Тема уроку: Туве Янсон та світу унікальних казкових персонажів — мумі-тролів.
Мета: ознайомити учнів із цікавими сторінками з життя та творчості відомої шведської письменниці Туве Янсон; дати уявлення учням про чарівний світ фантастичних істот – мумі-тролей; розвивати увагу, спостережливість, вміння слухати художній твір, уяву п’ятикласників; виховувати любов до прекрасного, чаруючої краси художнього слова.
Обладнання: портрет Туве Янсон, презентація "Туве Янсон. Життя і творчість", презентація іллюстрацій до книг "Країна Мумі-тролей",
Тип уроку: вивчення нового матеріалу (урок-подорож).
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
На уроках світової літератури ми ознайомилися з казками.
- Пригадайте, які види казок ви знаєте? (про тварин, соціально-побутові, чарівні).
- Які казки називаються чарівними?
- Які чарівні предмети ви знаєте?
3. Повідомлення теми, мети, епіграфа уроку. Мотивація навчальної діяльності.
4. Вивчення нового матеріалу.
Карта подорожі (план)
1. Швеція – чарівна країна казок та міфологічних істот. (розповідь про країну)
2. Фінляндія – країна Санта-Клауса та Туве Янсон.
3. Туве Янсон – відома швецька художниця та письменниця. (презентація "Життя і творчість Туве Янсон")
4. Чарівна долина Мумі-тролей (презентація книг про мумі-тролей, розповідь про вигоданих письменницею створінь)
Бесіда:
- Які країни ми відвідали?
- Що вас найбільше вразило?
- Що є спільним для цих двох країн?
- Чи хотіли б ви побувати у цих країнах? Чому?
4. Наступна наша зупинка – чарівна долина Мумі-тролей, яку у своїх творах створила фінська письменниця. (Презентація «Країна Мумі-тролей»)
1938 написала і проілюструвала свою власну книгу — казкову повість «Малюк троль та велика повінь» (1942) — і, нарешті, «…відчула справжню свободу, коли сама почала виконувати обидва види роботи». Але перша книга ще нікому не відомої письменниці побачила світ лише через три роки (1945).
1946 рік — «Мумі-троль і комета» ,
1949 рік — «Диво-капелюх».
Так з'явилося чимало надзвичайних книг з витонченими, оригінальними малюнками.
Популярність письменниці дуже швидко вийшла за межі її рідної Фінляндії. Книги про мумі-тролів були написані шведською мовою. Нині вони відомі у всьому світі, оскільки їх перекладено більше ніж 30 мовами. Дев'ять книг про мумі-тролів, виданих Видавництвом Старого Лева (Львів) тепер можуть читати рідною мовою й діти України. Переклад здійснила Наталія Іваничук, викладач норвезької мови та Директор Центру країн північної Європи при університеті імені Івана Франка у Львові). Саме книги про мумі-тролів принесли письменниці загальне визнання.
Туве Янсон за свою творчість отримала чимало нагород.
Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена (1966).
У 1978 року за бажанням польських дітей письменницю було нагороджено Орденом Посмішки.
премія газети «Свенська Дагбладет» (1952),
медаль Нільса Хольгерсона за книгу «А що буде потім?» (1953),
медаль Е. Бесков за ілюстрації до повісті «Чарівна зима» (1958),
премія Рудольфа Койву,
дипломи Г. К. Андерсена (1958, 1962, 1964)
На основі її творів створено багато фільмів та мультиплікаційних фільмів.
5. Підведення підсумків уроку.
Наш капелюх ще не вичерпав свої несподіванки. На його дні ще залишився конверт із посланням до кожного із вас. Вчитель відкриває конверт. Учні витягують карточки із запитаннями.
- Хто така Туве Янсон?
- Де народилася письменниця?
- Назвіть твори Туве Янсон?
- Хто такі мумі-тролі?
- Де живуть мумі0тролі?
- Яких відомих постатей Фінляндії ви знаєте?
- Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
- Назвіть особливості творів письменниці?
- Про що писала Туве Янсон?
Наша мандрівка з чарівним капелюхом завершується, але не закінчується знайомство із чарівним світом художнього слова Туве Янсон. Сьогодні на уроці ви багато чули про чарівний капелюх, ви його бачили, він допомагав нам мандрувати. Як ви вважаєте, чому саме капелюх, а не чарівна палочка, чоботи-скороходи чи килимок-самоліт? Якщо ви були уважними на уроці, то підказку знайдете? (відповіді учнів).
«Чарівний капелюх» – це одна із частин книги про мумі-тролей, про яку ми будемо говорити на наступному уроці.
6. Рефлексія. Узагальнення вивченого
- Як ви розумієте епіграф до уроку?
- Чому казки Туве Янсон такі популярні у світі?
- Чи подобаються вам Мумі-тролі, чим саме?
Вчитель.
В містечку Наанталі побудований парк мумі-тролів. Парк працює тільки влітку, бо взимку мумі-тролі сплять.(Слайд 21)
Персонажі книг про мумі – тролів зображені на літаках фінської авіакомпанії Finnair, їх зображують на сувенірах, вони є частиною масової культури Фінляндії. (Слайд22)
«Кожна дитяча книжка має містити в собі стежку, перед якою дорослі зупиняються, а дитина йде далі», - повторювала Туве Янсон.(Слайд 23-26)
7. Оцінювання учнів.
8. Домашнє завдання
1. Намалювати власні ілюстрації до казки.
2. Скласти міні-тест до прочитаної казки.

