Тема: Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі»
Мета: сформувати у дітей знання про байку, алегорію, езопову мову, познайомити з фактами біографії Ж. де Лафонтена; виробляти виразність читання байки «Зачумлені звірі», вчити визначати тему та ідею твору; виховувати негативне відношення до людських недоліків і вад.
Обладнання: портрет Ж. де Лафонтена, тексти байки «Зачумлені звірі», мультимедіа.
Байки-це саме життя.
-Глібов
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
-Вам треба було вивчити словник. Перевіримо.
(Висвічую на мультимедіа словник)
1) Знання словника:байка,алегорія,езопова мова
2) –Діти,хто перекаже байку Езопа «Хліборобові діти».
-Визначте тему та ідею (висвічую на мультимедійному екрані)
Тема — розповідь про те, як батько довів дітям, що треба жити в мирі та злагоді.
Ідея — потрібно пам’ятати, що ті, хто вміє жити дружно і працювати разом, сильніші за тих, хто діє поодинці.
II. Мотивація навчальної діяльності
-Прочитайте вислів українського байкаря Глібова . Чому він так сказав?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Міні-презентація підготовленого учня про життя Ж. де Лафонтена (1621—1695)
(На мультимедійному екрані)
Жан де Лафонтен народився у 1621 р. у французькому містечку Шато-Тьєрі в сім’ї чиновника. Здобувши несистематичну освіту, він деякий час працював чиновником, успадкувавши посаду свого батька. Але служба мало цікавила поета. Він залишив її і переїхав до Парижа, де швидко здобув славу талановитого поета і став вести світське життя. Його життя, легке і безтурботне, нагадувало життя Цикади, героїні його байки «Цикада і Мурашка».
У 1668 р. Лафонтен надрукував перші 6 книг байок під назвою «Байки Езопа, перекладені віршами паном де Лафонтеном». Байки принесли йому всесвітню відомість. Лафонтен практично відродив цей жанр античної літератури, вдихнув у нього нове життя вже в умовах європейської культури Нового часу.
Книгу байок відкриває присвята, адресована шестирічному спадкоємцю престола. У ньому поет пише: «Ви в такому віці, коли принцам дозволені забави та ігри, та в той же час Вашій думці не повинні бути зайвими чужі серйозні роздуми. Все це міститься в байках, якими ми зобов’язані Езопу. Езоп винайшов своєрідне мистецтво поєднувати одне з іншим; читання його творів непомітно сіє сім’я добра і вчить розуміти себе самого».
УЧИТЕЛЬ:( висвічую на мультимедіа)
- У байці «Пастух і Лев» Лафонтен так сформулював своє ставлення до цього жанру:
Байки не такі прості, як здається:
В них учитися можна навіть у тварини.
Гола мораль наводить сум,
А розповідь наша допоможе і урок прийняти.
Наша вигадка — навчати, розважаючи;
А розповідати просто так — не варто праці.
-Як ви розумієте ці слова?
Лафонтен зазвичай запозичував сюжети своїх байок у грецького байкаря Езопа, римського — Федра та інших, але переказував сюжети цих байок так, що вони виражають французький менталітет, думки і погляди самого поета.
Словник:менталітет
У своїх байках Лафонтен проповідує певну мораль, що втілює практичний здоровий глузд. Як говорив В. Г. Бєлінський, у байках «опоетизовується проза життя і практична мудрість життєва».
*Словник:глузд (мультимедіа)
Кращі байки Лафонтена являють собою немовби маленькі комедії, в яких зображення тварини допомагає розкрити суспільні пороки людей. Можливо, саме тому поет, який написав 238 байок, назвав їх своєю «стоактною комедією».
Чудовий гумор Лафонтена і сам тон його байок мають глибоко національний характер. О. С. Пушкін вважав, що «простодушність є природжена якість французького народу», яку особливо чітко виразив у своїх байках Лафонтен.
Вірш Лафонтена, вільний і гнучкий, часто завершується прислів’ям або афоризмом, точно висловлює дотепну думку, влучне спостереження над життям і характерами людей, над їх поведінкою. Мова байкаря багата на народні звороти.
Спадок поета широко увійшов у народний побут. Його сюжети, образи, вислови зберігаються й у живій мові, й у літературній формі.
СЛОВНИК: афоризм (на мультимедіа)
2. Робота над байкою «Зачумлені звірі»
-Виразне читання байки підготовленим учнем
-Виразне читання байки за особами.
Бесіда (питання на мультимедіа):
• Яке лихо трапилося з лісовими звірами? • Навіщо Лев скликав раду?
• Чи справжнім грішником, на вашу думку, є Лев?
• Як Лис виправдовує Лева?
* Чому Лис виправдовує Лева?
* У чому полягає гріх Осла?
* Чи був Осел найбільшим грішником у лісі? • Чому ж саме його лісова громада вирішила принести у жертву? • Яка мораль байки?
*Визначення теми та ідеї байки (висвічую на мультимедіа)
Тема — розповідь по те, як лісові звірі обирали під час чуми «найбільшого» грішника.
Ідея — несправедливість суспільства, у якому одним можна все, а іншим — нічого.
IV. Літературний акваріум (6 груп) (питання на мультимедіа)
• Що ви дізналися про Ж. де Лафонтена?
• У яких байкарів поет запозичував сюжети?
• Скільки байок було написано поетом?
• Які недоліки людей і суспільства викриває Лафонтен у байці «Зачумлені звірі»? (Лицемірство, хижість, брехливість людей; несправедливість суспільства, в якому все вирішує соціальне становище людини і кількість грошей у неї)
• Якою «чумою» вражені звірі? • Чи актуальні проблеми, порушені у байці «Зачумлені звірі»? Висловіть власну думку з цього приводу.
V. Творче завдання
-Давайте переглянемо виставку ваших малюнків. Чий малюнок вас найбільше вразив? Що ви скажете про свій малюнок? Що б ви сказали Лафонтену,якби віддали йому свій малюнок?
VI. Домашнє завдання
Мікрогрупам підготувати інсценування байок І. А. Крилова












