Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Нейротренажери для мозку - цікавинки на літо для дітей
»
Взяти участь Всі події
Урок:

ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ І. БУНІНА.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ І. БУНІНА. 

Мета: ознайомити учнів із біографією І. Буніна, особливостями збірки «Темні алеї», проаналізувати зміст оповідання «Красуня»; розвивати навички аналізу художнього твору.

Обладнання: текст оповідання І. Буніна «Красуня», фотопортрети письменника різних років, виставка книжок І. Буніна, тлумачний словник.

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Учитель ознайомлює клас із результатами оцінювання творів-роздумів, коментує типові помилки, зачитує найбільш вдалі твори.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- Бесіда

1. Імена яких російських письменників і поетів XX ст. вам відомі?

2. Які твори російських класиків XX ст. ви вивчали? До яких жанрів вони належать?

3. Які проблеми підняли автори в названих вами творах? Над чим ці твори змусили вас замислитися?

4. Який твір російської літератури XX ст. ви можете назвати улюбленим? Чому?

III. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

- Слово вчителя

Усесвітньовідомим класиком російської літератури XX ст. є Іван Бунін, талановитий поет і письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури. У своїх творах різних жанрів (вірші, оповідання, повісті, романи) він торкався тем краси природи, життя і занепаду російського села, кохання, смерті. Бунін був справжнім майстром невеликого оповідання. У тексті мінімального обсягу він представляв читачеві яскраві образи героїв, ставив і розкривав вічні проблеми людського буття. Одним із таких шедеврів-мініатюр є оповідання «Красуня», яке ми проаналізуємо на уроці.

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА ДО УРОКУ

V. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ

- Повідомлення учнів

(Текст повідомлень «Життя і творчість І. Бунін а» та «Збірка І. Бунін а "Темні алеї"» див. на сайті interactive.ranok.com.ua)

Учні складають хронологію подій життя письменника.

Учитель перевіряє записи 5—6 учнів.

- Виразне читання твору

Учитель. Прочитаймо найменше за обсягом оповідання збірки «Темні алеї» — «Красуня». Воно міститься у другій частині книги.

Учень виразно читає оповідання.

- Словникова робота

Учні самостійно проводять словникову роботу: знаходять у тлумачному словнику та записують у зошити значення незнайомих слів, що трапилися в оповіданні.

- Бесіда

1. Яке враження справив на вас твір? Які почуття викликали його герої?

2. Від чиєї особи ведеться оповідь у творі? (Від особи автора.)

3. Чи можна назвати сюжет оповідання незвичайним? Чи зустрічався вам схожий сюжет в інших творах? Дайте розгорнуту відповідь. (Сюжет оповідання складає звичайна життєва ситуація: чоловік, у якого залишилися діти від першого шлюбу, одружується вдруге, а жінка негативно ставиться до пасинків чи падчерок. Цей сюжет поширений у народних та літературних казках («Попелюшка», «Пані Метелиця», пушкінська «Казка про мертву царівну та про сімох богатирів» ).)

4. Яку тему розкрив Бунін за допомогою цієї типової ситуації, які проблеми поставив в оповіданні? (Оповідання піднімає загальну для збірки «Темні алеї» тему любові, точніше, відсутності любові. У творі максимально загострені моральні проблеми: стосунків батьків і дітей, зради близької людини, невідповідності зовнішньої краси внутрішньому моральному каліцтву.)

5. За допомогою яких засобів художньої виразності Бунін створює образи чиновника та його жінки-красуні?

6. Чому, на вашу думку, Бунін скупо використовує засоби художньої виразності, описуючи героїв? Чому герої не мають імен?

7. Схарактеризуйте образ красуні. На що вказує згадка автора про те, що красуня «спокійно» зненавиділа хлопчика без причини?

8. Як характеризує батька малюка те, що він удавав, ніби сина не існує?

9. Як автор ставиться до дорослих героїв, а як — до малюка? За якими ознаками можна визначити ставлення автора? (Про дорослих героїв автор пише сухо, їхній опис нагадує офіційну характеристику з поліцейського звіту чи іншого документа. Коли йдеться про хлопчика, автор використовує зовсім інший стиль, уживає слова зі зменшувально-пестливими суфіксами. Це свідчить про осудливе ставлення автора до дорослих героїв і співчутливе — до маленького.)

10. Яким за характером зображено хлопчика?

11. Як ви гадаєте, чи зміниться характер малюка внаслідок жорстокого ставлення батьків? Яка доля очікує на нього?

12. У центрі оповіді перебуває хлопчик. Саме йому присвячена більша частина тексту. Але оповідання має назву «Красуня». Як ви вважаєте, чому?

13. Яка ідея оповідання?

Пояснення вчителя. Ідея твору — осуд байдужості. Красуня «спокійно зненавиділа» пасинка, але ненависть не може бути спокійною. Використання цього оксюморона (тобто стилістичного прийому поєднання слів із протилежним значенням) підкреслює саме байдужіть, відсутність любові до дитини. Маленького хлопчика не помічають, і він майже припиняє існувати. Усього в п’‎яти невеличких абзацах Бунін змалював, як байдужість здатна вбити людину, причому не лише ту, яку не помічають, а й того, хто виявляє цю байдужість, бо він припиняє бути справжньою людиною.14. Зробіть висновок: що для Буніна є справжньою красою?

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

- Робота з епіграфом

1. Виразно прочитайте епіграф. Як ви гадаєте, про що йдеться в уривку з роману «Ідіот»?

2. Як уривок із діалогу героїв роману «Ідіот» пов’‎язаний з темою оповідання І. Буніна?

3. Підготуйте розгорнуту письмову відповідь на питання: «Яка краса врятує світ?»

З—4 учні представляють відповіді на питання. Клас обговорює та оцінює їхню роботу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Зробіть висновок: що для Буніна є справжньою красою?

Вміст уроку:
1
2
3

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість І. А. Буніна
4 червня 2021
4 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
5 10 12 2 7 0

2

І.Бунін.  Темні алеї.
9 серпня 2021
4 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
3 10 11 1 6 0

3

Скласти хронологію подій життя письменника.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Ярослав Стельмах: цікаві факти про життя і творчість

Ярослав Стельмах: цікаві факти про життя і творчість

543

Аватар профіля Алєксандрова Ксенія Гінтасівна
Українська література
6 клас

20 грн

Життя і творчість, громадська і політична діяльність ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

Життя і творчість, громадська і політична діяльність ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

356

Аватар профіля Перепелиця Любов Вікторівна
Українська література
10 клас

20 грн

Життя і творчість, гуманізм світогляду Михайла Коцюбинського І курс

Життя і творчість, гуманізм світогляду Михайла Коцюбинського І курс

264

Аватар профіля Зубко Ірина Олександрівна
Українська література
10 клас та I курс

25 грн

Урок позакласного читання Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

Урок позакласного читання  Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

558

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
6 клас

20 грн

Література рідного краю. Поезія рідного краю. (Життя та творчість Наталки Петрівни Нікуліної)

Література рідного краю. Поезія рідного краю. (Життя та творчість Наталки Петрівни Нікуліної)

2801

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

33 грн

Джек Лондон "Жага до життя"

Джек Лондон "Жага до життя"

285

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
6 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

829

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

659

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8366

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1282

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1517

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3139

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас