Урок-рольова гра з елементами інтерактивних технологій «Мікрофон», метод «Прес», «Займи позицію»
Тема. Чарльз Діккенс. «Різдвяна пісня у прозі». Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя.
Мета: допомогти учням глибше усвідомити гуманістичний зміст та ідейно-художні особливості твору; розвивати навички образного та логічного мислення, артистичні здібності, естетичні смаки, пам'ять учнів; виховувати на засадах гуманістичних загальнолюдських цінностей.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет Діккенса, збірки його авторів, ілюстрації до них; елементи костюмів та декорацій; аудіозаписи колядок, щедрівок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Вистава «Диво Різдва».
Виходить Діккенс (учень у капелюхові ковпаку, накидці або смокінгу чи просто в білій сорочці).
Діккенс. Різдво! Які це радісні дні - дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди, наче з мовчазної згоди, вільно розкривають одне одному серця і бачать у своїх ближніх, грошей, ні долі, навіть у тих, хто не має ні таких самих людей, як вони самі! Увесь християнський світ возвеличує Різдво!
Учень 1.
На Свят-вечір панує казка,
Та всілякі дива й пригоди...
На Різдво всі погратися прагнуть,
Добрі чари стають в пригоді
Учень 2
Під Різдво, коли вечерю возять Білої зимової пори, Хоч морози аж печуть, морозять Скільки радості для дітвори! (Д. Білоус)
Учень 3.
Бувають дні, як одкровення Боже Влагословення зоряних небес, Коли на себе справжніх ми похожі І в нас Ісус воістину воскрес. (О. Ніколенко)
Учень 4.
Народився Бог на санях В лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисаних І принесли місяць круглий.
***
Тешуть теслі з срібла сани, Стелиться сніжиста путь. На тихих санях в синь незнану Дитя Боже повезуть... (Б.І. Антонич)
Фольклорна група виконує щедрівку «Добрий вечір» або «Нова радість стала» (можна прослухати аудіозапис).
Діккенс. Так зустрічають Різдво в Україні та інших слов'янських країнах - хто з веселими пригодами, з чортами та відьмами, як у повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», хто з кутею пошановує хрещення батьків («Збентежена вечеря. О. Пчілки), а хто лише сподівається на- щедрувати для себе й голодної матері, як Пилипко з оповідання П. Мирного «Морозенко».
У нас в Англії люди теж збираються за родинним столом, вітають один одного, смакують фаршированою яблуками гускою, пудингом, намагаються допомогти тим, хто цього потребує. Клерк. Які ми щасливі, задоволені один одним, вдячні долі!
Фред. Я вірю, що Різдво приносить мені добро і бу- де приносити. Хай живе Різдво!
Тім. Добре, що мене бачили у церкві. Я каліка, і, напевне, людям приємно, дивлячись на мене, згадувати в перший день Різдва, хто примусив кульгавих ходити, а сліпих бачити.
Скрудж. (теж у шляпі ковпаку похмуро сидить над тарілкою), - Нісенітниця! Дурниця! Бачать ко ристі від тих святок! Я не балую себе на святках! Була б моя воля, я б такого бевзя, котрий бігає і га- ласує «Веселі святці!» зварив би живцем укупі з начинкою! Окрім того, це ж даремне витрачання грошей. А що є миліше за гроші?
Гроші. Так, так, ми тут! Ми володіємо усім світом, і немає нічого кращого за нас!
Дух Марлі. (можна обмотати учня-актора прости- радлом). Здоров був, мій колишній компаньйон! Сидиш сам? Прибутки підраховуєш? Кажеш, що гроші - все? А я от зрозумів, що це не все щастя в житті, та тільки пізно. Ось послухай, що про тебе люди говорять.
Пані Кретчитова. (дама в капелюшку, з пенс не, у строгому англійському костюмі). Тільки ради такого великого свята хтось може пити за здоров'я такого поганого, скупого, злого, безжалісного чоловіка, як Скрудж.
Пан з біржі. Старий скнара!
Боржник Скруджа. Немилосердний!
Дівчина Скруджа. Всі його величні почування потроху пожерла охота наживати гроші, вона зовсім опанувала ним. Він усе важить лише користю!
Племінник Фред. Не такий приемний мій де де, яким міг би бути. Але ж те зло, що він робить, карає його самого!
Дух Марат (до Скруджа). От бачиш! А поглянь по ще туди, у майбутнє (вказує на старця з вородою, нещасного, самотнього, що плаче над тарілкою). У кожної людини душа не повинна бути замкнена, - треба, щоб вона завжди зустрічалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших...
Скрудж (розчулений, застрашений). Страшно! Так ото таке моє майбутнє? І гроші, що я дбай ливо складав, відмовляючи в усьому навіть собі, не допоможуть?
Дух Марлі. Ні, за гроші не купиш ні справжнього кохання, ні справжніх друзів, ні поваги та приязні, не відкупишся і від самої смерті
Гроші. Не слухай його, брехня!
Скрудж. Веди мене, куди хочеш! Коли ти хочеш учити мене, то я хочу скористатися з твоєї науки.
Діккенс. Принцип Добра завжди перемагає, незважаючи на що найневдячніші обставини і важкі перепони!
Скрудж (веселий, привітний). Я почуваю себе легким, як пушинка; щасливим, як янгол; веселим, як школяр; у мене аж голова крутиться... Ой, який же я щасливий! Як я не розумів раніше, що добре слово, привітний усміх грошей не коштує; але часом добре слово дорожче нам за великі кошти!
Гроші (ображено). Нас зневажають!
Діккенс: Ось так Скрудж став таким добрим дру- гом, добрим господарем і доброю людиною, що навряд чи й знайдеш другого такого у доброму старому Лондоні або в якому іншому доброму старому місті в доброму старому світі.
Але все це казка. Проте я вірю і маю намір вселяти людям віру в те, що на світі існує прекрасне.
3. Практикум літературознавця
(робота в групах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
Доведіть, що куплет «Привид Марлі» є своєрідним заспівом до сюжету твору.
Схарактеризуйте головного героя за фрагментами з твору («Куплет перший. Привид Марлі»).
Проаналізуйте, 'як у композиції твору поєднано реальне й фантастичне (І строфа: реальне » + фантастичне. ІІ, III, IV строфи: фантастичне. V строфа: реальне).
4. Літературно-психологічний практикум (робота в парах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
Як ви зрозуміли слова привиду Марлі: «Турбота про ближнього — ось що мусило стати моєю справою... Чому, проходячи крізь натовп своїх ближніх, я опускав очі й жодного разу не підняв їх до тієї благословенної Зорі, яка спрямувала стопи волхвів до убогого дому? Адже її сяйво могло б указати й мені шлях до хатини бідняка»?
Про яку Зорю йдеться в цьому уривку?
5. Мистецтвознавчий практикум: досліджуємо художні особливості твору (робота в парах — інтерактивна технологія кооперативного навчання)
Слово вчителя
Різдво — особливе свято. Ми чекаємо на нього з надією на радість. Цієї пори на вулицях горять святкові вогні, у крамницях продають святкові іграшки, а в наших домівках готують святкову вечерю. І коли над землею сходить різдвяна зірка, «а на ялинці запалюються запашні свічки» усім — і дорослим, і дітям, — здається, що зараз трапиться диво..
Як ставляться до Різдва герої повісті Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»?
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Як ставитесь до Різдва ви?
Метод «Прес..»
Міні-дискусія про роль грошей у житті людини Інтерактивна вправа «Займи позицію».
На дошці написано:
Щастя – це
Гроші, багатство, золота здоров'я, друзі, рідні, слава, влада. середина, любов, можливість займатися улюбленою справою.
Учні стають і займають відповідну позицію, обґрунтовуючи свій вибір.
III. Підсумок уроку і оцінювання учнів
IV. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Що в житті людини най- цінніше?» за повістю Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».