ТЕМА: Творчий шлях Віктора Гюго.
МЕТА: Доба романтизма у Франції. Життя і творчість Віктора Гюго - романтика і гуманіста. Розвиток вміння самостійно із різних джерел добирати та систематизувати матеріал, логічно мислити, формувати активну життєву позицію.
ТИП УРОКУ: Засвоєння нових знань.
ОБЛАДНАННЯ: портрет Віктора Гюго, виставка книг письменника, репродукції картин із зображенням Франції ХІХ ст., середньовічних замків та Собору Паризької Богоматері.
План уроку.
1.Презентація теми, мети уроку. Робота з епіграфом.
2.Повідомлення учнів творчої групи.
3.Заповнення анкети письменника.
4.Робота в «малих групах».
5.Прийом «мікрофон».
6.Підсумок уроку.
7.Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ.
Не кваптесь, королі! Вже падають корони
Народ іде! Уже настав припливу час.
Минуле змиє він, а разом з ним і вас.
В.Гюго.
1.Слово учителя. Сьогодні ми з вами познайомимося з автором, життя якого можна назвати історією ХІХ ст. Цей автор – Віктор Гюго, всесвітньо відомий французький письменник.
(запис теми, епіграфа у зошитах)
“Не кваптесь, королі! Вже падають корони
Народ іде! Уже настав припливу час.
Минуле змиє він, а разом з ним і вас”.
Так писав Віктор Гюго. Саме боротьбі із суспільним злом присвятив усе своє життя великий романтик Франції. Його мужній голос протягом майже всього ХІХ століття лунав і зі сторінок його творів, і з парламентської трибуни.
2.Повідомлення учнів творчої групи про життєвий і творчий шлях В.Гюго.
Основні питання:
1.Франція доби романтизму.
2.Біографія Віктора Гюго.
3.Творчість Віктора Гюго років вигнання.
4.Роман «Знедолені».
5.Роман «Людина, що сміється»
(Свої повідомлення учні готують, користуючись літературою, яку їм запропонував учитель).
Цікаві факти:
Віктор Гюго — найавторитетніший з французьких романтиків XIX століття, вождь французького романтизму і його теоретик. Він народився 26 лютого 1802 року в Безансоні у досить дивній родині: батько, селянин за походженням, під час революційних подій став наполеонівським генералом, мати походила з давнього аристократичного роду. Батьки розлучилися, Коли Віктор був дитиною. Мати виховала сина у дусі католицизму і роялізму. У своїх перших Поезіях юнак проклинав Наполеона і оспівував династію Бурбонів. В 14 років він записав у щоденнику: «Хочу бути Шатобріаном або ніким», а потім перейшов до стану республіканців, і хоча залишився «революціонером із Христом», благословив усі революційні виступи народу як історично необхідні.
Творчий шлях Віктора Гюго умовно розділяється на три періоди:
- перший(1820-1850) — реформування французької поезії, створення національної теорії романтизму, утвердження романтичного театру, утвердження французького історичного роману;
- другий (1851-1870) — створення соціально-романтичного роману, граничне загострення політичних мотивів у ліриці;
- третій (1870-1885) — осмислення революційного шляху Франції, загострення трагічного забарвлення творчості.
3.Заповнення анкети письменника.
1.Прізвище, ім’я письменника. Віктор Гюго.
2.Час народження. 26 лютого 1802р.
3.Місце народження. Місто Безансон на сході Франції.
4.Соціальний стан батьків. Мати належала до аристократичного роду. Батько – полковник наполеонівської армії.
5.Творча спадщина.
«Ган Ісландець» (роман) 1823
«Кромвель» (драма) 1827
«Орієнтації» («Східні поезії») 1827
«Ернані» (п’єса) 1829
«Король бавиться» (п’єса) 1832
«Марія Тюдер» (п’єса) 1833
«Рюї Блаз» (п’єса) 1838
«Собор Паризької Богоматері» (роман) 1831
«Знедолені» (роман) 1862
«Трудівники моря» (роман) 1866
«Людини, що сміється» (роман) 1869
«93 рік» (роман) 1874
6.Громадська діяльність.
Депутат установчих, а згодом і законодавчих зборів.
Організатор комітету республіканського порятунку.
Сенатор у Національних зборах.
7.Час смерті. 22 травня 1885 р.
4.Робота в групах.
(Кожній групі роздано тексти запитань.)
- Що таке романтизм?
Назвіть основні риси романтизму.
- Які історичні події вплинули на виникнення нового літературного напрямку?
- Назвіть представників романтизму, особливості їх творчості.
5.Прийом «мікрофон».
Учням пропонується відповісти на запитання:
- Чому життя Віктора Гюго можна назвати історією ХІХ ст.?
6.Підсумок уроку. Бесіда за питаннями.
- Чому Віктор Гюго мав такий великий авторитет у співвітчизників і в усьому світі?
- Чому творчість письменника продовжує хвилювати нас і досі?
7.Домашнє завдання.
1.Вивчити біографію Віктора Гюго.
2.Приготувати доповіді: «Історичний колорит епохи, зображений у романі».
«Архітектурні стилі Собору Паризької Богоматері».












