Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Жюль Верн. "П'ятнадцятирічний капітан"

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Жюль Верн. "П'ятнадцятирічний капітан".

Мета: занурити дітей у захоплюючий художній світ Жюля Верна; розпочати роботу над аналізом змісту роману "П'ятнадцятирічний капітан".

Обладнання: ілюстрації до роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

– Поміркуйте, яка головна проблема постала перед героями твору, коли вони опинилися на суходолі?

III. Оголошення теми й завдань уроку.

Бесіда

– Доведіть, що одним із головних прийомів творення системи образів роману “П’ятнадцятирічний капітан” є розподіл персонажів на позитивних і негативних. Яких, по-вашому, в творі більше – позитивних чи негативних?

Головний герой роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан” Дік Сенд. Навколо головного героя формується вся система образів твору

Позитивні персонажі

Негативні персонажі

Капітан Халл, місіс Уелдон, кузен Бенедікт, нянька Нбн, малий Джек, негри, порятовані з “Вальдека” (Том, Бет, Остін, Актеон, Геркулес)

Негору, Гарріс, Муані-Лунга, работорговці та наглядачі з Казонде (работорговець Алваш, начальник каравану Ібн-Хаміс та інші)

– Поміркуйте, що об’єднує позитивних героїв, а що негативних. Визначте життєві пріоритети цих груп людей.

– Яких персонажів у романі Жуля Берна більше – позитивних чи негативних? Як ви думаєте, чому?

– Чи всі персонажі роману сприймають Діка з позитивних позицій? Хто й чому ставиться до нього негативно?

– Визначте життєві орієнтири Діка Сенда на основі цитатного матеріалу:

“Був готовий до життєвої боротьби…”

“…у 15 років хлопець уже міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми…”

“Праця – це закон життя”.

“Дав собі обіцянку “стати людиною”.

– Який із них, на ваш погляд, найголовніший?

– Як ви розумієте вислів – народитися з двома правими руками й двома лівими ногами? Як і чому цей вислів пов’язаний із Діком Сендом? (“Стати людиною” – головне прагнення юнака. Важливе воно й для автора роману. Адже, щоб плисти в життєвому вирі, потрібно, перш за все, стати справжньою людиною, мати свої вітрила, компас і кермо.)

– Робота з епіграфом уроку. Яким чином це турецьке прислів’я стосується персонажів роману Жуля Верна?

– Кого можна вважати справжніми друзями Діка Сенда? Чому ви так вважаєте? Наведіть приклади з тексту роману. Доведіть, що позитивні герої завжди діють командно, а негативні живуть самітно.

– З якою метою Жуль Верн вводить у сюжетну лінію роману так багато несподіванок та випробувань? Які з пригод на суходолі ви вважаєте найнебезпечнішими? (Автор вирішує питання, хто має право називатися справжньою людиною. Адже в екстремальній ситуації проявляється сутність КОЖНОГО, з’ясовується, ким він є насправді. Крім того, жанр зобов’язує письменника до цього – роман науково-пригодницький.)

– Які риси пригодницького роману ви помітили в творі? Наведіть приклади.

– Поміркуйте, чому перша зустріч на суходолі відбулася з Гаррісом? Чому саме його автор виводить назустріч потерпілим? Як це пов’язано з подальшим розвитком подій?

– Визначте головну проблему та сутність основного конфлікту в пригодах героїв на суходолі? (Головна проблема – це проблема работоргівлі. Основний конфлікт розгортається між работорговцями та героями твору, які прагнуть не тільки зберегти життя, а й власну гідність та свободу.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Літературний диктант

(за змістом XIV-XVIII розділів)

1. Скільки часу тривала морська подорож героїв роману? (Сімдесят чотири дні.)

2. Що сталося з “Пілігримом”? (Розбився об рифи.)

3. Де саме, на думку Діка Сенда, вони знаходилися, опинившись на твердій землі? (У Південній Америці, вірогідно, в Перу.)

4. Де насправді опинилися мандрівника? (У Анголі. Екваторіальна Африка.)

5. Яку південноамериканську країну назвав Гарріс на запитання мандрівників про місце їхнього перебування? (Болівію.)

6. Що відразу почав робити на землі кузен Бенедікт? (Шукати комах)

7. Ким насправді був Гарріс? (Работорговцем.)

8. Про яке дерево тубільці говорять: “Хто посадить… дерево, той помре!”? (Про мангове дерево.)

9. Якого дерева мандрівники так і не побачили? (Каучукового.) Чому? (Тому що воно не росте в Африці.)

10. Яких пташок не зміг побачити малий Джек? (Колібрі.) Як він їх називав? (Пташки-мухи.)

11. Яка муха, знайдена кузеном Бенедіктом, підсилила сумніви Діка Сенда щодо їхнього місця перебування? (Цеце.)

12. Які тварини стали доказом перебування мандрівників у Африці? (Жирафи, гіпопотами, слони, леви.)

V. Домашнє завдання.

Переглянути ключові епізоди II частини роману “П’ятнадцятирічний капітан”, розділи І-VIII. Письмово скласти перелік випробувань, через які пройшли герої на суходолі, за вказаними розділами.

Вміст уроку:
1
2
3

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Біографія Жюля Верна. Тест.
2 січня 2021
3 0
1 1 1
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
5—6 клас
43 10 131 23 669 0

2

 Жюль Верн "Пятнадцатилетний капитан". ТЕСТИ.
17 листопада 2020
6 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
101 12 324 43 1567 1

3

Бесіда.

  • Чи сподобалося вам подорожувати разом з командою”Пілігрима”?

  • Які пригоди, що сталися з героями Ж. Верна, вам найбільше запам’яталися? Перекажіть їх.

  • Як склалися долі героїв? Розкажіть про це від першої особи.

  • Чи згодні ви з таким закінченням роману?

  • Чи правдоподібна ця історія?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Марко Вовчок. Життя і творча діяльність. Марко Вовчок як перекладач (Ж. Верна, Г. К. Андерсена, А. Е. Брема). «Народні оповідання»; продовження теми народного життя в повісті «Інститутка». ТЛ: реалізм.

Марко Вовчок. Життя і творча діяльність. Марко Вовчок як перекладач (Ж. Верна, Г. К. Андерсена, А. Е. Брема). «Народні оповідання»; продовження теми народного життя в повісті «Інститутка». ТЛ: реалізм.

1357

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
9 клас

30 грн

Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова. Урок 7.

Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова. Урок 7.

316

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Лемюеля Гуллівера» (І частина). Історія написання твору. Урок 4

Джонатан Свіфт (1667-1745). «Мандри Лемюеля Гуллівера» (І частина). Історія написання твору.  Урок 4

277

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Джейн Остін «Гордість і упередження»: образи головних героїв і героїнь, засоби їх створення.

Джейн Остін «Гордість і упередження»: образи головних героїв і героїнь, засоби їх створення.

538

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
9 клас

25 грн

Шота Руставелі "Витязь у тигровій шкурі".

Шота Руставелі "Витязь у тигровій шкурі".

351

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

30 грн

Китайська народна казка «Червоний ліхтарик». Випробування духовної сутності людини у творі. Слова й учинки героїв та героїні.

Китайська народна казка «Червоний ліхтарик». Випробування духовної сутності людини у творі. Слова й учинки героїв та героїні.

4626

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
5 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

834

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8411

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1287

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1523

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3148

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас