Урок:

ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ФРАНЦА КАФКИ — АВСТРІЙСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА-МОДЕРНІСТА.

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема: ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ФРАНЦА КАФКИ — АВСТРІЙСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА-МОДЕРНІСТА.

Мета :(формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про модернізм та його вплив на літературу; знання про життя та творчість Ф. Кафки; читацьку активність); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до почуттів і думок оточуючих; інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення до літературної освіти, естетичний смак, світогляд).

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.

Основні терміни та поняття: модернізм, гротеск, міфотворчість, експресіонізм.

Обладнання: портрет Ф. Кафки, текст новели «Перевтілення», ілюстративний матеріал, презентація за темою уроку, медіазасоби.

Майстерність Кафки — в умінні примушувати перечитувати.

Його розв'язки — або їхня відсутність — підказують тлумачення, але не виражають його однозначно, і, щоб переконатися в тому, що ви зрозуміли правильно, доводиться перечитувати всю історію спочатку під новим кутом зору.

А. Камю

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Експрес-опитування

♦ Схарактеризуйте світоглядні та естетичні засади модернізму в літературі.

♦ Кого називають засновниками («батьками») європейської модерністської прози? Чому?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

1. Робота з епіграфом до уроку

♦ Як ви розумієте вислів Альбера Камю?

2. Слово вчителя

— Саме про Франца Кафку — одну із найбільш трагічних і суперечливих постатей літератури першої половини ХХ ст. — та його творчість, що відображає складності і протиріччя сучасного йому світу, ми говоритимемо сьогодні.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— Як ви знаєте, ще у давнину люди намагалися пояснити дії багатьох природних сил, призначення та шляхи долі людини. Для цього вони вигадали безліч міфів про богів та надприродних істот, які керують світом, долями і вчинками людей. У таких міфах тісно переплелися реальність та фантастика. Кафка-письменник об’‎єднав у своїх творах справжнє і надприродне, створивши особливу картину сучасного йому світу. Щоправда, світ Кафки безжалісний і абсурдний, позбавлений логіки, людина в ньому самотня та беззахисна — настільки маленька, що почувається комахою.

«Кафка не любив теорій. Він говорив образами, тому що мислив образами. Образна мова була для нього найприроднішою. Навіть у так званому щоденному спілкуванні... основна частина цієї мови цнотлива і проста; зовні вона справляє враження холодної, подекуди зустрічаються прозаїзми або навіть затемненості сенсу, проте це лише видимість, а глибоко всередині не перестає горіти полум’‎я»,— так писав про митця Макс Брод.

2. Огляд життя Франца Кафки

Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

3. Слово вчителя (літературні та автобіографічні джерела «Перевтілення»)

4. Теорія літератури (запис до зошитів)

♦ Визначте сюжет і композицію твору Ф. Кафки.

Очікуваний результат

♦ Три розділи: зав’‎язка (перевтілення Ґреґора) → кульмінація (вигнання Ґреґора батьком, «бомбардування» яблуками) → розв’‎язка (смерть Ґреґора).

♦ Символічність цифри 3: три частини; у кімнаті Ґреґора троє дверей; троє членів родини; три служниці; троє мешканців із трьома бородами; три Замзи пишуть три листи; тричі Ґреґора виганяють (зі звичного кола спілкування, з кімнати, зі світу); три типи взаємин Ґреґора з родиною (розгубленість → стає чужим → вороже ставлення з боку родини); три інтер’‎єри (непогано облаштована кімната → пустка → звалище непотрібних речей) тощо .

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Бесіда-узагальнення

♦ Що означає слово перевтілення? (Перетворення, метаморфоза.)

♦ Яке перевтілення сталося з Ґреґором? (Перетворення Ґреґора Замзи на величезну комаху, яка викликає в усіх жах і огиду.)

2. Інтерактивний прийом «незавершене речення»

♦ Завершіть речення: «Мене сьогодні найбільше вразило...».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Переглянути екранізацію твору Ф. Кафки «Перевтілення» («Превращение», реж. В. Фокін, 2002, Росія; за бажанням).

2. Індивідуальне (5-7 учнів): підготуватися до рольової гри (уміти розповідати про те, що сталося в сім’‎ї Ґреґора Замзи, від імені самого Ґреґора, членів його родини (батька, сестри), служниці, постояльців

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Творчість Франца Кафки
5 червня 2021
6 0
4
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
11 клас
269 10 330 118 1152 0

2

Евристична бесіда.

В якому суспільстві жив Грегор Замза?

Якою була його сім»я?

Як ставився Грегор до своєї родини?

Чим він відрізнявся від своїх рідних?

Яка метаморфоза відбулася з ним?

Як відреагували родичі на перевтілення Грегора?

Що єднає звичайну міщанську родину?

Як змінювалося ставлення рідних до Грегора після перевтілення?

Чи мав герой шанси на спасіння?

Що спонукає Грегора піти з життя?

Як родина сприймає його смерть?

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського письменника – модерніста.

Життєвий і творчий шлях Ф. Кафки, видатного австрійського  письменника – модерніста.

195

Аватар профіля Сопіжук Майя Тарасівна
Зарубіжна література
11 клас

30 грн

В. Підмогильний . Життєвий та творчий шлях

В. Підмогильний . Життєвий та творчий шлях

273

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10—12 клас та I—III курси

30 грн

Д. Павличко . Життєвий та творчий шлях

Д. Павличко . Життєвий та творчий шлях

265

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10—11 клас та I—IV курси

30 грн

М. Вороний . Життєвий та творчий шлях

М. Вороний . Життєвий та творчий шлях

345

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10 клас та I—II курси

30 грн

Л. Костенко. Життєвий та творчий шлях

Л. Костенко. Життєвий та творчий шлях

230

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
10—12 клас, I—VI курси, дорослі та змішані

30 грн

Г. Тютюнник. Життєвий та творчий шлях

Г. Тютюнник. Життєвий та творчий шлях

284

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська література
9—12 клас, I—III курси та змішані

30 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

834

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

662

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8412

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1289

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1523

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3149

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас