Тема. Майбутній час дієслів
Мета: поглибити знання учнів про часи дієслова, зокрема про майбутній час; розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова майбутнього часу; прищеплювати повагу та інтерес до мальовничих куточків України.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
Обладнання: мультимедійна дошка.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.Дослідження – спостереження
Записати прислів’я. Підкреслити дієслова, визначити час.
Історію вивчай – розуму набувай.
Коли б знав, де впаду, то соломку б підстелив.
Не плакали козаки з біди і не мали журби.
Козак гуляє в полі – то він на волі.
2.Розгляд таблиці «Відмінювання дієслів у теперішньому часі» і «Особові закінчення дієслів простого майбутнього часу» (на екрані).
V. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на
уроці1. Вибіркова робота
До таблиці записати дієслова минулого, теперішнього і майбутнього часів.
Минулий час | Теперішній час | Майбутній час |
| | |
Якщо стоятимеш на березі, то зловиш очима далеку лінію горизонту, контури низьких, похилих берегів і не зможеш надивуватися озерним плесом. Який же ти незвичайний,
Свитязю! Про розміри озера ходять легенди. За глибиною Свитязь не має рівних в
Україні. Переважає він і прославлений угорський Балатон, і легендарну білоруську Нароч.
Середня глибина Свитязю сім метрів. За літо прогрівається тільки поверхневі води. Взимку вода в озері буде ще прозорішою, ніж влітку.
Мовне дослідження особових форм дієслів їсти і дати (на екрані).
VІ. Виконання системи завдань творчого характеру
1.Творча робота
Утворіть складну форму майбутнього часу в 1 і 2 особах однини і множини. Виділити закінчення. Летіти, сидіти, казати, берегти, запрягти, стерегти.
2.Лексико-фразеологічна п’ятихвилинка
До фразеологічних зворотів дібрати синонімічні дієслова з довідки. Утворити від них
складену форму майбутнього часу.
Крутити носом, пасти задніх, ані пари з уст, узятись за розум, продати душу.
Довідка: розумнішати, вередувати, мовчати, зрадити, відставати.
3.«Я – коректор»
Поставте дієслова в майбутньому часі.
Поїд… знайомитися зі степовим біосферним заповідником Асканія-Нова. Відвід… штучний ставок та пташник. Знайомл…з життям промислово-мисливських і декоративних птахів. Цікавл… планами на майбутнє.
4.Творче конструювання
Утворити від складеної форми майбутнього часу складну.
Буде радіти, буду стояти, будемо служити, будемо будувати, буду захищати.
5.Дослідження – відтворення
Відновити вислови усної народної творчості.
Біля жару й камінь … (тріснути). Біля сухого дерева і мокре … (горіти). Блискавка … (блищати) – і камінь … (тріщати). Від зрізаного дерева пагінці таки … ( прорости).
6.Робота в парах. Ситуативне завдання
Скласти діалог відповідно до однієї із ситуацій:
1.Уявити, що ви стали переможцем конкурсу «Краса і біль України» і вас запросили на телебачення дати інтерв’ю й відповісти на кілька запитань. Відповідаючи, уживати дієслова в майбутньому часі. 2.Уявити, що ви є активним членом групи «Юний еколог». На черговому засіданні ви розглядаєте питання роботи під час зимових канікул. Своєму керівникові ви ставите кілька запитань і ділитеся пропозиціями.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. VІІІ. Домашнє завдання 1.Скласти письмову невеличку розповідь про те, які звичаї, традиції козаків можна запровадити в сучасне життя, використовуючи дієслова майбутнього часу. Знайти і підкреслити дієслова майбутнього часу.2. Виконати вправу з підручника.