Урок:

Ульф Старк (1944-2017). Повість " Чи вмієш ти свистати, Юганно ?"

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема. Ульф Старк (1944-2017). Повість " Чи вмієш ти свистати, Юганно ?"

Мета: формування предметних компетентностей: дати учням поняття про життя і творчість шведського письменника Ульфа Старка; розвивати навички аналізу художнього тексту, характеристики персонажів, навички виразного читання, коментування, висловлення власних вражень та думок; ключові — спілкування державною мовою (уміння висловлювати думки, почуття, погляди), математична компетентність (уміння перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати схему)), уміння вчитися впродовж життя (уміння постійно поповнювати словниковий запас; користуватися різними джерелами довідкової інформації); виховна: виховувати в учнів самостійність мислення, доброзичливість, шляхетність у поведінці та почуття власної гідності Очікувані результати: учні знають про життя і творчість Ульфа Старка , характеризують персонажів, розвивають усне і писемне зв’язне мовлення, аналітичне та критичне мислення, творчу уяву, висловлюють власні враження та думки Основні терміни та поняття: світогляд, літературні жанри, спіч, бібліографія Обладнання: портрет У. Старка, видання книг, текст повісті

" Чи вмієш ти свистати, Юганно ?", презентації до біографії, схеми анкети письменника та асоціативного куща, кроссенс Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Перебіг уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

IІІ. Оголошення теми й мети уроку

Повість "Чи вмієш ти свистати, Юганно?"

Жанр. Повість.

Час створення. 1992 рік.

Автор. Ульф Старк (1944-2017) – шведський письменник і сценарист.

Тема. Зображення дружби самотнього чоловіка і двох хлопчиків.

Ідея. Немає нічого страшнішого самотності; заклик ніколи надовго не залишати того, хто тебе любить, а приходити вчасно, поки не пізно.

Проблеми. Самотність; ставлення до літніх людей; добро; людяність; милосердя; любов; дружба.

Композиція і сюжет твору

Повість "Чи вмієш ти свистати, Юганно?" розповідає про двох семирічних хлопчиків – Берру та Ульфа. Вони друзі, і якось Ульф розповідає про свого дідуся. Ульф щотижня відвідує дідуся, той пригощає його кавою, вони разом ходять рибалити, а Ульф придбав дідусеві на день народження найкращу сигару. Однак усього цього немає в хлопчика Берри, бо в нього просто немає дідуся… І от Ульф придумав, як допомогти другові – потрібно лише піти в притулок для старих людей і вибрати йому там дідуся. Берра причепурився, вмився, вирвав у саду оранжеву квітку – і друзі пішли в притулок за дідусем.

Ульф і Берра вибрали дідусем для Берри старого Нільса. Той із радістю підтримав дитячу гру, оскільки й сам почувався самотнім. У нього нікого не було, адже кохана дружина Юганна померла, і він вимушений доживати самотньо в притулку для людей похилого віку. Мелодія, яку насвистував Нільс ("Чи вмієш ти свистати, Юганно?"), – єдине, що лишилося йому від минулого життя, коли він був щасливий. Ця мелодія – спогад про кохану, якої не стало, і водночас вірність їй. Нільс більше не зміг нікого покохати, тому й залишився самотнім. Пісня відіграє важливу роль у структурі повісті.

У книжці йдеться про різні покоління – про дітей і про людей похилого віку. Кожен із них переживає власні стани самотності, але коли вони разом – ці стани стають іншими, маленькі й дорослі люди відкривають у собі те, що називаємо словом любов.

У повісті лише троє головних героїв: двоє маленьких хлопчиків Ульф (прообраз самого автора), Берра (Бертіль, друг Ульфа) і Нільс, який живе в притулку для старих людей. Самотність – це надто загальне поняття, але в кожного своя самотність. У кожного є свої причини самотності й свої прояви самотності. І кожен сам шукає шляхи її подолання.

Автор порушує досить важкі, як для дитячої літератури, теми самотності, старіння, вмирання, хоча наймолодші читачі (як, власне, і юні герої книги), можливо, цьому і не нададуть великої уваги. Та як би там не було, навіть у найтрагічніші моменти Ульф Старк майстерно вигадує ситуації та слова, які промовисто демонструють, заради чого, точніше заради кого варто жити, навіть якщо ти з цією особою ще кілька тижнів тому взагалі не був знайомий. Адже людяність, чуйність, почуття відповідальності за ближнього не повинно залежати від віку чи спорідненості.

Експозиція. Якось Ульф розповів Беррі, що має дідуся, до якого піде на день народження. А ще Ульф отримає п'ять крон. Та й взагалі з дідусями дуже весело. Берра теж хоче мати дідуся. Ульф пропонує другові вибрати собі дідуся, бо знає одне місце, де їх видимо-невидимо.

Зав'язка. Хлопчики прийшли у будинок для людей похилого віку і познайомилися з дідусем у штанях на підтяжках, якого звали Нільс.

Розвиток дії. Беррі подобається Нільс, друзі багато дізнаються про дідуся. Хлопці відвідують Нільса, якось йдуть разом у парк, де дідусь робить повітряного змія. Через кілька днів вони святкують день народження Нільса, ввечері йдуть у сад Густавсона і крадуть вишні, бо це улюблене заняття дідуся, коли він був малим. Хлопчики дарують дідусеві сигару і краватку. Дідусь хоче навчити Берру свистати, але в хлопчика не виходить. Кілька тижнів Берра тренується свистати і не йде до дідуся, бо спершу хоче навчитися.

Кульмінація. Друзі приходять у притулок, але дідуся ніде немає. Вони дізнаються, що Нільс помер.

Розв'язка. У суботу хлопчики йдуть у каплицю на похорон. Берра приніс найкрасивішу троянду, після прощання засвистав "Чи вмієш ти свистати, Юганно?", а потім друзі пішли запускати повітряного змія, якого зробив Нільс.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Повідомлення підготовленого учня або презентація про Ульфа Старка. Учень – біограф (кілька слайдів).Ульф Старк народився 12 липня 1944 року в м. Стокгольмі в родині лікаря-стоматолога. Рано втратив матір, що залишило глибокий слід у його житті. Згадки про своє радісне й сумне дитинство, Старк зберіг назавжди. Ульф рано почав вигадувати, а згодом записувати чарівні історії. Першу збірку віршів юнак видав напередодні власного двадцятиліття. Згодом була ще одна збірка, дорослий роман і серйозні дописи в журнали на теми культури й мистецтва. У 1975 році Ульф Старк гучно увійшов до дитячої літератури з книжкою «Петер і червоний птах». Через рік вийшло продовження – «Петер і поросята-бунтарі» (1976). Справжній успіх принесла письменникові книжка «Диваки і зануди» (1984). Це історія про дівчинку- підлітка Симону, уся родина якої – мама, дідусь, вона сама – належали до «категорії» диваків. Тему старості й дитинства письменник порушив у повісті «Чи вмієш ти свистіти, Йоганно?» (2005), у якій розповідається про хлопчиків, що знайшли собі дідуся в будинку престарілих. Це повість про щирість почуттів і вміння відчувати радість життя. Тему зруйнованої родини Старк розкрив у романі «І хай танцюють білі ведмеді» (2008). Твори шведського письменника вражають правдивим поглядом на проблеми сучасного суспільства, чесністю щодо дітей, повагою до них, а також гумором і добротою. У 1998 він отримав скандинавську Дитячу Книжкову премію, а в 2000 році Міжнародне журі Премії Х. К. Андерсена відзначило його заслуги особливим дипломом. Як сценарист, адаптував кілька своїх власних книжок для фільмів і написав до них сценарії. 2016 року разом з дружиною Яніною Орлов презентував українські переклади своїх книг на Книжкового Арсеналу в Києві. Старк помер 13 червня 2017 року в Стокгольмі, у віці 72 років після перенесеного раку. Ульф Старк, як і його улюблені герої, належить до диваків-романтиків, тому усі гострі проблеми він вирішує толерантно, завжди займаючи позицію дітей і підказуючи розумну позицію дорослим: «Будь сам собою і не забороняй цього своїй дитині»

2. Робота в парах. Ульф Старк цікаві факти В школі малював карикатури на своїв вчителів, тому зміг знайти нових та цікавих друзів. Письменник був – лівшою (писав лівою), в школі його постійно намагалися змусити писати правою.У його батька була чимала бібліотека, тому Старк з дитинства читав багато книг. В 15 років почав писати перші твори, а у 19 вже написав першу книгу (поетичну збірку).*До того як стати відомим письменником, Старк рацював в газеті, в психіатричній лікарні, викладачем в університеті, чиновником в міністерстві праці. Бо неможливо було прожити тільки письменницькою працею, особливо на початку кар’єри.В останній рік свого життя Старк дізнався, що хворий на рак. Але він до останнього дня продовжував працювати.Написав близько 30 книг, які перекладені більш ніж на 25 різних мов. Його твори удостоєні престижних премій.*Співпрацював з ілюстраторами Анною Хегланд і Маті Леппом. Джерело: https://dovidka.biz.ua/ulf-stark-b-ograf-ya-ta-ts-kav-faktiЯкою людиною постав перед вами Старк? ♦Що цікавого про нього дізналися? (Кілька коментарів учнів) 3. Учень – дослідник (кілька слайдів). Ульф Старк в Україні. В Україні Ульфа Старка знають і активно перекладають: «Петер і червоний птах» (Веселка, 1983, переклад Наталі Касторф), «Мій друг Персі, Бофало Біл і я» (Теза, 2008, переклад Галини Кирпи), «Диваки і зануди» (ВСЛ, 2015, переклад Галини Кирпи), «Маленька книжка про любов» (ВСЛ, 2016, переклад Галини Кирпи), «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» (ВСЛ, 2016, переклад Галини Кирпи). У квітні 2016 року за сприяння Посольства Швеції в Україні, Swedish Arts Council і Шведського інституту Ульфа Старка запросили до Києва як почесного гостя Дитячої програми Книжкового Арсеналу. Автор презентував свої твори «Чи вмієш ти свистати, Юганно?», «Диваки і зануди», які вийшли в українському перекладі у «Видавництві Старого Лева». Окремим слайдомБібліографія ♦ 1975 — Петтер і червоний птах ♦ 1976 — Петтер і поросята-бунтарі ♦ 1986 — Нехай танцюють білі ведмеді ♦ 1987 — Сікстен ♦ 1992 — Чи вмієш ти свистати, Юганно? ♦ 2002 — Тоді я був просто Ульф ♦ 2002 — Диваки і зануди ♦ 2005 — Сикстен ♦ 2007 — Моя сестричка — ангел ♦ 2009 — Зірка по імені Аякс ♦ 2011 — Чорна скрипочка ♦ 2011 — Маленький Асмодей ♦ 2015 — Мій друг Персі, Баффало Білл і я ♦ 2016 — Маленька книжка про любов ♦ 2017 — Втікачі 4. Літературознавчий словничок. Згадаємо!!! Літературний жанр – це зразок, за яким будується текст будь-якого літературного твору. Жанр являє собою сукупність певних ознак, які дозволяють віднести літературний твір до роду епосу, лірики чи драми. Спіч — коротка привітальна промова про когось. Бібліогра фія (грец. βιβλιον — книжка і γραφω — пишу) — галузь знання про книгу, газету або інший бібліотечний документ, завданнями якої є: виявлення, облік, опис, систематизація і якісний аналіз творів друку; складання різних бібліографічних посібників, які полегшують і сприяють кращому використанню друкованої продукції з науковою, практичною і виховною метою; розробка принципів і методів бібліографування друкованих творів і організації бібліографічної роботи.

5. Довідка щодо головних героїв повісті.

Ульф. Семирічний хлопчик, від імені якого ведеться розповідь. Ульф всіма силами намагається допомогти своєму другові Берру мати такого дідуся як у нього самого. Для свого дідуся Ульф купив на день народження сигару і радів, що сам отримає п'ять крон. Коли Берра теж захотів мати дідуся, Ульф допоміг другові знайти його.

Берра. Семирічний хлопчик, який мріє мати дідуся і знаходить його у притулку для літніх людей.

Цитати: "Берра тоскно подивився в небо. "От би в мене був дідусь!" – зітхнув він", "На наступний день я взяв Берру з собою. Він навіть умився з такої нагоди. На підборідді у нього красувався чистий пластир, а в руках він стискав рижу ромашку, яку зірвав у саду Густавсона…Берра рідко виглядав таким чистунчиком", "Берра розсміявся так, що стала помітна дірка замість переднього зуба", "Берра був дуже задоволений своїм новим дідусем. Всю дорогу додому він підкидав у повітря отриману копійку. На наступний день він вирішив знову навідати Нільса. Навіть дощ його не зупинив. Не біда, що волосся намокне!", "весь час Берра наполегливо вчився свистати. Навіть у п'ятницю, складаючи валізу, Берра намагався свистати, надуваючи щоки так, що вони становилися круглими і червоними, як два помідори. Але ніякої мелодії у нього не виходило", "Тьотя Тора обійняла Берру за плечі. Вона сказала, що дідусь тепер на небі, що в суботу з ним можна буде попрощатися в каплиці. Берра був жахливо роздратований. У нього навіть сльози навернулися на очі. Він вирвався з Ториних обіймів. – А я якраз навчився свистати! – крикнув він і штовхнув камінь носком черевика", "Берра зайшов за мною. Він був в ошатній яскравій сорочці, а волосся зачесане і пригладжене. – Пішли, попрощаємося з дідусем, – сказав Берра".

Нільс. Самотній дідусь з притулку для літніх людей, якого Берра та Ульф зуміли зробити щасливим, нехай і ненадовго.

Цитати: "В кімнаті сидів дідусь у штанях на підтяжках і розкладав пасьянс", "Що таке? – перепитав старий і обернувся в нашу сторону, так що став помітний пластир на підборідді. – Чи їм я свинячі ніжки? Та ні, я в карти граю сам з собою", "Потім він показав нам свою кімнату. Фотографію тітоньки з величезними очима в капелюсі, золотий годинник, опудало птаха і половину лося, яку він сам вирізав з дерева", ""Так, приємно, коли тебе провідують", – погодився Нільс", "Коли ми прийшли в парк, Нільс зупинився і зажмурився від сонця, яке стояло прямо над трубою будинку для пристарілих. "Я й забув, який прекрасний світ!"", "На деревах свистіли птахи, і Нільс теж тихенько насвистував за роботою. Він насвистував гарну мелодію пісеньки, яка називається "Чи вмієш ти свистати, Юганно?"", "Мабуть, більше всього я любив красти вишні. Небезпечна це була затія, але захоплююча", "І Нільс почав знову насвистувати "Чи вмієш ти свистати, Юганно?" Потім наступила черга Берри, але в нього нічого не вийшло – одне шипіння", "Коли ми прийшли до дідуся, уже смеркло. Нільс сидів на стільці посеред кімнати. В кращому костюмі. А підборіддя зовсім заросло щетиною. Берра намилив Нільсу щіточкою підборіддя, так що той став схожий на торт зі збитими сливками, а я обережно проводив лезом по шкірі, щоб вона стала гладенькою і м'якою, як шовк", "Нільс став дертися наверх. Дуже повільно. Він хватався тремтячими руками за гілки. Піднявся трохи і зупинився: не міг підтягнути ногу до наступного сучка", "Ми збиралися додому, але Нільс втомився і не міг іти. Тоді я збігав у будинок для пристарілих за кріслом на колесах. Ми всадовили дідуся і покотили назад, а він всю дорогу насвистував".

VI. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Заповнення «Анкети письменника».

1.Прізвище, ім’я, по батькові: Ульф Старк. 2. Роки життя: 1944-2017. 3. Країна: Швеція, м. Стокгольм. 4. Жанр: вірші, дорослий роман, статті на теми культури й мистецтва, сценарист, дитячі книги. 5. Найвідоміші твори: книжка «Петер і червоний птах» (1975), «Петер і поросята-бунтарі» (1976), повість «Диваки і зануди» (1984), роман «І хай танцюють білі ведмеді» (2008), повість «Чи вмієш ти свистіти, Йоганно?» (2005)

2. Міні-спіч про Старка (асоціативний кущ)

С – (самодостатній)

У – (успішний)

Т – (талановитий)

Л – (люблячий)

А – (активний)

Ь – (писЬменник)

Р – (розумний)

Ф – (фанат дитячої літератури)

К – (компетентний)

VІI. Підсумки уроку. Рефлексія Вправа «Мікрофон»

Закінчіть речення – Цікаво було дізнатися, що У. Старк… - Думаю, що повість Старка носить назву " Чи вмієш ти свистати, Юганно ?", тому що …

VІІI. Домашнє завдання

Відповіді на питання:

Що означає назва повісті?

Що символізує оранжева квітка, яку Берра приносить Нільсу? Які інші символи наявні у повісті?

Як Ульф і Берра допомогають Нільсу?

Який епізод повісті вам найбільше запам'ятався?

Вміст уроку:
1
2
3
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Головні герої — семирічні хлопчаки Ульф і Берра. Оповідь ведеться від імені Ульфа, який намагається всіма силами намагається допомогти своєму другові Берру мати такого дідуся як у нього самого. Життя друзів змінює знайомство з самотнім дідусем з притулку для літніх людей Нільсом, якого вони теж зуміли зробити щасливим, нехай і ненадовго. "Чи вмієш ти свистати, Юганно?" - це назва пісні, яку насвистує Нільс в пам'ять про свою дружину Юганну.

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Ульф Старк  "Чи вмієш ти свистати, Юганно?"
3 липня 2023
4 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
6 клас
13 12 3 5 378 0

2

Відтворіть послідовність подій.

А. Дідусь з онуком дуже весело проводили час, Нільс навіть подарував Беррі 5 крон.

Б. Вони багато разів відвідували дідуся, привітали з днем народження, а потім Берра пообіцяв Нільсу навчитися свистати.

В. Вони познайомилися, Берра подарував дідусеві квітку та оголосив, що він його онук.

Г. Нільс був дуже гордий і розповів про це всім старим і стареньким.

Д. На навчання свистіти у Берри пішло багато часу, і коли хлопчики прийшли навідати дідуся, Нільс вже помер.

Е. У Берри не було дідуся, і Ульф привів його в будинок для людей похилого віку.

3

1. Розповідь у творі ведеться від імені (…..).

2. Дідусі за словами хлопчика (…..).

3. Ульф пообіцяв Беррі , що відведе друга в місце (…..).

4. Друзі пішли до будинку для людей (…..).

5. Дідусь Нільс поставив Берру на стіл і всім сказав ( …..).

6. Шаль з трояндами належала ( ……).

7. Дідусь придумав зробити ( …..).

8. В саду Густавсона друзі нарвали ( ……).

9. Повітряний змій не мав хвоста, тому дідусь дав ( ……).

10. Нільс завжди тихенько насвистував гарну мелодію пісеньки ( ……).

11. Священник сказав, що Нільс не був самотнім, хоча в нього і не було рідних. Тут Берра вигукнув (…….).

12. Саме була вітряна погода, тому хлопці пішли (……).

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 1

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 1

Рекомендуємо

Ульф Старк "Тоді я був просто Ульф"

Ульф Старк "Тоді я був просто Ульф"

307

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Ульф Старк "Маленька книжка про любов". «Маленька книжка про любов». Родинні та шкільні стосунки у творі.

Ульф Старк "Маленька книжка про любов". «Маленька книжка про любов».   Родинні та шкільні стосунки у творі.

4124

Аватар профіля Шопова Валентина Василівна
Зарубіжна література
7 клас

33 грн

Микола Вінграновський. Повість «Сіроманець». Сюжет повісті.

Микола Вінграновський. Повість «Сіроманець».  Сюжет повісті.

204

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
7 клас

35 грн

Всеволод Нестайко. Повість «Чарівний талісман». Незвичайні події в повісті (кілька уроків)

Всеволод Нестайко. Повість «Чарівний талісман». Незвичайні події в повісті (кілька уроків)

613

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська література
5 клас

35 грн

Урок позакласного читання Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

Урок позакласного читання  Життя і творчість Марії Парр. Повість "Вафельне серце"

565

Аватар профіля Цецура Віктор Сергійович
Зарубіжна література
6 клас

20 грн

Пошук себе та мрій у повісті "Джонатан Лівінгстон"

Пошук себе та мрій у повісті "Джонатан Лівінгстон"

185

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

834

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8410

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1287

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1523

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3148

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас