Короленко. «Сліпий музикант»
Мета: формування предметних компетентностей: визначити місце повісті «Сліпий музикант» у творчому доробку В.Г. Короленка; допомогти осягнути своєрідність і зміст повісті «Сліпий музикант».
Обладнання: виставка творів В.Г. Короленка, портрет письменника, иллюстрацій до повісті «Сліпий музикант».
Епіграф: Людина створена для щастя, як птах для польоту. В.Г. Короленко.
Перебіг уроку
І. Організація учнів для роботи.
Вступне слово вчителя. Людина все може, але для цього треба багато чого: бажання жити, а не просто існувати, любов до людей, величезна сила волі і душевна стійкість. У підтвердженні цього я хочу звернути вашу увагу на людей з обмеженими можливостями в нашому сучасному житті.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Слово вчителя. У кожної людини свій шлях, своє уявлення про щастя, ми самі будуємо своє життя. Перед вами відкриті двері в майбутнє. І кожен хоче бути щасливим. А для чого, власне, створена людина? - так поставлено питання в оповіданні «Парадокс». «Людина створена для щастя, як птах для польоту», - з гіркою іронією відповідає герой твору, людина з понівеченим життям. «Людина створена для щастя, тільки щастя не завжди створене для нього», - помічає письменник. Питанню про те, що таке щастя, де його межі і в чому його сенс, присвячує письменник один із найвизначніших творів - повість «Сліпий музикант».
Читання та обговорення висловлювань про сліпоту.
Якби у сліпого запитали, що таке зір, то він відповів би, ще це сліпота. Геракліт давньогрецький філософ
Щоби побачити світло, недостатньо вийти з пітьми.
Доміль Валентин єврейський письменник
Поезія — це те, що побачив Мільтон, коли осліп.
Дон Маркіс американський письменник
Доброта – це те, що може почути глухий і побачити сліпий.
Марк Твен американський письменник
Пильно дивиться лише серце. Найголовнішого очима не побачиш.
Антуан де Сент-Екзюпері
Хоча світ сповнений страждань, він також сповнений прикладів подолання страждань.
Ге́лен А́дамс Ке́ллер сліпоглуха американська письменниця, громадський
діяч і викладач
У провидіння є своя мета: воно нагороджує гідного.
Вікто́р Гюґо́
Тільки тоді станеш людиною, коли навчишся бачити людину в іншому.
Слово вчителя. Роздумуючи про щастя, про призначення людини, про сенс життя, ми не можемо не згадати про одного чудового письменника, сучасники якого називали великим гуманістом, «совістю епохи, світлим духом», «людиною з величезним серцем», через усю творчість якого чітко проходить проблема людського щастя.
ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
ІV. Засвоєння нових знань.
Короткі відомості про життєвий і творчий шлях письменника. Перегляд фільму «В.Г. Короленко» https://youtu.be/BiTu06HnePU
2. Робота в парах. Створення сенканів про письменника.
Короленко
інтелігентний, співчутливий;
працює, розуміє, поважає.
Вчить боротися за своє щастя.
Гуманіст
3. Перегляд буктрейлера «Сліпий музикант». https://youtu.be/wrFt9vGYpoc
4. Прийом «Логічний ланцюжок».
- Складіть логічний ланцюжок подій, які показують дорослішання Петруся під впливом Максима і вже власного погляду на життя (Музика Йохима - піаніно - Евеліна - дзвонар - шлях в монастир - весілля - народження дитини).
Яка ланка в ланцюжку круто повернула усе життя нашого героя? (Перше кохання).
Отже, Петрусь зрозумів, що людина повинна боротися за право бути людиною, незважаючи на обставини.
4. Бесіда з учнями.
- Яке враження справила на вас повість?
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- В якій сім’ї народився Петрусь?
- В який спосіб сприймав оточуючий світ сліпий хлопчик?
- Хто зіграв велику роль у його вихованні?
- Як закінчується твір?
- Які проблеми порушує автор у повісті?
- Пригадайте, що таке повість. Назвіть головні ознаки повісті на прикладі твору «Сліпий музикант».
5. Робота в групах.
Завдання для 1 групи
«Ми – літературознавці». Скласти анкету повісті «Сліпий музикант».
Завдання для 2 групи
«Ми – музиканти». Підберіть мелодії, які на вашу думку, міг грати Петро Попельський (наприклад, «Імпровізації» П. Чайковського).
Завдання для 3 групи
«Ми – маркетологи». Створити рекламу до книги В. Короленка «Сліпий музикант» (Петро Попельський зробив це … ) або (Музика, мистецтво мають один із найсильніших впливів на людину, на її емоційний стан. Якщо ви хочете дізнатися, музика ледь не згубила і як вона ж урятувала талановитого юнака, що був обділений долею, допомогла знайти свій шлях у житті, навіть відчути себе щасливим, - читайте повість В. Короленка «Сліпий музикант».
Завдання для 4 групи
«Ми – художники». Створити комікс до повісті В. Короленка «Сліпий музикант».
Завдання для 5 групи
«Я - Петро Попельський». Написати лист від імені головного героя повісті Полліанні.
6. Вибіркове читання.
Прочитайте виразно уривок з твору, який справив на вас найяскравіше враження.
Знайдіть і зачитайте картини української природи.
- Які народні образи зображені у творі? Підтвердіть свої думки текстом.
- Як ставився до України В.Г. Короленко.
VІ. Підсумок уроку.
Слово вчителя. Людина повинна йти і дійти до світла, навіть якщо провалюється остання надія. Тоді це особа цілісна, сильний характер. Таких людей хотів бачити письменник, адже і сам Короленко був саме таким.
На прощання хочу подарувати вам притчу: «Одна людина знайшла скляний осколок, піднесла його до очей і побачила прекрасний світ: людей, будинки, ліс, гори, річку. Осколок їй сподобався, але здався звичайним, зовсім не цінним. Тоді вона узяла скло і одну його сторону позолотила. Осколок став цінною річчю. Але коли людина знову піднесла його до очей, то не побачила людей, будинків, лісу, гір, річки – всього того, що вона бачила раніше. Вона бачила тільки себе». Я бажаю вам, щоб ви завжди бачили прекрасний світ. Зрозумійте, що істинне щастя поміщене у вас самих. Не витрачайте часу і зусиль у пошуках достатку, радості і душевного спокою у навколишньому світі. Пам'ятайте, щасливий не той, хто отримує, але лише, той, хто дає. Простягайте руку допомоги. Діліться. Посміхайтесь.
V. Домашнє завдання.
Написати листа від імені сліпого музиканта Петруся всім людям, які збираються зробити свій вибір в житті.












