, інформаційні перевантаження, урбанізація );

- Біологічні ( спадкова схильність: до 30 % дітей, чиї батьки зловживали спиртним, можуть стати потенційними алкоголіками ). Біологічна схильність до алкоголю може бути встановлена лабораторними методами. Така процедура здійснюється медиками з експериментально – науковими цілями. На практиці ж визначення біологічної схильності до алкоголізму не проводиться, тому людина має сама визначити це для себе;

- Психологічні ( психоемоційні особливості особистості, здатність до соціальної адаптації та протистояння стресам ).

Стадії алкогольної залежності:

Перша стадія. Переважає психічна залежність від алкоголю ( подобається бути п’яним ). Дози спиртного та частота випивок поступово зростають в 2-3 рази. Зникає рвотний рефлекс. Похмільний синдром виражений слабо. Порушується здатність всі події періоду сп’яніння. Знижується моральність, відбуваються зміни в емоційно-вольовій сфері, проявляється байдужість до проблем сім'ї, брехливість. В цей період у людини знижується здатність до самокритики, і як наслідок, людина не визнає хворобу. Пияцтво маскується під загальноприйняті традиції. В більшості випадків хворий може самостійно, без лікарської допомоги, утримуватись від вживання спиртних напоїв.

Друга стадія. Вимальовується форма алкоголізму. Дози алкоголю наростають. В 1 половині 2 стадії вони досягають апогею та можуть тривалий час триматись на одному рівні, але ближче до 3 стадії – знижуються. Яскраво виражена психологічна та фізіологічна залежність. Періоди алкогольної ейфорії скорочуються, змінюються станом пригнічення, а то й агресією. Це породжує бажання «догнати дозу», що призводить до системного ураження організму. Наростає напруження, підвищуються нюхові відчуття на спиртне. Уривчасті спогади змінюються забуванням все більших проміжків періоду сп’яніння. Прогресує руйнування особистості – подразливість змінюється хамством, цинізмом, з’являється специфічний алкогольний гумор. Позитивні емоції добуваються за рахунок спритного. Втрачаються відчуття кількісного та ситуаційного контролю ( керування транспортом в стані алкогольного сп’яніння, випивки у випадкових компаніях). Починаючи з 2 стадії, хворому без сторонньої допомоги відмовитись від спиртних напоїв неможливо, хоча іноді він може витримувати якісь тривалі тверезі періоди.

Третя стадія. Все більше притухає, скорочується час алкогольної ейфорії, поступово входить в життя депресія, які змінюється спалахами злоби та агресії, дози алкоголю зменшуються, відновлюється рвотний рефлекс. Проте, потреба в спиртному висока, і стає практично нездоланною після ранкового вживання. Великі похмільні страждання призводять до вживання спиртного як знеболюючого засобу. Нерідко хворі починають красти, віддавати будь-що за пляшку. Якщо звичні алкогольні вироби недоступні, то хворий вживає сурогати. Зазвичай п’ють доти, доки є спиртне, або «до упора». Наростає розрив виробничих та сімейних зв’язків. Алкоголізм майже завжди систематичний або ж запої дуже тривалі. Швидко розвивається соціальна, фізична та психічна деградація особистості. Критика по відношенню до свого стану переважно відсутня. Якщо хворий не має підтримки оточуючих – сам на сам зі своєю хворобою – він зазвичай поповнює ряди бомжів.

12. Як можна позбутися алкоголізму?

Хмільне завжди протягує нам руку,

коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо,

коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися.

Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила,

яку воно обіцяє – примарна, душевний

підйом – оманний; під впливом хмільного

ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей”.

( Джек Лондон )

Прийнято виділяти:

- побутове пияцтво;

- хронічний алкоголізм;

- алкогольні психози (гострі - наприклад, біла гарячка; хронічні - наприклад, алкогольне марення ревнощів, Корсаковський психоз, хронічний галюциноз).

Лікування алкогольної залежності полягає до викорінення основної ознаки хвороби – нестримної тяги до спиртного. На практиці це означає, що в кінці курсу людина повинна бути байдужа до алкоголю в будь-якій ситуації.

Шанс вилікуватись є завжди. Адже методи лікування вдосконалюються, з’являються нові наукові розробки та лікарські препарати, діапазон можливостей успішного вирішення цієї проблеми постійно розширюється. До того ж. навчившись передбачати, прогнозувати протікання хвороби, можна не допустити її згубного впливу на долю людини. Існують різні методи лікування, проте слід довіряти фахівцям.

Єдина можливість позбутися цього захворювання – лікуватися і цілком припинити вживання алкоголю. Однак, змусити хворих на алкоголізм лікуватися не так просто. Їм властиво заперечувати власну хворобливу пристрасть до алкоголю, навіть тоді, коли пияцтво набуває злоякісних форм і призводить до сімейних та службових конфліктів. Звертання по медичну допомогу здається їм чимось ганебним. Вони бояться, що їх вважатимуть алкоголіками, хоч фактично вони вже стали ними. Лікувати ж алкоголізм примусово, наприклад, без відома хворого, додавати ліки в його їжу сьогодні заборонено законом.

13.Алкоголь і законодавство.

Законодавство України включає низку законів, підзаконних актів, нормативів і регламентацій, спрямованих на зменшення шкоди від вживання алкоголю та інших речовин, які викликають залежність.

Так, ст. 32 Основ законодавства України про охорону здоров’я проголошено, що в Україні проводиться державна політика обмеження вживання алкогольних напоїв. З метою її реалізації і з урахуванням міжнародних підходів до організації діяльності, спрямованої на зменшення шкоди від вживання алкоголю, в Україні в основному використовуються такі засоби правового регулювання, як обмеження реклами алкогольних напоїв, заборона їх продажу в непристосованих місцях та продажу неповнолітнім, зменшення економічної доступності цих товарів за допомогою механізмів оподаткування.

Рекламодавці зазначеної продукції зобов’язані спрямовувати на виробництво соціальної рекламної інформації щодо шкідливості вживання алкоголю не менше 5% коштів, витрачених на розповсюдження у межах України реклами алкогольних напоїв.

Порядок продажу алкогольних напоїв визначає прийнятий 1995 р. закон України « Про державне регулювання виробництва і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів » з внесеними до нього змінами впродовж 1996 - 2003 р.р. Прийняті на базі цих законів чинні Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями забороняють роздрібну торгівлю:

- Спиртом етиловим, спиртом етиловим питним, коньячним і плодовим;

- Алкогольними напоями з рук та в непристосованих для цього приміщеннях, на території дошкільних закладів та прилеглих територіях, у місцях проведення спортивних змагань, гуртожитках та прилеглих територіях, в інших місцях, визначених місцевими радами;

- Громадянам, які не досягли 18 – річного віку;

- Працівникам господарюючого суб’єкта, яким не виповнилося 18 років.

14.Зробіть свій вибір!

Слід пам’ятати, що у всі часи були і будуть люди, які пропонують вжити алкоголь, і люди, які пропонують не вживати його. Нешкідливих доз алкоголю просто не існує. Кожна його крапля шкодить Вашому здоров’ю та здоров’ю Ваших нащадків. Завжди є вибір на користь тверезості. Норма життя – тверезість. Лише за умови тверезості можливий повноцінний всесторонній розвиток людини та її поколінь.

Ваша доля і доля Ваших дітей у Ваших руках.

Зроби свій вибір на користь здоров’я сьогодні і на тебе чекає радість тверезого життя в майбутньому.

Скажи «НІ !» спиртному !

Обирайте тверезий спосіб життя !

15.Притча про метелика.

У давнину був собі один мудрець, до якого люди приходили за порадою. Усім він допо­магав, люди йому довіряли і дуже поважали його вік, життєвий досвід і мудрість. Якось одна заздрісна людина вирішила знеслави­ти мудреця у присутності багатьох людей. Заздрісник і хитрун придумав цілий план, як саме це зробити: « Я упіймаю метелика і у жмені принесу мудрецю, потім запитаю його: живий у мене в руках метелик чи мер­твий. Якщо мудрець скаже, що живий, я стисну щільно кулак, роздавлю метелика й, розкривши долоню, скажу, що наш великий мудрець помилився. Якщо мудрець скаже, що метелик мертвий, я розкрию кулак, мете­лик вилетить живий і неушкоджений, і ска­жу, що наш великий мудрець помилився ». Так і зробив заздрісник: піймав метелика і пішов до мудреця. Коли він запитав мудреця, той відповів: « Все у твоїх руках ».

Список використаних літературних джерел:

1.Андрєєва Т.І. Як допомогти підліткам звільнитися від куріння. – Київ, 2—3, 64 с.

2.Бурмака Н.П. Путь к причалу. // Практична психологія та соціальна робота, № 6 за 2009 рік, с.67-77.

3.Зимівець Н.В., Сивогракова З.А., Лещук Н.О. та ін.. Твоє життя – твій вибір: Навч.-метод. посіб. – К.: Навч. Книга, 2002. – 190 с., с.129-130,156-159.

4.Интересные факты про алкоголь.

http://trezv.ucoz.ru/blog/interesnye_fakty_pro_alkogol/2010-11-29-4

5.Михайлович Н.В. Соціально-педагогічна діяльність з дітьми, схильними до алкоголізму. http://www.petaref.com/

6.Носок Н.О. Тренінгове заняття «Профілактика негативних звичок у школярів». – ЖОЦППСР ЖОІППО. Кафедра педагогіки та психології. – Житомир, 2008.

7.Особливості роботи з батьками з питань профілактики вживання алкоголю серед молоді. Проект для вчителів сільських шкіл України PROMHEAL при підтримці Європейської комісії EC INCO-CT-2006-031774. – Київ, 2007.

8.Правда про алкоголь. Луцік: МКФ «Християнське життя», 2008. – 32 с.

9.Предметна (циклова) комісія викладачів психолого-педагогічних дисциплін

«Соціально-педагогічна діяльність з дітьми схильними до алкоголізму»

Курсова робота зі спеціальності 5.010105 Соціальна педагогіка Студент-виконавець: Михайлович Наталія Володимирівна, група СП-4. Керівник:

Савінська Світлана Іванівна, викладач соціальної педагогіки, Чортків, 2008.

// http://www.petaref.com/?page=viewref&id=6298

10.Свєтова О. Правда про алкоголь та куріння. – Проект INCOCT – 2006 – 031774 – PROMHEAL. – Київ. – 2006.

11.Статистика алкоголизма

http://alcoholizm.ru/statistika-alkogolizma/

12.Статистика потребления алкоголя в Украине http://vacant.com.ua/konsult/usefull.php?article=stat_ukraine

13.Шугай Т.Й. Профілактика вживання алкоголю серед молоді. - Управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації. Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Кафедра педагогіки і психології. Житомирський обласний центр практичної психології та соціальної роботи. – Житомир, 2007.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00