Тема: Українська народна казка «Котик і півник»
Мета уроку: Узагальнити та систематизувати знання учнів про народну казку, удосконалювати вміння працювати з текстом, визначати тему, простежувати розгортання подій, знаходити описи, портретні характеристики дійових осіб, міркування; формувати оцінні судження; вдосконалювати читацькі навички; розвивати спостережливість, творчу уяву, образне мислення, фантазію, пам'ять, увагу; прищеплювати любов до казки, книги; формувати бажання читати.
Обладнання:
Хід уроку
I. Організація класу.
Добрий день!
В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Казка двері відчиняє!
До роботи закликає:
Працювати вправно,
Читаючи старанно.
Мудрість казка нам дає, несе,
Розуму додає.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні у нас незвичайний урок. А який ви дізнаєтесь пізніше.
1.Слухання вірша
Послухайте вірш і скажіть, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці.
За лісами, за морями відчиняє двері брами,
А за брамами отими чарівними, золотими,
Диво-казка походжає, нас гостинно припрошає
До веселої господи, де від Заходу до Сходу
Щастям повняться простори і зникають біль і горе.
Де чарівні жар-птиці з квітів п’ють нектар-водицю,
Де Телесика гусятко мчить додому на крилятках,
Де хитресенька лисичка всім дарує небелички.
Там маленька мишка сіра ріпку витягти зуміла.
Диво, диво, дивина – ця чарівна сторона…
Ми сьогодні на уроці читання наш клас перетворимо на телестудію, в якій відбудуться зйомки телепередачі «В гостях у казки»
Звучить музика «В гостях у казки»
Це позивні чарівної країни. Ви, здогадалися, що це країна Казок.
Ми продовжимо знайомство з українськими народними казками, Будемо з вами акторами, попрацюємо в групах, фантазуватимемо і будемо робити висновки.. Отже, ласкаво запрошуємо до казки.
ІІІ. Відгадування загадок
На уроці я буду не просто вчителем, а диктором в нашій телестудії. А вас запрошую в школу «Юних дикторів».
Але, щоб стати справжнім диктором, актори, ведучі повинні багато читати, чітко і виразно промовляти слова швидко орієнтуватися у запропонованих текстах.
А зараз спробуємо відгадати загадки і дізнатися хто ж нам буде допомагати у нашій студії.
Зараз відгадайте загадки.
Має вуса, пишний хвіст,
І погану звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім вмиє личко.
( Котик)
Шия жовта, хвіст зелений
Борода,як маків цвіт
Ходить птиця по садку
І співа: Ку-ку-рі-ку!
( Півник)
В темнім лісі проживає
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться
А зовуть її …( Лисиця)
(Учні об’єднаються у три групи, кожна отримує м’яку іграшку)
Вчитель:
Котик, півник, лисичка.
Можливо ви чули про цих звірів казочку.
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з українською народною казкою
« Котик і Півник».
- Перш ніж послухати казочку спочатку уявімо, що ми у лісі.
Заплющіть очі:
ІV.Мовна розминка
Вітерець у лісі:ш - ш –ш
Прилетів жук: ж – ж – ж
Заспівав комарик: з – з – з
Проповз вуж: с – с –с
Подуйте на кульбабку
Чистомовки
Тра - та - та, тра – та – та
Гарна хатка у кота.
Тро – то то, тро – то –то
А в ній дуже чисто.
Тру - ту – ту, тру – ту – ту
Тому й радісно коту.
Три – ти – ти, три – ти – ти
На дуді дудіти.
Трі – ті –ті, трі – ті –ті
Підемо до нього в гості.
Ви об’єднались у три команди: « Котик», « Півник» і « Лисичка».
Котик, півник і лисичка просять, щоб ми склали звукову модель слова
Котик Півник Лисичка
- о – о - -о - - о - -о-о--о
V. Опрацювання української народної казки « Котик і Півник»
Хто з героїв вам подобається? Чому?
Коли ви раділи?
Яка у цій казці Лисичка?
Яка вона?
Якими словами Лисичка звертається до Півника?
Яку пісеньку співав Котик?
Словникова робота
Одзивайся
не велів
бандура
Самостійне читання казки учнями
Фізкультхвилинка
Вибіркове читання
Знайдіть і прочитайте , що котик наказував півнику
Знайдіть і прочитайте якими слова лисичка зверталась до півника.
Знайдіть і прочитайте як півник благав про допомогу.
Знайдіть і прочитайте пісеньку, яку співав котик.
Робота в групах
Давайте з’ясуємо, які риси характеру мають головні герої цієї казки. А хто головні герої цієї казки? Об’єднайтеся в групи і з’ясуйте, які риси характеру має кожен герой. Відкрийте синій конверт.
«Асоціативний кущ»(будується разом з учнями)
Котик
гарний товариш
Сміливий гарно грає на скрипочці
розумний
обережний працьовитий винахідливий
Півник
легковажний неуважний
гарно співає
гарний товариш
довірливий
неслухняний
- Що спільного між котиком та півником? (добрі друзі)
- Чи хороша Лисичка? Яка вона? Виберіть якості, притаманні лисичці
Лисичка
Добра чесна милосердна ласкава
Хитра хижа підступна улеслива винахідлива
Продовжіть речення:
Котик і півник- позитивні персонажі твору, а лисичка - … (негативний персонаж)
- Чиї риси характеру уособлюють тварини – персонажі казки? (людей)
- Чого навчила ця казка?(бути слухняними, бути хорошими друзями)
Перегляд мультфільму «Котик і півник»(слайд 10)
Співставлення тексту казки і мультфільму
- Які розбіжності в тексті казки і в мультфільмі ви побачили?
- Що більше сподобалось казка чи мультфільм? Чому?
- Що дає перегляд мультфільму після прочитання казки?
- Чи можна обмежитись тільки переглядом мультфільму, адже це набагато легше?
Виготовлення газети. Робота в групах.
Зараз ми всі разом створимо сторінку газету. Об’єднайтесь в групи , оберіть синій конверт , виконайте завдання
1група і 2 групи – заголовок
3 група і 4 група – ілюстрації
5група і 6 група - тексти
Презентація роботи груп
Сьогодні ми з вами на уроці створили мультимедійний продукт –сторінку газети. Чи однакові вийшли сторінки? Чому?
Тестування
1. У якому з прислів’їв сказано про призначення українських народних казок?
а) Доброго тримайся, а злого цурайся.
б) Казка вчить, як на світі жить.
2.Казка «Котик і Півник»
а)народна
б)літературна
3.Головні герої казки
а)Лисичка,Півник, Котик
б)Лисичка, Журавель, Котик
4.На чому грав Котик?
а)на гітарі
б)на скрипці
5. Хто викрав Півника?
а)Вовк
б)Лисичка
6.Казка «Котик і Півник» вчить
а)бути вірними друзями
б)бути працьовитими
Самоперевірка. Самооцінка.(слайд11)
VІ.Підсумок уроку. Рефлексія
Діти, я дуже рада, щовсіви любите казки. Адже читаючиїх, ви стаєте добрішими, мудрішими, сильнішими, милосерднішими. Недаремно кажуть: «Казка маленька, а розуму в ній багато». Сьогодні на уроці ви вчилися не тільки читати, давати характеристики героям, а й вчилися критично мислити.
Чи справдилися ваші очікування від уроку?
Відповідаємо закладинками. Якщо так – піднімаємо вгору, якщо ні – не піднімаємо.
- Урок був цікавим?
- Краще читати стали?
- На уроці працювали активно?
- Настрій гарний?
- Урок сподобався?
- Своєю роботою на уроці задоволені?
Працювали гарно ви усі.
Переконались наші гості,
Що в мене учні молодці!
Подаруйте нашим гостям на згадку про сьогоднішній урок свої закладинки.
Домашнє завдання
Написати чим сподобалась казка і чи порадили б ви її прочитати своїм друзям.(3-4 речення)











