2 клас. Природознавство. Урок № 12. Тема. Запитання до природи: «Які рослини і тварини допомага¬ють людям передбачити погоду?»

Опис документу:
Мета : ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду; учити знаходити необхідну інформацію в різноманітних джерелах знань; розвивати пам’ять, логічне мислення; виховувати розуміння необхідності вивчення теми для загального рівня розвитку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

_________________ 2 клас. Природознавство

Урок № 12

Тема Запитання до природи: «Які рослини і тварини допомагають людям передбачити погоду?» (с. 146-147).

Мета ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які допомагають людям передбачати погоду; учити знаходити необхідну інформацію в різноманітних джерелах знань; розвивати пам’ять, логічне мислення; виховувати розуміння необхідності вивчення теми для загального рівня розвитку.

Тип уроку комбінований урок

Обладнання завдання для додаткової та індивідуальної роботи, таблиці відповідно до теми уроку, відеопрезентація

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку. Створення відповідної емоційної атмосфери.

Перевірка спостережень за природою. Вправа «Погода»
—Яка зараз пора року? —Який місяць? —Яке число? — Тепло чи холодно надворі? — Який стан неба? — Яка температура повітря? — Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Актуалізація опорних знань

— Які показники характеризують погоду? — Як ви вважаєте, чи необхідно спостерігати за погодою?
— Для чого люди спостерігають за погодою?

  1. Повідомлення теми і мети уроку

— Прогноз погоди має велике значення для сільського господарства, транспорту, людини. Але прогнозувати погоду можуть не лише люди. Сьогодні ви дізнаєтесь, які рослини і тварини допомагають людям передбачати погоду

III. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь учителя з використанням відеопрезентації.

З давніх -давен люди помітили, як чутливо реагують на різні зміни погоди рослини та тварини. Так народжувалися прикмети, місцеві ознаки, за якими можна завбачити погоду як на найближчі дні, так і на наступні пори року. Прикмети в давнину мали важливе господарське значення. Вони допомагали у найкращі строки проводити сільськогосподарські роботи, прогнозувати врожай. Передаючись із покоління в покоління, прикмети піддавалися довгій ретельній перевірці.

2. Розповіді підготовлених учнів

Рослини — провісники погоди

Існує близько 400 дивовижних рослин — «зелених синоптиків», спостерігаючи за якими, ніби за барометром, можна завбачити погоду.

Учні (по черзі)

1) Кульбаба. Перед негодою квітки її закриваються, начебто ховаються від дощу. Легкі білі парашутики кульбаби розлітаються навіть від слабкого вітру в суху погоду. Перед дощем же вітер ніяк не може зірвати немов приклеєне насіння. А все тому, що, відчуваючи зміну погоди, рослина складає свою пухнату кульку, як парасолька.

2) Квіти білих водяних лілей — латаття — люблять світло й тепло. За гарної погоди, приблизно о 8-й годині ранку, лілії розкривають свої білосніжні квіти. Якщо очікується дощова погода квітки не розкриваються ні вранці, ні вдень. Зберігають тепло, оберігають пилок від дощу. Ну, а коли на воді і серед дня не видно білих квіток — чекай на дощ!

Так само поводяться в садах троянди й шипшина: перед дощем вони не розкриваються

3) Календула лікарська (нагідки): якщо до 9 години ранку квітки не розкриються, то вдень чекайте на дощ. Навпаки, якщо квітки розкриваються до 9 години ранку і не закриваються до 16 години дня, слід очікувати гарної погоди. Цим «барометром» можна користуватися ціле літо, оскільки нагідки цвітуть від весни до осені

4) В українських селах майже біля кожної хати у квітниках ростуть мальви. Це медоноси та лікарські рослини. За гарної погоди листки мальви мовби в’януть, квіти закриваються. Це означає, що мальви вчули підвищену вологість повітря і готуються до дощу.

5) Є рослина, яку й квіткою не назвеш, — будяк. Різні види цієї колючки ростуть на полях як бур’яни. Але цей бур’ян може бути надійним барометром. За гарної ясної погоди колючки на його квітковій голівці розсуваються, і тут її, як то кажуть, голими руками не візьмеш. А от перед дощем будяк не колеться. Його колючки щільно притискаються до голівки і стають не такі колючі.

Фізкультхвилинка

Провісники погоди серед тварин

Хорошими «синоптиками» є свійські тварини, зокрема собаки й кішки. Зміну погоди собаки відчувають значно раніше за людей. Качання собак у снігу перша ознака наближення бурану.
Коли зимової ночі зірки оповиті туманом, а собака перекидається у снігу, буде заметіль.
Улітку собака качається по землі, багато спить і мало їсть — на дощ. Вловлюють зміни погоди і хатні кішки. Перед теплом кішка лягає посеред кімнати, простягається і спить. Перед дощем і холодом обирає місце якомога вище і тепліше, а то й на піч лізе. Кішка вмивається, лиже лапу на ясну погоду, шкребе підлогу — на вітер, заметіль, міцно спить — на тепло.
6) Чудові метеорологи павуки. Відомо, що вони не переносять вологості, тому вкрай рідко виходять на полювання ранком. Ранком вони з’являються лише тоді, коли немає роси, а відсутність роси — одна з ознак близької негоди. Спеки павуки також бояться, тому, коли павук виходить на полювання в пекучий полудень, це означає, що він почуває сильний вітер або грозу, що, порвавши павутину, може по бавити його їжі. Увечері павуки охоче залишають своє житло, якщо не почувають наближення дощу. Побачивши павука ввечері, можна сміло очікувати гарної погоди наступного дня.

7) Давно відома здатність бджіл передчувати зміну погоди. Коли наближається гроза, вони злітаються до пасіки.

8) Блискучий «прогнозист» — жаба. Вона тонко реагує на найменші зміни в атмосфері. Люди здавна помітили: озерні жаби вилазять на берег — до дощу.

9) Чимало прикмет пов’язані з поводженням всюдисущих горобців. У гарну погоду вони веселі, рухливі. Якщо ж горобці збираються зграйками на землі, стають млявими, сидять натопорщившися — до дощу.

10) Великий строкатий дятел повідомляє про зміну погоди своїм барабанним дробом на суках. Якщо дятел стукає дзьобом у ясний літній день, буде дощ.

11) У народі існує точна прикмета: ластівки літають високо — до гарної погоди, низько — до дощу.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Опрацювання матеріалу підручника (с. 146-147)

  1. Виконання завдань в зошиті з друкованою основою під керівництвом вчителя

V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Назвіть основні показники погоди.— Хто, крім людей, може прогнозувати погоду?—Назвіть ознаки погіршення погоди.—Назвіть прикмети поліпшення погоди.

VIІ. Домашнє завдання. (с. 146-147) опрацювати матеріал підручника.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!