Тема: В.Гюго “Собор Паризької Богоматері”
Мета: спостереження за життєвими долями героїв роману, засобами передачі їх внутрішнього світу й висловлення авторської позиції, аналіз образів персонажів та засобів їх творення;
1.розвивати в учнів навички зв’язного мовлення, аналізу твору великої епічної форми,його жанрової своєрідності;
2.виховувати спостережливість, увагу до художнього слова,почуття милосердя, любові, гуманізму, формувати активну життєву позицію щодо боротьби із злом.
Обладнання: репродукції роману «Собор Паризької Богоматері».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати
Після цього уроку учні: знатимуть зміст роману В.Гюґо «Собор Паризької Богоматері»; умітимуть аналізувати твір великої епічної форми, жанр історичного роману; розрізнятимуть засоби передачі внутрішнього світу героїв, засоби творення образів, авторську позицію.
Проблемні питання: Чи може бути собор без Бога?
Як знайти шлях до свого собору?
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку.
Слово вчителя. Сьогодні ми познайомимося ще з однією видатною особистістю, французьким романтиком XIX ст.., ім’я якого добре відоме у світі, перш за все завдяки роману «Собор Паризької Богоматері». Адже проходять століття, а ця книга хвилює все нові і нові покоління людей, надихає на нові твори. За мотивами цієї книги створений досить цікавий сучасний мюзикл «Нотр-Дам». Історія кохання Квазімодо до юної танцівниці зворушила серця мільйонів жителів планети. Недарма творчість В.Гюго відноситься до доби романтизму. Якими ще книгами уславився письменник?
ІІ. Вивчення нового матеріалу. Реферативне повідомлення учня «Творча спадщина В.Гюго» (з використанням книжкової виставки).
ІІІ. Узагальнення.
Перед нами Франція кінця XVст. Періоду правління короля Людовіка XI. Проте роман В.Гюго не про монархію та придворні інтриги, а про народ і його місце в суспільно-історичних конфліктах, про демократичні тенденції в житті Франції XVІ ст., боротьба за перемогу яких підказана історичною необхідністю, отже, справедлива. Тим самим історичний конфлікт (короля з феодалами) і сюжет у «Соборі…» в переважній більшості елементів збігаються. Реалістичне змалювання Гревського майдану, натовпу школярів, представників влади переплітається з романтичним, що теж є ознакою історичного роману.
Есмеральда – красуня. Помітно, що ставлення людей до неї різне. Крім Есмеральди, головні герої – Квазімодо, Клод Фролло, а також П’єр Гренгуар, Феб де Шатопер (вони хоч і вигадані, але деякі з них мають своїх прототипів, а більшість з них є типовими образами), які зосередили свою увагу на юній танцівниці. І тут автор ставить важливе запитання: як впливає краса на вчинки людей? Цю авторську сюжетну лінію ми і будемо спостерігати аналізуючи твір. Тож ми з повним правом можемо стверджувати, що «Собор…» - роман історичний.
Якою буде подальша доля героїв? Чи зведе вона їх? Чи, можливо, кожен з них обере свій шлях? Чи є отой «фатум», який змусив автора написати цей роман? Відповідь на поставлені запитання отримаємо на наступних уроках.
Робота в групах
Кожна група готує матеріал по характеристиці окремого героя роману та значенні собору в його житті.
І група «Квазімодо – душа собору»
На які питання готують відповідь:
Історія народження Квазімодо і його поява у соборі;
Чим став собор для Квазімодо?
Ким був Квазімодо у соборі;
Як собор вплинув на формування душі Квазімодо?
Любов до дзвонів;
Кохання до Есмеральди;
Страх перед Клодом Фролло;
Чим став собор для Квазімрдо?
ІІ група «Клод Фролло – страж собору, його в’язень»
На які питання готують відповідь:
Ким був у соборі Клод Фролло?
Чим був собор для Клода Фролло?
Чому він порівнює себе і з мухою, і з павуком?
Чому Клод Фролло і не може жити без собору, і ненавидить його?
Любов до Есмеральди . Які таїни душі Клода Фролло вона відкрила?
ІІІ група «Есмеральда – душа народу, душа Франціі»
На які питання готують відповідь:
Хто вона,Есмеральда?
Як потрапила до собору?
Чому її шанували і поважали у Дворі чудес?
Як Есмеральда розуміє кохання?
За що подобалася Есмеральда різним чоловікам у романі?(Гренгуару,Фебу,Фролло,Квазімодо)?
Хто її по-справжньому любить?
Чим схожий потворний Квазімодо на красуню Есмеральду?
Чим Есмеральда схожа на Францію?
ІV група « Собор – серце Франціі»
Учні демонструють презентацію( повідомлення) про Собор
Паризької Богоматері :
Історія створення;
Яке значення мав Собор для французів на різних етапах держави;
Чому Віктор Гюґо зробив Собор головним місцем подій у романі?
Тлумачення слова « собор»(Будівля,храм,фортеця,душа).
Чи можна Собор вважати героєм роману?
ІV. Рефлексія
Підсумок.
У романі звучать великі та вічні ідеї добра, соціальної справедливості, гуманності і милосердя саме тому до образів героїв роману звертаються і сьогодні. Презентація « Герої «Собору…» у
Різних видах мистецтва».
V. Домашнє завдання
Написати твір-роздум на одну із тем: «Чи може бути собор без Бога?», «Як знайти шлях до свого собору».












