Тема уроку: УРОК ЗА ПОВІСТЮ БОРИСА ВАСИЛЬЄВА "А ЗОРІ ТУТ ТИХІ ..."
Мета: поглибити знання учнів з літератури, на прикладі повісті «А зорі тут тихі...» ознайомити їх з творчістю Б. Васильєва; розвивати навички аналізу твору, художніх обраню, переказу прочитаного, виразного читання; виховувати високі моральні якості, почуття вдячності до тих, хто відстояв мир.
Обладнання: портрет Б. Васильєва, виставка його книг, тексти та іллюстрації до повісті «А зорі тут тихі...».
Хід уроку
І. Організаційний момент. Урок починається з показу кінокадрів про війну. Звучать проникливі слова Левітана:
Наше дело правое. Ворог буде розбитий. Перемога буде за нами! Учитель. З цією вірою радянські люди пройшли найстрашнішу війну, яку коли-небудь переживало людство. За справедливість, за те, щоб радянський народ був вільним і щасливим, віддали свої життя мільйони радянських людей. Ні, цього не можна забути!
Вони всі хотіли жити, але вони загинули, щоб люди могли сказати: «А зорі тут тихі ...» Тихі зорі не можуть бути співзвучні з війною, із смертю. Вони загинули, але вони перемогли, не пропустили жодного фашиста. Перемогли, бо безмежно любили Батьківщину. Жінка на війні ... Велика роль жінок на фронті. Жінки - лікарі й санітарки під обстрілами і вибухами виносили з поля бою поранених, надавали першу допомогу, часом ціною власного життя рятували поранених. Організувалися окремі жіночі батальйони. Дівчатам - бійцям суворого часу і присвячуємо ми свій урок. Сьогодні ми розповімо про дівчат, яких нещадно, жорстоко «зрівняла» війна, злобно розтоптавши їх чарівність, ніжність, любов.
Не випадково саме дівчат зробив Борис Васильєв героями своєї повісті, щоб показати, наскільки жорстока війна. Адже в жінках початок всякого життя. Вбивство жінок - це більше, ніж злочин. Фашисти вбивали їх тисячами ...
ІІ. Формування нових понять.
1.) з матеріалами по біографії і творчості письменника виступають учні.
2) повідомлення учнів про повість.
1-й учень. За повість «А зорі тут тихі ...» Б. Васильєв був удостоєний Державної премії СРСР, а за сценарій «А зорі тихі ...» - премії Ленінського комсомолу.
Час дії повісті - травень 1942 року. Місце - невідомий 171-й роз'їзд. На тихому роз'їзді несуть службу бійці зенітно-кулеметного батальйону. Це бійці - дівчата. Переслідуючи ворожих диверсантів в лісі, дівчата на чолі з Васковим вступають в нерівний бій з фашистами: шестеро проти шістнадцяти. Дівчат було всього п'ятеро: Маргарита Осянина, Євгенія Комелькова, Єлизавета Бричкина, Галина Четвертак, Соня Гурвич. 1-я учениця. «А німці поранили її наосліп, крізь листя, і вона могла б зачаїтися, перечекати, і, може бути, піти. Але вона стріляла, поки були патрони. Стріляла лежачи, вже не намагаючись тікати, тому що разом з кров'ю йшли і сили. Могла б зачаїтися, перечекати і, може бути, піти. І не зачаїлася, і не пішла ... » Женя Комелькова - одна з найяскравіших, сильних і мужніх представників зі складу дівчат - бійців, показаних в повісті. З Женею в повісті пов'язані і самі комічні, і найдраматичніші сцени. Її доброзичливість, оптимізм, життєрадісність, впевненість в собі, непримиренна ненависть до ворогів мимоволі привертають до неї увагу і викликають захоплення. Щоб обдурити німецьких диверсантів і змусити їх йти далекою дорогою в обхід річки, маленький загін дівчат - бійців влаштував в лісі шум, зображуючи лісорубів. Женя Комелькова розіграла приголомшливу сценку безтурботного купання в крижаній воді на очах у німців, в десяти метрах від ворожих автоматів.
Ось Женя «... зробила крок в воду і, викрикуючи й шумно і весело початку плескатися. Бризки виблискували на сонці, скочувалися по пружності теплого тіла, а комендант, затамувавши подих, з жахом чекав черги. Ось зараз, зараз вдарить і зламається Женя, сплесне руками ... » Разом з Васковим ми бачимо, що Женя «посміхається, а очі, навстіж відчинені, жахом повні, як сльозами. І жах цей живий і важкий, як ртуть ».
У цьому епізоді в повній мірі проявилися героїзм, відвага, відчайдушна сміливість. В останні хвилини життя Женя викликала вогонь на себе, аби відвести загрозу від важко пораненої Ріти і Федота Васкова. Вона вірила в себе, і, ведучи німців від Осяниной, ні на мить не сумнівалася, що все закінчиться благополучно. І навіть коли перша куля вдарила в бік, вона просто здивувалася. Адже так нерозумно незграбно і неправдоподібно було вмирати в дев'ятнадцять років ...
«А німці поранили її наосліп, крізь листя, і вона могла б зачаїтися, перечекати і може бути, піти. Але вона стріляла, поки були патрони. Стріляла лежачи, вже не намагаючись тікати, тому що разом з кров'ю йшли і сили. І німці добили її в упор, а потім довго дивилися на її і після смерті горде і прекрасне обличчя ... »
2-я учениця: «Рита знала, що рана її смертельна і що вмирати буде довго і важко. Поки болю майже не було, тільки все сильніше пекло в животі і хотілося пити. Але пити було не можна, і Рита просто мочила в калюжі ганчірочку і прикладала до губ. Васьков сховав її під ялиновим виворотність, закидав гіллям та пішов ... Якщо відчуваєте шум у голові - це початок.Рита вистрілила в скроню, і крові майже не було ». Мужність, холоднокровність, людяність, високе почуття обов'язку перед Батьківщиною відрізняють командира відділення молодшого сержанта Риту Осяніну. Автор, вважаючи образи Ріти і Федота Васкова центральними, вже в перших розділах розповідає про минуле життя Осяниной. Шкільний вечір, знайомство з лейтенантом - прикордонником Осяніним, жваве листування, загс. Потім - прикордонна застава. Рита вчилася перев'язувати поранених і стріляти, скакати на коні, метати гранати і захищатися від газів, народження сина, а потім ... війна. І в перші військові дні не розгубилася - врятувала чужих дітей, а незабаром дізналася, що її чоловік загинув на заставі на другий день війни в контратаці.
3. Бесіда за змістом прочитаного.
— Як звали коменданта цього роз'їзду? (Старшина Федот Євграфович Васков.)
— Скільки йому було років? (32, і старим він себе не вважав.)
— Що відомо про старшину? (Він був одружений, але дружина зрадила його. Він забрав у неї сина, який невдовзі помер. Так Васков і жив сам.)
— Кого прислали йому у взвод? (Молодих дівчат.)
— Яким зображено Васкова?
4. Переказ тексту.
Завдання учням
— Розкажіть історії життя дівчат, які прибули у взвод Васкова.
5. Бесіда за питаннями.
— Що трапилося на роз'їзді? (Одного ранку Рита побачила у лісі фашистів.)
— Як ви розумієте вислів: «Але йшла війна, розпоряджаючись на свій розсуд людським життям, і долі людей перепліталися химерно й незвичайно»? Як переплелися долі героїв твору? (Вони всі вирішили знищити фашистів.)
— Хто пішов на виконання завдання? (Старшина Васков, Рита Осяніна, Галя Четвертак, Ліза Бричкіна, Женя Камелькова, Соня Гурвич.)
6. Переказ тексту.
— Розкажіть про хід виконання завдання.
7. Бесіда з учнями.
— Як ставився Васков до дівчат? (По-батьківськи. Він піклувався про них навіть за таких складних обставин.)
8. Переказ тексту.
Завдання учням
— Розкажіть, як загинули дівчата.
— Розкажіть, як склалася доля Федота Васкова.
9. Запитання до учнів.
— Як ви оцінюєте вчинок Васкова? (Те, що Федот усиновив сина Рити Осяніної, говорить про його благородство й глибоку порядність.)
10. Проблемне запитання.
— Яку роль відіграє рефрен «А зорі тут тихі...»? З якою метою він використовується? (Ця фраза звучить у повісті двічі: перед тим, як дівчата йшли на виконання завдання, і в кінці. У першому випадку вона виступає контрастом, за допомогою якого підсилюється думка про те, що війна порушила мирну тишу, спокій, красу. Молоді дівчата йдуть на смерть, захищаючи рідну землю.)
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Відомо, що твір екранізовано. Чи бачили ви цей фільм? Які ваші враження від нього?
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поділіться роздумами про героїв повісті Б. Васильєва.
