Тема. Жуль Верн. «Двадцять тисяч льє під водою»
Мета: ознайомити учнів з біографією Ж. Верна; викликати зацікавлення до письменника як до непересічної особистості, дати уявлення про літературну спадщину романіста, про кількість пророцтв у творчості письменника, занурити дітей у незвичайний захоплюючий світ науки та знань Ж. Верна, «відкрити» письменника-фантаста; виховувати вдумливого читача; розвивати навички групової форми роботи.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: додаток (6 слайдів), портрет та книжки письменника, прапор Франції.
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети і завдань уроку
Слово вчителя
Є книги, які прочитаєш і забудеш. Є ж такі, що залишаються назавжди добрими друзями і навіть через багато років згадка про них зігріває душу. Саме до таких належать твори відомого французького письменника Жуля Верна (1828 – 1905).
Сьогодні на уроці ми разом з видатним класиком світової літератури та героями його книги «Двадцять тисяч льє під водою» вирушимо в «Незвичайну подорож».
Захоплені сучасники називали Ж. Верна «всесвітнім мандрівником», «чарівником», «пророком», «провидцем», «винахідником без майстерні».
Чому саме так називали цього письменника, ми з вами спробуємо сьогодні на уроці дізнатися?
ІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Біографія Жуля Верна
Реферати учнів на тему: «Капітан своєї мрії».
2. Вікторина «Найрозумніший»
1. Шхуна, на якій намагався втекти майбутній письменник. («Коралі»)
2. Хто був за освітою Жуль Верн? (Юрист)
3. Місто, де народився письменник? (Нант)
4.Молодший брат Жуля Верна. (Поль)
5. Людина, сповнена любові. (Гуманіст)
6. Які ознаки пригодницького роману? (Основа сюжету – незвичайна подія, пригода, небезпечна подорож)
7.Героєм якого твору є капітан Немо?
8. Що означає його прізвище? (Немо — ніхто)
9. Як називається корабель капітана немо?
10. Що значить слово «Наутилус»? (Кораблик)
11. Де зустрілись герої романів «Двадцять тисяч льє під водою», «Діти капітана Гранта», «Таємничий острів»? (На острові Табор).
3. Слово вчителя
Творча спадщина Жуля Верна налічує 115 великих томів. Крім романів, Жюль Верн написав десять наукових досліджень з географії; найвизначніша з них – тритомна «Історія великих подорожей».
Жуль Верн пильно стежив за досягненнями науки і все почуте й прочитане методично занотовував до своєї картотеки, яка під кінець його життя налічувала понад двадцять тисяч зошитів. Наукові відкриття й винаходи ставали основою нових творів митця. Крім того Жуль Верн геніально передбачав те, чого наука ще не знала.
Однак його твори зовсім не схожі на наукові трактати. Це насичені інтригою пригодницькі романи, із незвичайними сюжетними ходами та поворотами, які відзначаються невичерпним розмаїттям, оригінальністю та новизною.
Багато творів Жуля Верна фільмували серед них «Діти капітана Гранта», «Вісімдесять днів навколо світу» фільм і мультфільм, «Подорож до центру землі», «Двадцять тисяч льє під водою», «Таємничий острів», «П'ятнадцятирічний капітан».
«Незвичайні подорожі» являють собою універсальний географічний опис земної кулі. Якщо розподілити романи за місцем дії, то виявиться, що в чотирьох романах описані кругосвітні подорожі, в п'ятнадцяти — країни Європи, у восьми – Північна Америка, в чотирьох – Південна Америка, в чотирьох – Арктика, у трьох – Австрія та Океанія, і в одному – Антарктида. Крім того, в семи романах місцем дії служать моря й океани. Чотири романи складають цикл «робінзонад» – дія розгортається на ненаселених островах. І, нарешті, у трьох романах події відбуваються в міжпланетному просторі. До того ж, у багатьох творах – і не тільки «кругосвітнього» циклу – герої переїжджають з однієї країни до іншої.
Жуль Верн сам був невтомним мандрівником і частково міг спиратися в романах на особисті спостереження.
Можна сказати без перебільшення, що на сторінки книг Жуля Верна вриваються шумовиння хвиль, пісок пустель, вулканічний попіл, арктичні вихори, космічний пил. А місце дії в його романах — не тільки планета Земля, а й увесь Всесвіт.
4. Характерні особливості романів Жуля Верна.
1) Подорожі та пригоди.
2) Захоплюючий виклад наукових фактів.
3) Наукова фантастика.
4) Географічний розмах.
5) Виступи проти гноблення людини людиною, за рівність усіх людей.
6) Прославлення високих моральних цінностей.
7) Віра в торжество добра і справедливості.
В одному з листів Жюль Верн писав: «Читач прагне не вчитися, а розважатися, і якщо хочеш учити його, і взнаки не подавай, навчання повинне переплітатися з діянням, інакше мету не буде досягнуто».
— Яких героїв більше у творах Жуля Верна – позитивних чи негативних?
— Як письменник ставиться до позитивних героїв?
Ми відчуваємо його любов і повагу до людей. Він вірить у їх сили і творчі можливості. Ми бачимо це в його творах, і про це говорить він сам.
Роман «Двадцять тисяч льє під водою» (фр. - Vingt mille lieues sous les mers) (інші назви - 80000 кілометрів під водою, Вісімдесят тисяч верст під водою) - науково-фантастичний пригодницький роман 1869-1870 Жуля Верна.
В другій половині XIX століття в морях і океанах на очі мореплавцям став потрапляти незвичайний об'єкт — предмет розмірами більший за кита і неймовірної швидкості. Газети, а за ними й вчені всього світу одразу ж зацікавились «морським чудовиськом».
Але фортуна посміхнулась тільки професору Аронаксу, який із слугою Конселем та гарпунером Недом Лендом потрапляє на борт незвичайного та єдиного у світі на той час підводного човна «Наутілус».
Герої роману разом з капітаном і екіпажем човна вирушають у навколосвітню подорож в 20 тисяч льє під водою.
5. Переказ епізодів, у яких розкривається сила людини.
6. Пам'ятка для людини, яка опинилася в складній життєвій ситуації
«Найбільша перемога – це перемога над собою» і людина лише тоді чогось домагається, коли сама вірить у свої сили, в успіх.
Людині, яка йде до успіху, властиві:
Сильні вольові якості.
Готовність до розумового ризику.
Налаштованість на успіх.
Прагнення до постійного самовдосконалення.
Вміння примусити себе робити те, чого не хочеться, але треба.
Здатність до самоаналізу.
Звичка брати на себе відповідальність.
Інколи не забувай, що ти живеш серед людей. Не завдавай образи, болю, тяжких переживань іншому заради досягнень своїх цілей.
Той, якмй думає тільки про себе і шукає в цьому вигоду, не може бути щасливим.
7. Жюль Верн і його роман «20 тисяч льє під водою». Робота з текстом.
(Читання та переказ улюблених розділів роману)
8. Характеристика образу капітана Немо.
Завдання для груп.
Завдання 1. Портрет Немо
З перелічених якостей людей підкресліть, аргументуючи свій вибір, ті, що були притаманні героєві.
Вміння співчувати, мудрість, миролюбність, почуття власної гідності, обов'язковість, доброта, терпимість, витримка, вміння прощати, небайдужість, почуття відповідальності, правдивість, ініціативність, доброзичливість, мужність, скромність, вміння працювати в колективі, сміливість, щедрість, цілеспрямованість, надійність, тактовність, чесність, вірність, чуйність.
Оберіть з переліку п'ять якостей, що найбільше подобаються в людях.
Оберіть якостї, які хотіли б мати ви.
Завдання 2. Аналіз образу капітана Немо
Знайдіть і прочитайте опис зовнішності героя.
Що найбільше запам'ятовується у його зовнішності?
Якою була поведінка героя?
Назвіть основні риси характеру Немо.
Яка, на вашу думку, роль цього персонажа в романі?
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Визначте головні риси вдачі капітана Немо.
Таємничий власник підводного човна | Уродженець невідомої країни | Романтичний та загадковий | Лицар без страху і докору | Могутній фізично, розумово і морально |
Завжди все робить краще за всіх | Геніальний інженер | Немо | Побудував досконалий човен | Відважний і ненаситно цікавий |
Залізна витримка, за будь-яких обставин | Оточений ореолом таємничості, що інтригує, привертає увагу | Випередив свій час на століття | Ідеалізований автором, поставлений над звичайними людьми | Присвятив життя боротьбі з гнобителями |
2. Запитання для контролю.
- Які нові слова ви почули на уроці? Поясніть їхнє значення.
- Чи можна зробити висновок, що Жуль Верн – письменник-гуманіст?
- Чи справдилися пророцтва письменника?
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжте речення:
- Найбільше мене вразив той факт, що …
- Робота над твором дала мені можливість …
ІV. Домашнє завдання (на вибір).
Підготувати розповідь про будь який твір Жуля Верна;
Дібрати цитатний матеріал до образів роману;
Зробити ілюстрації до роману Жуля Верна;
Дібрати прислів΄я про роль розуму, знань у житті людини.












