• Всеосвіта
 • Бібліотека
 • Різне
 • 5.45 мм автомати Калашникова (АК-74, АКС-74, АК-74Н, АКС-74Н) та 5,45 мм ручні кулемети Калашникова (РПК-74, РПКС-74, РПК-74Н, РПКС-74Н)

5.45 мм автомати Калашникова (АК-74, АКС-74, АК-74Н, АКС-74Н) та 5,45 мм ручні кулемети Калашникова (РПК-74, РПКС-74, РПК-74Н, РПКС-74Н)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема 2. 5.45 мм автомати Калашникова (АК-74, АКС-74, АК-74Н, АКС-74Н) та 5,45 мм ручні кулемети Калашникова (РПК-74, РПКС-74, РПК-74Н, РПКС-74Н)

 1. Призначення та бойові властивості автомата (кулемета).

5,45 мм автомат Калашникова, що є індивідуальною зброєю, та 5,45 мм ручний кулемет Калашникова, що є зброєю механізованого відділення, призначені для знищення живої сили й ураження вогневих засобів противника. Для ураження противника в рукопашному бою до автомата приєднують багнет. Для стрільби і спостереження в умовах природного нічного освітлення до автоматів АК-74Н, АКС-74Н і кулеметів РПК-74Н, РПКС-74Н* приєднують нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ). Для стрільби з автомата (кулемета) застосовують патрони зі звичайними (зі стальним осереддям) і трасуючими кулями.

Із автомата (кулемета) ведуть автоматичний або поодинокий вогонь. Автоматичний вогонь є основним видом вогню, який ведуть короткими (до 5 пострілів) і довгими (із автомата до 10, із кулемета – до 15 пострілів) чергами і безперервно. Подавання патронів при стрільбі здійснюють із коробчатого магазина ємністю: у автомата – на 30 патронів, у кулемета – на 45 патронів. Магазини автомата і кулемета взаємозамінні. Прицільна дальність стрільби з автомата (кулемета) – 1000 м. Найбільш дійсний вогонь по наземних цілях: у автомата – на відстані до 500 м; у кулемета – на відстані до 600 м; по літаках, вертольотах, парашутистах – з автомата та кулемета на відстані до 500 м. Зосереджений вогонь із автоматів і кулеметів по наземних групових цілях ведуть на дальності до 1000 м. Дальність прямого пострілу: у автомата по грудній фігурі – 440 м, по ростовій фігурі – 625 м; у кулемета по грудній фігурі – 460 м, по ростовій фігурі – 640 м. Темп стрільби – близько 600 пострілів за хвилину. Бойова швидкострільність: під час стрільби чергами з автомата  – до 100, з кулемета  – до 150 пострілів за хвилину; під час стрільби поодинокими пострілами з автомата – до 40, з кулемета – до 50 пострілів за хвилину. Вага автомата без багнета зі спорядженим патронами пластмасовим магазином: АК-74 – 3,6 кг; АК 74Н – 5,9 кг; АКС74 – 3,5 кг; АКС-74Н – 5,8 кг. Вага багнета з піхвами – 490 г. Вага кулемета зі спорядженим патронами магазином: РПК-74  – 5,46 кг; РПК-74Н – 7,76 кг; РПКС74 – 5,61 кг; РПКС-74Н – 7,91 кг. Інші відомості про автомати (кулемети) подані в додатках 1–6. а б Загальний вигляд 5,45 мм автомата Калашнікова: а – з постійним прикладом (АК-74); б – із прикладом що складається (АКС-74).* * Додаткові літери у скороченого найменування автомата (кулемета) означають: “Н“ – з нічним прицілом; “С“ – із прикладом, що складається. а б Загальний вигляд 5,45 мм ручного кулемета Калашнікова: а – з постійним прикладом (РПК-74); б – із прикладом, що складається (РПКС-74)

 1. Поняття про будову автомата (кулемета) і роботу його частин.

Автомат складається із таких основних частин і механізмів:

 1. ствола зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом і пістолетною рукояткою;

 2. кришки ствольної коробки;

 3. затворної рами з газовим поршнем;

 4. затвора;

 5. зворотного механізму;

 6. газової трубки із ствольною накладкою;

 7. ударно-спускового механізму;

 8. ців’я;

 9. магазина.

Крім того, в автомата є дульне гальмо-компенсатор і багнет, а в кулемета – полум’я гасник і сошка. До комплекту автомата (кулемета) входять: приладдя, ремінь і сумка (у   кулемета – дві сумки) для магазинів. До комплекту автомата (кулемета) з прикладом, що складається крім вищенаведеного входить чохол для автомата (кулемета) з кишенею для магазина, а до комплекту автомата (кулемета) з нічним прицілом входить також нічний стрілецький приціл універсальний (НСПУ).

 1. Принцип дії автомата (кулемета).

Автоматична дія автомата (кулемета) базується на використанні частини енергії порохових газів, що відводяться з каналу ствола до газового поршня затворної рами. Під час пострілу частина порохових газів, що рухають кулю, поринає через отвір у стінці ствола в газову камеру, тисне на передню стінку газового поршня і відкидає поршень та затворну раму із затвором у заднє положення. Під час відходу затворної рами назад здійснюється відпирання каналу ствола, затвор виймає із патронника гільзу і викидає її назовні, затворна рама стискає зворотну пружину і зводить курок (ставить його на взвод автоспуска). У переднє положення затворна рама із затвором повертається під дією затворного механізму, затвор при цьому досилає черговий патрон із магазина в патронник і запирає канал ствола, а затворна рама виводить шептало автоспуска з-під зводу автоспуска курка. Курок стає на бойовий взвод. Запирання затвора здійснюється обертанням навколо повздовжньої осі праворуч, внаслідок чого бойові виступи затвора входять за бойові упори ствольної коробки. Якщо перевідник встановлено на автоматичний вогонь, то стрільба буде продовжуватися, доки натиснутий спусковий гачок і в магазині є патрони. Якщо перевідник встановлено на поодинокий вогонь, то після натискання на спусковий гачок буде здійснено лише один постріл; для здійснення наступного пострілу потрібно відпустити спусковий гачок і натиснути на нього знову.

 1. Призначення, будова частин і механізмів автомата.

Ствол визначає напрямок польоту кулі. Всередині ствол має канал із чотирма нарізами, що йдуть зліва вгору направо. Нарізи надають кулі обертального руху.

Проміжки між нарізами називають полями.

Відстань між двома протилежними полями (за діаметром) називається калібром каналу ствола; в автомата (кулемета) він дорівнює 5,45 мм.

У казенній частині канал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу слугує для поміщення набою і називається патронником. Перехід від патронника до нарізної частини каналу ствола називається кульним входом. Ззовні ствол має основу мушки в автомата з різьбою (у кулемета – різьба на дульній частині) для наґвинчування у автомата дульного гальма – компенсатора (у кулемета – полум’ягасника) і втулки для стрільби холостими набоями, газовідвідний отвір, газову камеру, з’єднувальну муфту, колодку прицілу і на казенному зрізі виріз для зачеплення викидача. Основа мушки, газова камера і колодка прицілу закріплені на стволі за допомогою штифтів. Ствол через штифт з’єднаний зі ствольною коробкою і від неї не відділяється. У кулемета, натомість, на передній частині ствола є основа сошки для приєднання сошки до ствола з отвором для шомпола і кільце з провушиною для збільшення надійності кріплення шомпола.

Дульне гальмо-компенсатор автомата призначене для підвищення влучності бою і зменшення енергії віддачі. Гальмо-компенсатор має дві камери: передню і задню (з круглим отвором у них для вильоту кулі). Передня камера має вінчик, на який одягають кільце багнета при примиканні його до автомата, прямокутний паз, в який входить виступ багнета, і два вікна для виходу порохових газів. Задня камера має спереду дві щілини, а в середній частині – три компенсаційних отвори для виходу порохових газів. Ззаду дульне гальмо-компенсатор має внутрішню різьбу для наґвинчування на основу мушки, виїмку, в яку заходять фіксатор і круглий скіс, завдяки чому легше вставляти і виймати шомпол.

Ствольна коробка слугує для з’єднання частин і механізмів автомата (кулемета), для забезпечення закривання каналу ствола затвором і замикання затвора. У ствольній коробці розміщується ударноспусковий механізм. До ствольної коробки прикріплені: приклад з антабкою, пістолетна ручка і пускова скоба з застібкою магазина. В автоматів (кулеметів) з нічними прицілами до лівої бічної стінки прикріплена планка для приєднання нічного прицілу.

Прицільний пристрій призначений для наведення автомата (кулемета) під час стрільби по цілях на різні відстані і складається із прицілу та мушки. Приціл складається із колодки прицілу, пластинчатої пружини, прицільної планки і хомутика. Колодка прицілу має: два сектори для придання прицільній планці певної висоти; провушини для кріплення прицільної планки; отвори для штифта і замикача газової трубки; всередині  – гніздо для пластинчатої пружини і порожнини для затворної рами; на задній стінці – напівкруглий виріз для кришки ствольної коробки. Колодка прицілу одягнута на ствол і закріплена штифтом. Пластинчата пружина розміщується у гнізді колодки прицілу й утримує прицільну планку в заданому положенні. Прицільна планка має гривку з прорізом для прицілювання і вирізи для утримання хомутика в установленому положенні через застібки з пружиною. На прицільній планці (в автомата – згори, в кулемета – згори і знизу) нанесена шкала з поділками від 1 до 10; цифри шкали позначають відстані стрільби в сотнях метрів. У автомата, крім цього, на прицільній планці нанесено літеру “П“ (постійна установка прицілу, приблизно відповідає прицілу 4 (відстань стрільби 440 м)). У кулемета прицільна планка має гніздо для цілика і риску; на стінці гнізда цілика нанесено шкалу з поділками від 1 до 10, кожна з яких відповідає двом тисячним відстані стрільби. Цілик у кулемета має гривку з прорізом для прицілювання, гвинт із маховичком, пружину, шайбу і штифт.

Хомутик одягнутий на прицільну планку й утримується у цьому положенні застібкою. Застібка має зуб, який під дією пружини заскакує у виріз прицільної планки. Мушка вґвинчена в полозок, який закріплений у основі мушки. На полозкові й на основі мушки нанесено риски, які виявляють положення мушки.

Кришка ствольної коробки запобігає забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має виріз для проходу гільз, що викидаються назовні, і для руху ручки затворної рами, ззаду  – отвір для виступу направляючого стержня зворотного механізму.

Затворна рама з газовим поршнем приводить у дію затвор та ударно-спусковий механізм.

Затвор призначений для досилання набою у патронник, замикання каналу ствола, розбивання капсуля і виймання із патронника гільзи (набою). Він складається із остова, ударника, викидача з пружиною і віссю, шпильки.

Зворотний механізм повертає затворну раму з затвором у переднє положення і складається із повертальної пружини, направляючого стержня, рухомого стержня і муфти.

Газова трубка зі ствольною накладкою складається із газової трубки, передньої і задньої з’єднаних муфт, ствольної накладки, металевого напівкільця і пластинчатої пружини. Газова трубка має направляючі ребра і скеровує рух газового поршня. Переднім кінцем газова трубка одягнена на патрубок газової камери. Ствольна накладка запобігає отриманню автоматником опіків рук під час стрільби.

Ударно-спусковий механізм служить для спуску курка з бойового взведення із взведення автоспуска, нанесення удару по ударнику, забезпечення ведення автоматичного чи по одинокого вогню, припинення стріль би, для запобігання пострілів при незачиненому затворі й допомагає поставити автомат на запобіжник. Ударно-спусковий механізм розміщений у ствольній коробці, де кріпиться трьома взаємозамінними вісями, і складається із курка з бойовою пружиною, уповільнювача курка з пружиною спускового гачка, шептала поодинокого вогню з пружиною, перевідника і трубчатої осі. Курок із бойовою пружиною слугує для нанесення удару по ударнику. На куркові є бойове взведення, взведення автоспуска, цапфи та отвори для осі. Бойова пружина одягнена на цапфи курка і своєю петлею діє на курок, а кінцями – на прямокутні виступи спускового гачка. Уповільнювач курка сповільнює рух курка вперед для покращення точності бою при веденні автоматичного вогню зі стійких положень. Він має передній і задній виступи, отвір для осі, пружину і защіпку. Перевідник призначений для встановлення автомата (кулемета) на автоматичний чи одиночний вогонь, а також на запобіжник. Він має сектор із цапфами, які розміщуються в отворах стінок ствольної коробки. Нижнє положення перевідника відповідає встановленню його на одиночний вогонь “ОД“, середнє – на автоматичний вогонь “АВ“ і верхнє – на запобіжник. Спусковий гачок допомагає утримувати курок на бойовому взведенні або спускати, він має фігурний виступ, отвір для осі, прямокутні виступи і хвіст. Своїм фігурним виступом він утримує курок на бойовому взведенні. Шептало одиночного вогню слугує для утримання курка після пострілу в крайньому задньому положенні, якщо при веденні одиночного вогню спусковий гачок не відпустили. Шептало розміщене на одній осі зі спусковим гачком, має пружину, отвір для осі й виріз, в який входить сектор перевідника при веденні автоматичного вогню і стопорить шептало. Крім цього, виріз обмежує повертання сектора вперед, якщо перевідник поставили на запобіжник. Автоспуск допомагає автоматично вивільнити курок із взведення автоспуска під час стрільби чергами, а також запобігає спуску курка при незачиненому затворі. Він має шептало для утримання курка на взведенні автоспуска, важіль для повороту автоспуска виступом затворної рами при підході її в переднє положення і пружину. На одній осі з автоспуском знаходиться його пружина. Коротким кінцем вона з’єднана з автоспуском, а її довгий кінець проходить вздовж лівої стінки ствольної коробки і входить у кільцеві проточки на осях автоспуска, курка і спускового гачка, утримуючи осі від випадання. Цівка сприяє зручності дії і запобігає отриманню опіків рук автоматника. Магазин призначений для розміщення патронів і подавання їх у ствольну коробку.

Багнет приєднують до автомата для ураження противника в рукопашному бою. Багнет використовують як ніж, пилку (для розпилювання металу) і ножиці (для розрізання дроту).

Дроти освітлювальної мережі потрібно різати по-одному, знявши попередньо ремінь із багнета і підвісну з піхв. Розрізуючи дріт, потрібно слідкувати за тим, щоб руки не торкалися до металевих поверхонь багнета і піхов. Не можна робити проходи в електризованих дротяних загородженнях, застосовуючи багнет. Багнет складається із леза і ручки. Піхви призначені для носіння багнета на поясному ремені. Їх також разом із багнетом застосовують для розрізання дроту. Піхви мають підвіску з петлею, виступ-вісь, упор для обмеження повороту багнета при дії ним як ножицями. Всередині піхов є пластинчата пружина з фіксатором для утримання багнета від випадання. Магазин.

Особливості будови 5,45 мм ручного кулемета Калашникова (РПК-74). Загальна будова кулемета РПК-74 майже така сама, як і в автомата АК-74, крім деяких винятків: • РПК-74 має сошку; • прицільна планка має цілик (0-02); • на прицільній планці немає постійної установки прицілу “П“, на зворотному боці також нанесена шкала з поділками від 1 до 10; • РПК-74 має магазин ємністю 45 патронів; • більша довжина ствола (590 мм, а в АК-74 – 415 мм); • змінена форма приклада; • на стволі встановлений не компенсатор, а полум’ягасник; • зворотний механізм складається з направляючих трубки і стержня (в АК-74 – направляючий і рухомий стержні).

Запитання для перевірки знань

1. Яке призначення 5,45 мм автомата Калашникова АК-74?

2. Які бойові властивості 5,45 мм Калашникова АК-74?

3. Опишіть загальну будову 5,45 мм Калашникова АК-74.

4. Назвіть особливості будови кулемета РПК-74.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!